به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار گياهان و حيوانات / حیوانات خانگی v / مطالب جالب پیرامون زندگی جانوران

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مطالب جالب پیرامون زندگی جانوران

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 7,918
اعتبار: 24
سپاس کرده: 1,576
سپاس شده: 2,164 در 940 موضوع

امتياز: 1,301.66

ارسال: #1
مطالب جالب پیرامون زندگی جانوران
مطالب جالب پیرامون زندگی جانوران در ادامه مباحثي كه در مورد جلوه هاي آفرينش داشتيم صفحه ديگري از كتاب با عظمت آفرينش را باز مي كنيم تا با شما شنوندگان عزيز به حقايق جالبتري پي ببريم اين بار از دنياي جانوران با شما سخن مي گوئيم و با برخي از شگفتيهاي زندگي آنها آشنا مي شويم.
بسياري از ما به اندازه اي به كارهاي معمولي زندگي سرگرم هستيم كه فرصتي براي توجه به جهان جانوران روي زمين نداريم و شايد اصلا اين موضوع براي ما مهم نباشد درصورتيكه در روي زمين جانوراني زندگي مي كنند كه در وجود آنها اسرار شگرفي وجود دارد آشنايي با اين اسرار حيرت انگيز ما را متوجه قدرت بيكران خداوند در آفرينش مي كند.
در عالم حيوانات نيز تنوع زيادي حاكم است بعضي از حيوانات آنقدر ريز و كوچك هستند كه با چشم غيرمسلح ديدن آنها امكان پذير نيست و بايد در زير ميكروسكوپ آنها را مورد مطالعه قرار داد برخي نيز چنان غول پيكر و بزرگند كه انسان از ديدن آنها متعجب مي شود جمعي در دريا زندگي مي كنند و گروهي در خشكي بسر مي برند.
***مختصر مطالعه اي در زندگي پراسرار جانوران - اين حقيقت را بر ما روشن مي سازد كه رشد هريك از آنها درطول حيات خود تدريجا و براساس برنامه معيني صورت مي گيرد ماهيها و نهنگهاي غول پيكري كه در آغوش درياها و اقيانوسها هستند پرندگان زيبايي كه با پر و بالهاي رنگين سر از تخم درمي آورند و انواع پستانداران و يا حتي جانوران ذره بيني - هيچ يك از قانون طبيعي تكامل مستثني نيستند.
نكته قابل توجه اين است كه آفريننده دانا و حكيم براي هر نوع موجود زنده قوا و غرائزي قرار داده تا موجوديت خود را در مراحل مختلف رشد حفظ كند و وسائل بقا و زندگي خود را در هر مرحله فراهم سازد.
***امام صادق (ع) در بيان قدرت آفريدگار درمورد آفرينش حيوانات به يكي از شاگردانش به نام مفضل مي فرمايد :
اي مفضل ! در خلقت حيوانات چنين مقدر شده كه هريك بر وفق صلاحشان آفريده شوند براي گوشتخواران مقدر شده كه زندگيشان از راه شكار بگذرد به تدبيري كه در خلقت گوشتخواران به كار رفته اندكي تامل كن كه داراي دندانهاي تيز و پنجه هاي محكم و دهاني بزرگند ازآنجاكه مقدر شده كه طعامشان گوشت باشد طوري خلق شده اند و به توانائيهايي مجهزند كه در شكار كردن به كار مي آيد اما علفخواران با سمهاي شكاف دار آفريده شده اند تا آنها را به هنگام چريدن از سفتي و سختي زمين حفظ كند و بعضي از آنها را با سمهاي يكپارچه و مدور كه وسط آن گود است آفريده تا بر زمين استوار شود و براي سواري دادن و باربري آماده گردد.
***هريك از جانواران براساس توانائيهاي خود به طور غريزي مي دانند كه چگونه بايد زندگي كنند چگونه براي خود مسكن پيدا كرده و يا آشيانه اي بسازند يا حتي مي دانند كه بچه هاي خود را به چه شكل بزرك كنند دشمنان خود را نيز مي شناسند و راه فرار و يا دفاع از خود را به خوبي مي دانند اينها همه دليل بر اين است كه آفريدگار جهان با علم و تدبير خويش راههاي زندگي و بقاء اين جانوران را فراهم كرده است خداوند در زمين آنقدر ذخائر فراوان و نعمتهاي بيكران قرار داده كه جوابگوي انواع احتياجات جانوران است بطوريكه جانوران ضعيف نيز مانند قوي ترين آنها به فراخور حال خود از سفره كرم و احسان خداوند بهره مند مي شوند فراهم كند روزي مار و مور اگر چند بي دست و پايند و زور.
