به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار بین الملل v / كشورهاي عربي بايد با ايران وارد پيمان‌هاي امنيتي شوند

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

كشورهاي عربي بايد با ايران وارد پيمان‌هاي امنيتي شوند

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #1
كشورهاي عربي بايد با ايران وارد پيمان‌هاي امنيتي شوند
وياچيسلاو ماتوزوف " در يك نشست خبري تأكيد كرد كه كشورهاي عربي تواناير قابت با ايران را ندارند و بايد با اين كشور وارد پيمان‌هاي امنيتي شوند و همكاري‌هاي خود را گسترش دهند.

به گزارش فارس، "وياچيسلاو ماتوزوف " كارشناس روسي و "عضو انجمن دوستي و همكاري روسيه و فلسطين " كه در ميزگرد سياسي "ناآرامي‌هاي سياسي و ژئوپلتيك " سخن مي‌گفت، درباره عدم مديريت آمريكا در عراق افزود: آمريكايي‌ها تاكنون نتوانسته‌اند امنيت نيروهاي خود در عراق را تامين كنند و آمار سربازان كشته شده آنها گواه اين مدعاست.

اين كارشناس روس تأكيد كرد: بدون شك آمريكايي‌ها قادر به تأمين امنيت و حفاظت از عراق نيستند و اولين گام براي حل بحران اين كشور عقب‌نشيني نيروهاي آمريكايي است، هرچند كه اخراج آنها از عراق دور از انتظار است چرا كه خارج از طرح نقشه خاورميانه بزرگ است.

*‌ تغيير چهره دولت‌ها و جنگ طايفه‌اي در منطقه بخشي از نقشه آمريكا است

وي در پاسخ به اينكه هنگامي كه آمريكا در سال 2003 وارد عراق شد اعلام كرد قصد دارد يك نظام سياسي مستقلي تشكيل دهد اما آيا اين امر محقق شد يا خير، گفت: طبق آنچه كه آمريكا در طرح خاورميانه بزرگ در نظر گرفته هدف اين كشور تغيير بافت خاورميانه و چهره دولت‌هاي كشورهاي اين منطقه است و در واقع تغييرات اقليمي، نژادي، مذهبي و طايفه‌اي بين كشورها جزئي از اين هدف است.

ماتوزوف تأكيد كرد: دقيقاً ورود آمريكا به خاك عراق بخشي از استراتژي اين كشور براي تغيير چهره دولت‌ها و نظام‌هاي سياسي خاورميانه است.

*‌ آمريكا در افغانستان شكست خورده است

در ادامه اين برنامه "الكسي بيكلو " كارشناس سياسي روسيه، گفت: ورود آمريكا به عراق به علاقه اين كشور براي تشكيل خاورميانه بزرگ محدود نمي‌شود اما مهم است، بعد از پايان جنگ سرد و فروپاشي شوروي اتفاقاتي در نظام بين‌الملل رخ داد و آمريكا جنگ‌هايي در بوسني و كوزوو انجام داد و با پيروزي خود را بدون دشمن مي پنداشت.

به گقته بيكلو، در سال 2001، آمريكا يك دشمن بنام طالبان ايجاد كرد و براي شكست آنها بيشتر از 10 سال است كه در افغانستان اردو زده و هيچ نتيجه‌اي نيز حاصل نشده و بلكه شكست خورده است و يك سيطره خاصي بر دولت افغانستان در نظام بين‌الملل و آراء اين كشور ايجاد كرده‌اند.

اين كارشناس مسائل سياسي در ادامه اظهاراتش گفت: در سال 2003 نظام صدام بدون هيچ مقاومتي از بين رفت و آمريكايي‌ها وارد عراق شدند و اين را يك پيروزي براي خود تلقي كردند، اما واقعيت اين است كه بافت سياسي عراق كاملاً متفاوت از ديگر كشورهايي است كه آمريكا به آن ورود نظامي پيدا كرد و اين موضوع را در سال‌هاي اوليه متوجه نشد.

* تحقق طرح خاورميانه بزرگ امكان‌پذير نيست

بيكلو در پاسخ به اين سؤال كه آيا امكان خاورميانه امن با حضور آمريكا است، افزود: اعتقاد دارم كه آمريكايي‌ها قصد دارند طرح خاورميانه بزرگ را اجرا كنند اما تحقق آن امكانپذير نيست.

