به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

معایب نوشیدن آب بطری

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #1
معایب نوشیدن آب بطری
معایب نوشیدن آب بطری طبق آخرین تحقیقی كه به وسیله این گروه ها انجام شده، ۱۸ درصد از ۱۷۳ شركتی كه در بازار امریكا در این حوزه فعالیت می كنند، نمی گویند منبع آبی كه عرضه می كنند چیست. یك سوم این شركت ها هم خواص درمانی یا خلوص آب درون بطری های پلاستیكی را اعلام نمی كنند.
سالانه در سراسر جهان ۷/۲ میلیون تن پلاستیك مشتق شده از مواد نفتی برای ساخت بطری های آب مورد استفاده قرار می گیرد. بهایی كه مشتریان برای بطری های آب می پردازند هزار و ۹۰۰ برابر هزینه ای است كه صرف آب لوله كشی می كنند.

حالا مدتی است كه دوستداران طبیعت این روند را زیر سؤال می برند. آنها می پرسند: «آیا اسراف نیست كه ما آب بطری های پلاستیكی را بخریم درحالی كه می توانیم آب آشامیدنی خود را آزادانه و ارزان از شیر آب تأمین كنیم؟ »

آب كه فراوان ترین و آزادترین منبع كره زمین است از دهه ۶۰ شمسی با تجارت آمیخته شده از آن زمان میزان فروش بطری های آب همواره روندی صعودی داشته بطوری كه طبق نظر مؤسسه ورلد واچ، مصرف آب بطری از سال ۷۰ چهار برابر شده است.

در حال حاضر تنها مردم امریكا هر سال بیش از ۳۰ میلیارد لیتر آب و ۵۰ میلیارد بطری (عمدتاً پلاستیكی) مصرف می كنند، یعنی امریكایی ها در روز ۱۴۰ میلیون بطری را دور می ریزند. طبق نظر مؤسسه سیاستگذاری زمین (EPI)، برای ساخت بطری های آبی كه به تقاضای امریكایی ها پاسخ دهد، لازم است بیش از ۵/۱ میلیون بشكه نفت در سال استخراج شود. این میزان نفت می تواند سوخت ۱۰۰هزار خودروی امریكایی را در یك سال تأمین كند.

یكی از محققان این مؤسسه به نام امیلی آرنولد می گوید: «تنها با این استدلال كه می توانیم بطری های پلاستیكی را بازیافت كنیم نباید به این شكل به تولید و مصرفشان ادامه دهیم، چراكه براساس آمار مؤسسات بازیافت، در امریكا عمر ۸۶ درصد بطری های پلاستیكی آب به شكل زباله و آشغال به پایان می رسد.»

طبق نظر گروه های حفاظت از محیط زیست و انجمن های حفظ منابع طبیعی بیش از ۹۰ درصد پولی هم كه مشتریان برای بطری های آب می پردازند برای همه چیز است بجز خود آب. به این ترتیب قسمت اعظم پولی كه مشتریان می پردازند صرف خود بطری پلاستیكی، بسته بندی، حمل و نقل، بازاریابی و دیگر مخارج و البته سود عرضه كنندگان این بطری ها می شود.

گروه های حفاظت از محیط زیست از فقدان شفافیت در كار عرضه كنندگان عمده بطری های آب نیز انتقاد می كنند. طبق آخرین تحقیقی كه به وسیله این گروه ها انجام شده، ۱۸ درصد از ۱۷۳ شركتی كه در بازار امریكا در این حوزه فعالیت می كنند، نمی گویند منبع آبی كه عرضه می كنند چیست. یك سوم این شركت ها هم خواص درمانی یا خلوص آب درون بطری های پلاستیكی را اعلام نمی كنند.

گروه های محیط زیستی توصیه می كنند كه مشتریان به جای خرید بطری های آب به دنبال آب لوله كشی تصفیه شده بروند. آنها می گویند كه به این ترتیب پولتان را پس انداز می كنید، آبی می نوشید كه خالص تر از آب لوله كشی است و به حل معضل اشباع جهان از بطری های پلاستیكی هم كمك می كند. درضمن با این كار شركت های عرضه كننده آب های داخل بطری را هم وامی دارید از استانداردهای لازم پیروی كنند.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۲۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.