به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / دانستنيهای پزشكی v / انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي (1)

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي (1)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #1
انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي (1)
در این تاپیک انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي در زمینهء پزشكی قرار داده می شود.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۳۰ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. alireza, پرزیدنت پریسا
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #2
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
ويتامين A يكي از ويتامينهاي بسيار مهم است و در بسياري از فعاليتهاي حياتي بدن نقش دارد. از آن جمله: ويتامين A در رشد و نمو مؤثر است. ويتامين A در كيفيت بينايي مؤثر است. ويتامين A نقش اساسي در حفظ بافتهاي مخاطي بدن (مثل لايه هاي مخاطي اندامهاي گوارشي) دارد. ويتامين A در دستگاه ايمني بدن و در توليد مثل مؤثر است. ويتامين A در بدن بوسيله مواد حمل كننده پروتئيني منتقل و به مكانهاي مورد نياز ارسال مي شود . در صورتي كه فردي كمبود شديد پروتئين داشته باشد مثل كودكان مبتلا به سوء تغذيه شديد ، عوارض كمبود ويتامين A در وي ظاهر مي گردد.ويتامين A نقش اساسي در حفظ بافتهاي مخاطي بدن (مثل لايه هاي مخاطي اندامهاي گوارشي) دارد. . ويتامين A در دستگاه ايمني بدن و در توليد مثل مؤثر است. ويتامين A در بدن بوسيله مواد حمل كننده پروتئيني منتقل و به مكانهاي مورد نياز ارسال مي شود . در صورتي كه فردي كمبود شديد پروتئين داشته باشد مثل كودكان مبتلا به سوء تغذيه شديد ، عوارض كمبود ويتامين A در وي ظاهر مي گردداعمال ويتامين A
ضد شب كوري و ضعف قوه بينايي است و در معالجه بسياري از اختلالات چشمي مؤثر است.
مقاومت بدن را در مقابل عفونت مجاري تنفسي زياد مي نمايد.
مدت بيماري را كوتاه مي سازد.
لايه خارجي بافتها و اندامهاي بدن را سالم نگاه مي دارد.
براي رشد استخوانهاي محكم ، پوست ، مو ، دندانها و لثه هاي سالم ضروري است.
در موارد استعمال خارجي به بهبود آكنه ، زرد زخم ، كورك و دمل كمك مي كند.
در معالجه نفخ و اتساع بعضي از اعضاي بدن و ازدياد فعاليت غده تيروئيد مؤثر است.
منابع ويتامين A
اين ويتامين به فرم اصلي اش فقط در مواد غذايي حيواني موجود است. ويتامين A به مقدار زياد در جگر وجود دارد. درتخم مرغ ميزان محدودي از آن يافت مي شوند و شير و لبنيات منابع خوب ويتامين A هستند . پيش سازهاي ويتامين A يعني كاروتنوئيدها كه در بدن به ويتامين A تبديل مي شوند، كه در سبزيجات با رنگ سبز تيره مثل سبزي خوردن و اسفناج، در سبزيجات نارنجي رنگ مثل هويج و كدو حلوايي و ميوه هاي به رنگ نارنجي مثل پرتقال و گرمك وجود دارد. عوارض كمبود ويتامين A
از آنجا كه يكي از نقشهاي اساسي ويتامين A در بينايي مي باشد كمبود آن منجر به عارضه اي به نام شب كوري مي شود. ويتامين A در رشد نيز مؤثر است و كمبود آن منجر به اختلال در رشد استخوانها مي شود. همچنين با كمبود آن ، ايمني در برابر عفونت كاهش مي يابد و كم خوني عارض مي شود. به دليل تأثير آن در توليد مثل ، كمبود ويتامين A منجر به عدم رشد مناسب جنين و سقط خود به خود مي شود.

به دليل تأثير آن بر حفظ بافت مخاطي در صورت كمبود آن بافتهاي مخاطي بدن كه دستگاه گوارشي ، تنفسي ، ادراري و توليد مثل را از ورود ميكروبها محافظت مي كنند، تغيير شكل داده و بدن در معرض عفونت قرار مي گيرد. در اثر كمبود ويتامين ، لايه مخاطي چشم حالت شفاف خود را از دست داده و در صورت ادامه كمبود دريافت ، خصوصا در كودكان مبتلا به سوء تغذيه شديد ، كوري عارض مي شود. كه خوشبختانه در كشور ما كمبود تا اين حد مشاهده نمي شود.نقش ويتامين A در شبكيه چشم
ويتامين A را رتينول نيز مي نامند و اين به علت نقش مهمي است كه اين ويتامين در شبكيه چشم و خصوصا در عمل بينايي در غروب آفتاب و در تاريكي به عهده دارد. در شبكيه چشم ويتامين A به شكل آلدئيدي يعني رتين و يا رتينال وجود دارد. رتينال به كمك يك واكنش آنزيمي احيا گرديده و به رتينول تبديل مي شود و به عكس رتينول در اثر اكسيداسيون قابل تبديل به رتينال است.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۵ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. پرزیدنت پریسا, alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #3
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
آلفا لينولنيك اسيد (ALA)
آلفا لينولنيك اسيد يك اسيد چرب ضروري داراي منشأ گياهي است. اين ماده يك مغذي اساسي است، يعني بدن انسان به آن نياز دارد.

