به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن خانه و خانواده / تالار خانه و خانواده / كودكان v / چرا بچه هابايد بازي كنند؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چرا بچه هابايد بازي كنند؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
چرا بچه هابايد بازي كنند؟
خلاق بودن يعني پديده هاي عالم را متفاوت از ديگران ديدن همانند نيوتن وقتي كه سيب از درخت بر زمين مي افتد. او چرخش سيب را به گونه اي متفاوت تر از ديگران مي بيند و به دنبال طرح مسئله و پاسخ به چرايي افتادن سيب از درخت است .
تحقيقات انجام شده در زمينه خلاقيت با آموزش نشان مي دهد، بر خلاف نظريه پردازان گذشته كه خلاقيت را فرآيندي ارثي و ذاتي تلقي مي كردند .خلاقيت را مي توان به افراد، به ويژه به كودكان و نوجوانان آموزش داد ، به عبارت ديگر بر خلاف تصور عامه مبني بر اينكه فقط افراد معدود ي خلاق بدنيا ميآيند، از اين رو در كشورهايي كه از آموزش و پرورش پويا برخوردارند، پرورش خلاقيت به عنوان يكي از مهم ترين هدف ها ي آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفته است. بازي هاي خلاق فرصتي به كودك مي دهند تا از قوه خلاقيت و تخيل خود در حل مسائل استفاده كند و آن را رشد دهد و تقويت كند.
نقش بازي در زندگي كودك همواره مورد توجه محققان و روانشناسان كودك بوده است. ويگوتسكي و پياژه از جمله روانشناساني هستند كه بطور ريشه اي به مطالعه بازي كودكان و نقش آنها در رشد ذهني و فكري و زندگي اجتماعي كودكان پرداخته اند. از ديدگاه اين دو محقق، شركت كودك در بازي هاي كودكانه به معناي ورود كودك به دنياي مجازي است كه داراي قوانين خاص و نا نوشته است. از نظر ويگوتسكي و پياژه زبان به عنوان ابزار اوليه بازي ها و عامل اساسي در فرآيند شكل گيري توانائي هاي ذهني كودك است.
ويگوتسكي بازي ها را به دو دسته تقسيم بندي مي كند :
بازي هايي كه قوانين دروني و نانوشته دارند.
بازي هايي كه قوانين معين و قراردادي دارند.
به عقيده ويگوتسكي رهبري بازي هاي دسته اول را كودكان خود و بدون نياز بزرگترها به عهده مي گيرند، در حالي كه بازي هاي دسته دوم با شركت و دخالت بزرگتر ها صورت مي پذيرد و به همين سبب سمت و سوي بازي ها به جهتيمي رود كه بزرگتر ها مي خواهند. آنها قوانين و مقررات بازي را تعيين و به كودكان ديكته مي كنند.
به نظر ويگوتسكي بازي ها به رشد ذهني و فكري، عاطفي - احساسي و اجتماعي كودك كمك مي كنند. به زبان ديگر بازي ها ابزار كنترل و تنظيم رفتار كودك هستند. او هنگام بازي دكتر مي شود، معلم مي شود، راننده مي شود و... بدين ترتيب نقش هاي گوناگون را در عالم بازي تجربه مي كند. هر بازي، سناريو، قوانين و مقررات خاص خود را دارد و بنا به تعداد و توانائي هاي بازيگران تغيير و تحول مي يابد.
بازي هائي كه قوانيني دروني و نانوشته دارند - يعني بازي هاي دسته اول - نيز در طي بازي و به مرور زمان و بنا به شرايط و اعضاي شركت كننده تغيير و تحول مي يابند. اشياء در اين مرحله بازي، نقش مهمي دارند. كودك هنگام بازي با عالم تخيل سر و كار دارد و از همين روامكان خلاقيت و آفرينش و همچنين موقعيت بروز خصوصيات رفتاري و اخلاقي خود را مي يابد.
ويگوتسكي از كتاب خواندن هم به عنوان يك بازي سازنده ياد مي كند. به نظر او كتاب خواندن در چشم كودك نوعي سرگرمي و بازي است، زيرا دنياي خيالي كتاب ها به دنياي كودكان نزديك است. گفتگو در باره كتاب ها - يعني اين دنياي خيالي - هم ذهن كودك را تحليلي مي سازد. اينجا < لي برگ و بي ير >به نفوذ بيش از حد بزرگتر ها اخطار مي دهند و مي گويند <گاهي بزرگتر ها فضاي بسيار زيادي را اشغال مي كنند و امكان انديشيدن را از كودك مي گيرند. >