اين كارشناس در ادامه با بيان اينكه آمريكايي‌ها بي‌ثباتي جديد در خاورميانه را درك نمي‌كنند، تصريح كرد: سياست آمريكا و انگليس در منطقه خط مشي واحدي نيست و اختلافاتي دارند، آمريكايي‌ها در سياست خارجي خود مقاومت زيادي نشان مي‌دهند و اعتقاد به جدايي بافت فعلي منطقه را دارند ولي انگليسي‌ها مثل گذشته پيروزي را محتمل نمي‌دانند و چرخش سياسي دارند.

* پيروزي در منطقه بدون آمريكايي‌ها در آينده حاصل مي‌شود

ماتوزوف عضو انجمن دوستي و همكاري روسيه و فلسطين در ادامه اين برنامه در پاسخ به اين سؤال كه بزرگترين خطري كه منافع آمريكا را تهديد مي‌كند چيست، گفت: بدون شك پيروزي در منطقه بدون آمريكايي‌ها نيز در آينده حاصل مي‌شود و با هرج و مرجي كه در منطقه ايجاد شده آنها نمي‌توانند مواضعشان را حفظ كنند.

وي افزود: به عبارت ديگر در گذشته آمريكايي‌ها پايگاههايي در منطقه داشتند كه از آنها استفاده اقتصادي مي‌كردند كه امروزه دچار آشوب شده و ديگر از كنترل آمريكا خارج شده و اين خطر بزرگي براي آمريكاست كه پايگاه‌هاي خود را از دست داده است.

* استفاده از نفت عربي انگيزه ورود آمريكا به خاورميانه است

اين كارشناس روسي در ادامه با بيان اينكه جنگ عليه صدام در واقع از سال 1990 آغاز شد نه 2001، گفت: در سال 2001 رژيم صدام كمترين خطري براي آمريكا و همسايگانش داشت، سؤال اينجاست چرا زمانيكه جورج بوش پدر تمامي امكانات را در اختيار داشت به صدام حمله نكرد و اين حمله به بوش پسر رسيد، چرا به زعم همه امكانات و فرصت‌هايي كه در بغداد داشت، حمله نكرد.

عضو انجمن دوستي و همكاري روسيه و فلسطين در ادامه تأكيد كرد: هماهنگونه كه كارشناسان و صاحب‌نظران سياسي نيز به آن اعتراف مي‌كنند، علت اصلي همان ادامه جنگ و درگيري - جنگ اول خليج فارس- در منطقه است و آمريكايي‌ها قصد داشتند كماكان اين آتش را برافراشته كنند.

به گفته ماتوزوف، در واقع جرج بوش و آمريكايي‌ها قصد داشتند در جنگي كه بين دو كشور عراق و ايران راه انداختند، توطئه كنند و در سال 2001 نيز بوش پسر با توطئه وارد عراق شد.

الكسي بيكلو كارشناس مسائل سياسي نيز در ادامه برنامه در همين زمينه تأكيد كرد: نفت خاورميانه، نفت زيادي است و سيطره بر نفت عربي در واقع همان تأثيرگذاري بر كشورهاي مصرف كننده است، در بين كشورهاي منطفه از جمله ايران و تركيه، نفت عراق نفت ممتاز و استراتژيك است كه از همه دولت‌هاي عربي همسايه‌اش مرغوب‌تر است.

به گفته وي، بدون شك سيطره آمريكا بر نفت عربي، تأثير زيادي بر دولت‌هاي مصرف كننده ايجاد مي‌كند و تأثير زيادي بر روش‌هاي اداره دولت‌هاي عقب مانده نيز دارد.

* سياست آمريكا ايجاد اختلاف بين كشورهاي منطقه است

در ادامه اين برنامه، ماتوزوف عضو انجمن دوستي و همكاري روسيه و فلسطين خاطرنشان كرد: سياست آمريكايي‌ها ايجاد اختلاف بين كشورهاي منطقه است و بخشي از سياست خود را اينگونه دنبال مي‌كنند، بنابراين طبيعي است كه اين سياست نمي‌تواند به شكل خيلي آشكار تغييري در منطقه ايجاد كند.

ماتوزوف افزود: همانگونه كه بوش، اوباما و سياست خارجي آمريكا اعلام كرده رسيدگي به منافع آمريكا در منطقه هدف اصلي است و صلح با چنين سياستي حاكم نمي شود، در مذاكرات سازش بين دولت‌هاي عربي و اسرائيل نيز چون آمريكا رغبتي براي حل اين مناقشات نداشته، بدون نتيجه مانده و شاهد صلحي نيز نبوده‌ايم.