آ-ال-آ به عنوان يك منبع انرژي در بدن مصرف ميشود و به عنوان يك ماده مادر نسبت به اسيدهاي چرب امگا-3 عمل مي كند. اسيدهاي چرب امگا-3، فشارخون، انعقاد خون، ضربان قلب، استاع عروق خوني، پاسخ ايمني و شكسته شدن چربي ها را تنظيم مي كند. اسيدهاي چرب ضروري در ساختن بافت مغز و اعصاب نيز نقش دارند. تنها برخي ازگياهان حاوي آ-ال-آ هستند. اين گياهان عمدتاً شامل (rapeseed)، كتان (linseed) و روغن سويا است. برخي ماهي ها (مثلاً ماكرل و سالمون) حاوي اسيدهاي چرب امگا-3 هستند. ذرت، آفتابگردان، كتان، گل رنگ و كنجد غني از اسيدهاي چرب امگا-6 است. اين دو خانواده چربي بسيار مهم، ولي داراي دو نقش جداگانه در بدن هستند. لازم است تعادلي بين اسيدهاي چرب امگا-3 و امگا-6 در رژيم غذايي وجود داشته باشد. مصرف بيش از حد هر يك موجب بروز بيماري ميشود.

رژيم غذايي آمريكايي به طور تيپيك غني از چربيهاي امگا-6 و فقير از چربي هاي امگا-3 است. مصرف بيش از حد روغن امگا-6 و مصرف كم ماهي و پايين آوردن كلي مصرف چربي از سوي آمريكايي ها مهمترين دلايل به هم خوردن تعادل بين امگا-6 و امگا-3 در رژيم غذايي آمريكايي هاست. مصرف امگا-6 به ميزان بيشتر از امگا-3 موجب توليد موادي
مي شود كه التهال زا هستند و دفاع بدن در مقابل بيماري ها را كم مي كند. اين بي تعادلي انسان را مستعد بيماري قلبي، شرايط التهابي نظير تورم مفاصل، پسوريازيس و عفونتها و ضعف سيستم ايمني مي كند. در اين موارد مصرف بيشتر
امگا-3 مؤثر است.

موارد كاربرد

اسيدهاي چرب امگا-3 داراي اثرات اثبات شده متعددي است. اين موارد به خصوص جهت قلب مفيد و در تخفيف علايم روماتيسم مفصلي و درمان اسكلروز متعدد و برخي بيماران مبتلا به ديابت و پيشگيري از سرطان مؤثر است. اخيراً اسيدهاي چرب امگا-3 در درمان ميگرن و افسردگي به طور موفق بكار رفته است. آ-ال-آ در درمان سرطان پوست هم مفيد است.

آ-ال-ا و ساير روغن هاي امگا-3 در درمان موارد زير بكار مي رود:

* بيماري قلبي: آ-ال-آ خطر بروز بيماري قلبي را با بهبود شريانا كه خون را به بدن و مغز مي رسانند و با كاهش كلسترول و تري گليسريد خون كم مي كنند.

* فشار خون بالا.

* بيماري هاي آلرژي و التهابي نظير پسوريازيس و اگزما.

* بيماري هاي خود ايمني نظير اسكلروز متعدد، لوپوس و سرطان.

منابع غذايي

غذاهاي زير منابع خوب آ-ال-آ است: دانه كتان، روغن دانه كتان، روغن كانولا (rapeseed)، مارگارين هاي ساخته شده از اين روغن ها، روغن سويا.

ساير اشكال

دو نوع فرآورده تجارتي وجود دارد. روغن هاي آشپزي (روغن كانولا، سويا، مارگارين هاي ساخته شده از اين روغن ها)، روغن هاي طبي (روغن كتان، كپسولهاي ژلاتيني روغن كتان).

بسياري از روش هاي ساخت مي تواند ارزش غذايي فرآورده هاي حاوي آ-ال-آ را از بين ببرد. روش هاي ترجيحي، روشهاي بسته بندي تغيير يافته آتمسفري است. عموماً روغن هاي با كيفيت بالا با توجه به شركتهاي سازنده معتبر، بسته بندي شده در بسته هاي مقاوم به نور، نگه داري شده در يخچال و داراي تاريخ مصرف مشخص مي شود.

نحوة مصرف

ميزان مصرف مجاز روزانه در خصوص آ-ال-آ وجود ندارد.

رژيم غذايي سالم بايد شامل چربيهاي اشباع كم و اسيدهاي چرب ضروري چند اشباعي بيشتر باشد. در صورت تمايل به مصرف آ-ال-آ با پزشك معالج خود در خصوص ميزان كلي مصرف چربي مشورت كنيد.

موارد احتياط

با پزشك معالج در خصوص رژيم غذايي خود صحبت كنيد. پزشك معالج در صورت نياز به مصرف مكمل، توصيه و نوع مكمل مناسب را نيز مشخص خواهد كرد. توجه داشته باشيد كه مكمل هاي آ-ال-آ پرچرب و حاوي كالري بالا هستند. از فرآورده هاي حاوي چربي هيدروژنه اجتناب كنيد.

