به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / استفاده بهينه از فضا

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

استفاده بهينه از فضا

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
استفاده بهينه از فضا
در هر خانه اى اغلب جدا از فضاهاى متداولى مانند كابينت هاى آشپزخانه و كمدهاى ديوارى فضاهاى بسيارى وجود دارند كه مى توان وسايل گوناگون را در آنها جاى داد بدون آنكه به نماى ظاهرى خانه خدشه اى وارد شود. ايجاد فضاى مناسب جهت نگهدارى و جاى دادن وسايل مختلف چنانچه با تفكر و برنامه ريزى صحيح انجام گيرد علاوه بر فراهم كردن امكان استفاده بهينه از فضا مى تواند جنبه تزئينى نيز داشته باشد و به نماى ظاهرى اتاق نيز زينت ببخشد. در آشپزخانه استفاده بهينه از فضا امرى واجب و الزامى است و نيازهاى هر خانواده و روش هاى پاسخگويى به آنها بسته به اين است كه آشپزخانه منزل چه نوع آشپزخانه اى است و از آن چه استفاده هايى به عمل مى آيد. آشپزخانه هايى كه كليه وسايل آنها اعم از يخچال و گاز و غيره در ميان كابينت ها جاى مى گيرند امروز بيشتر موردپسند واقع مى شوند زيرا نسبت به سيستم هاى جدا از هم جاى كمترى اشغال مى كنند. هنگام تصميم گيرى و ساخت قفسه ها و كمدها ابتدا ميزان نياز خانواده به فضاى لازم جهت نگهدارى از وسايل گوناگون را تخمين بزنيد. در اين راستا فضاى لازم جهت نگهدارى از مواد غذايى و وسايل پخت و پز را در نظر بگيريد. محل نگهدارى از اقلام نامبرده بايد به محل آماده سازى و پخت غذا نزديك باشد. پس از آنها نوبت به ظروف چينى و بلورى و وسايل پذيرايى مى رسد. اما آيا اين ظروف بايد حتماً در آشپزخانه نگهدارى شوند يا اتاق غذاخورى براى اين امر مناسب تر است؟ چنانچه با كمبود در آشپزخانه مواجه هستيد استفاده از اتاق غذاخورى براى اين امر راهكارى مناسب خواهد بود. سپس نوبت به مواد شوينده، روميزى ها و دستمال هاى آشپزخانه و وسايلى از اين قبيل مى رسد كه بايد در نزديكى محل مخصوص شست وشو در آشپزخانه جاى داده شوند. نكته مهم ديگر پس از نصب كابينت ها بهره گيرى صحيح از فضاى داخل كابينت ها است. با نصب طبقات اضافى، كشو و سبدهاى سيمى در داخل كابينت ها و گيره هاى آويز يا جاى قاشق و چنگال به پشت در كابينت ها و نيز نصب طبقات گردان در كابينت هايى كه در زاويه ميان دو ديوار قرار گرفته اند مى توان بيشترين بهره را از فضاى موجود در كابينت ها كسب كرد. در اتاق نشيمن افزايش فضا در جهت جاى دادن لوازم سرگرم كننده از قبيل تلويزيون و ديگر لوازم صوتى و تصويرى و احتمالاً وسايلى از قبيل كتاب و لوازم زينتى است. پيش از هر اقدامى بايد با توجه به ابعاد و فرم اتاق تصميم بگيريد كه طبقات و قفسه هاى لازم را به صورت توكار و ثابت و يا از انواع قابل حمل و جابه جايى در نظر بگيريد. چنانچه ديوارها داراى فرورفتگى ها و فضاهاى غيرقابل استفاده هستند مى توانيد با نصب طبقات و قفسه هايى در اين فرورفتگى ها از آنها به صورتى شايسته بهره ببريد. اما اگر ابعاد اتاق به اندازه اى است كه امكان قرار دادن كتابخانه، كمد و ميز تلويزيون در آن وجود دارد مى توانيد از انواع قابل جابه جايى آنها سود ببريد. در اتاق نشيمن به منظور استفاده بهينه از فضا حتى مى توانيد يك ديوار كامل را به نصب طبقات، قفسه ها و كمدهاى ديوارى اختصاص دهيد به طورى كه كليه نيازهاى موجود را مرتفع كند. در اين صورت مى توانيد كتاب ها، تلويزيون و لوازم صوتى و همچنين وسايل زينتى را در فضاى ساخته شده جاى دهيد. اما به خاطر داشته باشيد كه در اتاق نشيمن زيبايى و نماى ظاهرى اتاق به اندازه كارايى وسايل اهميت دارد. اتاق غذاخورى هم اغلب بخشى از اتاق پذيرايى است. براى نگهدارى از ظروف چينى و بلورى به خصوص ظروفى كه فقط براى پذيرايى از ميهمانان مورد استفاده قرار مى گيرند بهتر است كه در اين اتاق جاى داده شوند.
در اين اتاق نيز با توجه به خصوصيات معمارى اتاق و ابعاد آن و همچنين ميزان فضاى لازم براى جاى دادن ظروف مورد نظرمان مى توانيم كمدهاى ديوارى، كمدهاى در شيشه اى با طبقات نورپردازى شده و يا گنجه هايى كوچك را براى اين اتاق تدارك ببينيم. در اتاق خواب ها نيز به فضايى جهت نگهدارى از لباس ها و لوازم شخصى نياز داريم. در اينجا ساخت كمدهاى ديوارى بهترين راهكار است. در اتاق خواب كودكان به فضاى كافى براى جاى دادن اسباب بازى ها نيز نياز داريم و لازم است از كليه فضاهاى موجود در اتاق و حتى فضاى زير تختخواب كودك نيز بهره ببريم. همچنين با نصب طبقات ديوارى متعدد مى توانيم فضاى قابل استفاده به منظور نگهدارى از اسباب بازى هاى كودك را تا حد قابل ملاحظه اى افزايش دهيم. جز موارد نامبرده فضاهاى كوچك و بزرگ متعددى در هر خانه وجود دارد كه به ظاهر غيرقابل استفاده هستند اما با كمى تفكر و ابتكار مى توان از آنها به عنوان جايى براى نگهدارى از لوازم و وسايل ساكنين خانه بهره برد و به علاوه يك ويژگى كه ممكن است نقصى براى ديوار محسوب شود به يك فضاى كاربردى با نمايى زيبا و منحصر به فرد تبديل كرد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۷:۳۷ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.