به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار عمومي v / دانشگاه‌ها باید اسلامی شوند

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دانشگاه‌ها باید اسلامی شوند

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 3,129
اعتبار: 41
سپاس کرده: 8,559
سپاس شده: 4,795 در 2,466 موضوع

امتياز: 631.50

ارسال: #1
دانشگاه‌ها باید اسلامی شوند
یکی از مراجع تقلید قم بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها و جلوگیری از اختلاط دانشجویان دختر و پسر در مراکز آموزش عالی تأکید کرد.راسخون:یکی از مراجع تقلید قم بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها و جلوگیری از اختلاط دانشجویان دختر و پسر در مراکز آموزش عالی تأکید کرد.


به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیت الله جعفر سبحانی ظهر پنج‌شنبه در بزرگداشت یکمین سالگرد ارتحال آیت الله قاضی خرم آبادی، بنیانگذار و رئیس فقید دانشگاه قم که با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی و دانشگاهی کشوری و استانی در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد، با استناد به آیات قرانی بیان داشت: بین ایمان وعمل صالح و محبت در دل مردم رابطه محکمی وجود دارد و آنانی که دارای ایمان و عمل صالح هستند به دنبال آن مودت مردم در دل ها به وجود می آید و کسانی که از روی ایمان و اخلاص به دنبال کارها باشند خداوند محبت آنها را در دل ها ایجاد می کند.

وی در خصوص شخصیت‌هایی که به واسطه کارهایشان در نزد مردم محبوب و زنده مانده‌اند، گفت: افرادی مثل امیر کبیر به دلیل تأسیس مدرسه دارالفنون در زمانی که کسی تصور نمی‌کرد بشود کاری در حوزه علمی در ایران انجام داد، آیت الله حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم به دلیل این که در دوران خفقان حوزه علمیه را در قم پایه‌گذاری کرد، بانو گوهر شاد که مسجد گوهر شاد را در جوار حرم امام هشتم(ع) بنا نهاد و بسیاری از افراد دیگر که به نوعی در شهرهای مختلف برای مردم کاری انجام داده اند همیشه در دل مردم زنده خواهند ماند و همین طور افرادی که دانشگاه تاسیس می کنند و این یک رابطه علت و معلولی است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود سه مؤلفه مدیریت، اساتید مطرح و متون درسی را سه ضلع مثلث یک دانشگاه عنوان و تصریح کرد: کسانی که بتوانند دانشگاهی با این سه مؤلفه بسازند در بین مردم محبت پیدا خواهند کرد اما زمانی این ارج بیشتر می‌شود که هر یک از این سه مؤلفه دارای ویژگی‌‌های برجسته دیگری باشند.

بین مدیریت دانشگاه و دانشجویان باید رابطه پدر و فرزندی حاکم باشد

وی بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: دانشگاهی اسلامی و مورد علاقه بیشتر مردم خواهد بود که بین مدیریت و دانشجویان رابطه پدر و فرزندی باشد، اساتید بر اساس علم و ایمان ساخته شده و درس‌ها نیز الهی باشند.

متون دانشگاهی باید اسلامی باشد و الحاد را ترویج نکند

سبحانی با بیان این که اساتید باید طوری در دانشگاه تدریس کنند که دانشجویانی که از زیر دست آنان بیرون می‌آیند پیرو خط دین و مکتب اسلام باشند، خاطرنشان کرد: متون درسی نیز باید متونی اسلامی باشند و ما به دانش‌های بشری احترام می‌گذاریم اما آن دانش‌ها باید در مسیر الهی باشد و الحاد را ترویج نکنند.

مرجع تقلید جهان تشیع اظهار داشت: عده‌ای می‌گویند مسیرعلم و دین ازهم جداست و این بر طبق نظریه داروین است واین سبک تدریس مسلما دانشجو را دانشجوی الهی تربیت نخواهد کرد و دانشگاه‌ها نباید رابطه انسان با دین را قطع کنند.

اساتید دانشگاه‌ها باید به تمام معنا اسلامی و مذهبی باشند

وی مدیریت الهی و اسلامی، اساتیدی به تمام معنا اسلامی ومذهبی و متون الهی را سه ضلع مثلث دانشگاه اسلامی خواند و تصریح کرد: اگر چنین دانشگاهی را تأسیس کردیم آن زمان دانشجویی را خواهیم داشت که به تمام معنا الهی و ممتاز از نظر دینی و علمی خواهد بود.

سبحانی دانشگاه قم را دارای مشخصه‌های اسلامی در حد توان آیت الله قاضی خرم آبادی دانست و افزود: مرحوم قاضی خرم آبادی برای اولین بار در کشور و در قم کاری را انجام داد که برخی آن را غیر ممکن می‌خواندند و آن جداسازی دانشجویان دختر و پسر از یکدیگر بود.

وی با بیان این که اختلاط ضرر دارد، اظهار داشت: اختلاط دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌ها باعث عقب گرد دانشجویان می‌شود و اگر مسائل جنسیتی وارد دانشگاه‌ها شود مسائل علمی در آن عقب می‌رود.

اخلاص در کارها از ویژگی‌های برجسته مرحوم قاضی خرم آبادی

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری از جمله بعد اخلاص در رفتار و زندگی مرحوم قاضی خرم آبادی(ره) اشاره کرد و بیان داشت: مرحوم قاضی درکارهای فردی واجتماعی خود اخلاص به تمام معنا داشت و اصلا تظاهر به انجام کاری نمی‌کرد و انگیزه‌ای خدایی در کارها داشت.

تربیت برجسته مرحوم قاضی به تربیت محیطی او بر می‌گردد

آیت الله سبحانی با بیان این مطلب که گاهی مرگ یک فرد تنها مرگ یک فرد است اما گاهی مرگ یک فرد مرگ یک امت است، تصریح کرد: از دست دادن مرحوم قاضی خرم آبادی برای ما ضایعه‌ای بزرگ است و البته تربیت و سجایای اخلاقی وی به تربیت محیطی و خانوادگی او بر می‌گردد چرا که او زیر دست مرحوم آیت الله کمالوند که مجتهد و شخصیت برجسته علمی، سیاسی و تقوایی بود، بزرگ شد و ابا و اجداد مرحوم قاضی نیز همه از عالمان برجسته در لرستان و خرم آباد بودند

امضا كاربر
هرگزبراي عاشق شدن،به دنبال باران وبهاروبابونه نباش.
گاهي درانتهاي خارهاي يک کاکتوس به غنچه اي ميرسي که ماه رابرلبانت مينشاند
دو شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۹ ۲۱:۵۹ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از Bahareh سپاسگزاری کرده است. SaiiiD
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.