تداخل هاي احتمالي

روغن دانه كتان، يك منبع آ-ال-آ، ممكن است نياز بدن به ويتامين اي را افزايش دهد. جهت آگاهي بيشتر با پزشك معالج خود مشورت كنيد

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۵ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده است. alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #4
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
املاح و عناصر و ويتامين ها-پروتئين ها سازنده اصلي اعضا مي باشند. در حقيقت چهارچوب بدن بوسيله پروتئين هاي مختلف مي شود كه در زمان رشد بدن از اهميت بالاتري برخوردارند. از لحاظ ميزان انرژي گرچه اين مواد از چربي ها كمتر معادل قندها توليد انرژي مي كنند اما چون وظيفه اصلي پروتئين شركت در ساختمان اعضا مي باشد تنها در صورت كمبود مواد قندي و چربي ها و درزماني كه بدن به شدت دچار فقر غذايي باشد اين مواد استفاده مي شود بدين صورت كه طي واكنش هاي منحصر بفردي پروتئين ها به مواد قابل سوخت و ساز بدن تبديل شده و توليد انرژي مي كنند.
-چربي ها ، موادي هستند كه از لحاظ انرژي ، بيشترين مقدار را نسبت به ساير گروه ها توليد مي كنند . اما اين بدين معني نيست كه در ساختمان بدن كارايي ندارند بلكه چربي ها نيز در ساختمان بدن به نسبت كمت از پروتئين ها شركت مي كنند. البته چربي ها مانند شمشير دولبه عمل مي كنند. هر اندازه كه چربي ها داراي اثرات مثبت در توليد انرژي و ساختماني باشد داراي مضراتي نيز هستند.
-حتما شما هم به دو واژه چربي خوب و چربي بد برخورده ايد. دسته اي ازچربي ها وجود دارند كه مستقيما توليد انرژي نمي كنند و زماني كه بيش از نياز وارد بدن انسان شوند به اجبار در اطراف اعضاي اصلي تجمع مي كنند و باعث سنگين شدن عضو مربوطه و كندي حركت آن ميشود. قلب از جمله عضوها بسيار حساس در برابر چربي ها است در صورت درست ذخيره شدن چربي ها ، اين مواد در زمان گرسنگي به سادگي به مواد قندي تبديل و به مصرف بدن مي رسند لذا چربيها بعد از قند ها گزينه اصلي در صوخت و ساز توليد انرژي محسوب مي شوند.
-قند ها يا ئيدرات كربن موادي هستند كه بيشتر از كربن و ئيدروژن تشكيل شده اند. مواد نشاسته اي و گليكوژن از اين دسته مي باشند.
قندها تركيبات ساده اي دارند كه دربدن به راحتي شكسته شده و توليد انرژي مي نمايند. بسيار زود جذب مي شوند و همين موضوع باعث مي شود كه به راحتي براي توليد انرژي فوري مورد استفاده قرار گيرند. البته نشاسته و گليكوژن مواد ذخيره اي هستند كه از قندها بوجود مي آيند و در صورت نيزا شكسته شده و به تركيبات ساده قندي تبديل مي شوند زياده روي در استفاده از مواد نشاسته اي عوارض هم بدنبال دارد كه در جاي خود بحث خواهيم كرد.
-املاح و عناصر تركيبات شيميايي هستند كه همراه غذا وارد بدن مي شوند ويتامين ها واملاح خود توليد انرژي نمي كنند اما در
ساختار برخي سلول ها و موادي به كار مي روند كه آنها نقش اساسي در بدن دارند و كمبود هر يك ازعناصر باعث نقصان در آن سلول يا عضو شده و در نتيجه بيماري حاصل مي شود مانند آن در سلولهاي (گلبول) قرمز ، سديم و پتاسيم در سلولهاي بدن براي تنظيم فشارآّ سلولي ، ويتامين A در چشم و ويتامين D در استخوان سازي و ...
در نتيجه اين مواد نقش مهم و اساسي در يك سري فرآيندهاي رشد ويا توليد انرژي به عهده دارند. البته اگر بيماريي در نتيجه كمبود اين عناصر به وجود آيد در صورت تشخيص به موقع به راحتي قابل درمان است مگر اينكه به صورت ارثي ومادر زادي فرد دچار نقص در جذب و به كارگيري آن ها شده باشد.


تبديل و تغيير مواد غذايي
همان طور كه گفتيم مواد غذايي به گروههاي قندها ، چربي ها ، پروتئين ها و املاح تقسيم مي شوند. حال تصور كنيد كه روزها و وعده ايي وجود دارد كه شما از سر بي ميلي غذا مي خوريد يعني به معني واقعي گرسته نيستيد. ويا در طول روز بين وعده هاي غذايي موادي را به عنوان سرگرمي مصرف مي كنيد مانند تنقلات در صورتي كه به انرژي حاصل از اين مواد نياز ضروري نداريد.
پس موادي كه به بدن نمي رسد چه بر سرشان مي آيد؟ آيا تماما به عنوان مواد زائد دفع مي شوند؟
در اينجا بايد بگوييم كه مواد و گروههاي غذايي قابل تبديل شدن به يكديگر هستند و در مواقع لزوم براي از دست نرفتن ا رزش غذا ها بدن اگر نيزا فوري به انرژي آن ماده نداشته باشد آن را به شكل ذخيره در آورده و در زمان مناسب از آن استفاده مي كنند. مثلا زماني كه مواد قندي در بدن زياد باشد به صورت نشاسته ذخيره مي شود ويا به توليد اسيدهاي چرب مي رسد هنگامي كه قندهاي گياهي تحت شرايط تخمير قرار دهيم ( رطوبت ، گرما ، شايط شيميايي مناسب ) با گذشت زمان قند تبديل به الكل و سپس در اثر تركيب با اكسيژن به اسيد تبديل مي شود اسيد سيتريك حاصل از تخمير قندها سردسته اسيدهاي چرب مي باشد و پس از تركيب مولكولهاي اسيد چرب ، شكل سنگين تر آن ها يعني گليسيرين بوجود مي آيد كه آن هم ميتواند با تركيب ديگر منجر به توليد انرژي تري گيسيريد و چربي خنثي شود.
در حقيقت از تجزيه و تركيب قند ها ، چربي بوجود مي آيد و عكس آن هم امكان پذير است.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۵ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. پرزیدنت پریسا, alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #5
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
آلفاليپوييك اسيد
آلفا ليپوييك اسيد يك ضد اكسيد كننده است كه به عنوان ماده اي قوي فرايند پيري را كند و با بيماريها مبارزه مي كند. ضد اكسيد كننده هاي رايج عبارت است از ويتامين آ، سي و اي. ضد اكسيد كننده ها با حمله به رايدكالهاي آزاد عمل
مي كنند. راديكالها يا ريشه هاي آزاد فضولاتي هستند كه در اثر تبديل غذا به انرژي به وجود
مي آيند. راديكال هاي آزاد باعث واكنش هاي شيميايي مضر مي شوند كه ممكن است به سلولها آسيب برساند و مفابله با عفونت و سيستم دفاعي در مقابل سرطان و بيماري قلبي را تضعيف كند. در حقيقت آسيب راديكالهاي آزاد احتمالاً اساس فرآيند پيري است.

