به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن مذهبی و دفاع مقدس / تالار احاديث ،احكام ، حكايات قرآني و ادعيه / احكام v / آداب غدا خوردن رسول خدا صلي الله عليه واله

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آداب غدا خوردن رسول خدا صلي الله عليه واله

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
آداب غدا خوردن رسول خدا صلي الله عليه واله
درکتاب مکارم الاخلاق به نقل از علي بن ابيطالب (عليه السلام) آمده است که :

پيامبرصلي الله عليه واله هنگامي که با ديگران سر سفره مي نشست . اول کسي بود که شروع به خوردن غذا مي کرد و آخرين کسي هم بود که از غذا دست مي کشيد. هنگام خوردن غذا از قبل مقابل خود ميل مي فرمود و فقط هنگام خوردن خرما و رطب بود که دستش را به طرف ديگر هم دراز مي کرد .در کتاب کافي (جلد ششم ) از موسي بن جعفر (عليه السلام) نقل کرده اند که :

هنگامي که براي رسول خدا (صلي الله عليه واله) ميهمان مي آمد حضرت با اوغذا مي خورد وتا آن گاه که ميهمان دست از خوردن برنمي داشت ، رسول خدا (صلي الله عليه واله) هم همچنان به خوردن ادامه مي داد.در کتاب مناقب نيزبا اشاره به سنت پبامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه واله) آمده است که :

پيامبر (صلي الله عليه واله) پس از صرف غذا انگشتان خود را مي ليسيد و هرگز در اثر زيادخوردن آروغ نزد.همچنين درکتاب مکارم نکاتي ارزنده ازآداب غدا خوردن رسول گرامي اسلام (صلي الله عليه واله) بيان شده است که توجه به آن بسيار آموزنده است.صاحب کتاب مي گويد :

رسول خدا (صلي الله عليه واله) به هنگام خوردن غذا « بسم الله » مي گفت و با سه انگشت از مقابل خويش غذا مي خورد واز جلوي کسي غذا برنمي داشت . وقتي که غذا را آماده مي کردند ، پيامبر (صلي الله عليه واله) پيش از ديگران مشغول خوردن مي شد ، سپس سايرين شروع به خوردن غدا مي کردند . آن حضرت با سه انگشت ابهام ،سبابه وانگشت مياني غذا مي خورد و بعضا از انگشت چهارم خود هم کمک مي گرفت وگاه با همه کف دست غذا مي خورد اما با دوانگشت غذا ميل نمي فرمود و مي فرمودند : « خوردن غذا با دو انگشت شيوه شيطان است ». حضرت ظرف غذا را به وسيله انگشتان مبارکش پاک مي نمود و مي فرمود : « برکت غذاي آخر ظرف بيشتر است »از انس بن مالک روايت شده است که :

رسول خدا (صلي الله عليه واله) غذايي را که بر روي طبق ومانند آن ويا درظرف بزرگي گذاشته بودند را نمي خورد .

از انس سوال کردند که : « پس غذاي پيامبر (صلي الله عليه واله) را روي چه چيزي مي گذاشتند ؟ » انس گفت : غذا را روي سفره مي گذاشتند ورسول خدا (صلي الله عليه واله) ميل مي فرمودند.در کتاب مجموعه ورام آمده است:

هرگز دو نوع غذا مقابل رسول خدا گذاشته نشد، مگراينکه از يک نوع مي خوردونوع ديگررا صدقه مي داد.غزالي درکتاب احياء علوم الدين با اشاره به سيره رسول خدا (صلي الله عليه واله) نقل کرده است که :

وقتي که رسول خدا صلي الله عليه واله گوشت مي خورد، سرخود را به سوي گوشت نمي برد، بلکه گوشت را به طرف دهان مي آورد . سپس آن راخوب مي جويد و بخصوص بعد از خوردن گوشت ، دست هاي خود رابه دقت مي شست : بعد همان دست تر را به صورت مبارک خود مي کشيد .صاحب کتا ب المستدرک به نقل از ابي القاسم کوفي درباره سنت غذا خوردن آورده است که :

شستن دست ها قبل وبعد از هر غذا ازسنت است.درکتاب کافي نيز به نقل ازمحمدبن فضيل آمده است که :

پيامبر خدا صلي الله عليه واله هنگام خوردن غذا به کسي که مقابلش بود؛ لقمه اش را تعارف مي کرد و هنگام نوشيدن آب ، به کسي که سمت راستش بود ، آب مي داد.صاحب کتاب المحاسن نيز به نقل از نوفلي آورده است که :

رسول خدا (صلي الله عليه واله) فرمودند : « هنگام غذا خوردن کفش هاي خود را در آوريد چرا که اين کار سنت خوبي است و پاها را راحتي مي بخشد »و آخرين نکته اينکه در کتاب عوارف المعارف ونيز احياء علوم الدين آمده است که :

رسول خدا (صلي الله عليه واله) در غذا فوت نمي کردند و در ظرف آب نيز نفس نمي کشيدند

امضا كاربر
پنج شنبه ۳۱ تير ۱۳۸۹ ۰۰:۲۰ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.