به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / آیا ناصرالدین شاه شبیه سازی می شود؟!

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آیا ناصرالدین شاه شبیه سازی می شود؟!

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
آیا ناصرالدین شاه شبیه سازی می شود؟!
محققان كشورمان موفق شدند با نمونه برداري از دستمال و روكش صندلي آغشته به خون ناصرالدين شاه قاجار، DNA وي را استخراج كنند، اما تاكيد كردند كه امكان شبيه سازي با نمونه به دست آمده منتفي است!

به نوشته «کيهان»، پژوهشگران پژوهشكده حفاظت و مرمت در تحقيق خود براي بررسي و استخراج DNA ناصرالدين شاه از سيستم تكثير قطعه خاص به روش «NestedPCR» استفاده كردند و قطعه به دست آمده از ژن بتااكتين تشخيص داده شد.

نصريان از تيم پژوهشي مذكور در اين خصوص گفت: با توجه به گذشت بيش از يكصد سال از واقعه و نوع نگهداري دستمال و روكش صندلي آغشته به خون ناصرالدين شاه، وجود هرگونه سلولي دور از ذهن مي نمود، از اين رو از همان ابتدا به دنبال DNA خارج شده از تخريب گلبول هاي سفيد كه با توجه به پايداري هنوز روي دستمال و روكش صندلي وجود دارند، بوديم.

وي افزود: با توجه به ظاهر دستمال كه بسيار ظريف است، نمونه برداري در مساحت نيم سانتي متري و در چند ناحيه مشخص با عبور آب مقطر استريل به حجم 50ماكروليتر با سمپلر انجام شد. در مقاله ارائه شده از سوي گروه پژوهشي پژوهشكده حفاظت و مرمت، آمده است: سرانجام پس از چندين بار آزمايش براي ايجاد شرايط بهينه واكنش، در نهايت تكثير دي ان اي ناصرالدين شاه در نمونه دستمال مشاهده شد.

وي اضافه كرد: آنچه از مجموع نتايج حاصله از اين مطالعه برمي آيد، اين نكته است كه مقدار ناچيزي از دي ان اي سلطان صاحبقران روي دستمال وجود دارد كه مي تواند براي ادامه اهداف سازمان ميراث فرهنگي و تحت شرايط خاصي مورد استفاده قرار گيرد.

امروزه با پيشرفت دانش بشري و پديده شبيه سازي يا كلونيك انساني امكان ايجاد انساني با استفاده از DNA خالص شده وجود دارد هرچند كه تاكنون همانندسازي روي حيواناتي نظير گاو و گوسفند انجام شده و در جهان مقاومت زيادي براي كلونيك انساني وجود دارد و تاكنون نيز موردي از شبيه سازي انساني در هيچ كجاي دنيا گزارش نشده است علاوه بر اين تيم تحقيقات پژوهشكده حفاظت و مرمت تاكيد كرده است كه امكان كلونينگ انساني با استفاده از نمونه هاي به دست آمده منتفي است.

شايان ذكر است كه ناصرالدين شاه ملقب به «سلطان صاحبقران» فرزند محمدشاه قاجار چهارمين پادشاه سلسله قاجاريه است.
وي در سال 1247 هجري قمري در تبريز متولد و در سال 1313 مقارن با 1896 ميلادي دو روز پيش از جشن سالگرد به سلطنت رسيدنش، هدف گلوله ميرزا رضاي كرماني قرار گرفت و به هلاكت رسيد.

در كاخ گلستان صندلي و پارچه آغشته به خوني وجود دارد كه بنابر مستندات موجود به خون ناصرالدين شاه آغشته است.
مقاله علمي مورد استفاده در جريان نهمين كنگره ژنتيك ايران در مركز همايش هاي بيمارستان ميلاد ارائه شد.بازتاب

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۲:۳۱ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.