ضد اكسيد كننده ها به راديكال هاي آزاد حمله و آنها را خنثي مي كنند. راديكالهاي آزاد به ميزان كم داراي اثر مفيد هستند ولي ميزان زياد موجب بروز مشكلات ميشود. امروزه هزاران راديكال آزاد در محيط اطراف ما وجود دارد، به عنوان مثال اشعه ماوراي بنفش، اشعة ايكس، مواد شيميايي سمي موجود در سيگار. اگزوز ماشين و حشره كش ها.

موارد استفاده

آلفاليپوييك اسيد (تيوكتيك اسيد هم ناميده ميشود) با ساير اكسيدكننده ها نظير ويتامين سي و اي عمل مي كند. اين ماده براي رشد مهم است و به توليد انرژي در بدن و دفع مواد زايد از بدن كمك مي كند. اسيد آلفا ليپوييك از آسيب سلولي نيز جلوگيري و قند خون را كنترل و فلزات سمي را از بدن دفع مي كند. در مطالعات حيواني اسيد ليپوييك عملكرد مغزي را نيز بهبود بخشيده است. چون هم درآب و هم در چربي محلول است، در تمام قسمتهاي بدن از جمله مغز عمل مي كند.

اسيد آلفاليپوييك در درمان هپاتيت مزمن بكار رفته است چون استرس كبد را كم و سموم بدن را دفع مي كند. اين ماده درمان استاندارد مسموميت با "آمانيتا" (يك ماده سمي فوق العاده خطرناك) است. اسيد ليپوييك اثرات سمي داروهاي مصرفي حين عمل جراحي و مسكن هاي بعد از عمل را كم مي كند. ميزان توصيه شده بدين منظور 2 كپسول 100 ميلي گرمي 3 بار در روز همراه غذا يك هفته قبل از عمل و به مدت دو هفته بعد از عمل است.


برخلاف ساير مواد، اسيد ليپوييك به راحتي وارد مغز ميشود و مطالعات نشان داده است كه داراي اثرات حفاظتي بر مغز و بافت عصبي است. اسيد آلفا ليپوييك يكي از اميدهاي آينده درمان سكته مغزي و ساير اختلالات مغزي از جمله آسيبهاي راديكالهاي آزاد است. حيوان هاي درمان شده با اسيد ليپوييك ميزان بقاي 4 برابر پس از سكته مغزي دارند.

در بيش از يك مطالعه، درمان با اسيد ليپوييك به تسكين درد، سوزش، خارش، گزگز و مورمور و سوزن سوزن شدن در افرادي كه آسيب عصبي ناشي از ديابت داشتند كمك كرده است. ساير مطالعات نشان داده كه اسيد آلفا ليپوييك سرعت جذب گلوكز (قند) در خون در مبتلايان به ديابت را زياد مي كند و منجر به بهبود عملكرد قلب ميشود.

منابع غذايي

منابع غذايي مناسب اسيد آلفا ليپيوييك شامل اسفناج، كلم، گوشت گاو، مخمر، قلوه و قلب است.

ساير اشكال

اسيد آلفا ليپوييك به صورت كپسول وجود دارد.

نحوة مصرف

اسيد آلفا ليپوييك در بدن انسان ساخته ميشود و در غذاها هم وجود دارد. اين ماده به ميزان هاي مختلف قابل مصرف است: از 100-30 ميلي گرم در روز. در حال حاضر هيچ ميزان مشخص مصرف وجود ندارد. سازندگان اسيد ليپوييك
2-1 كپسول 50 ميلي گرم را به عنوان مكمل روزانه توصيه مي كنند.

موارد احتياط

افراد مبتلا به ديابت با پزشك معالج خود قبل از مصرف اسيد آلفاليپوييك مشورت كنند، چون ممكن است منجر به افت قند خون شود. در صورت حامله بودن يا شيردهي قبل از مصرف هر مكمل با پزشك معالج خود مشورت كنيد.

تداخل هاي احتمالي

اسيد الفا ليپوييك اثر ضد اكسيد كننده ويتامين سي و اي و گلوتاتيون را تقويت مي كند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده است. alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #6
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
ملاتونينملاتونين هورمون مهمي است كه توسط غده پينه آل در مغز ترشح مي شود. از زمان شناسايي اين هورمون در سال 1958 تا به حال مطالعات نشان داده است كه ملاتونين هورمونهاي ديگري را در بدن تنظيم مي كند. اين هورمون ها آهنگ و الگوي 24 ساعته عملكرد و پاسخ هاي بدن را تنظيم مي كنند. آزاد شدن ملاتونين در اثر تاريكي تحريك و در اثر نور سركوب مي شود بنابراين به تنظيم خواب و بيداري ما كمك
مي كند. اين ماده همچنين زمان و آزاد شدن هورمونهاي جنسي زنانه را تنظيم و كنترل مي كند، بر روي دوره هاي قاعدگي بلوغ و يائسگي تأثير مي گذارد. سطح بالاي ملاتونين همچنين مسئول پديده پيري در بدن است. بچه ها داراي بالاترين سطح ملاتونين شبانه هستند، همانطور كه سن افزايش مي يابد ميزان اين هورمون كمتر و كمتر مي شود بدين معني كه افراد زودتر به خواب مي روند و زودتر بيدار مي شوند و ممكن است از اين الگوي بهم ريخته رنج ببرند.

