به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / داستانهای بلند v / آلن لایتمن و فکر و خیال‌هایش

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آلن لایتمن و فکر و خیال‌هایش

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 947
اعتبار: 24
سپاس کرده: 2,123
سپاس شده: 1,792 در 913 موضوع

امتياز: 202.50

ارسال: #1
آلن لایتمن و فکر و خیال‌هایش
چند سال پیش که با نام و نوشته‌های آلن لایتمن (Alan Lightman) آشنا شدم، به خیال آن افتادم که چند خطی در معرفی او بنویسم تا شاید مترجمی به سراغش برود. در آن زمان در رانندگی‌های شبانه از کلاس درس به خانه به رشته‌ای از سخنرانی‌های او در برنامه‌ی Ideas که یکی از بهترین برنامه ‌های رادیو CBC و در باره‌ی اندیشه‌ی معاصر است، گوش می‌کردم و گرچه گاهی خستگی یا رانندگی یا رسیدن به خانه نمی‌گذاشت چندان که می‌خواستم از حرف‌هایی که می‌شنیدم حظ ببرم، آن‌قدر بود که از آن پس رد حرف وسخنش را بگیرم. در آن روزها تازه کتاب رمانش به نام "تشخیص" (The Diagnosis) درآمده بود و نام او را بار دیگر بر سر زبان‌ها انداخته بود.

نوشتن در باره‌ی آن که و آن چه که به شکلی و شیوه‌ای شیفته‌ام می‌کند، و یا به بیانی بهتر خیال شریک کردن دیگران در شادی دستیابی به نویافته‌های هنری ادبی، فراغتی می‌خواهد که به ندرت و به سختی برای همچو منی فراهم می‌شود. همین است که از زمانی که فکر نوشتن در باره‌ی لایتمن و رمان "تشخیص" او به سرم افتاد تا به حال که دست به قلم برده‌ام، او توانسته دو کتاب دیگر به نام "گردهم‌آیی" (Reunion) و "شبح" (Ghost) به مجموعه‌ی رمان‌هایش بیفزاید و در زمینه‌ی علم نیز کتاب و جستارهایی را به چاپ برساند. همچنین تا آن جا که وبگردی‌های من نشان می‌دهد، کتاب "رویا های اینشتین" (Einstein's Dreams) او که در 1993 منتشر شد، در ایران (با ترجمه‌ی مهتاب مظلومان توسط نشر چشمه) چاپ نخست را پشت سر گذاشته و اینجا و آنجا هم نوشته‌هایی کوتاه از لایتمن یا در باره‌ی لایتمن به فارسی چاپ شده است.

اما آلن لایتمن و نوشته‌هایش دست کم به دو دلیل سزاوار توجه بیشترند. یکم آن که او دانشمندی است که رمان می‌نویسد. در گذشته شمار دانشمندانی که اهل ادب و هنر هم بوده‌اند کم نبوده است و در تاریخ ایران هم نمونه‌هایی درخشان از ترکیب دانش و هنر در یک فرد یافت می‌شود. با این همه در روزگار نو که هنگامه‌ی سلطه‌ی تخصص و شتاب است، پرداختن به دانش و هنر در یک زمان کار هر کس نیست و هم توان وشوری خاص و هم بختی خوش می‌خواهد تا چنین کار کارستانی روی‌دادنی بشود. لایتمن رمان نویس و جستارنویسی برجسته و در همین حال فیزیکدان و استادی تواناست که در انستیتوی تکنولوژی ماساچوستس (MIT)، یعنی جایی که کعبه‌ی آمال بسیاری از دانش‌پژوهان جهان است، درس می‌دهد. او که در سال 1948 در شهر ممفیس در ایالت تنسی امریکا زاده شده و پدرش سینما دار و مادرش آموزگار رقص بوده، از همان نوجوانی شیفتگی هم‌اندازه و هم‌زمان خود را به دانش و هنر نشان می‌دهد. سی سالگی را که پشت سر می‌گذارد، شروع به انتشار جستارهایی در زمینه‌ی علم، وجه انسانی علم، و "ذهن علم" در نشریه‌هایی پرآوازه چون نیویورکر می‌کند و از آن هنگام تاکنون نوشته‌های گوناگونش در شماری از معتبر‌ترین مجله‌ها و نشریه‌ها به چاپ رسیده است. هم‌چنین لایتمن در مقام استاد فیزیکدانی که دست بر قضا رمان نویس هم هست توانسته برنامه‌هایی را طراحی و پی‌گیری کند تا دانشجویان رشته‌های علمی و فنی هر چه بیشتر و بهتر با نوشتن و ادبیات و هنر آشنا و دمخور بشوند. اگر از یاد نبریم که بیگانگی دانشمندان این روز و روزگار با رویکردی انسانی به جهان و جهانیان آبستن چه فجایعی می‌تواند باشد، و نیز به یاد داشته باشیم که هنر و ادبیات بیش از هر دستاورد بشری دیگری بنی آدم را به یکدیگر می‌رساند، بی‌گمان ارزش کوشش‌های افرادی چون آلن لایتمن را به نهایت ارج می‌نهیم. واقعیت آن است که شمار کسانی چون لایتمن که در اندیشه‌ی پیوند دادن دانش و هنر باشند و توانایی این کار را هم داشته باشند بسیار اندک است. لایتمن تا به حال در باره‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های نگرش دانشمندان و هنرمندان به جهان در ده‌ها دانشگاه سخنرانی کرده است. آنچه که من از رادیو شنیدم فقط نمونه‌ای از کلام و اندیشه‌ی او بود که بی‌درنگ با تاکید بر اهمیت پل زدن میان دانش و هنر من را که همیشه دغدغه‌ی ترکیب و توازن میان این دو را داشته‌ام مفتون کرد. شنیده شدن کلام لایتمن در جمع دانشجویان کشوری که قطب قدرت جهانی‌ست اهمیت و تاثیر آن را افزون می‌کند. اما بحثی که او پیش می‌کشد ،به گمان من، در کشورهای رو به توسعه هم اهمیتی ویژه می‌یابد؛ چرا که مردمان این کشورها،هراسان از قدرت‌های بزرگ و در اشتیاق دسترسی به دانش و تکنولوژی غربی، دغدغه‌ی گزینش میان علم و هنر را در شکل‌های گوناگون تجربه می‌کنند.

