به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار نجوم و ستاره شناسی v / آیا ممكن است كل جهان، یك سیاهچاله پنج بعدى باشد؟

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آیا ممكن است كل جهان، یك سیاهچاله پنج بعدى باشد؟

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 1,273
اعتبار: 158
سپاس کرده: 1,366
سپاس شده: 3,577 در 813 موضوع

امتياز: 26,340.50

ارسال: #1
آیا ممكن است كل جهان، یك سیاهچاله پنج بعدى باشد؟

احتمالاً مى دانید چنانچه در یك سیاهچاله سقوط كنید چه بلایى سرتان خواهد آمد. چنین سقوطى قطعاً براى شما دلپذیر نخواهد بود چراكه پیش از محو شدن در سیاهچاله اجزاى بدنتان ریزریز خواهد شد.
اما اگر بخواهید در درون یك سیاهچاله زندگى كنید هنوز یك راه حل براى شما باقى است: سیاهچاله اى را پیدا كنید كه پنج بعدى باشد. اكنون مشخص شده است كه امكان استمرار حیات در یك سیاهچاله پنج بعدى، بسیار بیشتر از یك سیا ه چاله چهار بعدى معمولى است. در سیاهچاله هاى چهار بعدى، تغییرات نیروهاى كشندى در فاصله هاى بسیار كم آنقدر شدید است كه اجزاى بدنتان را پاره پاره خواهد كرد. اما در سیاهچاله هاى پنج بعدى، اندازه نیروهاى كشندى، قابل صرف نظر كردن است و بنابراین بدون نگرانى جدى از ریز ریز شدن مى توانید به كاوش در سیاهچاله بپردازید. از آن جالب تر آنكه تحقیقات اخیر حاكى از آن است كه ممكن است همگى ما هم اكنون نیز در حال انجام چنین كارى باشیم! درواقع، تجزیه و تحلیل هاى ریاضى اخیر نشان مى دهد كه كل جهان ما ممكن است یك سیاهچاله پنج بعدى باشد.
وجود بعد پنجم، تخیل صرف نیست. درواقع، از زمانى كه دو فیزیكدان به نام هاى تئودور كالوزا و اسكار كلین در دهه ،غ±غ¹غ²غ° امكان وحدت یافتن دو نظریه نسبیت و الكترومغناطیس را در سایه افزودن بعد پنجم به ساختار فضا- زمان مطرح كرده بودند، جست وجو براى آن آغاز شده بود. حتى خود اینشتین هم از چنین ایده اى استقبال كرده بود. اكنون باید گفت كه فیزیكدان ها دلایل متعددى مبنى بر صحت وجود بعد پنجم در دست دارند.
نسخه پنج بعدى نسبیت حتى از تمامى آزمون هاى تجربى نیز (كه صحت نسخه چهار بعدى آن را نشان داده بودند) با موفقیت بیرون آمده است. در اینجا به عنوان مثال مى توان به پیش بینى هاى نسبیت چهار بعدى در برخى آزمون هاى نجومى نظیر اندازه گیرى هاى مربوط به عدسى هاى گرانشى اشاره كرد. فیزیكدانى به نام دیمیترى كالیگاس و همكارانش از دانشگاه استنفورد كالیفرنیا نشان دادند كه نسخه جدید پنج بعدى نسبیت نیز با چنین مشاهداتى كاملاً سازگار است. البته چنین دستاوردى براى نظریه پردازانى كه مى دانستند نسخه قدیمى تر چهار بعدى نسبیت، به خوبى در درون نسخه جدید پنج بعدى آن مى گنجد چندان مایه شگفتى نبود چراكه براساس نظریه جدید، هیچ دلیلى وجود ندارد كه یك جهان پنج بعدى، ظاهراً متفاوت از یك جهان چهار بعدى به نظر برسد.
درواقع باید گفت كه به دلایلى، وجود یك جهان پنج بعدى حتى طبیعى تر از یك جهان چهار بعدى است. یكى از این دلایل، مربوط به چگونگى پیدایش جهان ماست. اكنون مدتى است كه دانشمندان به دنبال گزینه هاى دیگرى فراتر از مدل استاندارد مهبانگ براى تبیین نحوه پیدایش جهان ما هستند. در مدل استاندارد مهبانگ، با بازگشت به زمان صفر، به یك تكینگى مى رسیم كه در آن، تمامى قوانین فیزیك درهم مى پاشد و بنابراین مدل یاد شده، عملاً چیزى را در مورد نحوه پیدایش جهان ارائه نمى دهد. اما راه حل هایى براى این معضل وجود دارد. به عنوان مثال براساس برخى از پاسخ هاى معادلات نسبیت عام، مهبانگ، درواقع حاصل از انقباض جهان بوده كه پیش از آن كه به نقطه تكینگى رسیده باشد، به ناگهان به بیرون جهش كرده و شروع به انبساط كرده است. اكنون مى دانیم كه چنین ایده اى در پنج بعد، بهتر از چهار بعد جواب مى دهد.