* بيخوابي، ملاتونين باعث اصلاح الگوي خواب در كساني ميشود كه از بيخوابي ناشي از سطح پايين ملاتونين رنج مي برند (افراد مسن، و بچه هايي كه اختلال در الگوي خواب آنها در نتيجة "اوتيسم"، صرع، سندرم داون يا فلج مغزي است).

* سرطان. ملاتونين در پيشگيري و درمان بعضي از سرطان ها مخصوصاً آنهايي كه وابسته به هورمون هستند (براي مثال سرطان پستان، سرطان پروستات) و سرطان سلول غيركوجك ريه مؤثر و مفيد است. اين ماده همچنين تأثير مثبت داروهاي ضد سرطان (مانند اينترفرون و اينترلوكين -2) را افزايش و عوارض جانبي آنها را كمتر مي كند.

* افسردگي. ملاتونين در درمان افسردگي مرتبط با سطح پايين ملاتونين، مفيد است. (براي مثال اختلال متأثر....)

* مطالعات مقدماتي نشان مي دهد كه در درمان مولتيپل اسكلروزيز، بيماري كرونري قلب، صرع، و پوكي استخوان بعد از يائسگي و پيشگيري از سندرم مرگ ناگهاني شيرخوار مؤثر است.

منابع غذايي

وجود ندارد.

اشكال ديگر

ملاتونين به صورت قرص، كپسول و قرص هاي زيرزباني در دسترس است.


نحوة مصرف

يك طيف معمولي براي ميزان مصرف مكمل هاي ملاتونين وجود ندارد. افراد مختلف به ميزان هاي متفاوتي از ملاتونين حساس هستند. به خاطر همين تفاوت در ميزان حساسيت به اين ماده، مصرف مقدار كم آن به اندازة ميزان استاندارد آن مؤثر است. در حالي كه مصرف حد استاندارد يا بيشتر از آن باعث اضطراب و تحريك پذيري ميشود.

براي درمان بيخوابي مصرف 3 ميلي گرم از آن يك ساعت قبل از خواب معمولاً مفيد است، اگرچه ميزان 0/1 تا 0/3 ميل گرم آن باعث ايجاد خواب در بعضي افراد ميشود. اگر مصرف 3 ميلي گرم در شب به مدت 3 روز مؤثر نباشد 6 ميلي گرم 1 ساعت قبل ازخواب مصرف شود. ميزان مفيد هورمون وقتي است كه فرد خواب آرامي داشته باشد و در طول روز خسته و تحريك پذير نباشد. براي درمان جت لگ 5 ميلي گرم ملاتونين يكساعت قبل از خواب شروع شود تا به ميزان مورد نظر برسد و به مدت 5 روز ادامه يابد. ميزان مصرف اين هورمون براي درمان سرطان خيل بيشتر 010 تا 50 ميلي گرم در روز) است. از ملاتونين به مدت طولاني بدون نظر پزشك استفاده نكنيد.

موارد احتياط

عوارض جانبي جدي در مصرف ملاتونين شناخته نشده است. بي خوابي و كمتر در معرض تاريكي بودن توليد ملاتونين طبيعي را در بدن سركوب مي كند. ... بعضي از افراد در اثر مصرف ملاتونين دچار ... مي شوند.

مصرف زياد يا ناصحيح ملاتونين آهنگ و ريتم فيزيولوژيك بدن را بهم مي زند. ملاتونين همچنين در صورتي كه در طول روز استفاده شود باعث خواب آلودگي ميشود. اگر بعد از مصرف ملاتونين در شب، دچار خواب آلودگي در صبح شديد ميزان مصرف را كمتر كنيد.

اگر دچار بيماري خودايمني نظير لوپوس، روماتيسم مفصلي يا يك سرطان سيستم ايمني نظير لمفوم يا لوكمي هستيد، مصرف ملاتونين براي شما خوب نيست. اگر ملاتونين را براي درمان افسردگي استفاده مي كنيد تحت نظر پزشك باشيد. در بعضي از موارد، ملاتونين علايم افسردگي را بدتر مي كند.

اگر شما براي كاهش التهاب يا سركوب سيستم ايمني از كورتيكواستروييدها استفاده مي كنيد (براي مثال يك پيوند داشته باشيد) از ملاتونين با احتياط استفاده كنيد و هميشه زير نظر پزشك باشيد. ملاتونين مي تواند مانع از باروري شود. اگر حامله هستيد يا شير مي دهيد از ملاتونين استفاده نكنيد.

تداخل هاي احتمالي

* ويتامين ب-12 سطح توليد ملاتونين را تغيير مي دهد. اگر سطح ملاتونين خون شما پايين ميزان ويتامين ب-12 نيز پايين است. مصرف ويتامين ب-12 (1/5 ميلي گرم متيل كوبالامين در روز) مي تواند باعث بهبود اختلالات خواب شود، زيرا اين ويتامين تولد ملاتونين را افزايش مي دهد.

