به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / اطلاعات قنات و كاربردهاي آن

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اطلاعات قنات و كاربردهاي آن

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
اطلاعات قنات و كاربردهاي آن
چكيده
طرح بانك اطلاعات پروژه هاي تحقيقاتي و مدارك علمي آب در سال 1374 با هدف آماده سازي 10000 مدرك درموضوعات آب ، به طور مشترك بين وزارت نيرو و مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران آغاز شد. اين مجموعه بااستفاده از نرم افزار CDS/ISIS و اصطلاحنامه هاي معتبر جهاني در موضوع آب تهيه شده . در اين مقاله كه با استفاده ازبانك مذكور نوشته شده ، با اشاره به آمار قنات هاي كشور، وضع آن در سه دهه اخير بيان شده و نقاط قوت و ضعف مطالعات انجام شده مشخص گرديده . ضمناً علل آلودگي آب قنات ها و چگونگي تغذية مصنوعي از سيلاب به منظورحفاظت از آبدهي قنات ها را تشريح گرديده و اشاره شده كه با كمك فن قنات سازي علاوه بر انتقال آب شيرين از مناطق كوهستاني به دشت ها و حاشية كويرها، با تكيه بر علوم و فن آوري جديد مي توان آب هاي شور را از مجاورت سفره هاي آب شيرين دور كرد. در پايان پيشنهادهايي نيز براي تقويت بانك اطلاعاتي فوق الذكر ارائه شده است .طرح بانك اطلاعات پروژه هاي تحقيقاتي و مدارك علمي آب (نظارت اين طرح با خانم ملوك السادات بهشتي و مجري آن خانم مهرخ ملكيان ) از سال 1374 به موجب قرارداد منعقد شده بين معاونت امور آب وزارت نيرو و مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران در اين مركز به اجرا در آمده است .هدف از اجراي اين طرح ، تهيه و آماده سازي 10000 مدرك شامل پايان نامه ، گزارش ط رح تحقيق ، مقالة سمينار، مقاله مجله ، استاندارد آب ، و پروانه ثبت اختراع در موضوعات زير مي باشد:

آب شناسي ، صنايع آب آشاميدني ، مديريت بهره برداري از آب ، حقوق آب ، آلودگي آب ، توزيع آب ، آب هاي زيرزميني ، آب هاي سطحي ، نزولات جوي ، آلودگي دريا، آبياري و زهكشي ، كنترل سيلاب ، كيفيت آب ، طبقه بندي هاي كيفيت آب ، سدسازي و صنايع ذيربط ، ارتباط آب و خاك ، آب و جميت ، زلزله ، ژئوفيزيك ، و ژئوتكنيك و استانداردهاي آب فرمت كتابشناختي سال 1995يو.اس .مارك در طراحي كاربرگه هاي اين طرح ازUS MARC BIBLIOGRAPHIC FORMAT 1995در برنامه ريزي رايانه اي آن از نرم افزارCDS/ISIS، و در كنترل توصيفگرها و كليدواژه ها از اصطلاحنامه هاي زير استفاده شده است :

1 ـ اصطلاحات منابع آب 1_ Thesaurus of water Resources Terms.2_ TEST (Thesaurus of Engineering and scientific Terms).

2ـ اصطلاحات مهندسي و علمي

3_ Ei thesaurus.

3ـ اصطلاحنامه

4_ SPINES Thesaurus.

4ـ اصطلاحنامه اسپانز

5_ Thesaurus of Law.

5ـ اصطلاحنامه حقوق

مدارك اين مجموعه به زبان هاي فارسي ، انگليسي ، فرانسه ، آلماني و روسي ، ولي توصيفگرها به زبان فارسي و انگليسي مي باشند.در حال حاضر اطلاعات اين بانك در محيط ''ويندوز 95''، و از طريق اينترنت قابل دسترسي است . از آنجا كه در هنگام تهيه اين بانك اطلاعاتي اصل مدارك نيز گردآوري شده ، به هنگام جستجو از طريق رايانه اطلاعات كتابشناختي و متن كامل اسناد تواماً قابل بازيابي و مي باشند. اين مجموعه در حال حاضر در طرح تحقيقات كاربردي ـ طرح استانداردهاي آب ، معاونت امور پژوهشي وزارت نيرو،واقع در (خيابان فلسطين شمالي ـ تلفن 8904304) در دسترس محققان ، پژوهشگران و علاقمندان مي باشد.

