به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دکتر احمد طاهری عراقی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 685
اعتبار: 6
سپاس کرده: 77
سپاس شده: 334 در 242 موضوع

امتياز: 24.20

ارسال: #1
دکتر احمد طاهری عراقی
دکتر احمد طاهری عراقی یکی از برجسته ترین ادبا و اسلام شناسان ایران، درسال ۱۳۲۲ شمسی در اراک به دنیا آمد. در سال ۱۳۴۲ در رشته زبان و ادبیات فارسی درجه لیسانس از دانشگاه تهران گرفت و از استادانی چون شادروان جلال الدین همایی بهره برد.

از سال ۴۴ تا ۴۸ در بنیاد فرهنگ ایران به پژوهش اشتغال داشت و از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۵ در مرکز خدمات کتابداری به تحقیقات علمی کتابداری به وی‍ژه در زمینه گسترش و تکمیل طرحهای رده بندی جهانی از جمله رده بندی دهدهی، دیویی و رده بندی کتابخانه کنگره معروف به LC پرداخت.

برای پژوهش و مذاکره علمی پیرامون این طرحها و رفع نواقص آثار اسلامشناسی و ایرانشناسی، چند سفر تحقیقاتی داخلی و خارجی انجام داد و تحقیقاتی در کتابخانه دانشکده الهیات دانشگاه مشهد و دارالکتب مصریه (کتابخانه ملی مصر) و بعضی از کتابخانه ها و مراکز علمی بیروت به عمل آورد.

طرح گسترش یافته های او راجع به اسلام در طبقه بندی LC در سال ۱۳۵۸ مستقلاً به طبع رسید. دکتر طاهری بر این اثر مقدمه بی سابقه و پرباری نگاشت که اعجاب صاحبنظران را برانگیخت.
هم چنین از جمله فعالیتهای او گسترش رده اسلام در دو رده بندی نظام دیویی و نظام کتابخانه کنگره آمریکا (LC) است. این کار یکی از کاربردی ترین کار هایی است که در این حوزه انجام شده است. بعدها با الگو قرار دادن کار ایشان، گسترش رده های دیگر در موضوعاتی مانند زبان و ادب فارسی، جغرافیا، تاریخ و ادبیات عرب در حوزه کتابداری ایران گسترش یافت.

دکتر طاهری از سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیلات عالی به انگلستان رفت و تا سال ۱۳۶۲ در زمینه مطالعات اسلامی و زبان و ادبیات عربی نزد استادان بزرگی چون مونتگمری وات که از بزرگترین اسلامشناسان امروز جهان است، آموزش دید.

دکتر احمد طاهری عراقیرساله دکتری او در زمینه ملل و نحل اسلامی زیر عنوان “زندقه در اوایل دوره عباسی با تاکید خاص بر شعرا” بود. وی در سال ۱۳۶۲ به ایران بازگشت. از سال ۱۳۶۳ همکاری او با بنیاد دایره المعارف اسلامی آغاز شد و در این مدت به عضویت هیأت امنا و معاونت علمی دانشنامه جهان اسلام نائل آمد.

استاد فقید طاهری نخستین دفتر دایره المعارف را زیرعنوان دانشنامه جهان اسلام با همکاری جمعی از صاحبنظران و محققان انتشار داد.

همچنین سردبیری مجله تحقیقات اسلامی که از دیگر آثار همین بنیاد است با او بود.

همزمان با فعالیت در بنیاد دایره المعارف به تدریس مرجع شناسی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در گروه کتابداری دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران و نیز تدریس رشته های مختلف معارف اسلامی در دانشکده الهیات اشتغال داشت.
عبدالحسین آذرنگ که از همکاران اولیه بنیاد در زمان حضور مرحوم طاهری عراقی بوده است، در توصیف ویژگیهای علمی وی می گوید: مرحوم طاهری در چهار شاخه تبحر چشمگیری داشت، ۱- مأخذ شناسی و مطالعات ایرانی و اسلامی ، ۲- ادبیات عرب، ۳- ادب فارسی، ۴-تصوف و عرفان از جمله آثار ارزشمند طاهری عراقی، تصحیح کتاب قدسیه ( کلمات بهاء الدین نقشبند) از خواجه محمد بن محمد پارسای بخارایی است که در سال ۱۳۵۴ توسط انتشارات طهوری منتشر شده است. وی در چهل و هشت سالگی، در چهارم اردیبهشت ۱۳۷۰ بر اثر عارضه ریوی در تهران درگذشت. مرکز نشر دانشگاهی در سال ۱۳۸۲ به پاس قدردانی از خدمات علمی ایشان مجموعه مقالات وی را زیر عنوان یادگار طاهر منتشر کرد.

امضا كاربر
در دنیا فقط از یک چیز باید ترسید و آن خود ترس است
نایاب ترین چیزها در جهان دوست صمیمی است
یک روز زندگی پر غوغا و در شهرت و افتخار بهتر از صد سال گمنامی است
عشق گوهری است گرانبها ، اگر با عفت توام باشد

آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد،آزادی خود ماه است که او را پایبند می کند

الماس را جز در قعر زمين نمي توان يافت و حقايق را جز در اعماق فکر نمي توان کشف کرد.

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنست که بعد از هر زمین خوردنی برخیزی.

استعداد در فضاي آرام رشد ميكند و شخصيت در جريان كامل زندگي

مرد بزرگ دير وعده مي دهدو زود انجام مي دهد.
:c (14)::c (14):
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۹ ۲۲:۴۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.