به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اقتصادي v / حال و هوای نوروز بازار را فرا گرفت

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

حال و هوای نوروز بازار را فرا گرفت

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #1
حال و هوای نوروز بازار را فرا گرفت
حال و هوای نوروز بازار را فرا گرفت
بازار در تب و تاب خریدهای نوروزی


روزشمار آخرین ماه سال ۸۹ امروز در سومین خانه قرار گرفته و مردم در تب و تاب خریدهای نوروزی و فروشندگان در تلاطم روزهای سخت جمع و جور کردن حساب های آخر سال هستند و بازار داد و ستد رو به گرمی می رود

روزشمار آخرین ماه سال ۸۹ امروز در سومین خانه قرار گرفته و مردم در تب و تاب خریدهای نوروزی و فروشندگان در تلاطم روزهای سخت جمع و جور کردن حساب های آخر سال هستند و بازار داد و ستد رو به گرمی می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، شمارش معکوس برای پایان سال ۸۹ آغاز شده است و مردم در تب و تاب خریدهای نوروزی و استقبال از سال ۹۰ هستند. بازارها شلوغ تر از روزهای گذشته است و ترافیک ایام پایانی سال، خود را بیش از دیگر ایام نشان می دهد؛ اما زیرپوست این رفت و آمدها، رونق در بازار نهفته است و مشتریانی که گاه بدون توجه به حقوق خود، هر کالایی را از دست فروشندگان می ستانند.


در این میان عده ای می خواهند مایحتاج مردم را تامین کنند و عده ای دیگر می خواهند از آب گل آلوده ماهی بگیرند و هرچه جنس در انبارها دارند، به دست مردم بدهند. در این میان ممکن است برخی کالاهای بی کیفیت و به اصطلاح کوچه بازاری بنجل هم به دست مردم برسد که این موضوع، ضرورت نظارت را می طلبد.


شاید این روزها بیش از هر زمان دیگری به دلیل افزایش تقاضا، نیاز به حضور جدی بازرسان باشد تا مبادا حق و حقوق مصرف کنندگان و خریداران زیرپا گذاشته شود. بر همین اساس است که وزارت بازرگانی هم، ۱۰ هزار بازرس خود را بسیج کرده تا سری به بازارها بزنند و اجازه ندهند که متخلفان، فضای بازار را آشفته کنند.


جواد تقوی، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می گوید: دولت اجازه سوءاستفاده از بازار را به متخلفان نمی دهد و بر این اساس، بازار را زیر ذره بین ده هزار بازرس رسمی و هزاران بازرس افتخاری دارد. به اعتقاد وی، مردم نیز باید تخلفات احتمالی را با شماره تلفن ۱۲۴ اطلاع دهند.


البته این خود مردم هستند که بیش از بازرسان باید به خریدهای خود توجه داشته باشند و اجازه ندهند که برخی فروشندگان، از اوج تقاضای آنها در ایام پایانی سال، سوءاستفاده کنند. در این میان شاید آشنایی مردم با حقوق خود نیز در خریدها، بتواند به این موضوع کمک کند.


در این میان مطابق با قانون حمایت از مصرف کنندگان، تمامی عرضه کنندگان کالا و خدمات، مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده هستند، البته مردم نیز حق دارند که در صورت وجود عیب یا عدم انطباق کالا با شرایط تعیین شده، صرفا عوض سالم کالا را مطالبه کنند، فروشنده هم باید بدون چون و چرا بپذیرد.


بنابراین، اگرچه مردم تنها چند ماهی است که این قانون را در اختیار دارند، اما به نظر می رسد که می توانند با استناد به آن از حق خود دفاع کنند. به خصوص در مورد کالاهایی که نقش مصرفی زودگذر ندارند و به نوعی در رسته کالاهای بادوام در زندگی مردم جای می گیرند.


در بازار خرده فروشی نیز مردم باید همین دقت نظر را داشته و در خرید کالا دقت کنند، این درحالی است که این روزها، بازار خرید آجیل و خشکبار، مواد شوینده و شکلات و شیرینی هم داغ است. در این میان مردم باید توجه داشته باشند که حتما که فروش اجباری کالا ممنوع است و نباید زیر بار خواسته برخی فروشنده ها برای فروش کالا بیش از حد نیاز بروند.
این موضوع را شاید بتوان در مورد فروشندگان میوه بیشتر از سایر کالاها تجربه کرد. در این میان، مردم باید اجازه ندهند که برخی فروشندگان، کالای خود را با زور در اختیار آنها قرار دهند و به نوعی بیش از حد مورد تقاضایشان، کالا به آنها تحویل دهند.


