به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / خواب زمستاني جانوران

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خواب زمستاني جانوران

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #1
خواب زمستاني جانوران
گروهي از جانوران چند ماه از سال را در خواب زمستاني ميگذرانند اين گروه در فصل زمستان ، زمانيكه سطح زمين همه جا از برف پوشيده شده ، بخواب ميروند در چنين شرايطي دسترسي اين جانوران به مواد غذايي مورد نياز ، عملا'' غير ممكن و يا بسيار مشكل ميشود به خواب زمستاني رفتن جانوران ، در حقيقت تطبيق دادن خود با شرايط محيط زيست است.
به عبارت ديگر ، اگر اين جانوران به خواب زمستاني نروند به علت عدم دسترسي به مواد غذائي مصرفي و يا به سبب سرمای سخت زمستاني «احتمالا''» تلف گرديده و از بين خواهند رفت.
جانوراني كه بخواب زمستاني ميروند برای اينكه به زندگي خود ادامه دهند ، اولا'' فعاليتهای بدنشان به حداقل ممكنه ميرسد ثانيا'' از ذخيره موجود بدنشان استفاده مينمايند به عنوان مثال ، «موش خرمائي كوهي» را مثال ميزنيم : در دوران خواب زمستاني ضربان قلب موش خرمای كوهي از 140 بار در دقيقه به دو يا سه بار در دقيقه كاهش پيدا ميكند دفعات تنفس از 25 بار در دقيقه به 1 بار تا دو بار و درجه حرارات بدن از 38 درجه به 10 درجه سانتيگراد ميرسد .
معمولا'' اين جانور در اواسط فرودين يا اوايل ارديبهشت در حاليكه كاهش وزن پيدا كرده و بسيار لاغر و ضعيف شده ، از خواب زمستاني بيدار ميشود. جالب اينجاست كه با وجود لاغری بسيار فعال و چابك ميباشند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۳:۰۰ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.