به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار علمي،فرهنگي و هنري v / نرم‌افزار «كاهش زمان انتظار مراجعين در مراكز درماني عمومي »

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نرم‌افزار «كاهش زمان انتظار مراجعين در مراكز درماني عمومي »

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 5,659
اعتبار: 34
سپاس کرده: 899
سپاس شده: 1,175 در 657 موضوع

امتياز: 389.18

ارسال: #1
نرم‌افزار «كاهش زمان انتظار مراجعين در مراكز درماني عمومي »
از سوي پژوهشگران دانشگاهي ارائه شد:
نرم‌افزار «كاهش زمان انتظار مراجعين در مراكز درماني عمومي »


پژوهشگران فناوري اطلاعات دانشگاه تربيت مدرس با ترکيب دو سناريوي تغيير زمان شروع به کار سيستم و نوبت‌دهي به صورت mixed mode بدون تحميل هزينه، موفق به ارائه راهکاري شدند که با استفاده از آن امکان دسترسي به اولين سرويس براي 83 درصد مراجعين به مراکز درماني عمومي در کمتر از 30 دقيقه فراهم مي‌شود.

به گزارش سرويس پايان نامه ايسنا، بهينه کردن مراکز مراقبت از سلامت بيشتر از هميشه با مشکل مواجه است. مسايلي از قبيل دسترسي بيشتر افراد به سرويس‌هاي مراقبت از سلامت، پيرشدن جمعيت، پيشرفت تکنولوژي و افزايش هزينه‌هاي مراقبت از سلامت فشار زيادي را بر روي سازمان‌هاي مربوط ايجاد مي‌کند. همه انسان‌ها از تولد تا مرگ بخشي از سيستم مراقبت از سلامت هستند و در همه کشورهاي جهان مراقبت از سلامت از عوامل مهم تاثيرگذار بر نرخ رشد اقتصادي است.

مهندس يداله پدرام، کارشناس ارشد فناوري اطلاعات دانشگاه تربيت مدرس، كه اين تحقيق در قالب پايان نامه وي انجام شده است، ضمن بيان اين مقدمه افزود: مديريت يک مرکز بيماران سرپايي بسيار مشکل است. هميشه مهمترين مشکلي که مديريت در اين مراکز با آن مواجه است، زمان انتظار طولاني بيماران است و بدتر اينکه زمان مشاوره و سرويس‌گيري بيمار بسيار کمتر از زمان انتظار است. سيستم‌هاي مراقبت از سلامت کاملا پيچيده و داراي منابع محدود هستند. پس لازم است راهي بيابيم تا هم رضايت بيمار و هم بازدهي کلي سيستم افزايش يابد. براي دستيابي به اين اهداف، بايد جريان بيمار در سيستم، بهبود يافته و زمان انتظار مراجعين کاهش يابد.

وي با اشاره به تحقيقات بسياري که تا كنون در خصوص کاهش زمان انتظار صورت گرفته در تشريح پروژه خود گفت: اين پژوهش با استفاده از شبيه‌سازي رخدادهاي گسسته جريان بيمار در يک درمانگاه عمومي مدلسازي و بهينه شد. پس از جمع¬آوري کليه اطلاعات 400 نفر از مراجعين شامل مشخصات فردي ( سن-جنس- تحصيلات و...) و اطلاعات مربوط به زمان ورود- زمان انتظار در سيستم- زمان سرويس‌گيري، نحوه توزيع آن،ها، زمان خروج از سيستم، با استفاده از نرم‌افزار any logic يک مدل شبيه‌سازي از مرکز درماني ساخته شد.

مهندس پدرام به بررسي سناريوهاي مختلف اشاره کرد و افزود: هفت سناريو جهت کاهش زمان انتظار مطرح شد که عبارتند از افزايش ساعات کاري سيستم- تغيير زمان شروع به کار سيستم، افزايش تعداد پزشکان، افزايش تعداد پرسنل پذيرش، نوبت‌دهي بصورت mixed mode ، استفاده از پزشکان جديد بصورت part time و ترکيبي از دو سناريوي تغيير زمان شروع بکار سيستم و نوبت‌دهي بصورت mixed mode.

به گفته وي،‌ با استفاده از يک مدل تصميم‌گيري چند معياره امتياز سناريوهاي پيشنهاد شده محاسبه شد. در امتيازدهي به هر سناريو ميزان کاهش زمان انتظار در اثر اجراي سناريو با استفاده از مدل شبيه‌سازي شده و نيز هزينه قابليت پذيرش و قابليت اجراي سناريو و سازگاري آن با ساير عملکردهاي سيستم با استفاده از نظر افراد خبره و از طريق پرسشنامه مدنظر قرار گرفت.

وي در خصوص يافته‌هاي پژوهش گفت: حدود 65درصد مراجعين بيش از 30 دقيقه براي دسترسي به اولين سرويس منتظر مي‌مانند که اين امر با منشور بيماران که بيان مي‌کند 75 درصد مراجعين بايد در کمتر از 30 دقيقه به اولين سرويس دست يابند تفاوت زيادي دارد.

پدرام در پايان تاکيد کرد: سناريوي ترکيبي از دو سناريوي تغيير زمان شروع بکار سيستم و نوبت‌دهي به صورت mixed mode بدون تحميل هزينه و با تاييد خبرگان بهترين نتيجه را در برداشت و با استفاده از آن 83 درصد مراجعين در کمتر از 30 دقيقه به اولين سرويس دسترسي خواهند داشت.

اين پژوهش با راهنمايي دکتر محمدمهدي سپهري، عضو هيات علمي دانشگاه انجام شده است.

امضا كاربر
خواستنِ دوبارهٔ بعضی‌ از آدمها ،
مثل پیکِ آخر مشروبه
نمیدونی بخوری
حالتو بهتر می‌کنه یا بالا میاری …! EAV
شنبه ۷ اسف ۱۳۸۹ ۱۵:۳۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.