از ويژگي هاي اين بانك اطلاعاتي اين است كه به دليل استفاده از اصطلاحنامه هاي معتبر، توصيفگرها و كليدواژه ها داراي نظم منطقي و ارتباط علمي با يكديگر مي باشند و بدين ترتيب ، استفاده كنندگان براحتي و بدرستي مي توانند درجهت موضوع مورد نظر ،هدايت و رهبري شوند.

ابتدا در ارتباط با موضوع اين همايش به جستجو در اين بانك اطلاعاتي پرداخته شد و جمعاً به 1284 مدرك در ارتباط با قنات وموضوعات وابسته به آن به شرح زير دسترسي حاصل شد:

آب هاي زيرزميني 758 مدرك ، قنات 217 مدرك ، سيلاب 108 مدرك ، تغذيه مصنوعي 63مدرك ، تغذيه طبيعي 2 مدرك ،آلودگي آب هاي زيرزميني 83 مدرك ، مقاومت مصالح 40مدرك ، حقوق آب 13 مدرك (كه از اين تعداد 2 مدرك در ارتباط با حقابه قنات ها است ).

با مطالعه اين مجموعه مشخص گرديد كه ايرانيان در سه هزار سال پيش به جريان آب هاي زيرزميني پي برده بودند و باتوجه به اين كه آب هاي زيرزميني در قسمت هاي مركزي ايران اكثراً شور و غير قابل استفاده براي شرب و كشاورزي است ، آب زيرزميني لايه هاي آبدار دامنه كوه ها را بوسيله نيروي ثقل زمين به حاشيه كويرها رسانده و كويرها را آباد ساخته اند. ديگر اين كه فن قنات سازي ابداع ايرانيان بوده و كشورهاي ديگر بتدريج از آن الگو گرفته اند. از ويژگي هاي اين قنات ها آن است كه بعد از 3000 سال هنوز هم قابل استفاده اند و حتي تا دو سه دهه اخير 75% آب مورد نياز كشور را تأمين مي كرده اند.آمار قنات هاي كشور
اولين مطلبي كه به ذهن مي رسد اين است كه ما در ايران براستي چند قنات داريم ؟ با مطالعه چند مدرك گردآوري شده نتايج زيرحاصل شد:

ع . بهينا در كتاب ''قنات سازي و قنات داري '' نوشته كه قريب 40000 رشته قنات در سراسر ايران موجود است (1).

كاظم . صدر و حبيب ا...سلامي تعداد قنات ها را 3000 رشته اعلام كرده اند(2.)

اچ ،اي . وولف در مقاله اي تعداد قنات هاي ايران را 22000 رشته با بيش از 274000 كيلومتر درازا اعلام مي كند (3).

نتيجه اين كه ما دقيقاً نمي دانيم در ايران چند رشته قنات داريم و اين قنات ها در كجا قرار دارند.

در سال 1372 پايان نامه كارشناسي ارشدي با عنوان «روش EM-VLF و كاربرد آن در اكتشاف قنات ها با استفاده ازدستگاه ABEM-WADI» در موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران كار شده (4) و درآن راه ها عملي و پيشنهادهاي ارزشمندي در ارتباط بااكتشاف قنات هاي كشور ارائه شده است .

در سال 1372 در سمينار كاربرد كامپيوتر در علوم كشاورزي مقاله اي با عنوان ''جمع آوري اطلاعات و ايجاد پايگاه اطلاعاتي براي قنوات ايران '' ارائه شده (5) كه بيشتر جنبة آماري دارد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۵:۳۸ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #2
اطلاعات قنات و كاربردهاي آن
بررسي وضع قنات ها در سه دهه اخير
آغاز تخريب قنات هاي ايران مربوط به سال 1346 است (6).بعد از «كنفرانس جهاني آب براي صلح ، در سال 1967، دربرنامه اي با عنوان «سياست هاي مربوط به توسعه منابع آب ايران و مشكلات و راه حل هاي آن »، حفر چاه هاي عميق و نيمه عميق دردشت هاي كشور و در حريم قنات ها آغاز گرديد و بعد از آن ، شاهد افت سطح سفره هاي آب زيرزميني و آب دهي كم و كم تر قنات هابوده ايم .

