به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن فرهنگ / تالار شعر و ادبیات / ادبیات جهان v / نگاهی بر ادبیات کودک در جهان

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نگاهی بر ادبیات کودک در جهان

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 685
اعتبار: 6
سپاس کرده: 77
سپاس شده: 334 در 242 موضوع

امتياز: 24.20

ارسال: #1
نگاهی بر ادبیات کودک در جهان
تعیین تاریخ دقیق ادبیات کودکان به معنای عام آن کار چندان ساده ای نیست . ولی شاید بتوان گفت قرن هفدهم را می توان آغاز تالیف کتاب کودک دانست . از جمله کتاب های این دوره کتاب ” جهان در تصویر ” در سال ۱۶۵۴ توسط ” آموس کمینوس “به چاپ رسید و در آن کودک را به عنوان فردی مستقل مورد بررسی قرار داد. در سال ۱۶۷۱ یک روحانی به نام ” جیمز جانی وی ” در انگلیس نخستین کتاب مخصوص کودکان با عنوان ” یادگاری برای کودکان ” را به رشته ی تحریر در آورده و عقاید مذهبی را به عنوان بهترین ابزار جلوگیری از ترس تلقین کرد .
در سال ۱۶۷۸ ، ” جان بانیان ” کتابی با عنوان ” پیشرفت زوار ” تالیف کرد . در این کتاب ، علاوه بر آموزش مذهبی ، به آموزش اخلاقی نیز توجه شده و قابل استفاده بزرگسالان و خردسالان بود . در سال ۱۶۹۷ داستان های ساده ای مخصوص کودکان در فرانسه منتشر شده یکی از معروف ترین نویسندگان این داستان ” پرولت ” نام دارد . در سال ۱۷۶۲ ” ژان روسو ” در فرانسه کتاب ” امیل ” را نتشر ساخت و در قرن هجدهم گام های مهم و موثری در این باره برداشته شد و تحولاتی در رواج افکار و تغییرات انقلابی در نظرات مردم به ویژه مردم به وجود آمد .
برادران ” گریم ” قصه های عامیانه آلمان را در دو مجلد در سال های ۱۸۱۲- ۱۸۱۴ منتشر کردند . آنان قصه های خود را روی روایات شفاهی و زبان قصه پردازان گرد آوردند و آنها را ویرایش کردند و به کودکان عرضه داشتند .
اما ادبیات کودکان به مفهومی که امروز به آن معتقدیم وجود نداشت تا اینکه در قرن نوزدهم کسیکه او را پدر ادبیات کودکان می توان نامید ، یعنی ” هانس کریستن اندرسن ” داستان هایی نوشت و این مفهوم را پایه گذاری کرد . نام او اینک زینت بخش بزرگ ترین جایزه ی ادبیات کودکان جهان است .
داستان های اندرسن در بسیاری از موارد از افسانه های عامیانه الهام گرفته شده است و آنچه آثار او را جاودانه ساخته است ، تخیل بسیار قوی ، هنر در پرداختن مطالب و از همه مهم تر احترام عمیق او نسبت به اصالت نیکی و محبت در ذات انسان ها است . کارهای اندرسن چه از لحاظ قالب و چه از لحاظ شخصیت متنوع است و می توان از جمله آثار وی به کتاب ” جوجه اردک زشت ” ، ” لباس برای پادشاه ” ، دخترک کبریت فروش ” و ” سرباز حلبی ” اشاره کرد .
قرن بیستم را ” قرن کودک ” نامیده اند ، چرا که کودک سالاری در این قرن به سرعت رو به گسترش نهاد . در اوایل این قرن ، شخصی به نام مستعار ” پرکاستور ” تصمیم می گیرد برای پاسخ به کنجکاوی های کودکان نسبت به طبیعت ، گروهی متشکل از متخصصین تعلیم و تربیت ، روان شناسی ، علوم مختلف ، طراحی و نقاشی گرد هم آورد و نتیجه ی کار این گروه به شکل آلبوم هایی منتشر می گردید که با نام ” آلبوم های پرکاستور ” مشهورند و اولین کتاب های تصویری را برای کودکان تهیه و تنظیم نمود .
جنگ و پیامدهای آن موجب بروز نظریه های جدید و تغییر جهت ادبیات کودکان شد ، چنانکه از اوخر قرن بیستم با کنار گذاشتن تعصبات نژادی ، ملی ، مردم به فکر تفاهم و الفت بین المللی افتادند . سازمان ها و انجمن های بین المللی مختلف تاسیس شد .
به هر حال ، در چند سال اخیر به ادبیات کودکان علاقه روز افزونی نشان داده شده و این موضوع در سمینارها و جلساتی که برای این منظور تشکیل می شود به خوبی قابل ملاحظه است . به عنوان نمونه می توان به سمینارها و جلساتی که دراقصی نقاط جهان از جمله : ونیز ، سائوپلو ، بوئنوس آیرس و ریواردوژانیرو درباره ی ادبیات کودکان برگزار شد ، اشاره کرد . علاوه بر این ، نمایشگاه هایی که بصورت منظم در بولونیا و براتیسوا دایر می شود و جلسات تجزیه و تحلیلی که برگزار می گردد ، همه نشان دهنده ی اهمیت مسئله می باشد

امضا كاربر
در دنیا فقط از یک چیز باید ترسید و آن خود ترس است
نایاب ترین چیزها در جهان دوست صمیمی است
یک روز زندگی پر غوغا و در شهرت و افتخار بهتر از صد سال گمنامی است
عشق گوهری است گرانبها ، اگر با عفت توام باشد

آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد،آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند

الماس را جز در قعر زمين نمي توان يافت و حقايق را جز در اعماق فکر نمي توان کشف کرد.

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی.

استعداد در فضاي آرام رشد ميكند و شخصيت در جريان كامل زندگي

مرد بزرگ دير وعده مي دهدو زود انجام مي دهد.
:c (14)::c (14):
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۹ ۰۰:۵۳ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.