مهارت هاي بازي كردن
يكي از اولين كارها در آموزش استفاده از اسباب بازي ها و بازي مناسب، اين است كه به كودك ياد بدهيد با اسباب بازي هاي ساده مانند عروسك و ماشين، بازي كند. مانند مرحله بازي با بلوك. در اين مرحله هم بهتر است از هر اسباب بازي دو نمونه تهيه كنيد. براي آموزش بازي با عروسك مراحل اوليه آسان هستند .
عروسك خود را برداريد و از كودك بخواهيد از شما تقليد كند . وقتي كه كودك مانند شما عروسك را برداشت، آن را بغل كنيد و كودك را نيز تشويق كنيد تا از شما تقليد كند . تكان دادن ،نوازش كردن ، خوابانيدن ، غذا دادن ، و پوشاندن آن با پتو كارهائي هستند كه كودك با همانندسازي با شما مي تواند به راحتي آنها را انجام دهدو از انجامشان لذت ببرد. در مراحل بعدي حتي مي توانيد حمام كردن ، لباس پوشاندن ، و غيره را نيز با كودك تمرين كنيد . هر چه كودك بيشتر تقليد كند، بيشتر ياد خواهد گرفت كه چگونه با اسباب بازي هايش درست بازي كند. مثلا مي توانيد به كودك آموزش دهيد كه يك كاميون مي تواند تند برود ، كند برود ، بار حمل كند ، بار خالي كند ، تصادف كند ، و ... .شما همچنين مي توانيد اين كارها را همراه با كلام بيان كنيد تا كودك نيز بتواند اتفاقي را كه مي افتد خود بيان كند و قوه تخيل خود را افزايش دهد . هر چقدر بيشتر بتوانيد اين نوع بازي ها را افزايش بدهيد براي كودك بهتر است . به ياد داشته باشيد كه از كار هاي ساده اي مانند عقب و جلو بردن ماشين شروع كنيد .
نقاشي كردن و نوشتن مهارت هاي پيچيده اي هستند كه مي توانند به خلاقيت كودك كمك كنند.نقاشي گاهي اوقات مي تواند ساعتها كودك شما را سرگرم كند.يك تكه كاغذ و چند عدد مداد رنگي يا مداد شمعي برداريد و نقاشي ساده اي بكشيد اين نقاشي مي تواند شكل ساده اي از حيوانات و اشياء باشد سپس از او بخواهيد كه كار شما را تقليد كند.
به تدريج با بزرگتر كردن اندازه شكل ها ، آنها پيچيده تر كنيد .سعي كنيد كه از رنگ هاي شاد استفاده كنيد و نام آنهارا براي فرزندتان تكرار كنيد.وقتي كه كودك موفق به كشيدن نقاشي هاي ساده شد، از او بخواهيد كه خانه، ماشين و چيزهاي پيچيده تري را بكشد و در صورت موفقيت حتماً او را تشويق كنيد.
روش آموزش نوشتن نيز كاملا مانند نقاشي كردن است . يك پيشنهاد خوب اين است كه اسم كودك را بزرگ روي كاغذ بكشيدومثل يك نقاشي از كودك بخواهيد كه آن را تقليد كند.كودكان معمولاً علاقه خاصي به يادگيري اسم خود دارند واين مي تواند انگيزه اي براي يادگيري حروف ديگر شود.ابتدا ترسيم خطوط را با كودك كار كنيد و سپس ترسيم منحني ها و در آخر هم شروع به آموزش كپي كردن حروف بكنيد . فراموش نكنيد كه در ابتدا كودك بايد بر روي خطوط شما بنويسد و سپس از روي آنها كپي كرده و در نهايت با درخواست شما و با استفاده از حافظه خود آنها را بنويسد .

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۴:۵۲ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دردوران شيردهي؛ نبايد بيش از 2كيلو وزن كم كنيد fa38 0 220 پنج شنبه ۵ خرد ۱۳۹۰ ۰۰:۳۶ صبح
آخرین ارسال: fa38
  كنترل زیاد كودكان را در نوجوانی پرخاشگر می كن shadi-1010 0 329 دو شنبه ۱۱ بهم ۱۳۸۹ ۱۶:۱۳ عصر
آخرین ارسال: shadi-1010
  با لكنت ‌زبان ‌كودكم ‌چه كنم؟ Arash 0 369 يك شنبه ۱۹ دي ۱۳۸۹ ۱۵:۵۰ عصر
آخرین ارسال: Arash

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.