* داروهاي ضد التهابي غير استروييدي (NSAIDs)، مانند آسپيرين و ايبوپروفن سطح توليد ملاتونين در بدن را كاهش مي دهد. بنابراين بهتر است قبل از خواب از اين داروها استفاده نكنيد. بتابلاكرها نيز مانع بالا رفتن ملاتونين در شب مي شوند.

* پروتئين، ويتامين ب-6، نياسين آميد و استيل كارنيتين همگي به توليد ملاتونين كمك مي كنند.

* بعضي از داروهاي ضد افسردگي سطح ملاتونين مغز را افزايش مي دهند. بنزوديازپينها، مانند واليوم و Xanax، مانع از توليد ملاتونين مي شوند.

الكل و كافئين و ديورتيك و بلوك كننده هاي كانال كلسيم مانع از توليد ملاتونين مي شوند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. پرزیدنت پریسا, alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #7
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
مصرف ويتامين C مانع از تحليل رفتن ويتامين E مي شود
تحقيقات نشان مي دهد، ذخاير ويتامين C در افراد سيگاري، از تحليل رفتن ويتامين E موجود در بدنشان جلوگيري مي كند.
به گزارش سرويس علمي پژوهشي ايسكانيوز و به نقل از مجله Radical Biology & Medicine، مصرف سيگار، ويتامين E موجود در بدن را با سرعت چشمگيري كاهش مي دهد. محققان معتقدند استفاده از انواع مختلف ويتامين C مي تواند روند اين سرعت را كمتر كرده و از عواقب اين فرآيند بكاهد. اين سري تحقيقات، اولين آزمايشاتي است كه نشان مي دهد عملكرد ويتامين E، به وجود ويتامين C بستگي دارد. اين در حالي است كه به افراد دچار استرس، اكيدا توصيه مي شود از مصرف ويتامين C پرهيز كنند. نتايج كاملتر اين تحقيقات را مي توانيد در چاپ ماه فوريه مجله Radical Biology & Medicine مشاهده كنيد

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده است. alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #8
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
مس


مس فلزي است كه به ميزان كم مورد نياز بدن است. هر چند ميزان نياز بسيار كم است، مس يك ماده غذايي اساسي است كه به توليد هموگلوبين، جزء اصلي گلبول قرمز، كمك
مي كند. علاوه بر اين در توليد انرژي و انواع كلاژن، بخش مهم استخوانها و بافتهاي هم بند، مؤثر است. مس به عملكرد مناسب سيستم عصبي و حفظ رشته هاي عصبي كمك مي كند.

ما همه اثرات مفيد مس را نمي شناسيم. تحقيقات نشان داده است كه مس سيستم ايمني را تقويت و علايم تورم مفصل و ساير التهابها و علايم آلرژي را كم مي كند. برخي افراد مبتلا به تورم مفصل النگو يا ساير تزيين هاي مسي مي پوشند تا دردشان را كم كند. در صورت ابتلا به تورم مفصل با پزشك معالج خود در خصوص مصرف مس مشورت كنيد.

مس در انواع غذاها وجود دارد. هر چند ميزان نياز بدن به مس بسيار كم است، احتمالاً بيشتر مردم آمريكا ميزان كافي مس در رژيم غذايي خود ندارند. با اين حال، تعداد بسيار كمي از افراد، مبتلا به كمبود مس درصد ايجاد بيماري ميشود. بنابراين احتمالاً مصرف مكمل مس لازم نيست. ميزان مس غذا را مي توان با مصرف ماهي صدف و آجيل افزايش داد.


موارد استفاده

در موارد مصرف مس بايد با پزشك معالج خود صحبت كنيد. مس ممكن است در موارد زير مفيد باش: تورم مفصل، كم خوني، افزايش حساسيت به مواد شيميايي، كلسترول بالا، آنوريسم (بيرون زدگي موضعي شرياني)، خستگي، آلرژي و زخم معده.

خانم هاي حامله بيشتر به مس نياز دارند. مثل هميشه، در صورت حامله بودن قبل از مصرف هرگونه مكمل با پزشك معالجج خود مشورت كنيد.

منابع غذايي

* مس در انواع منابع غذايي وجوددارد. بهترين منابع از اين قرار است:

* غذاهاي دريايي (به خصوص انواع ميگو و ماهي هاي صدف)

* گوشت احشا (نظير جگر، قلوه و دل)

* آجيل (نظير قرص كمر، فندق، مخلوط، گردو، بادام، پسته)

* حبوبات (به خصوص عدس. لوبيا و بادام زميني)

* شكلات (شكلات بو داده، شيرين نشده يا نيمه شيرين، كاكائو)

* غلات (نظير پوسته سبوس، گندم خرد شده، سبوس كشمش)

* ميوه و سبزي (نظير ميزه هاي خشك. قارچ. گوجه فرنگي، سيب زميني، موز، انواع گريپ و آووكادو)

* ملاس

* فلفل سياه

* يك منبع اضافي، آبي است كه در لوله هاي مسي جريان دارد.

اشكال ديگر

مكمل مس اغلب به صورت تركيب با سولفات، پيكولينات، گلوكونات و اسيدهاي آمينه در دسترس است.

نحوة مصرف

ميزان مصرف روزانه توصيه شده از سوي انجمن تحقيقات ملي آمريكا 3-1/5 ميل گرم در روز جهت بزرگسالان است. در اطفال 11-2 سال 2/5-1/5 ميلي گرم توصيه مي شود. در اطفال زير 2 سال توصيه نمي شود.

بهترين شيوه مصرف، مصرف كافي غذاهاي حاوي مس است.

