به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / داستانهای بلند v / مته به خشخاش، 1: اهالی وبلاگستان، شما اهل قلمید...

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مته به خشخاش، 1: اهالی وبلاگستان، شما اهل قلمید...

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 947
اعتبار: 24
سپاس کرده: 2,123
سپاس شده: 1,792 در 913 موضوع

امتياز: 202.50

ارسال: #1
مته به خشخاش، 1: اهالی وبلاگستان، شما اهل قلمید...
گویا وبلاگ‌خوانی کم و بیش روزمره، به من جواز می‌دهد که زیر سرستون "مته به خشخاش" گاه و بی‌گاه در کار وبلاگ‌نویسان فضولی کنم. اول بسم‌الله هم می‌خواهم حرف "اهل" و "اهالی" را پیش بکشم که اگر ردش را بگیریم، می‌رسیم به سهم وبلاگ‌نویسان در جا انداختن و جا افتادن غلط‌های زبانی.

در عهد بوق، یعنی همین پیش از دوره‌ی اصلاحات ، قاعده بر آن بود که واژه‌ی "اهالی" برای ساکنان جایی به ‌کار می‌رفت (نمونه‌اش: اهالی علی‌آباد کتول) و واژه‌ی "اهل" برای رساندن مفهوم اهلیت داشتن در کاری و ربط داشتن به چیزی (نمونه‌اش: اهل کتاب). حدیٍث روشن‌تر این چندوچون را در نوشته‌ی داریوش آشوری (به این نشانی) می‌توان یافت. در آن عهد خبری از "دموکراتیزه" شدن دنیای نوشتاری، سیل رسانه‌های گوناگون،‌ تولید انبوه نویسنده و روزنامه‌نگار، و ظهور وبلاگستان فارسی‌زبان نبود. حالا که ورق برگشته، هم در فضای بی‌دروپیکر اینترنت وهم در تک‌وتوک روزنامه و مجله‌ی چاپی هنوزسرپا، به ‌کار بردن "اهالی" به جای "اهل" چنان رسم شده که خلاف آن را "دمده" کرده است. بی‌راه نیست اگر گمان کنیم که سرنخ این رواج را باید در وبلاگستان دید، چرا که در پهنه‌ی قلم و زبان حالا گوی و میدان در دست نویسندگان کامپیوتری (=آنلاین) است. چه این گمان درست باشد و چه نه، از بخت خوش همین تازگی یکی از سردمداران نامی وبلاگستان، مهدی جامی، بیان کرده (به این نشانی) که چرا "اهالی" را جایگزین "اهل" می‌کند.

فضای اینترنت بهترین و پرتوان‌ترین نمونه‌ی آزادی بی‌چون‌وچرایی‌ست که نشان از چیرگی تشنگی برای دموکراسی دارد. در این فضا، بی‌اعتنا به باید و نباید‌های ریزودرشت دنیای واقعی، هرکه هرچه دل تنگ یا گشادش بخواهد، می‌تواند بنویسد. اما وبلاگستان فارسی حالا دیگر پیشینه و اعتباری پیدا کرده که بار مسئولیتی را برعهده‌ی وبلاگ‌نویسانی که حرفه‌ای شده‌اند، می‌گذارد -- نوشته‌ی نام‌برده‌ی جامی خود نمونه‌ای از درک مسئولیت یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای‌ست. یکی از شاخه‌های این مسئولیت به مسئله‌ی زبان در مقام ابزار ارتباط با جمعی گسترده برمی‌گردد. وبلاگ‌نویسی که از روی تفنن برای گپ‌زدن با جمع بسته‌ی قوم‌وخویش و یا دوست‌وآشنا می‌نویسد و، برای نمونه، دلش می‌خواهد از شکم‌روش بچه‌اش بنویسد، بی‌تردید، از قید چه وچگونه نوشتن رهاست. بار امانت بر دوش وبلاگ‌‌‌نویسانی‌ست که از این تریبون بهره‌ می‌گیرند تا فرهنگ ملتی دربند خفقان را زنده نگه‌دارند. این دسته از وبلاگ‌نویسان خواهی ‌نخواهی کارکرد روزنامه‌نگار را دارند. روشن است که روزنامه‌نگار، چه سنتی باشد و برای روزنامه‌ی کاغذی بنویسد، و چه مدرن باشد و خود را شهروند روزنامه‌نگار بداند، نویسنده‌ای‌ست که ناگزیر از پذیرفتن الفبا و آداب پیشه‌ی خویش است.

حالا پرسش این است که آیا نویسنده‌ می‌تواند غلطی را جا بیندازد و مشهور یا مصطلح کند یا نه؟ به باور من، نه. همین‌جا بگویم که من با هر غلط مشهوری سر عناد که ندارم هیچ، برخی را هم با میل می‌پذیرم و شرحش را هم در جایی گفته‌ام (به این نشانی). نوآوری را هم در گستره‌ی نویسندگی‌ هنرمندانه، یعنی شعر و داستان و نمایش، نه تنها روا می‌دانم، که زیبا هم می‌بینم. اما اگر قرارباشد در جایی که زبان بیش و پیش از هر چیز ابزار پیام‌رسانی‌ست، نویسنده‌ی حرفه‌ای بخواهد به میل خود و بی سببی پذیرفتنی واژه یا عبارت یا اصطلاحی را دگرگون کند، به لطف خیل قلم‌به‌دستان "به مکتب نرفته و خط ننوشته" بلبشویی به ‌راه می‌افتد که دیگر کسی جلودارش نخواهد بود. می‌توان گفت ما چون پسوند "ستان" را به "وبلاگ" چسبانده‌ایم، "وبلاگستان" را جایی مجازی می‌گیریم و بنابراین می‌گوییم "اهالی وبلاگستان". این استدلال را نمی‌شود و نباید رد کرد. ایراد کار در این است که ناگهان مثل قارچ از هرسو اهالی چیزهایی سبز می‌شود که آدم هول می‌کند نکند زبان مادری‌اش هم بی‌پدرمادر شده است.

زمانی نه چندان دور سخن‌شناسی چون ابوالحسن نجفی گفت که غلط ننویسیم. بعد زبان‌شناسی چون محمدرضا باطنی گفت که استاد اجازه بدهید غلط بنویسیم. جدال سخن‌شناس و زبان‌شناس به کنار، من وبلاگ‌خوان می‌گویم: "اهالی وبلاگستان، شما اهل قلمید...
سه شنبه ۹ شهر ۱۳۸۹ ۰۹:۳۵ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.