به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / گياهاني شاداب در خانه هاي سبزمان

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گياهاني شاداب در خانه هاي سبزمان

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
گياهاني شاداب در خانه هاي سبزمان
شمعداني horse-shoe) )
گياه شمعداني گونه هاي مختلفي دارد كه عموماً بومي ناحيه كاپ در افريقاي جنوبي هستند. گونه هاي دورگ گيري شده (هيبريد) شمعداني در آپارتمان نگهداري مي شود كه در طبيعت ارتفاع آن ها به دو متر مي رسد.
برگ هاي اين گياه تقريباً دايره اي شكل و كركدار هستند. گل آذين به صورت چتري ساده است و روي يك دمگل تعدادي گل به وجود مي آيد. رنگ گل شمعداني قرمز، سفيد، صورتي يا بنفش است و كنار هم قراردادن چند گلدان با رنگ گل هاي مختلف، زيبايي چشمگيري به همراه خواهد داشت.
تكثير گل شمعداني در بهار و تابستان در فضاي آزاد و در پاييز در شاسي1 به راحتي امكان پذير است. براي تكثير گياه، ساقه اي را از بوته مي چينند و در خاك مي كارند. ساقه هاي بلند را به قطعات كوچك تقسيم مي كنند. شمعداني در مخلوط خاك جنگلي، تورب2 و ماسه به راحتي جوانه مي زند و بوته جديدي به وجود مي آورد.
انواع شمعداني به آب نسبتاً زياد نياز دارد. نسبت به نور شديد خورشيد به خوبي مقاومت مي كند و براي پشت پنجره و لبه بالكن بسيار مناسب است.
از ميان گونه هاي مختلف شمعداني به چند نمونه كه معمولاً در منازل و بالكن ها و باغچه ها كاشته مي شوند، اشاره مي كنيم:
O شمعداني حرام زاده ؛(p. zonale) شاخه هاي كم و برگ هاي بزرگ با حاشيهِ كنگره اي دارد و برگ ها غالباً در مركز داراي لكه هاي خرمايي رنگ به شكل نعل اسب هستند.
O شمعداني پيچ ؛(p. peltatum) به علت داشتن ساقه هايي با بافت نگهدارندهِ ضعيف داراي ساقه هاي آويزان است كه به عنوان گل آويز از آن ها استفاده مي شود. برگ هاي اين گونه داراي پنج لوب بدون كرك است كه تشخيص آن را از گونه هاي ديگر آسان مي كند. رنگ گل هاي آن قرمز، صورتي يا صورتي مايل به بنفش است كه به صورت چتر كاملاً متراكم از بهار تا پاييز روي شاخه ها ظاهر مي شوند.
O دهان اژدر يا اژدردهان
؛(p. grani/ florun) گل هاي نسبتاً بزرگ به رنگ سفيد مايل به صورتي با رگه هاي ارغواني دارد. اين نوع شمعداني داراي گونه هاي زيادي است كه عموماً گلداني هستند و براي آپارتمان با نور كافي قابل استفاده اند.
O شمعداني عطري (ژرانيوم)؛ ان شاءالله در شماره هاي آينده درباره آن مطلب كاملي ارائه خواهد شد.

پي نوشت
1. گلخانهِ كوچك.
2. خاك برگ پوسيده.


نخل مرداب يا پنجه كلاغي umbrella plant) )

گياه نخل مرداب گونه هاي مختلفي دارد. گونه موجود در ايران بومي ماداگاسكار است و ارتفاع آن به يك متر مي رسد. نخل مرداب گياهي است ارزان كه نگهداري و تكثير آن بسيار آسان است. تمام برگ هاي گياه از سطح خاك مي رويند و نماي بسيار زيبايي به آن مي دهند. در انتهاي يك دمبرگ بلند و استوانه اي برگچه ها در اطراف مي رويند كه به علت نازك بودن خميده مي شوند و حالت چتر پيدا مي كنند؛ به همين دليل است كه در زبان انگليسي به آن گياه چتري مي گويند.
گل آذين گياه در بين برگ ها ظاهر مي شود كه در ابتدا زردرنگ است و توليد گرده سفيد مي كند، سپس قهوه اي مي شود. اين گياه براي نگهداري در آپارتمان بسيار مناسب است. به نور زياد نياز دارد، اما تابش مستقيم آفتاب باعث سوختگي برگ ها مي شود. نخل مرداب به آب زياد احتياج دارد و به همين دليل به اين نام خوانده مي شود. خاك گلدان نخل مرداب بايد سنگين و كمي باتلاقي باشد. حداقل دما براي اين گياه 12 و حداكثر 35درجه سانتيگراد است. اين گياه در تمام فصول سال به آب فراوان نياز دارد. در تابستان، غبارپاشي بايد هر روز انجام شود تا گياه شاداب بماند، اما در زمستان هفته اي يك روز غبارپاشي كافي است. اين گياه از نظر نياز به كود كم توقع است؛ يك بستر مناسب از مقدار بيش تر خاك رس و مقدار كم تر خاك برگ نياز كودي آن را برطرف مي كند.
هر سال بهار بايد گلدان عوض شود و از پاجوش هاي روييده، گلدان جديدي به وجود آيد. تكثير گياه هم به وسيله تقسيم بوته امكان پذير است و هم كاشت بذر؛ يك روش ساده براي تكثير نخل مرداب اين است كه قسمت انتهايي و چتري برگ را به صورت وارونه در داخل گلدان و چسبيده به خاك قرار مي دهند كه به زودي از قسمت مركزي آن ريشه ها ظاهر مي شوند و گياه تازه اي به وجود مي آيد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۵:۱۲ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.