در صورت مصرف مكمل مس بايد روي هم مصرف كنيد. بايد 15-8 ميلي گرم روي به ازاي هر 1 ميلي گرم مس مصرف كنيد.

موارد احتياط

لازم نيست ميزان زيادي مس مصرف شود. بايد قبل از مصرف مكمل مس با پزشك معالج مشورت كنيد. مصرف خيلي زياد مس موجب تهوع، استفراغ، درد معده، سردرد، گيجي، صعف و اسهال ميشود. ميزان خطرناك مس (مسموميت با مس) بسيار نادر است. با اين حال، موارد شديد ممكن است منجر به بيماري قلبي، زرد، اغما و حتي مرگ شود.

بايد از مصرف غذاهاي اسيدي كه در ظروف مسي نگه داري مي شود، بپرهيزيد.

تداخل هاي احتمالي

تعادل مس ممكن است با مصرف الكل، تخم مرغ، فروكتوز و موليبدن بهم بخورد.

مصرف همزمان ميزان زياد كلسيم، آهن، منگنز، قلع، روي، ويتامين ب-6، ويتامين ث يا ضد اسيدها جذب كروم را مختل مي كند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. پرزیدنت پریسا, alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #9
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
روي


روي يك مادة معدني اصلي كمياب است كه بعد از آهن، بيشترين ميزان را در بدن داراست. روي به طور عمده در ماهيچه ها ذخيره ميشود، اما در سلولهاي خوني سفيد و قرمز، پردة شبكيه چشم، استخوانها، پوست، كليه ها، كبد و پانكراس نيز يافت ميشود. غدة پروستات در مردان نسبت به ساير اعضا، بيشترين مقدار روي را داراست.
بعضي از تحقيقات و مطالعات نشاندهندة مؤثرترين قرص هاي روي در جلوگيري و كاهش علايم سرماخوردگي بوده است. شما مي توانيد قرص هاي روي را به راحتي از داروخانه براي درمان سرماخوردگي. بخريد.

موارد استفاده

مكمل هاي روي مي توانند به طرق زير در بدن كمك كننده باشند:

* كمك به جلوگيري از سرطان

* جلوگيري ودرمان سرماخوردگي

* يادآوري فعاليت سيستم ايمني

* تسريع بخشيدن به بهبود زخمها

* درمان و جلوگيري از آكنه

* جلوگيري از دژنراسيون ماكولار 0از بين رفتن بينايي كه در افراد پير اتفاق
مي افتد)

* درمان بعضي از موارد بي اشتهايي عصبي (بي اشتهايي نشانه اي از كمبود روي است و افراد در دهه دوم زندگي بيشتر در معرض خطر كمبود روي ناشي از فقر غذايي هستند).

* تقويت و بهبود باروري مردان. مخصوصاً در بين سيگاريها.

* درمان روماتيسم مفصلي (با داشتن اثرات ضد التهابي).

* درمان بيماري ويلسون (يك اختلال ناشي از ذخيره بيش از حد مسن).

* كاهش تغييرات در حس چشايي طي درمان سرطان.

* تقويت حس چشايي و بويايي.

بعضي از بيماريها، بر روي جذب روي دن شما تأثير مي گذارند يا باعث افزايش نياز به روي مي شوند. اگر شما يكي از بيماريهاي زير را داريد از مكمل هاي روي سود مي بريد:

* آكرودرماتيت آنتروپاتيكا (بيماري ارثي كه به علت سوء جذب روي ايجاد ميشود).

* الكليسم

* ديابت قندي

* بيماري كليه

* بيماري سلياك

* بيماري رودة التهابي، كوليت زخمي

* اسهال مزمن

* بيماريهاي پانكراس

* مشكلات پروستات (بزرگي خوش خيم پروستات، تورم پروستات، سرطان پروستات) زناني كه حامله هستند يا بچه شير مي دهند و يا اينكه از قرص هاي خوراكي ضد حاملگي استفاده مي كنند، نيز نياز بيشتري به روي دارند.

منابع غذايي

ما 20 تا 40 درصد ميزان روي موجود در غذا را جذب مي كنيم. غذاهايي مانند گوشت قرمز، ماهي، مرغ و بوقلمون، آماده ترين شكل قابل دسترس روي قابل جذب هستند. روي موجود در سبزيجات كمتر براي بدن ما قابل دسترس است و فيبر سبزيجات به تنهايي ميزان روي را كه قابل جذب و استفاده است كمتر مي كند. محصولات لبني و تخم مرغ داراي ميزان نسبتاً خوبي روي هستند اما جذب روي از اين مواد مشكلتر است.

غذاهاي زير بهترين منبع قابل استفاده روي است:

صدف نرم تن(غني ترين منبع)، گوشت قرمز، ميگو، خرچنگ و ديگر ماهي هاي صدف، منابع ديگر روي كه كمتر قابل جذب است شامل لوبيا، نخود چشم سياه، سويا، بادام زميني) غلات كامل، فيبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزي پخته شده، قارچ، لوبيا سبز و دانه كدو است.


اشكال ديگر

سولفات روي رايجترين مكمل قابل استفاده روي است. اين ترتيب نسبت به ساير اشكال كمترين قيمت را دارد. اما حداقل جذب را دارد و باعث آشفتگي معده ميشود. پزشك معالج معمولاً 220 ميلي گرم از سولفات روز را كه حاوي تقريباً 55 ميلي گرم عنصر روي است، تجويز مي كند. شكل هاي قابل جذب تر كه قابل دسترس هستند عبارتند از: پيكولينات روي، سيترات روي، استات روي، گيسرات روي و مونوميتونين.

