به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / چكيده و چكيده‎نويسي

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چكيده و چكيده‎نويسي

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
چكيده و چكيده‎نويسي
چكيده و چكيده‎نويسي
مقدمه
اگر فيزيكداني بخواهد از تمام مقاله‎هايي كه در هفته در زمينه كار مورد علاقه‎اش منتشر مي‎شود اطلاع پيدا كند چه راهي به او پيشنها مي‎كنيد؟ آيا تمام مجله‎ها و نشريه‎هايي كه احتمال يافتن مطلبي در زمينه كارش در آنها باشد خريداري كند؟ آيا عضو يك يا چند كتابخانه شود كه اين نشريه‎ها را خريداري مي‎كنند؟ راه اول نه ممكن است و نه معقول. خريدن همه مجله‎ها علاوه بر آنكه هزينه زيادي مي‎خواهد كمتر مجله ايست كه تمام مقاله‎هايش به يك زمينه محدود فيزيك اختصاص داشته باشد و از اين رو چه بسا تعدادي از مجله‎ها در يك هفته يا مطلبي در زمينه كار او نداشته باشند و يا اگر هم داشته باشند براي او جالب و مفيد نباشد عضو يك يا چند كتابخانه شدن هم البته به طور كلي ضروري و مفيد است اما ورق زدن همه مجله‎ها و مقاله‎هايي كه تا به دقت مندرجات آنها ديده نشود معلوم نمي‎شود چه اندازه به كار او مي‎خورند “كاري وقت‎گير و گاهي بي‎حاصلست“ تازه اگر فيزيكدان ما, تنها زبان انگليسي بداند چگونه از مقاله‎هايي كه به زبانهايي ديگر نوشته مي‎شوند اطلاع پيدا كند؟ مي‎بينيد كه دشواريها كم نيست و نياز محققان هم بايد زود برآورده شود تا در كار تحققي آنان وقفه‎اي حاصل نگردد و مهمتر از همه كاري محققي در شوروي به پايان رسانيده است كسي ديگر در آمريكا از اول آن را شروع نكند. در اينجاست كه اهميت اطلاع‎رساني (Information Sciences) در دنياي امروز معلوم مي‎شود.

يكي از مهمترين و شايد كاملترين روشهايي كه براي رساندن اطلاع به محققان وجود دارد نشريه‎هاي چكيده (Abstract Bulletins) است. روش تهيه اين نشريه‎ها به طور خلاصه اينست:

1. بيشتر مقاله‎هاي نشريه‎هاي علمي را كه به زبانهاي مختلف (معمولاً انگليسي, فرانسه, روسي, آلماني) نوشته شده‎اند بر حسب موضوع طبقه‎بندي مي‎كنند.

2. از مقاله‎هاي باارزش خلاصه‎اي كه ما آن در اين مقاله چكيده مي‎ناميم تهيه مي‎كنند. اين چكيده‎ها به زبان واحدي نوشته مي‎شوند.

3. چكيده‎ها در نشريه‎هاي مختلف بر حسب موضوع در فاصله‎هاي معين مرتباً منتشر مي‎شود.

بنابراين اگر فيزيكدان ما محقق فيزيك هسته‎اي باشد براي اطلاع يافتن از تمام مقاله‎هايي كه مربوط به كار او مي‎شود كافي است هر هفته يا هر ماه تنها به يكي از اين نشريه‎هاي چكيده مثلاً (Nuclear Science Abstract) كه 15 روز يكبار منتشر مي‎شود مراجعه كند و تمام اطلاعات لازم را از همين يك نشريه دست آورد و مهمتر از همه اين كه فتوكپي اصل مقاله‎هايي هم كه مورد نياز است از مؤسسه‎اي كه اين نشريه را منتشر مي‎كند تهيه كند.

قصد ما در اين مقاله تعريف چكيده و شناساندن انواع آن و روش نوشتن آن است.تعريف چكيده:

چكيدة يك نوشته خلاصه‎ايست كه از آن نوشته تهيه مي‎شود و شامل فشردة تمام مطالب مهم آن يا فشرده قسمتهاي ويژه‎اي از آن يا فهرستي از محتواي آن نوشته و گاهي شامل فهرست اصطلاحها و لغتهاي كليد آن مي‎باشد. بنابراين تعريف, چكيده انواع مختلفي دارد كه در اينجا به معرفي آنها مي‎پردازيم.