***يكي از آيات بزرك خداوند در جهان - تعادل و توازن در خلقت جانوران است به مثالي توجه كنيد :
مي دانيم كه كركسها پرندگاني درنده و گوشتخوار هستند و درعين حال عمر طولاني نيز دارند اگر اين جانوران مانند گنجشك و كلاغ زاد و ولد فراوان داشتند مسلما آسايش و زندگي پرندگان ديگر و يا حتي انسانها به خطر مي افتاد ولي خلقت آنها كنترل شده و ميزان توليد مثل آنها كم است اگر جانوراني مثل گرك و يا شير نيز همچون آهو و يا گوسفند در روي زمين بسيار يافت مي شدند بزودي سطح زمين را از جانوران ديگر خالي مي كردند.
به مثالي ديگر توجه كنيد حشره اي مانند مگس در هر دوره از تخم گذاري خود صدهاهزار تخم مي گذارد ولي عمر آنها تقريبا از دو هفته تجاوز نمي كند حال اگر عمر مگس چند ماه و يا چندين سال بود زندگي طاقت فرسا مي شد.
از اين نمونه در عالم خلقت بسيار به چشم مي خورد انسان با مشاهده اين شگفتيها پي مي برد كه براستي دست تدبيري هوشيارانه و دقيق زندگي موجودات زنده را اداره و تنظيم مي كند.
***از ديگر نكات قابل توجه در زندگي جانوران اين است كه آنها به خوبي با زيستگاههايي كه در آن زندگي مي كنند سازگار مي شوند بدن جانوران با نوع زيستگاه هايشان سازگار است. جانوراني كه در مناطق سردسير زندگي مي كنند انبوهي از لايه هاي چربي در زير پوست دارند كه آنها را گرم نگه مي دارد و يا اينكه از پوشش مويي ضخيمي برخوردارند تا بدن آنها درمقابل سرما محافظت شود به عنوان مثال خرس قطبي از اين مزايا برخوردار است.
اما خرسهايي كه در مناطق معتدل زندگي مي كنند به لحاظ فيزيكي چنين ويژگي را ندارند بعضي از جانوران گرمسيري مثل نوعي از روباه داراي گوشهاي بزرگي هستند اين گوشها به دفع حرارت اضافي بدنشان كمك كرده و در آن نقاط بسيار گرم آنها را خنك مي كند بسياري از جانوران بياباني نيز در طول روز مي خوابند تا از گرماي آفتاب در امان بمانند.
اما اگر نگاهي به آيات قرآن داشته باشيم به اين حقيقت پي مي بريم كه خداوند ضمن آياتي علاوه براينكه اشاره به خلقت برخي از جانوران دارد و از آنها نام مي برد به انسان متذكر مي شود كه در خلقت آنها دقت و انديشه كند تا قدرت و حكمت الهي را دريابد براستي زندگي و يا ساختمان وجودي حيوانات از شتر گرفته تا حشراتي مثل زنبور اسرار و نكات تامل برانگيز بسيار دارد خداوند در آياتي به منافع جانوران ازجمله چهارپايان نيز اشاره مي كند به عنوان مثال در سوره نحل آيات 5 و 6 چنين مي خوانيم :
و چهارپايان را آفريد درحاليكه براي شما در آنها وسيله پوشش و منافع ديگر است و از گوشت آنها مي خوريد و در آنها براي شما زينت و شكوه است.
هنگاميكه به استراحتگاهشان باز مي گردانيد و هنگامي كه صبحگاهان آنها را به صحرا مي فرستيد.
در آياتي كه قرائت كرديم خداوند علاوه بر اينكه به فوايد بيشمار آنها از لحاظ پوشاك و خوراك اشاره مي كند نكته اي جالب را هم بيان فرموده و آن آثار روحي و رواني است كه وجود برخي از حيوانات براي انسان دارد همانطور كه در آيه ذكر شد به عنوان مثال منظره حركت جمعي گوسفندان و چهارپايان به سوي چراگاه و سپس بازگشتشان - براي هر بيننده اي مي تواند لحظاتي زيبا و مفرح را فراهم آورد.

امضا كاربر
خدايا ظهر امام زمان را نزديك بفرما
اللهم عجل لوليك الفرج
چهار شنبه ۱۰ فرو ۱۳۹۰ ۱۸:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.