به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مسائل شرعي در اينترنت

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #1
مسائل شرعي در اينترنت
1 سؤال: حكم استفاده از اتاق گفتگو (چت كردن) در اينترنت با جنس مخالف چگونه است؟پاسخ: با عدم امن از افتادن به گناه اگرچه به كشيده شدن به آن حرام است.
2 سؤال: نگاه كردن به صفحه اينترنت در زمانى كه انسان روزه مى باشد و يک تصوير غير عادى ظاهر مى شود چه حكمى دارد؟پاسخ: روزه را باطل نمى كند اگرچه شرعاً در مواردى نبايد نگاه كرد.
3 سؤال: موقع كار با اينترنت با تصاوير غير شرعى برخورد مى كنيم تكليف چيست؟پاسخ: به تصاوير مبتذل نبايد با شهوت نگاه كند بلكه بدون شهوت هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.
4 سؤال: نگاه کردن به تصوير خانمها در اينترنت در صورت عريان بودن اگر انسان متاهل باشد و به حرام نيفتد چه حکمى دارد؟پاسخ: نگاه با شهوت حرام است و همچنين بدون شهوت بنابر احتياط واجب .
5 سؤال: لطفاً حكم چت كردن با شخصى كه از جنسيت او بى اطلاع هستيم را بفرمائيد. در صورت اطمينان از جنسيت چطور؟پاسخ: در هر دو صورت اگر خوف وقوع حرام است جايز نيست .
6 سؤال: گفتگوهاى اينترنتى (چت) بين زنان و مردان يا دختران و پسران نامحرم چنانچه طرف مقابل نه ديده شود و نه صدايش شنيده شود و مكالمات تنها توسط نوشته تبادل گردد را بدانم . در صورت وجود اشكال لطفا بفرمائيد اگر اين گفتگو بدون قصد ريبه و تنها با هدف اشنا نمودن طرف مقابل با اسلام و قرآن يا براى رفع شبهات باشد چگونه است؟پاسخ: اگر ترس وقوع در حرام نباشد جائز است .
7 سؤال: حكم نامه نگارى و يا چت كردن با نامحرم در اينترنت چيست؟پاسخ: با خوف وقوع در حرام جايز نيست .
8 سؤال: چت كردن براى افراد متاهل چه حكمى دارد صرف حرفهاى معمول؟پاسخ: چنانچه همراه با التذاذ نباشد و موجب خوف وقوع در حرام هم نباشد مانعى ندارد .
9 سؤال: در مراجعه به سايتهاى اينترنتى خارجى زياد با موارد خلاف شرع مواجه مى شويم . با توجه به اينكه در مسير تحقيقات و ارتباط با تكنولوژى روز ناچار به استفاده از امكانات اينترنتى مستقيم و با توجه به اينكه اينگونه سايتها نهايتا اثر سوء خود را بر روان انسان مى گذارد؟پاسخ: به عكس هاى مبتذل و موجب مفسده نگاه كردن جايز نيست .
10 سؤال: بنده داراى كافى نت (خدمات اينترنت) هستم . سوال اينست كه درآمد آن از لحاظ شرعى درست است يا خير؟? اين در صورتيكه على رغم كنترل عده اى سوء استفاده كرده و مخفيانه بر روى برخى سايتهاى غير مجاز ميروند در مورد چت كردن چطور؟پاسخ: اگر شما دستگاه را براى ديدن سايتهاى غير مجاز اجازه ندهيد اشكالى بر شما نيست ولى سعى كنيد تا جايى كه مقدور است كنترل نماييد و همچنين در مورد چت.

11 سؤال: چت كردن با زنان غير مسلمان و انجام صحبتهاى تحريک آميز با ايشان چه حكمى دارد آيا مى شود از طريق اينترنت ايشان را به صرف اينكه غير مسلمان هستند مورد سوء استفاده قرار داد؟پاسخ: حرام است.
12 سؤال: نگاه كردن سايتهاى مبتذل چه حكمى دارد؟ چه مرد و چه زن در حالى كه تصاوير مرد و زن در آن مى باشد؟پاسخ: نگاه با شهوت جايز نيست و بدون شهوت هم بنابر احتياط واجب جايز نيست.
13 سؤال: خريد و فروش اينترنتى جايز است يا خير؟پاسخ: اگر منظور شما اين است كه دو نفر از طريق اينترنت مباشرتاً خريد و فروش را انجام دهند، اينگونه معامله صحيح است و اشكالى ندارد.
14 سؤال: نامه نگارى و چت كردن با نامحرم از طريق اينترنت در دين ما چه حكمى دارد؟پاسخ: اگر ترس كشيده شدن به گناه باشد حرام است.
15 سؤال: آيا نگاه كردن به عكسهاى مبتذل و چت كردن در باره موضوعات مستهجن روزه را باطل مى كنند؟پاسخ: باطل نمى كند.
16 سؤال: شخصى از طريق اينترنت توانسته است كارى كند كه به هنگام خريد كالا به جاى پرداخت پول از كارت اعتبارى خود به حساب موبايل اشخاص ديگر اين پول نوشته شود حال كه وى توقيف شده و مبلغ سرقت وى بسيار مى باشد و مال باخته ها شكايت دارند آيا قطع يد در اين جا جارى است؟پاسخ: گرچه مرتكب حرام شده ولى حد سرقت بر او جارى نمى شود.
17 سؤال: آيا تجارت الكترونيك از نوع بازاريابي اينگونه معاملات درست است ؟پاسخ: حضرت آيت الله اينگونه معاملات را اجازه و تصحيح نمي فرمايند .
18 سؤال: آيا مى توانم درسهاى حوزوى را از طريق اينترنت فرا گيرم ؟پاسخ: اگر از حوزه باشد مانعى ندارد.
19 سؤال: حكم مكالمات اينترنتى و مكاتبه اينترنتى چيست ؟پاسخ: فى نفسه مانعى ندارد.
20 سؤال: آيا شركت در طرح هاى تجارت الكترونيك اشكال دارد ؟پاسخ: حضرت آيت الله اين گونه معاملات را تصحيح و اجازه نمى فرمايند .


