به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / انجمن تفریح و سرگرمی / تالار تفریح و سرگرمی / مطالب جالب و خواندنی v / شاد فكر كنید ؛ شاد زندگی كنید

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شاد فكر كنید ؛ شاد زندگی كنید

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 1,273
اعتبار: 158
سپاس کرده: 1,366
سپاس شده: 3,577 در 813 موضوع

امتياز: 26,341.00

ارسال: #1
شاد فكر كنید ؛ شاد زندگی كنید
آیا گمان می كنید كه خوشبخت بودن آرزویی دور و دست نیافتنی است؟ آیا معتقدید كه حوادث خارجی، خوشبختی را به شما هدیه می كنند؟ در این صورت ، احتمال دارد كه از زندگی خود رضایت نداشته باشید. برعكس اگر گمان می كنید كه خوشبختی در اندیشه و ذهن شما پنهان شده است ، فرصت برای ساختن یك زندگی مملو از شادی و رضایتمندی در پیش روی شما قرار دارد . گی ماتسون ، مشاور خانواده از رهنمودهای زیر را برای كسب رضایت از زندگی فردی و اجتماعی ارائه می دهد:

1) نعمت هایی را كه خداوند به شما عطا فرموده است ، بشمارید .

حق شناسی و قدردانی لازمه خوشبختی است . پس بهتر است كه هر روز برای كمترین چیزی كه در اختیار دارید، سپاسگزار باشید.

2) ازخود بپرسید :" چه چیزی برای من بیشترین اهمیت را دارد؟"

سعی كنید كه به ارزش های خود توجه بیشتری داشته باشید ، ( مثل جنبه اخلاقی كار خود). به ارزش هایی بها بدهید كه در زندگی به كار می روند . توقعات و انتظارهای غیرقابل كنترلی را كه نمی توانید بر آنها مسلط شده و آنها را عملی و قابل اجرا سازید ، برای خود ایجاد نكنید .

3) به واقعیت ها بیندیشید.

بررسی ها نشان داده است كه موش های آزمایشگاهی وقتی در مسیری ناشناخته ( پازل ) به دنبال پنیر می روند، اگر فقط دوبار، با نبودن پنیر، رو به روشوند از تكرار آزمایش خود داری می كنند یا مسیر حركت خود را تغییر می دهند، در حالی كه ما انسانها، بارها و بارها به دیوارهای غیر واقعی تكیه می كنیم و راه های تكراری را می پیماییم حتی اگر " پنیری" وجود نداشته باشد!

براساس نظر متخصصان ، شادترین مردم ، كسانی هستند كه امیدها و آرزوهایشان بر پایه " واقعیت " استوارست .

( كسانی كه اگر جای خالی " پنیر" را ببینند مسیر خود را عوض می كنند.) پس با خود رو راست باشید و سعی كنید آنچه كه دارید و آنچه را كه دنبال می كنید ، واقعی باشد. درغیر این صورت به سوی یأس و ناامیدی سوق خواهید یافت .

4) از مسیری كه آغاز كرده اید و به پیش می روید ، لذت ببرید.

موفقیت خود را از طریق " شایدها" و " ممكن ها" ارزیابی نكنید . بلكه درراه درست قدم بردارید تا بتوانید میزان كسب موفقیت خود را بسنجید.

5) یك فعالیت تازه را شروع كنید .

در فعالیتی كه حتی ممكن است نتوانید آن را به خوبی انجام دهید، به طور منظم و با برنامه ریزی شركت كنید. دراین صورت آنچه به دست می آورید مهارت تازه ، اعتماد به نفس بیشتر و سرگرمی است .

و آنچه از دست می دهید زمانی است كه صرف شده است ( لطفاً به شماره 9 توجه كنید)

6) از وسواس بیش ازحد دوری كنید .

آیا تا به حال با فرد وسواسی ای رو به رو شده اید كه خوشحال و راضی باشد؟ احتمالاً خیر، زیرا درزیر ماسك وسواس، ترس پنهان شده است . ترس از اشتباه كردن و پاسخگویی به عواقب ناشی از آن.

متخصصان معتقدند كه وسواس یكی از بزرگ ترین موانع تحقق آرزوهاست .

7) مثبت فكر كنید .

مثبت فكر كردن، كلیدی است كه می تواند جهانی از تغییرات را شكل بدهد. نگویید : " سعی خودم را می كنم ." بگویید: " من انجام خواهم داد."

