به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / دانستنيها v / روباتهای جراح دنیای پزشکی را دگرگون کرده اند

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

روباتهای جراح دنیای پزشکی را دگرگون کرده اند

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
روباتهای جراح دنیای پزشکی را دگرگون کرده اند
دکتر جراح، با تمرکز زیاد و با مهارت کامل در کنترل ابزارهای مختلف، در حال انجام عمل جراحی بر روی مری بیمار، درست در محل اتصال به معده، است. بیمار از ناراحتی برگشت اسید معده به درون مری رنج می برد؛ نوعی بیماری که به علت بازگشت اسیدهای گوارشی معده به درون مری باعث ایجاد ناراحتی در لایه حساس این ناحیه می شود. قاعدتا، این جراحی باعث رفع مشکل خواهد شد.

پزشک به یکی از دستیارانش می گوید، ''اسوپ، دست به کار شو.''

عمل جراحی جلوگیری بازگشت اسید معده یک عمل جراحی رایج است که هر روزه در بسیاری از بیمارستانهای دنیا انجام می گیرد. چیزی که این عمل جراحی بخصوص را از دیگر عملهای مشابه متفاوت کرده این است که ''اسوپ'' یک روبات جراح است که با کنترل از راه دور کار می کند.

در حالیکه پزشک جراح، دکتر مهران انوری، با استفاده از کامپیوتر مرکز جراحی مینیمال اکسس در دانشگاه مک مستر در شهر هامیلتون، آنتریو، مشغول انجام عمل جراحی بر روی بیمار است، بیمار، یک زن 66 ساله، روی تختی در 400 کیلومتری آنجا، یعنی در بیمارستان ''نورث بی جنرال''، دراز کشیده است.

این صحنه درست مثل صحنه ای از فیلمهای علمی- تخیلی می ماند، ولی واقعیت دارد. دکتر انوری می گوید، ''از جراحی روباتیک در چندین مرکز پزشکی در نقاط مختلف دنیا استفاده می شود.''

باز و بسته
در سالهای اخیر روشهای جراحی به طرز اعجاب آوری پیشرفت کرده اند. روز به روز تعداد بیشتری از جراحی ها با استفاده از روش ''حداقل بریدگی'' یا لاپاروسکوپی انجام میشوند. بر خلاف جراحی های سابق، که با ایجاد یک شکاف یا بریدگی باز بر روی بدن بیمار انجام می شدند، جراحی لاپاروسکوپی با استفاده از ابزارهای بسیار ریز، که از طریق یک شکاف بسیار کوچک روی پوست وارد بدن بیمار می شوند، انجام می پذیرد. با استفاده از چراغها و دوربینهای ویدئویی بسیار کوچکی که به درون بدن بیمار فرستاده می شوند پزشک می تواند حرکاتش را روی یک صفحه ویدئویی مشاهده کند.

بنا به گفته متخصصین، احتمال بروز عفونت یا دیگر مشکلات احتمالی پس از عمل در افرادی که تحت عمل جراحی لاپاروسکوپی قرار می گیرند، کمتر است، و بهبودی این افراد پس از عمل نیز سریعتر می باشد.

روباتهای جراح دارای دو بخش اصلی هستند. پزشک پشت میزفرمان می نشیند و دسته های روبات را هدایت می کند، و روبات حرکات دست پزشک را عینا به ابزار داخل بدن بیمار منتقل می کند.

روباتهای جراح مزیتهای مهمی نسبت به جراح های ''انسانی'' دارند. یکی از آنها این است که هیچگاه خسته نمی شوند و دستشان نیز هیچوقت نمی لرزد. روباتها توانایی این را دارند که ابزار را با لرزش بسیار کمتر و دقت بسیار بیشتر نسبت به دستان یک جراح کنترل کنند. کامپیوتری که درون روبات قرار دارد سیگنالهای ورودی را از دست جراح گرفته و آنها را برای از بین بردن لرزش دست ''فیلتر'' می کند، و حرکت دست را به ابزارهای بسیار ریزی که در داخل بدن بیمار قرار دارند، منتقل می سازد.

پزشک جراح، دکتر مارک تالامینی، از بیمارستان جان هاپکینز در بالتیمور، مریلند، که طی پنج سال اخیر بیش از 70 عمل جراحی با استفاده از روباتهای جراح انجام داده، می گوید، ''کامپیوتر لرزش دست را حذف می کند.''

تالامینی اضافه می کند، یک روبات جراح دارای ''مقیاس گذار حرکتی'' نیز است، بنابراین اگر دستتان را در یک قوس 5 اینچی حرکت دهید، در داخل شکم بیمار این قوس فقط 1 اینچ است. این باعث می شود دقت بسیار بالایی برای انجام عمل جراحی روی محلهای بسیار کوچک داشته باشید. می توانید بهتر ببینید، می توانید روی بافتها کنترل بهتری داشته باشید، می توانید بخیه و گره های بهتری بزنید.''

کمک از راه دور
از آنجاییکه جراحی روباتی از طریق سیم انجام می شود، چندان فرقی نمی کند اگر فاصله دکتر و بیمار 1 متر یا 1.000 کیلومتر باشد. طی چند سال اخیر، پزشکان جراح تجارب زیادی در مورد استفاده از روباتهای جراح با روش کنترل از راه دور کسب کرده اند.

