به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / چگونگی ثبت رصد آسمان

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونگی ثبت رصد آسمان

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
چگونگی ثبت رصد آسمان
نگاه كردن به گفته ویلیام هرشل نوعی هنر است این هنر با هر بار نگاه كردن تقویت میشود، حتی اگر به نظر ما آن نگاه یا رصد بیفایده بنماید، وقتی به طور كامل از نگاه كردن به آسمان نتیجه میگیریم كه رصد هایمان را ثبت كنیم و با هر بار نگاه كردن به برگه های رصد از آنها كسب تجربه نماییم و ضمناً سابقه ای از رصدهای خود به دست آوریم.
در این مقاله در مورد ثبت رصد , طراحی از رصدهایمان و اهمیت ثبت رصد بمطالبی خواهید خواند. نگاه كردن به گفته ویلیام هرشل نوعی هنر است این هنر با هر بار نگاه كردن تقویت میشود، حتی اگر به نظر ما آن نگاه یا رصد بیفایده بنماید، وقتی به طور كامل از نگاه كردن به آسمان نتیجه میگیریم كه رصد هایمان را ثبت كنیم و با هر بار نگاه كردن به برگه های رصد از آنها كسب تجربه نماییم و ضمناً سابقه ای از رصدهای خود به دست آوریم. حال این برگه های میتوانند رصد یك واقعه ساده باشند یا مجموعه ای از رصدهای تخصصی ما از آسمان، به طور نسبی میشود گفت طریقه كسب هنر نگاه كردن به آسمان در همین ثبتهای هر چند ساده و نگاه كردن همیشگی به آسمان است، یك شب رصدی زمانی مفید است كه از آن شب رصدی، نوشته ای به جای مانده باشد. به طور ناخودآگاه ما با نوشتن گزارشات رصدی خود را ملزم به نگاه دائم و دقیق آسمان نموده ایم و در این زمان میتوانیم بگوئیم هنر نگاه كردن به آسمان را كسب نمودیه ایم. اما چگونه باید این كار را انجام دهیم , در باقی متن به شما خواهم گفت:اولین مرحله برای ثبت رصد داشتن یک برگه ثبت رصد است، که نمونه آن را در زیر خواهید دید. هر برگه ثبت دارای تعدادی پارامتر است که در زیر آنها را توضیح می دهیم.
حد قدر : به كم نورترین ستاره قابل دیدن در یك شب رصدی گفته میشود روشهای مختلفی برای تعیین حد قدر وجود دارد كه در اینجا به روش شمارش ستاره ای میپردازم :
روش شمارش ستاره ای یا مثلث بندی : با شمارش تعداد مشخصی ستاره در بخش مشخصی از صور فلكی آسمان در قالب مثلث بندیهایی در هر صورت فلكی , میتوان حد قدر را تعیین نمود.
شرایط دید: شرایط دید به چگونگی دیده شدن جرم آسمانی با چشم یا وسیله رصدی گفته میشود كه با توجه به وضعیت جوی متغییر است و با پنج پارامتر در نجوم آماتوری بررسی میشود كه آن پنج پارامتر به شرح زیر میباشد :
I : دیده خوب , بدون لرزش تصویر
II : نوسانهای آرام , همراه با لحظاتی مكث
III : لرزش شدید تصویر
IV : كیفیت پائین تصویر , لرزشهای مداوم و مشكل آفرین
V : دیده بد و نامناسب كه حتی مانع از طراحی اجمالی تصویر میشود
روش طراحی : در پائین برگه رصد خود با مداد به طراحی بپردازید سایه بزنید و... مهمترین نكته آن است كه هرچه دیدید دقیقا همان را به طور كامل با شكل ستارگان اطرافش و تمام جزئیات ثبت كنید . اولین بار بسیار نا امید كننده است چون شما هنوز به نگاه كردن دقیق عادت نكرده اید اما اگر مستمر این كار را انجام دهید از نتیجه كار خود و بررسی شكلهای اول با دقت بالای طراحی های آخر خود شگفت زده خواهید شد به همین سادگی با خرجی به مراتب كمتر از خرج عكاسی شما میتوانید پروژه های بسیاری را در مورد رصد اجرام غیر ستارهای انجام دهید و چه آسمان شاهد واقعه رصدی باشد یا نباشد آسمان شب های شما پر از پروژه های علمی و موضوعات جذاب رصدی است .شاید برای شروع بد نباشد از سحابیها یا طراحی عوارض ماه و رصد روخگردهای ماه یا قمرهای مشتری شروع كنید.البته لازم به ذكر است كه هر نوع رصد به برگه رصدی خاص و جزئیات مخصوص خود نیاز دارد و به طور مثال رصد دنباله دارها و هلال های ماه های قمری یسیار مفصل تر و كامل تر است و این برگه به صورتی كلی و برای رصد اجرام غیر ستاره ای , ماه و خورشید مناسب میباشد.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۸:۰۱ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.