8) با آنچه كه در اختیار دارید كار كنید.

حتی زمانی كه اوضاع ، امیدوار كننده نیست ، بهتر است فهرستی از آنچه كه در اختیار دارید تهیه كنید. مانند یك شغل ، یك دوست خوب ومهارت های اجتماعی و آنها را برای پیشرفت خود به كار ببرید .

9) توجه خود را به موضوعات بی ارزش معطوف نكنید.

اگرخود را به دست رسانه ها و آگهی ها بسپارید ، طبق آنچه كه " دارید" ارزشیابی می شوید ، نه آنچه كه " هستید" . این ملاك ارزشیابی ، رفته رفته جوانترها را نیز متأثر می سازد . درحالی كه ارزش انسان از محیط خارج به او اضافه نمی شود، بلكه ارزش فردی انسان را ، توانایی پذیرفتن مسئولیت گزینش ها، مقابله ی اندیشمندانه با مشكلات ، شناختن اهداف و برنامه ریزی برای رسیدن به آنها و پذیرفتن مسئولیت اندیشه ها و احساسات مشخص می سازد . هندیها معتقدند كه هر گزینش و انتخاب تازه ای كه می كنید همانند دانه ی گیاهی است كه می كارید ، گزینش شما رشد می كند و به بار می نشیند. اگر احساس " كم ارزشی " ، می كنید ، بهتراست به جای این كه وسوسه شوید به خرید بروید و به آنچه كه " دارید " بیفزایید ، پیاده روی كنید ، یا با یك دوست خوب به گفت و گو بنشینید .

10) با توكل به آفریننده جهان ، آرامش پیدا كنید .
همواره به یاد داشته باشید كه :" یاد خدا آرامش بخش دلهاست "

امضا كاربر
سایت اف دی ال جامعه ای اطلاعاتی برای منو تو

شنبه ۲ آذر ۱۳۸۷ ۰۲:۲۷ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 1,273
اعتبار: 158
سپاس کرده: 1,366
سپاس شده: 3,577 در 813 موضوع

امتياز: 26,341.00

ارسال: #2
مثبت نگری
شخصیت کنونی شما بر حسب انتخاب و گزینش خودتان شکل گرفته است.اگر کمرو و خجالتی هستید ، ژن کمرویی را به ارث نبرده اید.، بلکه آن را به عنوان خلق وخوی خویش برگزیده اید. اگر آتشی مزاج هستید ، عصبیت را به عنوان یک عادت پذیرفته اید.

جیمز آلن میگوید: اوضاع و احوال زندگی هرکس ، نمایانگر طرز فکر اوست.

به عبارت ساده ، زندگی محصول تفکر و اندیشه ماست. اگر پول کلانی به دست نمی آورید یا اگر زندگی بر وفق مرادتان نمی گذرد ، به این دلیل نیست که در فلان خانواده به دنیا آمده اید ، رنگ پوستتان چنین است ،یا فلان کس رئیس شماست ، بلکه همه چیز به باورها و نگرشهای شما بستگی دارد. برای بسیاری از مردم کار شاقی است که مسئولیت رویدادهای زندگیشان را تماما" به عهده بگیرند.

به جای اینکه بگویید: چرا دیگران با من چنین رفتاری دارند؟

باید بگویید: چه کرده ام که به دیگران اجازه داده ام با من چنین رفتاری داشته باشند و چگونه میتوانم به آنها بیاموزم که دیگر تحمل چنین رفتاری را ندارم.

الینور روزولت گفته نغز و جالبی دارد. او میگوید: هیچکس نمیتواند شما را آلت دست کند ، مگر با رضایت خودتان.

اگر مسئولیت نابسامانیها را به گردن نگیرید ، راه را برای هر تغییری سد کرده اید و باید آنقدر منتظر بمانید تا آنچه یا آنکس که با شما چنین کرده روزی به دلخواه رفتارش را با شما تغییر دهد.قبول مسئولیت اگر چه ناگوار است ، اما نیروی محرکه ای است که توانایی بهبود شرایط را در انسان پدید می آورد.

زندگی شما بازتاب ذهنیات شماست و میزان توانائیهای روحیتان را آشکار میکند.

