به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / داستانهای بلند v / کتاب‌فروشی و کتاب‌کافه

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کتاب‌فروشی و کتاب‌کافه

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 947
اعتبار: 24
سپاس کرده: 2,123
سپاس شده: 1,792 در 913 موضوع

امتياز: 202.50

ارسال: #1
کتاب‌فروشی و کتاب‌کافه
گاهی به‌مناسبت یا بی‌مناسبت حرف گیر و گره‌های کتابخوانی اینجا و آنجا درمی‌گیرد و اهل فن هم رای و راهکارهاشان را می‌گویند اما حکایت هم‌چنان باقی می‌ماند. این حکایت باقی آسیبش به همه‌ و به‌ویژه دست‌اندرکاران تولید و عرضه‌ی کتاب می‌رسد. یکی از گره‌ها این است که چون کتاب "کالای فرهنگی" تلقی می‌شود دولت در روند تولید و عرضه‌ی آن دخالت می‌کند. از این و باقی گره‌های کور دیگر که بگذریم، می‌رسیم به گره‌هایی که باز کردنشان محال نیست اگر که به پند سپهری شاعر گوش بدهیم که می‌گوید "جور دیگر باید دید." مثلا اگر کتابفروش‌های ما به همین "کالا" بودن کتاب بچسبند و آداب "عرضه‌ی کالا" در عصر تولید انبوه را به جا بیاورند،هم به کسب‌شان خدمت کرده‌اند هم به مردم.

هستند کسانی که، پیگیر نوکردن بازار کتاب، بخواهند فوت و فن‌های رایج در غرب را -- هم برای سوددهی مادی و هم برای فایده رسانی فرهنگی -- دنبال کنند و از اشکال‌تراشی‌ها هم نترسند. اما هنوز کم نیستند کتابفروش‌هایی که از بد حادثه یا دست برقضا کتابفروش شده‌اند و نه کالایی را که می‌فروشند می‌شناسند، نه الفبای حرفه‌ی فروشندگی را. این به کم و زیاد سرمایه چندان ربطی ندارد و بیشتر از جا نیفتادن راه‌های نو داد و ستد و فرهنگ بازار آزاد که بر پایه‌ی رقابت است مایه می‌گیرد. کتابی که حالا تولید می‌شود، نه متاع دوره‌ی دکانداری و فرهنگ آن که، کالای دوره‌ی فروشگاه داری است. فرهنگ فروشگاه داری هم، چه فروشگاه به اندازه‌ی یک دکه باشد چه به اندازه‌ی یک بازارچه، بر پایه‌ی فریفته کردن خریدار و خشنودی خاطر او استوارست.

همین است که روز به روز شمار کتابفروشی‌هایی که ترکیبی از کافه و کتابفروشی و کتابخانه‌اند بیشتر می‌شود. در قدیم که دکان‌ها فقط انباری از کالاها بود، کتابفروشی‌ها هم جایی تنگ و انباشته از قفسه‌هایی پر از کتاب بود. آدم این روزگار حالا توقع دارد کتابفروشی، کوچک یا بزرگ، جای دلگشایی باشد با صندلی و نیمکتی که بشود رویش نشست و کتاب‌هایی را ورق زد و خواند و سر فرصت و بی ترس از نگاه چپ چپ کسی تصمیم به خریدن یا نخریدن گرفت. اگر چای و قهوه و شیرینی هم در کار باشد که حظ خواندن و گپ و گفتگو با دیگران را بیشتر کند که چه بهتر. برنامه‌هایی چون کتابخوانی و شعر و داستان‌خوانی هم دیگر نور علی نورست. روشن است که این‌ها نه خیالبافی یک کتابدوست، که ترفندهای دنیای سرمایه داری‌ست که برخلاف برخی از دیگر ترفندهایش، نه تنها بد نیست که خیلی هم عالی‌ست.

دو نمونه‌ی ساده از این بهشت‌ کتابدوستان را که بیش از هر کتابفروشی دیگری -- از جمله کتابفروشی‌های بزرگ زنجیره‌ای با همه‌ی اسباب فریبایی‌شان-- برایم کشش داشته‌اند، در شهر کوچک نیوهی‌ون که جلال و جبروتش از دانشگاه ییل است دیده‌ام. اتفاقاً هر دو کتابفروشی کوچکند و "آنی" که دارند از ابتکارست نه از سرمایه. یکی از این دو به موازات ردیف قفسه‌ها میز و صندلی چیده و سوپ و ساندویچ و شیرینی و قهوه سرو می‌کند و در هفته بیشتر پاتوق دانشجو‌ها و در آخر هفته پاتوق خانواده‌هاست. دیگری کافه کتابفروشی‌‌ای‌ست که کتاب‌کهنه خرید وفروش می‌کند و همیشه پرست از کتابدوست‌های کم‌پول که کتاب تاخت می‌زنند.

(این یادداشت در پاسخ به پرسش خانم فهیمه خضر حیدری نوشته شد و توسط ایشان در "روزنا" با عنوان "جور دیگر باید دید" منتشر شد)
سه شنبه ۹ شهر ۱۳۸۹ ۰۹:۴۶ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.