به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موارد جواز غيبت كردن

نویسنده پیام
*
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #1
موارد جواز غيبت كردن
1- داود بن سرحان گويد : از امام صادق عليه السلام پرسيدم غيبت چيست ؟فرمود: غيبت عبارت است از گفتن چيزي در مورد امور ديني برادرت كه وي انجام داده و انتشار چيزي بر عليه او كه خداوند آن را برايش مخفي نگه داشته و حدّي اقامه نكرده است . 2- عبد الرحمان بن سيابه گويد از امام صادق عليه السلام شنيدم كه مي فرمود : غيبت آن است كه درباره برادرت چيزي بگويي كه خداوند بر او پوشانده است ، اما گفتن امور ظاهري مانند تند خويي ، شتابزدگي و مانند آنها ، غيبت نيست ، ولي گفتن چيزي را كه در او نيست بهتان و افترا است . 3-يحيي اَزرق گويد : امام موسي كاظم عليه السلام به من فرمود : هر كه پشت سر مردي چيزي را كه در اوست ومردم هم مي دانند بگويد از او غيبت نكرده است ، و اگر صفاتي را ذكر كند كه در اوست ولي مردم نمي دانند از او غيبت كرده و اگر صفاتي را كه در او نيست بگويد به او بهتان زده است . 4- امام صادق عليه السلام فرمود: هر گاه فاسق فسق خود را آشكارا كند ، در بين مردم آبرو ندارد ، و غيبتش جايز است . 5- امام صادق عليه السلام از پدرش نقل مي كند كه آن حضرت فرمود: سه شخص بين مردم آبرو ندارند :
1- بدعت گذار
2- رهبر ستمگر
3- فاسقي كه آشكارا فسق نمايد . 6- امام صادق عليه السلام در مورد آيه« لا يحّب الله الجهر بالسوء من القول الّا من ظلم» خداوند دوست نمي دارد بلند كردن صدا به بدي را مگر در مورد كسي كه مورد ستم واقع شده باشد ، فرمود: هر كه گروهي را به مهماني دعوت كند ولي از آنها خوب پذيرايي نكند جزء ستمگران است ، و آنچه مهمانان از بدي پذيرايي او بازگو كنند ، گناهي ندارد . 7- در تفسير مجمع البيان در تفسير آيه « لا يحّب الله الجهر بالسوء من القول الّا من ظلم» امام صادق عليه السلام فرمود: چون بر كسي مهمان وارد شود .او از مهمان خوب پذيرايي نكند براي همان اشكال ندارد پذيرايي بد ميزبان را بازگو كند ، ( يعني غيبت محسوب نمي شود

امضا كاربر
چهار شنبه ۳۰ تير ۱۳۸۹ ۲۳:۳۸ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.