به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گیاهان دریایی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 947
اعتبار: 24
سپاس کرده: 2,123
سپاس شده: 1,792 در 913 موضوع

امتياز: 202.50

ارسال: #1
گیاهان دریایی
دریاها، زیستگاه بسیاری از جانوران و موجودات هستند. در اعماق دریاها هزاران گونه گیاهان دریایی حضور دارند و میلیون ها قطعه ماهی در آب ها زندگی می كنند. حضور تعداد زیادی از گونه ها، لزوم حفاظت از دریاها را بیش از پیش برجسته می كند. بدون تردید اصلی ترین عامل آلودگی دریاها و در كل همه آلودگی ها انسان ها هستند. عدم دقت در عبور نفت كش های عظیم و غول پیكر از دریاها و همچنین نشست كوچكترین ماده ای به آب، صدمات جبران ناپذیری به دریاها وارد می كند. به علت روان بودن آب و توانایی نفوذ در همه سطوح یك آلودگی كوچك ممكن است كیلومترها دور رفته و گسترش یابد. همچنین ممكن است در این مسیر هزاران گونه گیاهی و جانوری در آب را نیز آلوده و یا حتی نابود كند.
چنانچه به هنگام عبور نفت كش ها اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه ای نظیر كنترل مخزن سوخت و فرسوده نبودن نفت كش در نظر گرفته شود مطمئناً خطرات احتمالی آلودگی های آب بشدت كاهش می یابد. در اتحادیه اروپا كشتی های فرسوده اجازه فعالیت در آب راه ها را ندارند و پس از سپری شدن مدت زمان استاندارد عمر كشتی، از رده خارج می شوند. تجهیزات الكترونیكی پیشرفته نظیر سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) نیز به یافتن محل دقیق كشتی در صورت بروز سانحه كمك می كند. همچنین وسایل هشداردهنده نیز كوچكترین اختلال را گزارش می دهند.
نفت كش ها و كشتی های حامل مواد سمی درمواقع نامساعد بودن هوا اجازه حركت ندارند و در برخی كشورها در چنین شرایطی اجازه سوختگیری نیز داده نمی شود. عبور مواد سمی از روی سطح دریاها همواره خطرات فراوانی به دنبال داشته است. تركیب مواد سمی با آب ممكن است به ایجاد ماده سمی به مراتب قوی تری منجر شود؛ و آنگاه فاجعه ای زیست محیطی و غیرقابل كنترل را شاهد باشیم. آلودگی آب همچون سایر آلودگی ها قابل پیشگیری است اما كنترل و مقابله با آن هزینه های زیادی را به دنبال دارد و تقریباً غیرقابل جبران است.
قوانین و معاهدات بین المللی زیادی درباره حمل ونقل دریایی به تصویب رسیده است. این معاهدات هر اندازه سختگیرانه تر باشد منافع بیشتری برای محیط زیست در بردارد. بسیاری از این معاهدات و كنوانسیون ها جنبه اجرایی و عملیاتی پیدا نكرده است. كارشكنی برخی كشورها بخصوص آمریكا در ممانعت از اجرای برخی قوانین باعث بی اعتبار شدن این معاهدات بین المللی شده است. نشت مواد زاید به رودخانه ها نیز از جمله دلایل آلودگی آب ها است. در كنار رودخانه ها، به دلیل حضور و سكونت افراد و موجودات زنده تأثیرات آلودگی بر آنها نیز بیشتر است. استفاده از این آب های آلوده علاوه بر بیماری های پوستی، بیماری های خطرناك و كشنده گوارشی را نیز به دنبال دارد.
در بسیاری از موارد دیده شده كه كارخانه ها فاضلاب های صنعتی خود را كه حاوی مقادیر زیادی مواد سمی هستند به رودخانه ها می ریزند، و این علاوه بر ایجاد آلودگی باعث اختلال در اكوسیستم و تغییر در چرخه طبیعی می شود. استفاده از فیلترهای مخصوص كه مواد سمی را جذب و مانع انتشار آنها می شود از جمله راه های مؤثر كاهش آلودگی ها است. آنچه مسلم است آن كه نمی شود، تنها با تصویب چند معاهده و كنوانسیون بین المللی انتظار داشته باشیم كه آلودگی ها به حداقل ممكن برسد؛ بلكه باید اقدامات مؤثر عملی جهت مقابله هر چه بیشتر با گسترش روزافزون آلودگی ها انجام داد تا دیگر شاهد بروز آلودگی های زیست محیطی بخصوص آلودگی آب ها نباشیم.
سه شنبه ۹ شهر ۱۳۸۹ ۲۲:۰۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.