در سال 1349 موسسه آبشناسي ايران دست به يك سري تحقيقاتي زد كه نتايج آن ها به صورت پايان نامه كارشناسي ارشد باعناوين زير عرضه شده است :

-بررسي نوسانات سطح آب هاي زيرزميني دشت ورامين (7)

-بررسي نوسانات سطح آب هاي زيرزميني منطقه كرج (8)

-بررسي نوسانات سطح آب هاي زيرزميني دشت قزوين (9)

-بررسي نوسانات سطح آب هاي زيرزميني دشت تهران (10)

-بررسي نوسانات سطح آب هاي زيرزميني دشت مشهد(11)

در اين تحقيقات موارد زير مورد مطالعه قرار گرفته است :

نوسان سطح آب ، آب زيرزميني ، مختصات جغرافيايي ، آب و هوا، آب سطحي ، آبدهي ، زمين شناسي ، بهره برداري آب ، چاه ،قنات ، و داده هاي آماري . شايان ذكر است كه دراين مطالعات ، قنات ها و چاه ها اعم از عميق و نيمه عميق به عنوان منابع آب زيرزميني بطور همزمان بررسي شده اند و ضمن بررسي موارد فوق ، پيشنهادها و نظريات مربوط به هر مورد آمده است .

در بررسي مجموع مطالعات گردآوري شده برروي قنات هاي كشور به نظر مي رسد كه وزارت نيرو از ساير سازمان هاي تحقيقاتي و دانشگاه هاي فعالتر مي باشد. ازجملة اين فعاليت ها، مجموعه مطالعاتي مربوط به وزارت نيرو- معاونت امور آب ، تلفيق مطالعات ،شامل 82 مورد مطالعه است (ه 12ـ94 ) كه با عنوان شناسنامه منابع آب در سال 1370 منتشر شده و عناوين برخي از آن ها بقرارزيراست :

- شناسنامه منابع آب دشت قروه -دهكلان ، كد:430-37-295

- شناسنامه منابع آب دشت گرگان و دشت ، كد:430-42-300

- شناسنامه منابع آب دشت ميمه ،كد:430-155-452

- شناسنامه منابع آب دشت شوقان ، كد:430-97-392

- شناسنامه منابع آب دشت دستگردان ، كد:430-96-391

- شناسنامه منابع آب دشت دامغان ، كد:430-99-394

- شناسنامه منابع آب دشت خوش آب ، كد:430-98-393

- شناسنامه منابع آب دشت خضري ، كد:430-100-395

- شناسنامه منابع آب دشت ساري -دشت ناز، كد:430-43-301

در اين مطالعات كليه دشت هاي كشور كدگذاري و موارد زير به شكلي بسيار نظام مندو هماهنگ در همه آن ها مطالعه شده است :

منابع آب ، مشخصات جغرافيايي ، زمين شناسي ، بارندگي ، پوشش گياهي ،پتانسيل تبخير، دما، آب ورودي ، آب زيرزميني ،داده هاي آماري ، قنات ، چشمه ، پيزومتر، كيفيت آب ، ترازنامه ، اسامي جغرافيايي .اين مطالعات در دشت يزد و اردكان شامل صنعت و معدن نيز مي شود.

وزارت نيرو مجموعه مطالعات ديگري بين سال هاي 70-1368 انجام داده كه 12 مورد مي باشد و(95-106) و باعنوان طرح جامع
آب كشور كليه قنات هاي حوزه آبريزهاي زير را مطالعه نموده است :

1ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه آبريز كوير مركزي

2ـ طرح جامع آب كشور: حوزه آبريز قم و قره چاي

3ـ طرح جامع آب كشور: حوزه آبريزمند

4ـ طرح جامع آب كشور:حوزه هاي آبريز نمكزار خواف كال شور و دشت كوير، جلد اول : سيماي طبيعي و جغرافيايي مصارف آب

5ـ طرح جامع آب كشور:حوزه هاي آبريز نمكزار خواف كال شور و دشت كوير، جلد دوم : منابع آب ، توسعه منابع آب

6ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه آبريزهاي شور، جاجرود و قره چاي

7ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه آبريزكل

8ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه هاي آبريز دز و كارون

9ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه آبريز ارس

10ـ طرح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه هاي آبريز ساحلي جنوبي ميناب ،بندرعباس و جزاير خليج فارس