امضا كاربر
سایت اف دی ال جامعه ای اطلاعاتی برای منو تو

شنبه ۲ آذر ۱۳۸۷ ۰۲:۳۰ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 1,273
اعتبار: 158
سپاس کرده: 1,366
سپاس شده: 3,577 در 813 موضوع

امتياز: 26,341.00

ارسال: #3
RE: شاد فكر كنید ؛ شاد زندگی كنید
بد نیست به نکته‌هاى زیر هم توجه کنید:

اگر امروز صبح سالم از خواب برخاستید، قدر سلامتى خود را بدانید زیرا یک میلیون نفر تا یک هفته دیگر زنده نخواهند بود.


اگر تاکنون از آسیب‌هاى جنگ،
تنهایى در سلول زندان، عذاب شکنجه،

یا گرسنگى در امان بوده‌اید،

وضعیت شما از وضعیت ٥٠٠ میلیون نفر در دنیا بهتر است.


اگر می‌توانید بدون ترس از زندانى شدن یا مرگ، وارد مسجد (یا کلیسا) شوید، وضع شما از ٣ میلیون نفر در دنیا بهتر است.


اگر در یخچال شما خوراکى و غذا وجود دارد،
اگر کفش و لباس دارید،
اگر تختخواب و سرپناهى دارید،

در این صورت شما از ٧٥٪ مردم جهان ثروتمندتر هستید.

اگر در بانکى حساب دارید، و اگر در جیب‌تان پول دارید،


شما به ٨٪ مردم دنیا که چنین شرایطى دارند تعلق دارید.

اگر شما این نوشته را می‌خوانید، از سه خوشبختى بهره‌مند هستید:

1- یک کسى به فکر شما بوده است.

2- شما به ٢٠٠ میلیون نفرى که قادر به خواندن نیستند تعلّق ندارید.

3- و ... شما جزو ١٪ از مردم دنیا هستید که کامپیوتر دارند.

به قول یکنفر:

طورى کار کنید که انگار نیازى به پول ندارید،

طورى عشق بورزید که انگار هرگز آزرده خاطر نشده‌اید،

طورى برقصید که انگار هیچکس شما را نمی‌بیند،

طورى آواز بخوانید که انگار هیچکس صداى شما را نمی‌شنود،

و بالاخره طورى زندگى کنید که انگار زمین، بهشت است.

امضا كاربر
سایت اف دی ال جامعه ای اطلاعاتی برای منو تو

دو شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۷ ۰۱:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 3
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 0 در 0 موضوع

امتياز: 100.00

ارسال: #4
مثبت اندیش باش تا كامروا باشی
روان شناسان می‌گویند رفتار شما محصول افكار شماست

وقتی فرمان ترس از مغزش وارد چشم‌هایش شد، چشم‌های بیرون زده اش پدرش را هم به وحشت انداخت. پسر از حمله و كشتار می‌ترسید، وقتی شنید به قبیله ای در همان نزدیكی حمله شده است، برای چند ثانیه توان حركت كردن نداشت. پدرش فقط یك جمله به او گفت:" نترس، اگر بترسی، ترس سراغت می‌آید." آن موقع نفهمید پدرش چه می‌گوید. اما وقتی نوبت به خودش رسید و خواستند او را نیز مثل بقیه هم قبیله ای‌هایش بكشند، یك دفعه با نیرویی كه هیچ قدرتی نمی‌توانست جلوی آن را بگیرد، گفت:" الان وقت مردن من نیست." آن نیرو چه بود؟ خودش هم نمی‌دانست اما یك چیز را می‌دانست. پسر كوچولو و همسر باردارش داخل یك چاله پر از آب گیر افتاده بودند. تنها او بود كه می‌توانست آنها را نجات بدهد. هنگام حمله دشمن با دست خود آنها را داخل گودال فرستاده بود. اما حالا با شروع ریزش باران هر لحظه احتمال غرق شدن آنها داخل گودال بود. الان ثانیه‌ها هم ارزش داشت. به هیچ چیز فكر نمی كرد جز دویدن و رسیدن به چاله و اتفاق افتاد؛ آن چیزی را كه اراده كرده بود.