1. چكيده تمام نما Informative Abstract

اين نوع چكيده شامل تمام مطالب مهم و اساسي يك نوشته و نتايج كيفي و كمي مندرج در آن است كه به منظور بي‎نياز كردن خواننده از خواندن خود نوشته تهيه مي‎شود و از اين‎رو كاملترين نوع چكيده‎ها و از نظر تهيه مشكلترين نوشته نوع آنهاست. جمله‎هاي اين نوع چكيده جمله‎هاي خبري هستند و شامل 150 تا 250 كلمه است. هزينه تهيه اين نوع چكيده خيلي بيشتر از انواع ديگر است اما اگر به دقت تهيه شود ارزش آن براي محققان هم از نظر صرفه‎جويي در وقت و هم از نظر سرعت دست يافتن به اطلاعات كامل بسيار زياد است.

2. چكيده راهنما Indicative Abstract

چكيدة راهنما به مطالب مهم نوشته اشاره مي‎كند بدون آن كه معترض داده‎هاي كيفي و كمي آن شود و در واقع راهنماي محتواي يك نوشته است. جمله در اين چكيده‎ها جمله‎هاي توصيفي هستند و به خواننده كمك مي‎كنند تا ضرورت يا عدم مطالعة تمام مقاله را دريابد. چكيده راهنما شامل 75 تا 150 كلمه است.

1. چكيده ماشيني Auto-Abstract

اين چكيده‎ها به كمك كامپيوتر و بر اساس روشهاي آماري تهيه مي‎شود. براي تهية چكيدة ماشيني از يك نوشته, ابتدا كلمه‎هايي را كه در آن نوشته بيشتر از كلمه‎هاي ديگر به كار رفته‎اند و به اصطلاح بس آمد (Frequency) استعمال آنها زيادتر است انتخاب مي‎كنند. آنگاه جمله‎هايي را كه در آن نوشته شامل اين كلمه‎ها هستند و محل استعمال اين كلمه‎ها را در آن جمله پيدا مي‎كنند و بهر جمله بر حسب تعداد مواردي كه اين كلمه‎ها در آن به كار رفته و در محلي كه به كار رفته نمره‎اي مي‎دهند و سرانجام از ميان جمله‎ها آنهايي را كه امتياز بيشتري آورده‎اند انتخاب مي‎كنند و در نتيجه چكيدة ماشيني مجموعه‎اي از جمله‎هاي ويژه‎ايست كه در يك نوشته عيناً وجود دارند. چكيده‎هايي كه چند كامپيوتر بر اين اساس يعني كلمه‎هاي با بس آمد زياد (High Frequency-Words) از يك نوشته تهيه مي‎كنند, تقريباً اختلافي با هم ندارند.

2. چكيده تلگرافي Telegraphic-Style Abstract

در اين نوع چكيده كلمه‎هاي دستوري مانند حروف اضافه, اسم‎هاي اشاره و... را حذف مي‎كنند. گاهي حتي فعل‎ها را هم حذف مي‎كنند.

چكيده تلگرافي هم مي‎تواند راهنما و كلي باشد و هم تمام نما و مفصل و از اين رو كوتاهي و بلندي آن بستگي به نوع آن دارد. تعداد كلمه‎هاي اين نوع چكيده بين 75 تا 125 كلمه است. براي تهيه اين نوع چكيده اول بايد چكيده‎اي راهنما يا تمام نما نوشت و آنگاه كلمه‎هاي دستوري را در آن حذف كرد و بدين علت هزينة تهية آن از چكيده‎هاي نوع ديگر بيشتر است. منظور اصلي از تهية چكيدة تلگرافي مناسب بودن آن براي كاربرد در كامپيوتر و دادن و گرفتن اطلاعات از آنهاست.