اين كارشناس روسي تأكيد كرد: روند صلح در خاورميانه با رفع اختلافات ايدئولوژيك بين جهان اسلام و اسرائيل حاصل مي شود و اصل اختلاف در مسائل اعتقادي است.

* آمريكا با ايران هراسي بدنبال ايجاد بازار فروش سلاح‌هاي خود است

در ادامه اين برنامه الكسي بيكلو كارشناس مسائل سياسي در پاسخ به اين سؤال كه "سلاح‌هاي آمريكايي تهديدي براي كشورهاي عربي منطقه خليج فارس است يا اينكه ضمانتي براي امنيت اين كشورها است و يا اينكه سياستي برنامه‌ريزي شده عليه ايران و تحريك آنها براي اعمال فشار عليه اين كشور است "، گفت: آمريكا در قراردادهاي نظامي و فروش سلاح به كشورهاي خليج فارس دو هدف را دنبال مي‌كند: نخست ايجاد بازار فروش سلاح‌هاي خود و تجارت با آن و دوم حمله احتمالي و يا كنترل ايران.

اين كارشناس روسي با طرح اين سؤال كه "آيا آمريكا به تنهايي چنين توانايي را دارد و يا اينكه به همراهي كشورهاي عربي نيز نياز دارد "، افزود: دولت‌هاي عربي منطقه به چشم ترديد به ايران نگاه مي‌كنند و در واقع بدنبال بهره‌برداري از فرصت تجهيز و بالابردن توان نظامي خود هستند.

وي تصريح كرد: شكي نيست كه يك جهت قضيه اين است كه آمريكا با فروش سلاح‌ به دولت‌هاي عربي ديدگاه مادي را دنبال مي‌كند و روي ديگر اين است كه دولت‌هاي عربي به محض اينكه اراده كنند، سلاح مي‌خرند و نگراني ندارند.

الكسي بيكلو ادامه داد: آنچه باعث ترس اعراب از ايران شده، برنامه هسته‌اي ايران و ترس از احتمال توليد سلاح هسته‌اي در ايران نيست، بعد از اينكه اسرائيل و پاكستان هسته‌اي شدند، عرب هيچ سلاحي در دست نداشت و به بهانه هسته‌اي شدن ايران از آمريكا سلاح مي‌خرند و قصد دارند تسليحات خود را افزايش دهند.

* كشورهاي عربي بايد با ايران وارد پيمانهاي امنيتي شوند

در ادامه "وياچيسلاو ماتوزوف " و عضو انجمن دوستي و همكاري روسيه و فلسطين در اين باره گفت: كشورهاي خليج فارس موضع روشني و واحدي در خصوص ايران ندارند. تمام مردم جهان مي‌دانند كه ديدگاههاي قوي در جهان عرب وجود دارد مبني بر اينكه كشورهاي عربي توانايي رقابت با ايران ندارند.

اين كارشناس روسي با تأكيد بر اينكه جهان عرب معتقد است كه كشورهاي عربي بايد با ايران همكاري كنند، افزود: ديدگاه‌هاي قوي در جهان عرب وجود دارد كه معتقدند كشورهاي عربي بايد وارد پيمان‌هاي امنيتي با ايران شوند و با اين كشور همكاري كنند، به گسترش اختلافات دامن نزنند و به يك زبان و اصول و مباني مشترك با ايران دست پيدا كنند.

* خطرناك بودن ايران يك سياست آمريكايي است

ماتوزوف خاطرنشان كرد: بايد كشورهاي عربي با ايران به يك تفاهم دوجانبه برسند اين نظر در كشورهاي خليج فارس بسيار قوي است و مورد تاييد و حمايت است، ملت‌هاي عربي منطقه قائل به اين نيستند كه ايران برايشان خطرناك است، خطرنان بودن ايران، يك سياست آمريكايي است كه آن را در منطقه دامن بزند.
شنبه ۷ اسف ۱۳۸۹ ۱۴:۲۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  برزيل از توييتر به دليل آگاه كردن مردم شكايت كرد صحرا 0 170 جمعه ۲۱ بهم ۱۳۹۰ ۱۰:۳۵ صبح
آخرین ارسال: صحرا

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.