به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / دستگاه های دروغ سنج

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دستگاه های دروغ سنج

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
دستگاه های دروغ سنج
جام جم: ممکن است تصور اوليه بسياري از مردم از سيستم دروغ سنج ، دستگاهي باشد که به بدن سوژه وصل مي شود و طي صحبت کردن وي ، هر جا که دروغي گفته شود، آلارم مي دهد، ولي روشهاي علمي دروغ سنجي با اين سيستم فرضي اختلاف نسبتا زيادي دارند. در واقع ، سيستم هاي دروغ سنجي مجموعه اي از روش هاي علمي هستند که در آنها سعي مي شود با ثبت و تحليل تغييرات فيزيولوژيک بدن فرد متهم (سوژه) هنگام پاسخ دادن به تعدادي از پرسشها، صحت و سقم گفته هاي قبلي وي درباره عدم ارتباط وي با يک جرم تعيين شود.

بر همين اساس يکي از فارغ التحصيلان دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي امير کبير موفق به طراحي و تدوين سامانه دروغ سنجي با استفاده از امواج مغزي شده است. ما نيز به اين بهانه با وحيد ابوطالبي ، مجري اين طرح به گفتگو نشسته ايم:

اصولا يک سيستم (سامانه) دروغ سنجي چه ساختاري دارد؟
هر سيستم دروغ سنجي در کل از يک مجموعه پرسش ، يک سيستم براي ثبت علائم فيزيولوژيک و روش يا نرم افزاري براي تحليل علائم ثبت شده تشکيل مي شود. عناوين سوالات و ترتيب پرسيدن آنها بايد به شکل مناسب طراحي شده تا باعث برانگيختن واکنش مناسب در سوژه شود. بسته به مولفه فيزيولوژيکي مورد استفاده ، سخت افزار و نرم افزار سيستم دروغ سنجي بايد قابليت ثبت و نمايش آن را داشته باشد. بخش آخر و مهمترين قسمت سيستم ، بخش تحليل داده هاي ثبت شده است که بايد بر اساس قواعد و روش هاي مناسب انجام شود. اين بخش در سيستم هاي جديد در قالب يک نرم افزار پياده سازي مي شود که کار تفسير داده ها را به صورت رايانه اي و خودکار انجام مي دهد.

تاريخچه اي از ساخت سامانه هاي دروغ سنجي در دنيا برايمان ارائه کنيد؟
اولين سيستم هاي دروغ سنجي در سال هاي حدود 1900 ساخته شدند که با ثبت فشار خون و ريتم (نرخ) ضربان قلب کار مي کردند. بعد در سال 1921 نرخ تنفس و سال 1939 ميزان رسانايي پوست (که اغلب وابسته به ميزان تعريق است) به اين سيستم ها اضافه شدند و به اين ترتيب سيستم هاي دروغ سنجي کلاسيک به شکل کامل امروزي خود درآمدند که به آنها پلي گراف هم مي گويند. علاوه بر اين سيستم ها که امروزه در بسياري از کشورهاي دنيا در تحقيقات جنايي و گزينش هاي استخدامي به کار مي روند، روشهاي ديگري نيز براي دروغ سنجي مطرح هستند که اصطلاحا به آنها روشهاي جايگزين مي گويند. روش دروغ سنجي مغزي يکي از اين روشهاي جايگزين است.