اشكال مختلف روي داراي ميزان متفاوتي از روي در تركيب هستند. در برچسب اين تركيبات، هميشه به دنبال ميزان عنصر روي بگرديد. معمولاً تركيبات روي داراي 30 تا 50 ميلي گرم از عنصر روي هستند. به خاطر داشته باشيد كه از غذاي روزانه چيزي حدود 10 تا 15 ميلي گرم روي جذب مي كنيد، پزشك معالج شما هنگام تجويز مكمل هاي روي، بايد اين ميزان دريافتي روزانه از طريق غذا را در نظر داشته باشد. قرص هاي روي در داروخانه ها و بقالي هاي قابل دسترس هستند و براي درمان سرماخوردگي مفيد هستند.

نحوة مصرف

قبل از اينكه از مكمل هاي روي استفاده كنيد يا پزشك متخصص تغذيه مشورت كنيد. وقتي شما بهترين فايده را از مكمل هاي روي مي بريد كه آن را با آب و يا آب ميوه (نه با شير) در بين غذاها مصرف كنيد و همزمان با مكمل هاي آهن و كلسيم، آنها را مصرف نكنيد. اگر براي معدة شما مشكل ايجاد كرده باشد مي توانيد آنرا همراه غذا مصرف كنيد.

موارد احتياط

بيشتر مواد معدني كمياب، در صورت مصرف بيش از حد براي بدن سمي هستند و اين نكته در مورد روي صدق مي كند. نشانه هاي مسموميت عبارتند از: آشفتگي معده، و استفراغ و معمولاً وقتي ايجاد مي شود كه 2000 ميلي گرم و يا بيشتر مصرف شده باشد. مطالعات نشان مي دهد كه تا 150 ميلي گرم روي خطري ندارد اما معمولاً اين ميزان مورد نياز نيست و با استفاده بدن از عناصر ديگر تداخل دارد. تحقيقات نشان مي دهد كه مصرف روزانه كمتر از 50 ميلي گرم مصرف مطمئني است اما اطلاعاتي در مورد مصرف طولاني مدت اين مقدار روي در دسترس نيست.

قبل از استفاده از روي و يا ساير مكمل ها، با پزشك خود مشورت كنيد.

يك عارضه جانبي منفي شناخته شده از روي اين است كه ميزان زياده روي باعث كاهش HDL (كلسترول خوب بدن) و افزايش LDL (كلسترول به بدن) ميشود. بعضي از تحقيقات نشان مي دهد كه مصرف خيلي زياد روي باعث كاهش عملكرد ايمني ميشود در حالي كه مطالعات ديگر اين نظر را تاييد نمي كند. اگر سولفات روي باعث تحريك معده شود شكل ديگري از روي، براي مثال سيترات روي را مصرف كنيد و قبل از آن با پزشك مشورت كنيد. ساير عوارض جانبي از مسموميت با روي عبارتند از: سرگيجه، سردرد، خواب آلودگي، افزايش تعريق، ناهماهنگي عملكرد عضلات، عدم تحمل الكل، توهم و كم خوني.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده است. alireza
*
ارسال ها: 7,119
اعتبار: 23
سپاس کرده: 665
سپاس شده: 3,047 در 1,516 موضوع

امتياز: 1,265.27

ارسال: #10
RE: انواع ويتامينها و فعاليتهاي حياتي
تداخل هاي احتمالي

چون روي با ديگر عناصر تداخل دارد شما مي توانيد از مولتي ويتامين، يا عناصر خوني آماده شامل روي، آهن و فولات استفاده كنيد. اين به شما كمك مي كند تا ميزان عناصر را در يك حد تعادل نگه داريد. مصرف زياد روي مي تواند با جذب مس تداخل كرده و باعث كمبود مس شود. اين مسئله به ميزان آهن بدن اثر گذاشته و
مي تواند منجر به كم خوني شود.

مصرف زياد آهن و مس با جذب روي تداخل
مي كند. روي با جذب فولات تداخل دارد. قبل از مصرف روي يا هر مكمل ديگر با پزشكتان مشورت كنيد.

تداخل هاي احتمالي

* ويتامين ب-12 سطح توليد ملاتونين را تغيير مي دهد. اگر سطح ملاتونين خون شما پايين ميزان ويتامين ب-12 نيز پايين است. مصرف ويتامين ب-12 (1/5 ميلي گرم متيل كوبالامين در روز) مي تواند باعث بهبود اختلالات خواب شود، زيرا اين ويتامين تولد ملاتونين را افزايش مي دهد.

* داروهاي ضد التهابي غير استروييدي (NSAIDs)، مانند آسپيرين و ايبوپروفن سطح توليد ملاتونين در بدن را كاهش مي دهد. بنابراين بهتر است قبل از خواب از اين داروها استفاده نكنيد. بتابلاكرها نيز مانع بالا رفتن ملاتونين در شب مي شوند.

* پروتئين، ويتامين ب-6، نياسين آميد و استيل كارنيتين همگي به توليد ملاتونين كمك مي كنند.

* بعضي از داروهاي ضد افسردگي سطح ملاتونين مغز را افزايش مي دهند. بنزوديازپينها، مانند واليوم و Xanax، مانع از توليد ملاتونين مي شوند.

الكل و كافئين و ديورتيك و بلوك كننده هاي كانال كلسيم مانع از توليد ملاتونين مي شوند.

امضا كاربر
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ۰۶:۴۶ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
3 کاربر به دلیل این ارسال از ashkan سپاسگزاری کرده اند. پرزیدنت پریسا, alireza, shadi-1010
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.