11ـ طرح جامع آب كشور:حوزه آبريز زاينده رود

12ـ رح جامع آب كشور:منابع آب هاي زيرزميني حوزه هاي آبريز جازموريان كوير لوتبعد از وزارت نيرو، مطالعات فراواني توسط وزارت كشاورزي در ارتباط با قنات ها به عنوان منابع آب براي كشاورزي و آبياري صورت گرفته كه دو نمونه از عناوين آن ها به قرار زير است :

1 - بهره برداري پايدار از منابع آب در كشاورزي (1373)(107)

2 - تحقيق و بررسي برروي آب هاي شور وقليايي مورد استفاده كشاورزي ، شامل قنوات و چاه ها(1361) (108)

از سال 1370 طرح كالبدي ملي مكانيابي شهرهاي جديد و گسترش شهرهاي موجود توسط وزارت مسكن و شهرسازي درگروه هاي مختلف و تحت مديريت واحد به اجرا در آمده است . در اين راستا كل مساحت كشور به ده منطقه تقسيم شده و اين مطالعات شامل زمين شناسي مهندسي و آبشناسي مي باشد(109)

ضمناً مطالعات پراكنده در دانشگاه هاي مختلف كشور در ارتباط با قنات ها انجام شده كه برحسب مورد به آن ها اشاره مي شود.نقاط قوت و ضعف در مطالعة قنات ها
آبدهي قنات ها به دو عامل بستگي دارد:

1 - عوامل طبيعي

2 - عوامل انساني

با بررسي مطالعات انجام شده بر روي قنات هاي كشور روشن مي شود كه بيش تر بر روي عوامل طبيعي در ارتباط با قنات ها كار شده ؛در مورد دوم يعني عوامل انساني يا خيلي كم كار شده يا اصلاً كار نشده است . موضوعات اين حوزه عبارت اند از:

- اطلاعات مربوط به سرمايه گذاري هاي مختلف مثل اختصاص اعتبارات و كمك هاي مالي به صاحبان قنات ها براي لايروبي ، كَوَل كاري (كول حلقه هاي سفاليني كه در مجراي قنات مي نشانند تا مانع از نشست قنات شود) و سنگچين كردن قنات ها؛

- بررسي مقايسه اي مزايا و معايب قنات يا حفر چاه كه دو شيوه رقيب در بهره برداري از آب هاي زيرزميني است ؛....

با توجه به پرمخاطره بودن حفرقنات و عمليات لايروبي آن ها براي مقني ها، نويسندگان مختلف استفاده از فن آوري جديد شامل ابزارها، وسايل و حتي مصالح ساختماني مقاوم تر را پيشنهاد مي نمايند؛ به طوري كه در اين بانك 40 مدرك در ارتباط با مقاومت مصالح گردآوري شده است . با توجه به زلزله خيز بودن منطقه مي توان به جاي سفال در كول كاري و ساخت قنات ها، از بتن و بتن مسلح يا از موادي كه در سد سازي استفاده مي شود بهره گرفت .

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۵:۳۹ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #3
اطلاعات قنات و كاربردهاي آن
آلودگي آب قنات ها
منظور از آلودگي آب قنات اعم از ميكربي يا شيميايي است .

درارتباط با آلودگي آب قنات ها 83 مدرك گردآوري شده است ؛ به عنوان مثال ''آلودگي آب آشاميدني شهر كرمان به فلزات سنگين وساير مواد شيميايي ''(110) پايان نامه اي است كه در سال 1369 در دانشكده بهداشت دانشگاه تهران كار شده و علل آلودگي آب قنات ها و آب زيرزميني شهر كرمان را، تلنبار كردن زباله هاي شهر از سال 1353 تا اواخر سال 1362 مي داند و بابررسي چاه ها وقنات هاي شهر از نظر آلودگي ميكربي و فلزات سنگين ، و پيشنهادهاي مفيدي نيز ارائه داده است . ضمناً در همين مدرك به افت شديد سطح سفره هاي آب زيرزميني در اين منطقه اشاره شده و هشدارهاي لازم داده شده است .