تفاوت روشهاي جايگزين و به طور خاص روش دروغ سنجي مغزي که در طرح شما مورد توجه بوده است با روشهاي دروغ سنجي کلاسيک در چيست؟
در هر يک از روشهاي جايگزين سعي شده است يکي از محدوديت هاي روش دروغ سنجي کلاسيک رفع شود. با اين حال روش دروغ سنجي کلاسيک و بسياري از روش هاي جايگزين ، با وجود توسعه ها و اصلاحات فراواني که روي آنها انجام شده است ، از يک مشکل اساسي رنج مي برند. مشکل اساسي اين روش ها وابستگي آنها به استرس است ؛ يعني اگر يک سوژه راستگو طي آزمايش به دليل ديگري غير از دروغگويي دچار استرس شود، سيستم او را به اشتباه دروغگو تشخيص خواهد داد، همچنين اگر يک سوژه دروغگو، کنترل خوبي روي استرس خود داشته باشد، مي تواند مانع بروز علائم استرس در بدن خود شود و سيستم را به اشتباه بيندازد، بنابر اين براي حل مشکل وابستگي روش به استرس ، اين ايده مطرح شده است که به جاي استفاده از استرس به عنوان يک تاثير ثانويه از دروغ ، فعاليت هاي محل اصلي توليد دروغ يعني مغز را مورد بررسي قرار دهيم. روش هاي دروغ سنجي مغزي بر اساس اين ايده پايه گذاري شده اند و در آنها با تکيه بر پارامترهاي مربوط به مغز مثل شناخت و حافظه ، وابستگي به استرس از ميان مي رود. در طرحي که ما براي طراحي يک روش دروغ سنجي انجام داديم ، روي بخشي از پتانسيل هاي الکتريکي مغز که هنگام انجام برخي از فعاليت هاي شناختي مغز توليد مي شوند، تمرکز کرديم.

اين مولفه هاي شناختي چگونه در مغز توليد مي شوند؟چه خصوصياتي دارند و چگونه در فرايند دروغ سنجي به کار گرفته مي شوند؟
وقتي ذهن انسان در جريان يک کار شناختي ، مثلا شناسايي تصويري که به او نشان داده شده يا تشخيص صدايي که به گوشش رسيده قرار مي گيرد، در سيگنال هاي الکتريکي مغز او (که در نوار مغز نيز ثبت مي شود) شکل موج هاي خاصي توليد مي شود که به آنها مولفه هاي شناختي مغز مي گويند. يکي از مهم ترين اين مولفه ها، موج کوچکي با دامنه حدود 10تا 15ميکروولت است که حدود 300 ميلي ثانيه بعد از ديدن يا شنيدن تحريک ورودي توليد مي شود و به آن P300گفته مي شود. مولفه P300 در زماني که فرد در بيان ديدن يا شنيدن يک سري تحريک ، با يک تحريک غيرمنتظره مواجه شود، توليد مي شود. در روش دروغ سنجي مغزي ، موارد مختلف مرتبط و نامرتبط با جرم به ترتيبي براي فرد نمايش داده مي شود که سوژه به صورت غيرمنتظره و تصادفي با موارد مرتبط با جرم مواجه شود. در اين حالت اگر سوژه مورد بررسي واقعا از جرم اطلاع داشته باشد، اين مورد براي وي معنايي متفاوت از ساير موارد خواهد داشت و بنابراين مولفه P300 در سيگنال مغزي او ظاهر مي شود، ولي اگر فرد مورد آزمايش در واقع اطلاعي از جرم مورد بررسي نداشته باشد، تفاوتي ميان موارد مرتبط و نامرتبط حس نمي کند و مولفه P300 ظاهر نمي شود. با بررسي بود يا نبود مولفه P300 در سيگنال مغزي سوژه ، مي توان پي برد که آيا فرد واقعا از جرم اطلاعي داشته يا نه.

وقتي صحبت از دروغ سنجي مي شود، يعني سيستم در تعيين صحت يا عدم صحت موضوعات موردنظر تا چه اندازه توانايي دارد؟
هريک از سيستم هايي که به عنوان يک روش دروغ سنجي در دنيا مطرح شده اند، ميزان کارايي خاصي دارد که آن را معمولا با دقت يا ميزان صحت خروجي روش تعيين مي کنند. براي تعيين ميزان دقت روش ، آن را روي يک مجموعه ` داوطلب و با استفاده از يک جرم ساختگي آزمايش مي کنند. 2گروه از داوطلبان در اين آزمايش شرکت مي کنند که گروه اول مخفيانه يک جرم ساختگي (مثلا دزديدن يک شي ئ قيمتي از داخل يک کشو) را انجام مي دهند و گروه دوم اين کار را انجام نمي دهند.