(دفتر آيت الله سيستاني)

امضا كاربر
جمعه ۱ مرد ۱۳۸۹ ۰۶:۴۳ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,262.27

ارسال: #2
مسائل شرعي در اينترنت
21 سؤال: آيا خريدن از شركت دياموند (خريد الماس اينترنتى) جايز است ؟پاسخ: حضرت آيت الله اين گونه معاملات را تصحيح و اجازه نمى فرمايند .
22 سؤال: حكم نگاه به عكس زنان عريان در اينترنت براى ارضاى جنسى چيست ؟پاسخ: حرام است .
23 سؤال: به واسطه كار با شبكه كامپيوترى گاهى مواقع تصاوير زن و مرد برهنه ظاهر مى شود ديدن اين تصاوير در صورتى كه مفسده نداشته باشد چه حكمى دارد ؟پاسخ: با لذت جايز نيست وبدون آن هم اشكال دارد.
24 سؤال: چت كردن با دختر اشكالى دارد و آيا احساس دوست داشتن آن دختر حرام است ؟پاسخ: چون ترس افتادن به گناه هست جايز نيست .
25 سؤال: آيا ارتباط تلفنى و ايميل به صورت پيوسته با يک خانم چه حكمى دارد ؟پاسخ: حرام است .
26 سؤال: نظر شما در مورد معاملات اينترنتى چيست ؟پاسخ: اگر مقصود معاملات الماس و مانند آن باشد كه حضرت آيت الله آن را باطل مى دانند و جايز نمى دادند كه مؤمنين در چنين معاملاتى وارد شود .
27 سؤال: شركتهاى اينترنتى كه اينترنت مى فروشند آيا بخاطر رفتن مشتركين به (سايتهاى غير اخلاقى) مسئول هستند؟

آيا در اينگونه شركتها كنترل كردن مشتركين دخالت در مسائل شخصى نيست؟پاسخ: چون خود اينترنت از آلات مشتركه است لذا فروش آن جايز است مگر طورى باشد كه اشاعه منكرات و فحشاء صدق كند كه حرام مى شود.
28 سؤال: آيا باز كردن كافه نت شرعاً اشكال دارد؟پاسخ: مانعى ندارد ولى به طورى نباشد كه وسيله شيوع و انتشار فساد باشد .
29 سؤال: اگر براى كسى ايميل بزنيم طرف مقابل مذكور و متكلم مؤنث باشد اما كسى كه مذكر است نداند دارد با فردى مؤنث صحبت مى كند مثلا صحبتهاى روز مره ارسال شعر در مورد ائمه و از اين قبيل صحبتها آيا شرعاً داراى اشكال است؟پاسخ: چون ترس كشيده شدن؟ به گناه باشد حرام است.
30 سؤال: آيا در مورد هک سايت ها و يا استفاده از اشتراک اينترنت (رايگان) كه از مورد اين طريق بدست مى آيد مانعى به هر عنوان از نظر شرع يا قانون وجود دارد؟پاسخ: اگر قانون كشور اسلامى آن را منع كند مجاز نيست.


31 سؤال: مى خواستم بدانم كه شغل كافى نت دارى با توجه به اينكه اينترنت كاربردهاى مختلف (اعم از حلال و حرام) دارد داراى چه حكمى است؟پاسخ: اگر بتوانيد كنترل كنيد كه استفاده نامشروع نشود اشكال ندارد.
32 سؤال: اگر کسي در اينترنت به زنان نگاه کند حکم چيست؟پاسخ: اگر با شهوت با شد حرام است و همچنين اگر خوف وقوع در فساد و حرام باشد و اگر بدون شهوت هم باشد اگر عکسهاي مبتذل باشد باز هم حرام است .
33 سؤال: آيا پولي که از طريق بازاريابي اينترنتي و خريد و فروش طلا از کشور خارجي به طوري که الان معمول مي باشد حلال است؟پاسخ: حضرت آيه الله اجازه اين گونه معاملات را نمي دهند وگرفتن پول آن مال کافر غير محترم المال باشد به عنوان استنفاذ مانعي ندارد.
34 سؤال: من در برنامه اي چت با يک دختر دوست هتسم و با هم چت مي کنيم واصلا حرف بد يا زشتي نميزنيم آيا اين دوستي و چت کردن اشکال شرعي دارد؟پاسخ: چون خوف وقوع در حرام هست جايزنيست.
35 سؤال: نگاه کردن به زنان نا محرم خارجي با ظاهر غير معمول (و حتي بدون لباس) در سايتهاي اينترنتي که نگاه کردن به انها در حال حاضر گريبانگير اکثر جوانان شده است چه حکمي دارد؟پاسخ: نگاه با شهوت جايز نيست و بدون ان هم به احتياط واجب نيست.
(دفتر آيت الله سيستاني)

امضا كاربر
جمعه ۱ مرد ۱۳۸۹ ۰۶:۴۴ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.