به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / ادبیات ایران v / نگاه تزیینی ادبیات به میراث فرهنگی

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نگاه تزیینی ادبیات به میراث فرهنگی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 685
اعتبار: 6
سپاس کرده: 77
سپاس شده: 334 در 242 موضوع

امتياز: 24.20

ارسال: #1
نگاه تزیینی ادبیات به میراث فرهنگی
احمد بیگدلی معتقد است: اگر ما در ادبیات خود از میراث فرهنگی گذشته استفاده کرده‌ایم، این موضوع بیش‌تر جنبه‌ی تزیینی داشته است.
این داستان‌نویس در ادامه‌ی گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: هویت ملی و میراث فرهنگی، شناسنامه‌ی یک ملت است، و یک ملت، آرمان‌های گذشته‌اش را با این موضوع تثبیت می‌کند.
او در ادامه یادآور شد: بعد از انقلاب، از گذشته بریدند و گفتند گذشته مال کسانی بود که بر اریکه‌ی قدرت نشسته بودند، و به تمامی، آن را نفی کردند؛ به این دلیل ارتباط مان با گذشته قطع شد. مسؤولان بعدی ما نیز در هیچ سخنرانی به میراث فرهنگی‌مان اشاره نکردند.
بیگدلی با بیان این‌که اگر ما گذشته را از دست بدهیم، نمی‌توانیم به سوی آینده برویم، ادامه داد: بریدن از گذشته برای ما اختگی را به دنبال خواهد داشت. ما دارای میراثی بسیار غنی هستیم. آمریکا هیچ گذشته‌ی غنی‌ای ندارد و قهرمانان آن، ضد قهرمان هستند، که در کتاب‌ها و فیلم‌ها خود را نشان می‌دهند؛ به این دلیل وقتی به ایران با فرهنگ غنی‌اش برمی‌خورند، نمی‌خواهند تمدن درخشان ما را بپذیرند. به این دلیل مولوی بلخی را به نام مولوی رومی می‌نامند. خیلی‌ها که در آمریکا مولانا را می‌خوانند، باور نمی‌کنند مولوی از فارسی به انگلیسی ترجمه شده؛ نه از ترکی. این شاعر حتا یک بیت شعر ترکی هم ندارد؛ اما آن‌ها نمی‌خواهند گذشته‌ی درخشان ما را بپذیرند.

او دیگر دلیل نپرداختن شاعران و نویسندگان به هویت ملی را دلمشغولی‌های آن‌ها دانست و افزود: در اوضاع فعلی، نویسنده و شاعر ما دلمشغولی‌ها و گرفتاری‌های دیگری دارد. انسان معاصر اگر مشغله‌ی نان نداشته باشد و در همسایگی‌اش آدمیانی نباشند که افسرده و غمگین باشند، مجال خواهد یافت که به گذشته فکر کند؛ اما او امروز فرصت نمی‌کند به گذشته فکر کند.
بیگدلی همچنین گفت: ما میراث‌هایی چون تخت جمشید یا پاسارگاد را داریم و تنها ملتی هستیم که از گرده‌ی برده‌ها کار نکشیدیم، تا این بناها ساخته شوند. هیچ ستونی از ستون‌های تخت جمشید با شلاق ساخته نشده است. ما ملتی این‌گونه هستیم؛ اما به این میراث توجهی ندارند.

او در پایان یادآور شد: مسأله‌ی سد سیوند که چندی پیش اتفاق افتاد، سر و صدایی از جامعه‌ی روشنفکر دست به قلم ما درنیامد و هیچ‌کس اعتراضی هم نکرد. نه این‌که آن‌ها بی‌مسؤولیت باشند و به این موضوع توجهی نکنند؛ بلکه فرصت ندارند و چیزهای مهم‌تری برای‌شان مطرح است.

امضا كاربر
در دنیا فقط از یک چیز باید ترسید و آن خود ترس است
نایاب ترین چیزها در جهان دوست صمیمی است
یک روز زندگی پر غوغا و در شهرت و افتخار بهتر از صد سال گمنامی است
عشق گوهری است گرانبها ، اگر با عفت توام باشد

آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد،آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند

الماس را جز در قعر زمين نمي توان يافت و حقايق را جز در اعماق فکر نمي توان کشف کرد.

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی.

استعداد در فضاي آرام رشد ميكند و شخصيت در جريان كامل زندگي

مرد بزرگ دير وعده مي دهدو زود انجام مي دهد.
:c (14)::c (14):
جمعه ۱۲ آذر ۱۳۸۹ ۲۲:۱۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.