به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / مجرمین چه شکلی هستند؟!

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مجرمین چه شکلی هستند؟!

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
مجرمین چه شکلی هستند؟!
ایسکانیوز ـ آگوست کنت، فیلسوف و نویسنده فرانسوی که در سال 1839 اولین کتاب جامعه شناسی را تألیف نمود معتقد است که انسان در اعمال و رفتار خود آزادی و اختیار ندارد و این بدان معناست که در یک جامعه فرد نمی تواند آزادانه دست به کارهای ناشایست بزند و می گوید بزهکار یک میکروب اجتماعی است که سلامت جامعه را مورد تهدید قرار می دهد.
ولی جامعه حق دارد و جامعه موظف است که در برابر چنین خطری با تمام قدرت از خود دفاع کند و علیه جرم ارتکابی از جمله خود واکنش نشان دهد.
همه مردم و همچنین شخص مجرم به حکم ضرورت مجبور به زندگی دراجتماع است. همین ضرورت زندگی در اجتماع برای همه از مجرمین ایجاد مسئولیت می کند.
مکتب تحققی یا اثباتی، بزهکاران را به پنج دسته تقسیم می کند.
مجرمین دیوانه: این دسته از مجرمین به کسانی اطلاف می شود که عموماً دارای نقص و عیب و بیماری روانی می باشند .
مجرمین بالفطره: مجرمین ما درزادی کسانی هستند که یا وحشی و خشن و یا حیله گر و تنبل می باشند، این تبهکاران برای ارتکاب جرم متولد شده و میل ضد اجتماعی بودن آنان ناشی از اثرات اجتناب ناپذیر تأثیرات ارثی است، البته این بزهکاران به طور کلی قادر به تشخیص اعمال نیک از اعمال ضد اجتماعی نیستند.
از نظر جسمی و تشریحی کوچک اندام با پیشانی کوتاه و جمجمه کوچک، لبان نازک، فک بزرگ، گوش های دراز، پر مو، ریش کم و صورت رنگ پریده هستند و کمتر احساس درد می کنند و نیز بدنشان اکثراً خالکوبی شده است و اصلاً خجالت نمی کشند از نظر اخلاقی بی تفاوت وغیرحساس بوده ونه تنها در آنها عاطفه وجود ندارد، بلکه هرگز دچار پشیمانی نشده واحساس ندامت نمی کنند و در آخر نیز دروغگو و لاف زن هستند.
مجرمین به عادت: این دسته از بزهکاران از نظر علم انسان شناسی دارای خصوصیات مجرم مادرزادی نیستند. اغلب این گروه از بزهکاران، اولین بزه خود را درسنینی مرتکب می شوند که روش ملایمت آمیزی داشته و تقریباً بزه آنان علیه اموال است و کمتر تحت تأثیر تمایلات فطری قرار می گیرند، ضعف روحی فی الواقع از اصلی ترین مشکلات این گروه است.
مجرمین احساساتی: این دسته از مجرمین نماینده نوع بزهکاری هستند که تحت تأثیر عواملی نظیر عشقی وعاطفی مرتکب بزه می شوند ، افراد بلغمی مزاج، عصبانی وحساس بیشترمرتکب جرایم می شوند البته گاهی اعمال آنان مشابه رفتار دیوانگان است. بزهکارانی که تحت تأثیر کیفیت عاطفی شدید نظیر عشق، خشم، نفرت و حسد قرار می گیرند نمی توانند درمقابل ارتکاب بزه تا ب مقاومت آورده و در نتیجه مرتکب جرم می شوند هیجان و اقرار و پشیمانی و یا توسل به خودکشی از دیگر نکات این دسته از مجرمین است.
مجرمین اتفاقی، بزهکاران هستند که اصولاً تمایل به ارتاب بزه را نداشته و اگر مرتکب جرمی شوند ناشی از تحت تأثیر قرار گرفتن عوامل و مقتضیاتی است که آنان را وادار به ارتکاب جرم می نماید.
اما نکته اصلی این است که آیا انسان بزهکار واقعاً یک میکروب اجتماعی است. در واقع اگر کسی اتفاقی بزهکار شد از انسانیت خارج شده به حدی که آن را یک میکروب اجتماعی می نامند، آیا انسانی که سرشت آن را خداوند متعال پاک و منزه آفریده، می توان با یک میکروب اجتماعی مقایسه کرد؟ آیا واقعاً ناهنجاری های آنان قابل توجیه نیست؟ آیا واقعاً نمی توان مجرمین را با آموزش صحیح در آغوش جامعه ای پاک پذیرا شد.
منابع: حقوق جزای عمومی دکتر شامبیاتی، جامعه شناس بزه کاری آگوست کنت.


منبع: مؤلف: / فیروزفر

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۷:۳۹ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.