از اين گذشته چكيده‎هاي تلگرافي براي تهية فهرست بسيار مناسبند زيرا كلمه‎هاي فهرست را براحتي مي‎توان از آنها بيرون آورد.

3. چكيده سو گرفته Slanting Abstract

اگر چكيده‎اي كه از نوشته‎اي تهيه مي‎شود شامل قسمتي از مطالب آن كه در زمينه ويژه‎اي هستند, باشد چكيده سو گرفته ناميده مي‎شود. و از اين‎رو اگر اين چكيده با فهرست جامعه همراه نباشد, خواننده از تمام مطالب نوشته آگاهي نمي‎يابد. اگرچه بسياري از سازمانهاي چكيده‎نويسي ادعا مي‎كنند كه چكيده‎هاي آنها سو گرفته است اما معدودي از اين سازمانها در اين كار موفق هستند. البته در بعضي موارد نوشته چنان تخصصي است كه نيازي نيست كه چكيده سو گرفته باشد. چكيدة سو گرفته ممكن است نما يا راهنما باشد.

4. گفتة راهنما Indicative Statement

اين نوع چكيده در مجله‎هاي چكيدة خيلي فني كه شامل چكيده‎هاي تمام نماي مفصلي هستند, قبل از چكيده‎هاي تمام نما مي‎آيد و در چند كلمه خواننده را با محتواي چكيدة تمام نما آشنا مي‎كند. و خواننده مي‎تواند دريابد كه نيازي به خواندن چكيدة تمام نما و به دست آوردن اطلاعات بيشتر دارد يا ندارد. براي نوشتن چكيده احتياجي به خواندن اصل نوشته نيست و از روي چكيدة تمام نما تهيه مي‎شود و بدين جهت هزينة تهية آن را از چكيده‎هاي ديگر كمتر است.

5. چكيده عنواني Titular Abstract

اين نوع چكيده همان عنواني است كه نويسنده به نوشته خود مي‎دهد. اين عنوان بيشتر مبين موضوع نوشته است تا مطالب مندرج در آن و از اين رو راهنمايي براي محتواي مقاله نيست. مثلاً عنوان “سنتزيك تركيب جديد“ اطلاع دقيقي به خواننده نمي‎دهد. در مواردي چكيده عنواني سودمند است كه عنوان اصلي براي نشان دادن محتواي نوشته كافي باشد و نيز خود نوشته و نوع اطلاعي كه در آن آمده اقتضاي چنين اجمالي را داشته باشد.

8. عنوان محتوي نما Notation of Content Title

اگر عنوان نوشته به اندازه كافي نشان دهنده مطالب مندرج در نوشته نباشد, عنوان كاملتري براي آن مي‎نويسد كه در ضمن شامل تمام يا اغلب لغتهاي فهرست آن نوشته باشد و كار فهرست‎نويسان را هم آسان مي‎كند. از عنوان محتوي نما هم به تنهايي و هم همراه با چكيده‎هاي كاملتري استفاده مي‎شود.

9. چكيده گزاره‎ايي

اين نوع چكيده از چند كلمه يا يك جمله تشكيل مي‎شود و در واقع كوتاهترين نوع چكيده است. و تفاوت چنداني با عنوان محتوي نما ندارد. بجز اين كه نمي‎توان آن را به جاي عنوان نوشته به كار برد. در واقع از نظر سبك نگارش شبيه به چكيده راهنما ولي خيلي كوتاهتر از آنست.

در سالهاي اخير آماري از كاربرد انواع چكيده‎ها گرفته‎اند و درصد نسبي استفاده از آنها را معين كرده‎اند, نتيجه بدين شرح است.

چكيده تمام نما 20 درصد

چكيده راهنما 50 درصد

چكيده مركب از چكيده راهنما و تمام نما 25 درصد

انواع ديگر 5 درصد

مجموع 100 درصد

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۸:۰۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مخترع ديناميت كيست : MorGun 0 1,132 جمعه ۱۳ خرد ۱۳۹۰ ۱۸:۱۲ عصر
آخرین ارسال: MorGun
  شلوار اختراع كيست؟ ashkan 0 237 سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۲:۱۶ صبح
آخرین ارسال: ashkan

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.