به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار اقتصادي v / افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 5,659
اعتبار: 34
سپاس کرده: 899
سپاس شده: 1,175 در 657 موضوع

امتياز: 389.18

ارسال: #1
افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني
تهران - با افزايش ناآرامي هاي سياسي اخير در كشورهاي نفت خيز خاورميانه و آفريقا مانند ليبي ،‌الجزاير و بحرين و همچنين خروج متخصصان شركت هاي نفتي بين المللي فعال از پروژه هاي نفتي ليبي ، قيمت هاي جهاني نفت خام رو به افزايش گذاشته است.

به گزارش ايرنا قيمت نفت در بازار لندن روز گذشته پنجم اسفند ماه به مرز 120 دلار در هر بشكه نزديك شد و اين امر در حالي صورت گرفت كه بارگيري نفت از ليبي به عنوان سومين توليد كننده بزرگ نفت در آفريقا در حال كاهش است.
طبق گزارش پايگاه خبري بلومبرگ روز پنجشنبه قيمت نفت خام برنت با 3.9 درصد افزايش از 115.61 دلار در هر بشكه در بازار لندن به 119.79 دلار رسيد، همچنين طي اين مدت قيمت تحويل نفت در ماه آوريل در نيويورك به 103 دلار در هر بشكه رسيد.
از سوي ديگر، شاخص اروپايي سهام موسوم به 'استاكس 600' نيز با 0.7 درصد كاهش مواجه شد.
اين در حالي است كه افزايش 20 درصدي قيمت نفت برنت در ماه‌هاي اخير نگراني ها در مورد تشديد تورم جهاني را همزمان با افزايش اعتراضات در كشورهاي مصر و تونس ايجاد كرده است .
كارشناسان انرژي پيش بيني مي كنند قيمت نفت تا مرز 200 دلار در هر بشكه نيز برسد و اين در حالي است كه وقوع ناآرامي هاي پي در پي در منطقه خاورميانه براي اقتصاد جهاني اثرات قابل توجهي گذاشته است.
همچنين براساس گزارش پايگاه اينترنتي دبيرخانه سازمان كشورهاي صادركننده نفت ( اوپك) بهاي سبد نفتي اوپك روز گذشته (پنج شنبه 5 اسفند) با پنج دلار و 93 سنت افزايش، به هر بشكه 111 دلار و يك سنت رسيد.
براساس اين گزارش بهاي سبد نفتي اوپك چهارشنبه گذشته (چهارم اسفند) هر بشكه 105 دلار و هشت سنت بود و در بازار ايالات متحده امريكا نيز بهاي نفت دبليو تي آي به مرز 100 دلار به ازاي هر بشكه نفت خام نزديك شد.
طبق آمارهاي امور بين الملل شركت ملي نفت ايران چهارم اسفند ماه سال جاري قيمت هر بشكه نفت خام سبك ايران در بازار آسيا به 106 دلار و 68سنت، در بازار شمال غربي اروپا به 106 دلار و 63 سنت، در بازار مديترانه به 105 دلار و 67 سنت و در بازار آفريقاي جنوبي به 105 دلار و 67 سنت رسيد.
طبق گزارشها بهاي هر بشكه نفت خام سنگين ايران در چهارم اسفند ماه سال جاري نيز در بازار آسيا 103 دلار و 96 سنت،‌ در بازار شمال غربي اروپا 104 دلار و 93 سنت، در بازار مديترانه 103 دلار و 71 سنت و در بازار آفريقاي جنوبي 104 دلار و 77 سنت بود.
در اين روز بهاي نفت خام شيرين سبك پايه بورس نيويورك براي تحويل در ماه آوريل با 25 دلار و 47 سنت افزايش، به 111 دلار و 25 سنت هر بشكه رسيد.
اگر چه اعضاي اوپك تاكنون در خصوص روند افزايش عرضه نفت تصميمي نگرفته اند ولي به گفته 'محمد علي خطيبي' نماينده ايران در هيات عامل اوپك با وجود ادامه نا آرامي هاي سياسي در ليبي كمبودي در عرضه جهاني نفت خام وجود ندارد و سازمان اوپك عرضه نفت در بازار را تضمين مي كند.
خطيبي با بيان اينكه اعضاي اوپك نبايد در باره نا آرامي هاي سياسي اخير در ليبي به زودي واكنش نشان دهند ، گفت :با وجود تعليق برخي از پروژه هاي توليد نفت متعلق به شركت هاي نفتي بين المللي در ليبي همچنان نفت كافي در بازارهاي جهاني موجود است.
وي تصريح كرد :‌منابع ثانويه ، توليد روزانه اوپك در ماه ژانويه را 29 ميليون و 700 هزار بشكه در روز برآورد كرده اند، در حالي كه تقاضاي جهاني نفت خام در اين فصل بيشتر از 29 ميليون بشكه در روز نخواهد بود.
به گزارش پايگاه خبري تو دي آنلاين ' علي النعيمي' وزير نفت عربستان سعودي با اشاره به ناآرامي هاي اخير در منطقه و افزايش قيمت جهاني نفت گفته است كه اعضاي اوپك براي افزايش عرضه نفت خام در صورت نياز آمادگي دارند.
وي در يك كنفرانس خبري پس از گردهمايي غير رسمي اعضاي سازمان كشورهاي صادر كننده نفت (اوپك) در حاشيه نشست مجمع جهاني انرژي (آي.يي.اف) در رياض گفت : اعضاي اوپك آماده هستند در صورت اختلال در عرضه نفت به دليل نا آرامي هاي سياسي در خاورميانه و شمال آفريقا، عرضه نفت خام را افزايش دهند.
النعميمي اظهار داشت كه اعضاي اوپك در صورت وقوع هر گونه كمبود در بازارهاي جهاني آماده پاسخ گويي به اين كمبود هستند. به هر حال گسترش ناآرامي ها در خاورميانه مي تواند باعث افزايش چشمگير بهاي نفت و گاز در جهان و به دنبال آن پيامدهايي براي اقتصاد بيمار دنيا شود.
تاثير منفي ناآرامي هاي اخير در چند كشور عربي در اقتصاد آمريكا و اروپا به دليل وابستگي آنها به نفت مشهود است و افزايش رو به رشد قيمت جهاني نفت ركود اقتصادي جهاني را تشديد خواهد كرد.
در همين زمينه پيش بيني مي شود اگر ترانزيت نفت از كانال سوئز دچار اختلال و ناآرامي ها ي منطقه به عربستان سعودي نيز كشيده شود بهاي نفت ممكن است به سرعت به 150 دلار در هر بشكه برسد.

امضا كاربر
خواستنِ دوبارهٔ بعضی‌ از آدمها ،
مثل پیکِ آخر مشروبه
نمیدونی بخوری
حالتو بهتر می‌کنه یا بالا میاری …! EAV
شنبه ۷ اسف ۱۳۸۹ ۱۴:۳۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.