در اینجا موضوع اصلى در ارتباط با تبیین علت وجود ماده در جهان ماست. در مدل هاى كیهان شناسى چهار بعدى، وجود ماده در جهان را تنها باید به عنوان یك پیش فرض پذیرفت. درواقع، مدل هاى چهار بعدى نمى توانند توضیح دهند كه جهان چگونه و در چه زمانى مملو از ماده شد. اما در مدل پنج بعدى چنین مسئله اى قابل تبیین است. براساس مدل پنج بعدى چنین به نظر مى رسد كه مسئله پیدایش ذرات بنیادى در جهان، با جهش ناگهانى آن از حالت انقباض به انبساط قابل تبیین باشد. درواقع در این مدل، جهش جهان همانند یك تغییر فاز عمل كرده است و ذرات ماده بر اثر انرژى حاصل از این جهش به وجود آمده اند.
اما پنج بعدى بودن جهان، چه ربطى به سیاهچاله هاى پنج بعدى دارد؟ درواقع این ارتباط به تازگى توسط فیزیكدان ها كشف شده است. سال گذشته، فیزیكدانى به نام پائول وسون به همراه یك دانشجوى دكترا با نام سانجیو سیرا مشغول بررسى هندسه سیاهچاله ها بودند. آنها مى خواستند رفتار سیاهچاله ها را در فضا- زمان پنج بعدى مورد بررسى قراردهند. این بررسى، كار دشوارى بود چراكه سیاهچاله هاى پنج بعدى، بسیار پیچیده تر از سیاهچاله هاى چهار بعدى معمولى هستند. اما نتیجه حاصل كاملاً شگفت انگیز بود: از دیدگاه ریاضى، یك جهان پنج بعدى مى تواند درواقع یك سیاهچاله پنج بعدى باشد.
نكته جالب آن است كه تا پیش از این، دانشمندان تقریباً مطمئن بودند كه در جهان ما سیاهچاله هاى چهار بعدى وجود دارند (یكى از آنها احتمالاً در مركز كهكشان ما واقع است). از طرفى در سال غ±غ¹غ·غ² نشان داده شده بود كه شباهت هایى میان جهان ما و سیاهچاله چهار بعدى وجود دارد. اكنون فیزیكدان ها دریافته اند كه با ورود به بعد پنجم، این شباهت كامل خواهدشد.
تصور این كه جهان ما یك سیاهچاله پنج بعدى باشد واقعاً شگفت انگیز است. اما بررسى هاى انجام شده روى نیروى گرانش و برهم كنش ذرات بنیادى مستمراً فیزیكدان ها را به سوى مدل هایى با بیش از چهار بعد معمول سوق داده است. بنابراین ممكن است جهان هاى بى شمارى وجود داشته باشند كه هریك در دل دیگرى واقع شده و هریك داراى ابعاد بالاترى نسبت به قبلى باشد. انسان هنوز نمى داند در كاوش و جست وجو در این ابعاد، با چه حقایق ناشناخته و شگفت انگیزى روبه رو خواهدشد. اما آنچه مسلم است این است كه همین مدل ساده پنج بعدى هم ما را با دیدگاهى جدید نسبت به كیهان مواجه ساخته است. بار دیگر كه زیر آسمان شب به ستاره ها خیره شدید، اندكى مكث كرده و به این واقعیت غریب بیندیشید كه ممكن است ما واقعاً در یك سیاهچاله پنج بعدى زندگى كنیم.


فایل (های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   

امضا كاربر
سایت اف دی ال جامعه ای اطلاعاتی برای منو تو

دو شنبه ۲۵ آذر ۱۳۸۷ ۰۱:۴۹ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از شهرام سپاسگزاری کرده اند. Mohammadd, erus ツ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.