پايان نامه ديگر كه مربوط به موسسه آبشناسي ايران در سال 1349 مي باشد وضع هيدروژئولوژي منطقة شيراز را بررسي نموده و علل شوري آب در اين منطقه را از نظر زمين شناسي مربوط به وجود گنبدهاي نمكي موجود در لايه هاي زمين شناسي منطقه موردمطالعه مي داند (111).

پايان نامه ديگركه مربوط به دانشكده داروسازي دانشگاه تهران در سال 1359 است آب چاه ها و قنات هاي منطقه لار را از نظرفيزيكي - شيميايي بررسي نموده . در اينجا نيز به وجود گنبدهاي نمكي به عنوان عامل موثر در شوري آب قنات هاي منطقه اشاره شده است (112).پايان نامه سوم با عنوان '' هيدروژئولوژي گنبدنمكي سروستان ''(125)در سال (1375)(113) مربوط به دانشگاه زمين شناسي ،آبشناسي دانشگاه شيراز است . در اين پايان نامه وجود گنبدهاي نمكي را به خاطر داشتن نمك و قدرت حلاليت بسيار زياد آن (000/360 ميلي گرم در ليتر)، قرار گرفتن گنبدها در كنار آبرفت ها و سنگ هاي كربناته كارستي مهم ترين منابع آلوده كننده و مخرب آبهاي زيرزميني مي داند و به منظور ممانعت و كاهش اثرات گنبدهاي نمكي به آب هاي زيرزميني ، پيشنهاد نموده كه با پمپاژ آب هاي كارستي منطقه قبل از آلوده شدن ، وايجاد قنات در مجاورت گنبدهاي نمكي و زهكشي كردن آب هاي شور و آلوده ، از ورود اين آب ها به دشت سروستان ممانعت به عمل آيد، و نيز با ايجاد حوضچه هاي تبخير در قسمت جنوب شرقي گنبد و هدايت آب هاي شور به درون آن ها از آلودگي آب هاي زيرزميني جلوگيري نمود.

در مدرك شماره 1162 اين بانك اطلاعاتي با عنوان ''قنات زهكش ها''(1373)كه مربوط به كميته ملي آبياري و زهكشي وزارت نيرو، است و كه توسط آقاي پرهام . جواهري ،(114) به رشته تحرير در آمده ، نويسنده در دشت ها و اراضي شهري بخصوص درمناطقي كه سفره هاي آب زيرزميني بيش از 6-7 متر پايين بيفتد،استفاده از قنات را يكي از بهترين روش هاي زهكشي آب دانسته ونمونه هاي اجراي اين مطلب در شهر شيراز را توضيح داده است .تغديه مصنوعي سيلاب
وجود سيلاب هاي مخرب بخصوص در سال هاي اخير در نقاط مختلف كشور موجب اجراي پروژه هاي تحقيقاتي فراواني دردانشگاه هاي كشور شده است . با اجراي اين پروژه ها مي توان سطح آبدهي قنات ها را افزايش داد و از نيروي مخرب سيل در جهت توسعه استفاده كرد. بدين جهت ضروري است بايك برنامه ريزي منسجم ، كليه زمينه هاي تغذيه مصنوعي سيلاب مورد مطالعه وبررسي قرار گيرد. در اينجا به چند بررسي انجام شده اشاره مي شود:

ـ''بررسي تأثير طول آمار هيدرولوژيكي در پيش بيني سيلاب در حوزه هاي آبخيز'' (1375)(115) كه توسط دانشكده منابع طبيعي وعلوم دريايي دانشگاه تربيت مدرس ، به صورت پايان نامه كارشناسي ارشد كار شده . اين تحقيق بااستفاده از نرم افزارهاي مناسب رايانه اي ، دبي سيلاب هاي طول دورة 10، 15، 20، 25، 30، 35، 40 و بالاي 40 سال را مورد بررسي قرار داده و به نتايج ارزشمندي دسترسي يافته است .

ـ در پايان نامه ديگري با عنوان ''ارزيابي روش هاي تغذيه مصنوعي و بررسي اثر كمّي آن ها بر سطح آب هاي زيرزميني ''(1373)(116) به چگونگي تزريق آب به سفرة آب هاي زيرزميني اشاره شده و براي ارزيابي اثر كمّي تغذيه مصنوعي به سطح آب هاي زيرزميني ، چند برنامه رايانه اي ارائه گرديده است . ضمناً درگزينش روش تغذيه مصنوعي پيشنهاد شده كه بايد به شيب زمين ، زمين شناسي منطقه ، شرايط خاك ، وضعيت آب هاي زيرزميني ، آب و هواي منطقه ، كميت و كيفيت آب تغذيه شونده توجه شود.