دلیل دوم برای خواندن کارهای لایتمن را باید در درونمایه‌ی کارهایش که چه بسا از شیوه‌ی نگرشش به جهان سرچشمه می‌گیرد یافت. در باره‌ی کتاب "رویا های اینشتین" او به همین بسنده می‌کنم که از زمره‌ی کتاب‌های پرفروش جهان بوده و به بیش از سی زبان ترجمه شده است. چون ترجمه‌ی فارسی آن در دسترس است، اهل فن می‌توانند در باره‌ی آن و نیز ترجمه‌ی آن داوری کنند. دومین داستان او به نام "بنیتوی خوب" (Good Benito) که در سال 1995 منتشر شد، در باره‌ی زندگی عاطفی دانشمندی است که می‌کوشد مطلق‌ها و اصول مسلم علمی را با بی‌نظمی‌ها و بوالهوسی‌های تجربه‌های انسانی سازگار کند. در رمان "گردهم‌آیی" که در 2003 منتشر شد، خواننده داستان مردی را می‌خواند که گذشته‌ی خود و جوانی‌اش را باز می‌نگرد. لایتمن در آخرین رمان خود، "شبح"، که در 2007 منتشر شده، داستان را پیرامون مسائلی چون دنیای مادی و متا فیزیک، خرافات، شک و ایمان، و علم و مذهب به هم می‌تند.

اما رمانی که مرا به نوشتن در باره‌ی لایتمن تشویق کرد، رمان "تشخیص" است. داستان نقد کوبنده‌ی جامعه‌ای‌ست که مبتلای شتابزدگی وحشیانه‌ای است. نویسنده با زبانی طنزآمیز و گاه خنده دار و گاه اندوهبار از انسان امروزی و دغدغه‌هایش، اطلاعات و سرعت و پول، می‌گوید و درماندگی روحی او را عیان می‌کند. رمان شرح حال کارمندی دون پایه در شهر بوستون (باستن) است و آغاز آن چنین است که قهرمان داستان در شتاب صبحگاهی به سوی محل کار در یک روز تابستانی ناگهان درمی‌یابد که هیچ به یاد نمی‌آورد که اصلاً کجا دارد می‌رود یا حتا خودش که هست. تنها چیزی که به یادش مانده است شعار شرکتی‌‌ست که در آن کار می‌کند، یعنی، "بیشترین اطلاعات در کمترین وقت". باید در یک کلانشهر تکنولوژی زده زندگی کرد و مزه‌ی نان درآوردن و نان خوردن در یک جامعه‌ی گرفتار تب اطلاعات و سرعت را چشید تا هولی را که آغاز خنده ناک رمان لایتمن به دل می‌اندازد تا بن استخوان حس کرد. سوار مترو می‌شوی و در تشویش دیررسیدن و نرسیدن به سر کار و جلسه و از این قبیل یک‌باره می بینی که همه کدها و رمزها و نام‌ها را فراموش کرده‌ای و ... این تازه اول بسم الله تشخیص بیماری‌ای‌ست که به آن مبتلا شده‌ای و یا به آن مبتلایت کرده‌اند.
سه شنبه ۹ شهر ۱۳۸۹ ۰۷:۵۹ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.