به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / دست راستي ها و دست چپي ها!

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دست راستي ها و دست چپي ها!

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
دست راستي ها و دست چپي ها!
به گزارش شبكه خبري'' ورلد نيوز '' (World-news.org/persian ) چــــــرا به موافقين دولت، دست راستي و به مخالفين آن دست چپي ميگويند؟؟

تــا انقلاب كبير فرانسه «سال 1789 ميلادي» در مجلس فرانسه فقط دو طبقه روحانيون و اشراف نماينده داشتند. تصميمات اين نمايندگان فقط به نفع ثروتمندان و براي حمايت از مالكيت و حقوق و امتيازات آنان بوده و هرگز به نفع عموم قدمي برداشته نميشد! بر اثر فشار مردم، لوئي شانزدهم پادشاه فرانسه اجبارا'' با تشكيل مجلس طبقات سه گانه «نمايندگان: اشراف، روحانيون،و عامه» موافقت نموده و در چهار مه 1789 در كاخ ورساي مجلس طبقات سه گانه را افتتاح كرد.

در روز افتتـــــــــاح مجلس، نمايندگان اعيان و اشراف براي اينكه نمايندگان عامه را به ميان خود راه ندهند، همه در يكطرف مجلس يعني سمت راست سالن نشستند. وقتي نمايندگان عامه با اين وضع روبرو شدند براي مقابله، سمت چپ سالن را اشغال كردند، روحانيون كه ديرتر در مجلس حضور يافته بودند، در وسط جلوس كردند.

در مجالس قبلي، لوايحي كه توسط دولت ارائه ميشد اصولا'' بدون مخالفت و بررسي و بحث زياد به تصويب نمايندگان اشراف و روحانيون ميرسيد. با ورود نمايندگان طبقه سوم «عامه» قيافه مجلس تغيير كرد. نمايندگان عامه زمزمه هائي شروع كردند كه بدون تصويب آنها هيچ مالياتي نبايد وضع و وصول گردد. در طرح لايحه مربوط به افزايش ماليات، نمايندگان عامه كه مطابق معمول در سمت چپ مجلس جلوس كرده بودند، با مخالفت شديد، طوفاني بپا كردند، در مقابل آنها نمايندگان دست راست مجلس «اشراف» موافق لايحه بودند. بعدها نيز نمايندگان طبقه سوم، با اكثر پيشنهادات دولت مخالفت كردند. اصطلاح دست چپي، به مفهوم مخالف دولت و دست راستي موافق با دولت، از اينجا ناشي شده است و از آن به بعد در تمام كشورها به هر كسي كه با دولت مخالف بود، دست چپي و به موافقين دست راستي ميگويند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۶:۴۳ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.