وقتی روان شناسان می‌گویند افكار مثبت و منفی تاثیرات مثبت و منفی روی زندگی می‌گذارند، شاید خیلی‌ها باور نكنند اما این حقیقت دارد. بخشی از رفتارهای انسانی ناشی از افكار ما است. وقتی می‌گویند افكار تعیین كننده سبك زندگی، احساس، وضعیت جسمی، روحیات و .. است، منظور این است كه انسان با افكار مثبت و منفی وارد عمل می‌شود و به دنبال آن طبق گفته‌های دكتر پرویز رازقی،‌ روان شناس و مدرس دانشگاه ، باید منتظر یكی از اتفاقات زیر باشند:" در نگرش منفی قدرت برداشت فرد از رفتار خوب و افكار خوب به حداقل می‌رسد یعنی اگر فردی با ویژگی‌های خوب در مسیرمان قرار بگیرد ذهن ما به علت افكار منفی قدرت دریافت رفتارها و شخصیت‌های خوب دیگران را به عنوان یك تنبیه تلقی كند. این در حالی است كه در فردی با نگاه مثبت، رفتارهای خوب دیگران، بهتر نیز مشاهده می‌شود." از دیدگاه این روان شناس منفی اندیشی موجب منفی شدن افكار و رفتار فرد و حتی ظهور رفتارهای منفی در دیگران می‌شود.

در همین راستا ما قانونی داریم به نام قانون جذب كه می‌گوید وقتی افكار مثبت پخش كنید بازخورد آن اتفاقات مثبت است و برعكس. شاید خیلی از شما‌ها فیلم راز را دیده باشید. این فیلم خاطرات و تجربه افرادی است كه با قدرت قانون جذب توانستند به خواسته‌هایشان برسند كه البته طبق اظهارات این روان شناس رابطه علت و معلول قانون جذب ثابت نشده است. دكتر رزاقی بروز رفتارهای مثبت و منفی را ناشی از وجود نیرویی در مغز عنوان می‌كند كه بسته به اینكه فرد مثبت یا منفی اندیش باشد این نیرو در همان جهت فعال می‌شود. چنانچه مغز به سمت افكار منفی فعال بشود نتیجه آن به صورت ضعیف شدن روابط اجتماعی افراد، كاهش موفقیت‌ها، ضعف روابط بین فردی، تعاملات اجتماعی ضعیف، گرایش كمتر افرادبه فعالیت و كار ظاهر می‌شود و در نگرش مثبت برعكس این موارد.منفی، منفی را جذب می‌كند

طبق اظهارات دكتر رزاقی افرادی كه افكار منفی دارند به سمت افكار منفی دیگران جذب می‌شوند. این در حالی است كه هر چه قدر باور و ایمان فرد منفی ترباشد سقوط وی به سمت منفی گرایی،‌ و جذب به سمت افراد منفی گرا بیشتر می‌شود، ولی برعكس اگر فرد منفی اندیشی، تجارب خوشایندی را هم از مثبت اندیشی داشته باشد،‌ یا ایمان و باور او عمق زیاد نداشته باشد به سمت فرد مثبت اندیش گرایش پیدا می‌كند.خارهایی كه گل می‌دهند

اما این كه مثبت اندیشی چه نتایجی را به دنبال دارد، دكتر رزاقی در این باره میگوید:" افرادی كه افكار مثبت دارند می‌توانند كینه را به محبت،‌ضعف را به قدرت، یاس را به امید و شكست را به موفقیت تبدیل كنند." افرادی كه باور مثبت دارند در مشكلات به فرصت‌ها فكر می‌كنند و در جستجوی راهكار هستند تا موفقیت به دست بیاورند ولی افرادی كه افكار منفی دارند به جای ارایه راهكار،‌ از هر فرصتی استفاده می‌كنند تا به مشكلات بیندیشند.

اما چگونه است كه عده ای به سمت افكار و افراد منفی كشش بیشتری دارند و عده ای دیگر افكار منفی بیرونی روی آنها اثر كمتری دارد؟

دكتر رزاقی در این باره می‌گوید:" طبق نظریه ای به نام راتر، افرادی كه اسناد بیرونی دارند رفتار منفی آنها تحت تاثیر عوامل محیطی و خارجی است. اینها شكست بیشتری را در زندگی تجربه می‌كنند. در حالی كه افرادی با اسناد درونی، افرادی هستند كه اعتماد به نفس بالا و نگرش مثبت تری دارند و موفق تر هستند. این افراد به سادگی تسلیم افكار منفی بیرونی نمی شوند. همچنین در بین آدم‌ها سه تیپ شخصیتی متعدد داریم: استینك، آتلانتیك و تكنیك.