جراح معروف و متخصص اورولوژی، دکتر لوئی کاووسی، که او نیز در بیمارستان جان هاپکینز کار می کند، تقاضاهای بسیاری از سرتاسر دنیا جهت آموزش روشهای جراحی با حداقل بریدگی دریافت می کند. ولی سفر به نقاط مختلف جهت آموزش روشهای این نوع جدید جراحی نیازمند وقت زیادی بود و او را از کارهایش بازمی داشت. او می گوید، ''حتما می شد راههای بهتری برای کمک به مردم پیدا کرد، برای آموزش روشهای پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی از راه دور.''

مهندسینی که در آزمایشگاه کاووسی کار می کردند سیستمی طراحی کردند که وی اینک می تواند بر عملهای جراحی از راه دور نظارت، با پزشک حاضر در محل تعامل، و در انجام عمل جراحی مشارکت کند. او اظهار می دارد، ''تمام این کارها با کلیک کردن یک موس یا با استفاده از یک دستگاه انتقال فرامین صوتی انجام می شود.''

کاووسی از این سیستم برای آموزش جراحی به پزشکان در سرتاسر دنیا استفاده می کند. عملهای جراحی بسیاری توسط روباتهای کنترل از راه دور بر روی بیماران در ایتالیا، اتریش، آلمان و تایلند انجام شده است.

انجام عملهای جراحی توسط روباتها کنترل از راه دور برخی مواقع با مشکل نیز مواجه می شود. هر کسی که در بازیهای اینترنتی شرکت کرده خوب می داند که ممکن است ''درنگ'' یا تاخیر در خطوط ارتباطی بوجود آید، که در برخی مواقع باعث می شود چند دهم ثانیه تاخیر در انتقال حرکت دست پزشک به دستگاههای جراحی رخ دهد.

کاووسی می گوید، ''یکبار یک نفر پایش به سیم گرفت و سیستم قطع شد.''

اما همیشه یک پزشک لایق در کنار بیمار حاضر است که می تواند در مواقع اضطراری انجام عمل جراحی را بعهده بگیرد. تا به امروز، هیچ صدمه ای توسط روباتهای جراح به بیماری وارد نشده است.

مراقبتهای پزشکی از راه دور
یکی از نکات بسیار مفید جراحی روباتی در این توانایی نهفته است که می توان مراقبتهای پزشکی پیشرفته و پیچیده را به نقاط دور از دسترس برد. دکتر انوری بیش از 20 عمل جراحی روی بیمارانی که در منطقه ''نورث بی'' (منطقه ای در شمال کانادا) بودند، انجام داده است. او اظهار می دارد، ''برنامه ما این است که این کار را به مناطق دور افتاده دنیا گسترش دهیم.''

کاربرد جراحی از راه دور توسط روباتهای بخصوص می تواند در مناطق خارج از دسترس یا محلهایی که برای فرستادن یک پزشک متخصص خطرناک است، بسیار مناسب باشد - جاهایی مثل زیر آب، میدان جنگ، و حتی فضا.

طی ماموریت 11 روزه ای که در پائیز 2004 انجام گرفت – در برنامه ای که برای ناسا اجرا شد – دکتر انوری یک عمل جراحی از راه دور در ایستگاه تحقیقاتی زیرآبی آکواریوس انجام داد. این ایستگاه در فاصله 1.300 کیلومتری بیمارستان وی و در عمق 4/20 متری زیر آب در منطقه ''کی لارگو''، فلوریدا، قرار دارد.

شش نفر از اعضای تیم فضایی در آزمایشگاه زیرآبی بودند – و هیچ یک از این افراد پزشک نبود. با شبیه سازی چندین عمل جراحی در این ماموریت، انوری و اعضای تیم ناسا نشان دادند که می توان عملهای جراحی پیچیده را بدون خطر از راه دور انجام داد.

برخی از پزشکان مایلند عمل جراحی توسط روباتها را فراتر از این نیز ببرند. در بیمارستان جان هاپکینز، دکتر کاووسی در حال ایجاد فناوری جراحی جدیدی است که در ایستگاه فضایی بین المللی یا ماموریت فرستادن انسان به کره مریخ استفاده خواهد شد.

دکتر کاووسی اظهار می دارد، طی سفر سه ساله رفت و برگشت به مریخ، ''قطعا، یکی از سرنشینان فضاپیما با بیماری آپاندیسیت یا عفونت کلیه مواجه خواهد شد. حتما اتفاقی برای حداقل یکی از سرنشینلن پیش می آید. نمی توانید یک جراح اورتوپد، یک اورولوژیست، و یک جراح عمومی به همراه فضانوردان به فضا بفرستید.''

با حضور یک فرد آموزش دیده شده در امور پزشکی و چند دستگاه مختلف، که همه آنها را می توان در یک روبات جراح تعبیه کرد، پزشکانی که روی زمین هستند می توانند از اعضای تیم فضایی مراقبت کنند؛ البته مشکل تاخیر زمانی 20 دقیقه ای که در ارسال سیگنال از زمین به مریخ و برعکس وجود دارد، کماکان حل نشده است.

دکتر کاووسی می گوید، ''چالشهایی که از لحاظ مهندسی وجود دارند بسیار جالب هستند، ولی غیر قابل حل نیستند.''

امضا كاربر
سه شنبه ۲۹ تير ۱۳۸۹ ۰۸:۲۱ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.