به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / اخبار پزشکی v / نظر قانون در رابطه با رحم اجاره ای

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نظر قانون در رابطه با رحم اجاره ای

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
نظر قانون در رابطه با رحم اجاره ای
ایسکانیوز ـ اظهار نظر فقهای جامع الشرایط می تواند تا قبل از تصویب قانون راه گشای اتخاذ تصمیمات قضایی در مراجع باشد.

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری- در گفتگو با خبرنگار سرویس حقوقی ایسکانیوز ضمن بیان این مطلب افزود: درباره اهدای جنین اصولا در مقررات جای خالی می بینیم، به ویژه این که با استفتائات صورت گرفته اجازه اهدای جنین میسر شده است.بنابر این هنوز نوبت به طرح موضوع در قوه قضاییه نرسیده تا قانونی در این زمینه تصویب شود.
وی ادامه داد: اگر مساله اهدای جنین منجر به تولید نوزادی برای مادری شود، مقررات مربوط به ارث در این زمینه محل تامل و جدل خواهد بود، چون طفل متعلق به صاحب نطفه و رحمیست که در آن رشد و نمو کرده است.


این وکیل تصریح کرد: اگر جنین از بطن زن و متعلق به شخص ثالثی به جز شوهر زن اهدا کننده باشد، بر اساس اعتقاد و اصول مسلم فقهی ارث از پدر واقعی باید به چنین طفلی تعلق گیرد. همین طور اگر مالی از فرزند موجود باشد و او فوت کند، سهم پدری، باید به صاحب نطفه داده شود.
آقاسی خاطرنشان ساخت: به خوبی روشن است که اصولا رابطه ابوت بر اساس زوجیت بین پدر و مادر طفل و تعلق نطفه صورت می گیرد، به همین دلیل در شرع مقدس پیش بینی شده که در زنان به شبهه، طفل در مواردی از پدر ارث می برد و در مواردی محروم از ارث خواهد بود؛ یا در قضیه لعان اگر مردی نبود انتساب نطفه فرزند متولد همسر خود را مطرح کند رابطه ارث و انتسابات دیگر، دچار اشکالات خاصی می شود.
این حقوقدان یادآور شد: رابطه نسبی بین چنین طفلی با مادری که او را به دنیا آورده کاملا روشن است و هیچگونه تردیدی در این مورد وجود نخواهد داشت. طبیعتا هر زنی که جنین را در رحم خود رشد دهد، مادر جنین خواهد بود.
وی ادامه داد: قانون اهدای جنین از طریق رحم اجاره ای، چون امری است حادث نیاز به اجتهاد دارد و باید به وحدت ملاک از سایر مقررات موجود به حکم قضیه دست یافت که نه در فتاوای موجود و نه در مقررات موضوعه در این خصوص حکمی و نظری ابراز نشده و ما نیازمند وضع قانون مدون هستیم. از طرفی نظر فقهای جامع الشرایط می تواند قبل از تصویب قانون راه گشای اتخاذ تصمیات قضایی در مراجع باشد.
آقاسی در پایان گفتگو با ایسکانیوز با اشاره به تضمینات اهدای جنین ابراز عقیده کرد: بر اساس مقررات جاری فرزند تا 7 سال متعلق به مادر است و رحمی که جنین را رشد می دهد مادر محسوب می شود. در نتیجه مادر می تواند حضانت طفل را تا موعد قانونی بر عهده بگیرد حتی اگر قرار دادی فی مابین موجود باشد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۵:۵۱ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده است. ParsiMan
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.