در نوع استینك منفی گرایی بیشتر است چون به طور معمول ویژگی شخصیتی حساس تری دارند، لاغر تر و زودرنج تر هستند. عادت به منفی یا مثبت فكر كردن، فقر فكری،‌ القای افكار مثبت و منفی از طریق مشاهده ( دیدن افكار پدر و مادرو..) تقویت افكار از طریق خود فرد به فرض مثال با دروغ گویی پاسخ مثبت دریافت كرده است و حالا به صورت یك باور درونی تبدیل شده است. از دیگر مواردی است كه به منفی گرایی یك فرد دامن می‌زند." این روان شناس از بین تمام موارد موثر در القای افكار مثبت و منفی در افرادی كه از طریق ویژگی‌های شخصیتی به این باور دچار شده اند را سخت تر اظهار كرد چرا كه این نوع افكار منفی دراثر زمان و تكرار ایجاد شده و به تدریج جزیی از شخصیت فرد شده است ولی با كمی صبر می‌توان ساختار اینگونه رفتار را كه درونی شده اند را تغییر داد.ساختار شكنی زمان ندارد

از دیدگاه دكتر ابوالقاسم مهری نژاد، روان شناس،‌عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، ساختار شكنی افراد زمان مشخصی ندارد. برای اینكه بتوان فرد منفی اندیشی را به سمت مثبت اندیشی سوق داد موارد متعددی دخیل هستند. از جمله میزان هوش افراد، موقعیت اجتماعی،‌اقتصادی و خانوادگی.

دكتر مهری نژاد می‌گوید:" در افرادایده آل گرا و آرمان گرا باورهای منفی بیشتر مشاهده می‌شود چرا كه تحقق آرمان‌های این قشر سخت تر است، بنابراین باورهای منفی سریع تر در آنها نفوذ می‌كند."

به اعتقاد دكتر رزاقی،‌باورهای منفی در بزرگسالان در گذر زمان ریشه دار تر می‌شود و نیاز به درمان دارد اما در كودكان نیاز به درمان و تغییر نیست و تنها توصیه می‌شود والدین الگوهای مثبت اندیشی را طی شكل گیری مراحل شخصیتی به وی ارایه دهند.
بسیاری از ما با شروع فصل پاییز دچار احساس غم و خمودگی می‌شویم و به همین دلیل آمار اختلافات و دعواهای خانوادگی با شروع این فصل بیشتر می‌شود. برای این که در این فصل سال نیز حس خوبی داشته باشیم باید خودمان دست به کار شویم تا روزهای دلکیر پاییز -البته برای برخی افراد-را به لحظاتی خوب برای خود و اطرافیان مان تبدیل کنیم.


1- آن چه را دوست دارید بنویسید.نوشتن یکی از ابزارهای خوب برای تخلیه احساسات است.2- بوهای نشاط آور: گاهی برخی از بوها در تغییر حال انسان موثر است و افراد را به وجد می‌آورد و با نشاط می‌کند.3- به سراغ آلبومهایتان بروید. ورق زدن آلبوم و دیدن عکس کسانی که دوست دارید، در شما احساس خوبی ایجاد می‌کند. عکس‌های دوستان قدیمی، افراد فامیل و بچه‌هایی که حالا بزرگ شده اند شما را به روزهای خوش گذشته بر می‌گرداند و لبخند بر لبان تان می‌آورد.4- برای خود خرید کنید.5- به خود آزادی دهید.6- با رنگ‌ها بازی کنید. گاهی به سراغ جعبه مدادرنگی یا ماژیک بروید و شروع به نقاشی کنید.7- آب تنی:درون آب رفتن علاوه بر ایجاد آرامش در بدن، موجب آسایش و طراوت روح و روان نیز می‌شود. هنگامی که درون آب قرار می‌گیرید از خدا کمک بخواهید تا همه خستگی‌ها را از درون تان بزداید.8- انجام امور خیریه:همیشه کمک کردن به افراد نیازمند در افراد احساس خوشایندی ایجاد می‌کند. این کمک‌ها حتما نباید مالی باشد.9- موسیقی گوش کنید.10- مشکلات را دور بریزید.11- سپاسگذار خدا باشید.با سپاسگذاری از خداوند به خاطر تمام نعمت‌هایی که به شما داده است احساس خوبی به شما دست خواهد داد، زیرا مطمئن می‌شوید که هرگز تنهایی به سراغ تان نخواهد آمد
(آخرین ویرایش در این ارسال: دو شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۷ ۱۵:۱۰ عصر، توسط Amesteria.)
دو شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۷ ۱۵:۰۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.