در پايان نامه ديگري به نام ''كاربرد مدل كامپيوتري آب هاي زيرزميني در دشت قروه و استفاده از آن در مديريت و برنامه ريزي تغذيه مصنوعي ''(1375)(117) از گروه آبياري دانشكده كشاورزي دانشگاه شهيد چمران ،اهواز، اندازه گيري سطح آب زيرزميني در طي سال هاي 74-1365 نشان مي دهد كه برداشت بيش از حد مجاز در منطقه دشت باعث افت سفره زيرزميني و در نتيجه بروز مسائل و مشكلاتي گرديده است . يكي از راه حل هاي مناسب براي مقابله با اين مشكلات ، تغذية مصنوعي سفرة آب زيرزميني مي باشد.نويسنده تصميم گيري در مورد زمان و محل مناسب براي تغذيه مصنوعي مستلزم انجام مطالعات زمين شناسي و هيدرولوژيك دانسته كه برپايه آن ، رفتار سفرة آب زيرزميني تحت شرايط مختلف تغذيه مصنوعي مورد بررسي قرار مي گيردخــلاصــه كــلام
اجداد ما آب هاي شيرين دامنه كوهستان ها را با كمك فن قنات سازي كه روش ابداعي خودشان بوده به حاشيه كويرها برده اند و باهمان روش بسيار ابتدايي و مصالح ابتدايي تر(كَوَل هاي سفالين ) عملكرد آن ها به گونه اي بوده كه اين قنات ها هنوز هم در مناطق مختلف كشور كار مي كنند. قنات ها علاوه بر انتقال آب شيرين به دشت ها و حاشيه كويرها مي توانند با توجه به لايه هاي زمين نيزشناسي كشور، در زهكشي و انتقال آب شور و دور كردن اين آب ها از مجاورت سفره هاي آب شيرين زيرزميني مورد استفاده قرارگيرند. همچنين مي توان با استفاده از رايانه ها و فن آوري جديد، فن قنات سازي را همانند سدسازي تقويت نمود و به جاي سفال ازمصالح مقاوم تر استفاده كرد؛ با بررسي وضعيت زلزله خيزي ، تكتونيكي و گسل هاي موجود در ايران ، قنات هاي قديمي را احياء وقنات هاي جديد احداث كرد؛ با تغذيه مصنوعي سيلاب به درون سفره هاي آب زيرزميني ، به جاي تخريب شهرها توسط سيل ، اين آب ها را به داخل سفره ها تزريق كرد و در هنگام كم آبي يا خشكسالي از آن ها بهره گرفت .

بن بست فعلي يعني از دست دادن قسمتي از قنات هاي كشور نتيجه تصميم گيري شتابزدة نسل فعلي است . اكنون براي جبران خطاهاي گذشته نمي بايد بدون مطالعه به اقدامات ديگري دست بزنيم كه عواقب نامناسب ديگري پيآمد آن باشد. بدين جهت پيشنهاد مي گردد با تكيه بر اطلاعات گردآوري شده در اين بانك اطلاعاتي ، با كمك و همكاري محققان و متخصصان كشور،مجموعه اين بانك اطلاعاتي تكميل شود بدين منظور چنانچه مدركي در ارتباط با قنات در يكي از مراكز تحقيقاتي و يا در مجموعه شخصي موجود است به آدرس مركز اطلاعات علمي ايران ، صندوق پستي 1371-13185 طرح بانك اطلاعات پروژه هاي تحقيقاتي و مدارك علمي آب ارسال گردد. تا علاوه بر ممانعت از دوباره و چند باره كاري هاي تحقيقاتي ، بامطالعة اين مجموعه به نقاط قوت و ضعف كارهاي انجام شده پي برده شود و به مطالعات تكميلي و پركردن فضاهاي خالي تحقيقاتي اقدام گردد. همچنين بادسترسي به اسامي و آدرس محققان و متخصصان كه يكي ديگر از محصولات اين بانك اطلاعاتي است ، مي توان به تشكيل جلسات مشاوره و تبادل نظر اقدام كرد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۵:۳۹ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.