گشتی در بازار خرده فروشی این روزها، تغییرات قیمتی چندانی را نمایان نمی کند و تنها این تغییرات قیمتی، مربوط به برخی اقلام همچون سیب زمینی و پیاز و تخم مرغ بوده است. آمارهای بانک مرکزی نیز این موضوع را تایید می کند. البته در دو سه روز گذشته، قیمت این اقلام نیز ثابت بوده اند؛ اما نوساناتی نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته داشته است.


هم اکنون قیمت هر کیلوگرم سیب قرمز ۱۲۰۰ تومان، سیب زرد ۱۱۰۰ تومان، انگور ۷۰۰ تومان، انار ۱۲۰۰ تومان، پرتقال رسمی ۶۰۰ تومان، پرتقال تامسون ۷۰۰ تومان، خیار رسمی ۶۰۰ تومان، خیار گلخانه ای ۷۰۰ تومان، گریپ فروت ۱۲۰۰ تومان، نارنگی یافا ۸۰۰ تومان، کیوی ۸۰۰ تومان و موز ۱۲۰۰ تومان است.


همچنین قیمت هر کیلوگرم بادمجان دلمه ای ۴۵۰ تومان، بادمجان قلمی ۴۵۰ تومان، سبزی خوردن ۴۰۰ تومان، سیب زمینی ۵۰۰ تومان، شلغم ۳۸۰ تومان، فلفل دلمه ای ۵۵۰ تومان، کرفس ۱۵۰ تومان، کدو ۲۵۰ تومان، کلم سفید ۲۵۰ تومان، پیاز زرد و قرمز ۶۰۰ تومان، گوجه فرنگی بندری ۸۰۰ تومان و گوجه فرنگی گلخانه ای ۹۰۰ تومان است.


هم اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم در نمایشگاههای عرضه کالا ۲۷۵۰ تومان و در میادین میوه و تره بار ۳۰۵۰ تومان است، هر کیلوگرم ران گوسفند گرم نیز به قیمت ۱۵۹۰۰ تومان، سردست گوسفندی گرم ۱۵۵۰۰ تومان، قلوه گاه گوسفندی گرم ۷۷۰۰ تومان، گردن گوسفندی گرم ۱۱۰۰۰ تومان و ماهیچه گوسفندی گرم ۱۷ هزار تومان عرضه می شود.


گوشت ران گوساله گرم ۹۲۰۰ تومان، گوشت سردست گوساله گرم ۸۷۵۰ تومان، گوشت قلوه گاه گوساله گرم ۵۹۰۰ تومان، گوشت گردن گوساله گرم ۷۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخکرده نیز ۷۹۰۰ تومان درنمایشگاههای عرضه مستقیم مواد غذایی عرضه می شود.


البته در کنار گوشت قرمز و مرغ گرم، گوشت منجمد نیز در اختیار مردم قرار می گیرد که البته معمولا با استقبال اندک خریداران مواجه می شود. متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوساله منجمد ۶۹۰۰ تومان، گوشت سردست گوساله منجمد ۶۸۰۰ تومان و گوشت مخلوط منجمد ۶۸۵۰ تومان در بازار است.

قیمت هر کیلوگرم شکر ۱۲۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنج هاشمی ۲۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنج صدری ۲۲۵۰ تومان، هر کیلوگرم برنج وارداتی ۱۹۰۰ تومان و هر کیلوگرم برنج طارم رمضانی ۲۲۵۰ تومان است.


به هرحال این روزها بازار، روزهای پررونقی را تجربه می کند و هم عرضه کنندگان کالا و هم مصرف کنندگان باید در رفتارهای خود در ایام پایانی سال، بیش از گذشته دقت کنند. مردم از این جهت که حق و حقوق خود را زیرپا نگذارند و عرضه کنندگان نیز به دلیل اینکه زیر ذره بین بازرسان در بازار قرار دارند.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
شنبه ۷ اسف ۱۳۸۹ ۰۱:۲۵ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.