به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / تماس پوستی مادر و آرامش نوزادان نارس

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تماس پوستی مادر و آرامش نوزادان نارس

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
تماس پوستی مادر و آرامش نوزادان نارس
خبرگزاري دانشجويان ايران - يزد
سرويس: پژوهشي


بنابر نتايج يك تحقيق، تماس پوستي مادر باعث كاهش تعداد ضربان قلب و تنفس، افزايش درجه حرارت و ارتقاء وضعيت رفتاري نوزادان نارس به سوي آرامش مي شود.


به گزارش سرويس «پژوهشي» ايسنا - منطقه يزد، برقراري ارتباط ميان مادر و نوزاد در ابتداي تولد امري حياتي است و اين مهم از طرق مختلف كلامي و غيركلامي حاصل مي شود كه يكي از اين راه ها، ارتباط غير كلامي بين مادر و نوزاد از طريق تماس پوستي است كه مي تواند باعث ايجاد آرامش در كودك و احساس وابستگي بيشتر بين آن دو گردد.


محققان دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد با هدف تعيين تاثير تماس پوستي مادر بر علائم حياتي و وضعيت رفتاري نوزادان نارس بستري در بيمارستان هاي بهمن و شهيد صدوقي يزد در يك مطالعه كارآزمايي باليني تعداد 25 نوزاد نارس داراي سن داخل رحمي 32 تا 36 هفته به ظاهر سالم به عنوان گروه مورد و 25 نوزاد نارس مشابه به عنوان گروه شاهد انتخاب و مورد بررسي قرار دارند.


در اين تحقيق در نوزادان گروه مورد علائم حياتي و وضعيت رفتاري بر اساس چك ليست مربوط كنترل و چارت شد. پس از گذشت 10 دقيقه هر نوزاد توسط مادر كه قبلا آموزش هاي لازم را ديده بود به مدت 5 دقيقه مورد لمس در نواحي سر و صورت و شانه ها قرار گرفت و پس از انجام لمس مجدداً پس از گذشت 10 دقيقه علائم حياتي و وضعيت رفتاري كنترل و چارت شد.


اين عمل سه بار متوالي به فاصله 6 تا 8 ساعت تكرار شد و جهت گروه شاهد تنها در يك مرحله علائم حياتي و وضعيت رفتاري كنترل شد و اين عمل دو بار با فاصله ده دقيقه تكرار شد.


بر پايه يافته هاي حاصل از تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده، بين دو گروه مورد و شاهد از نظر وزن هنگام تولد و سن جنيني و نوع زايمان و سن مادر تفاوت معني دار آمار مشاهده نشد.


نتايج به دست آمده اهداف پژوهش نشان مي دهد كه تماس پوستي مادر در گروه مرود باعث كاهش تعداد ضربات قلب و تنفس شده و درجه حرارت زير بغل نيز افزايش داشته است.


در ضمن تماس پوستي مادر باعث تغيير در وضعيت رفتاري نوزادان نارس مورد پژوهش به سوي آرامش شده است.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۷:۵۴ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.