يکي از محدوديت هاي دروغ سنجي کلاسيک وابستگي آن به استرس شخص مورد آزمايش است
سپس با روش دروغ سنجي مورد نظر، همه داوطلبان مورد آزمايش قرار مي گيرند و مجرم بودن يا نبودن آنها تعيين مي شود. هرچه ميزان تشخيص هاي صحيح روش بيشتر باشد، دقت روش بالاتر است. بايد توجه داشت که اين دقت ، بجز نوع روش دروغ سنجي تا حدي به کيفيت پرسشهاي طراحي شده ، سطح آگاهي و هوشياري سوژه هاي شرکت کننده و ميزان توانايي کارشناس دروغ سنجي نيز بستگي دارد و به همين دليل دقت هاي اعلام شده براي يک روش توسط گروه هاي مختلف ممکن است قدري متفاوت باشد. بعلاوه ما در روش ارائه شده روي 110داوطلب پياده سازي شد که 59نفر از آنها جرم ساختگي را انجام داده و 51نفر آن را انجام نداده بودند. نتايج خروجي روش پردازشي طراحي شده در اين طرح براي اين 110نفر حاکي دقت 86درصد اين روش بود.

آيا با تحريف مصنوعي مي توان کارکرد سيستم را دچار اختلال کرد؟
براي همه روشهاي دروغ سنجي ، ترفندهايي براي به اشتباه انداختن روش وجود دارد که به آنها اقدامات مقابله اي مي گويند. البته کارشناسان دروغ سنجي نيز روشها و ابزارهايي براي تشخيص اين اقدامات مقابله اي و جلوگيري از استفاده آنها به وسيله فرد مجرم دارند. در واقع ، آزمايش دروغ سنجي مثل يک مسابقه بين فرد مجرم و کارشناس دروغ سنجي است که هرکدام بيشتر به کار خود مسلط باشند مي توانند بر طرف مقابل غلبه کنند. براي روش دروغ سنجي مغزي نيز همانند همه روش هاي دروغ سنجي ديگر مي توان اقدامات مقابله اي خاصي طراحي و استفاده کرد، ولي مسلما چون ميزان کنترل ارادي انسان بر فعاليت مغزي خودش کم است ، ميزان اقدامات مقابله اي ممکن بسيار کمتر از روش هاي وابسته به استرس ، مثلا دروغ سنجي کلاسيک است.

اين سيستم نسبت به ديگر سامانه هاي دروغ سنجي چه برتري ها يا تفاوت هايي دارد؟
همان طور که گفته شد، اصولا روش هاي دروغ سنجي مغزي به علت اين که از پارامترهاي وابسته به استرس استفاده نمي کنند، به ميزان استرس فرد وابسته نيستند و به طور بالقوه توانايي بالاتري دارند، اما در ميان روش هاي دروغ سنجي مغزي ، ما براي اين که کارايي روش خود را با ديگر گروه هاي تحقيقاتي مقايسه کنيم ، روش هاي مطرح شده به وسيله اين گروه ها را نيز روي داده هاي ثبت شده خودمان پياده و کارايي آنها را مقايسه کرديم. نتايج به دست آمده نشان مي داد که دقت روش ما در حدود 6تا 10درصد بالاتر از روش هاي مطرح شده توسط گروه هاي ديگر است.

آيا اين سيستم در ديگر موارد تشخيصي در حوزه پزشکي نيز قابل توسعه است؟
با توجه به ارتباط تنگاتنگي که ميان بروز مولفه P300 و فعاليت هاي شناختي مغز وجود دارد، از اين مولفه در تشخيص بيماري هايي که به نحوي با جنبه شناختي فعاليت مغز سر و کار دارند، استفاده مي شود. از جمله اين کاربردها، تشخيص بيماري هايي مثل آلزايمر، اسکيزوفرني و ام.اس است ؛ همچنين در طراحي سيستم هاي رابط مغز با رايانه که از ابزارهاي کمک به افراد معلول و فلج براي کنترل رايانه است ، نيز از مولفه P300 استفاده مي شود

امضا كاربر
دو شنبه ۲۸ تير ۱۳۸۹ ۲۱:۵۰ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.