به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / داستانهای بلند v / حاشیه بر فراخوان خوابگرد

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حاشیه بر فراخوان خوابگرد

نویسنده پیام
*
اعتبار: 24
سپاس کرده: 2,123
سپاس شده: 1,792 در 913 موضوع

امتياز: 202.50

ارسال: #1
حاشیه بر فراخوان خوابگرد
فراخوان وبلاگ ادبی خوابگرد به گزینش "محبوب‌ترین کتاب داستانی وبلاگ‌نویسان" پیشنهاد نیکویی‌ست که مرا برمی‌انگیزد تا به بهانه‌ی آن یکی دو حرفی را بگویم. وبگاه "مشت خاکستر" شتر گاو پلنگ است، یعنی هم به وبلاگ می‌ماند، هم به وبسایت، هم به مجله؛ گرچه که هیچ‌کدام از این‌ها هم حساب نمی‌شود. سوای این، من هم وبلاگ‌نویس به معنی دقیق آن نیستم. با این همه به کار وبلاگ‌نویسی کار دارم و خواننده‌ی وبلاگستان هستم. چرایش این است که من به وبلاگستان امید بسته‌ام تا جای خالی نداشته‌های این نسل را پرکند-- از این نداشته‌ها یکی هم گاهنامه‌های فرهنگی-ادبی پربار است که بی حضور و دوام آن‌ها کمیت کتاب و کتابخوانی لنگ می‌ماند. هر چه باشد، وبلاگستان فارسی در این روزگار پراکندگی و حبس و بند فرهنگ کاغذی بار دوگانه‌ای بر دوش دارد. و اما حرف‌ها:

n گرچه بی‌تردید برخی به این فراخوان به چشم فرصتی برای پروپاگاند و یارگیری و یا هیجان‌آفرینی در سپهر وبلاگی نگاه خواهند کرد، به گمانم وبلاگ‌نویسان می‌توانند با فراتررفتن از دایره‌ی "خودم و خودی‌ها" هم ارج این پیشنهاد ارزنده را نگه‌دارند، هم هوای فرهنگی وبلاگستان را خوش‌تر کنند.

n حالا که خوابگرد زحمت فراهم آوردن فهرستی از کتاب‌های داستانی سال 87 را کشیده، بد نیست اگر در ادامه‌ی آن یا جایی دیگر امکانی برای افزودن و کامل کردن این فهرست باشد تا هر کس کتابی را از قلم افتاده دید بتواند آن را در فهرست بگنجاند. به این ترتیب این فهرست در آخر کار می‌تواند هم دربرگیرنده‌ی کارهای بیشتری از درون و هم -- به‌ویژه -- کتاب‌های بیرون از ایران باشد که به‌خودی خود سودمند است.

n خوب می‌شود اگر وبلاگ‌های ادبی پرخواننده‌ برای پیشبرد فرهنگ و ادبیات در ادامه‌ی این کار، به هر شکل و بهانه‌ای، به بهترین‌های داستان‌های ترجمه هم بپردازند.

n خوب‌تر می‌شود اگر، در این تنگنای ادبیات کاغذی، هرازگاهی به یاد بهترین‌های چند نسل گذشته بیفتیم که می‌توانند به‌ کار نویسنده‌های نسل نو بیایند.

سر آخر هم، چه برای لبیک به این فراخوان و چه برای قدردانی از داستانی خوب، باید این را بگویم که درمیان چند تایی که من خوانده‌ام، کتاب "رازی در کوچه‌ها"ی فریبا وفی را بهترین می‌دانم.
سه شنبه ۹ شهر ۱۳۸۹ ۰۹:۳۱ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.