به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / تالار گفتگو عمومی / تالار اخبار و تازه ها / اخبار علمي،فرهنگي و هنري v / منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در ایران

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در ایران

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #1
منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در ایران
منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در ایران مسئولان موزه ملی ایران باستان از ادامه نمایش منشور کوروش تا ۲۳ فروردین خبر دادند.
مسئولان موزه ملی ایران باستان از ادامه نمایش منشور کوروش تا ۲۳ فروردین خبر دادند.

مدیر روابط عمومی موزه ملی ایران باستان به استقبال بی نظیر مردم از نمایش این اثر تاریخی اشاره کرد و گفت: در پی مذاکره سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با مقامات موزه بریتانیا ، منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در تهران باقی خواهد ماند.

شیرافکن افزود: با تمدید حضور منشور کوروش در ایران این امکان برای علاقه مندان در سراسر کشور فراهم شد تا در تعطیلات نوروز برای دیدن این اثر تاریخی به تهران سفر کنند.

وی گفت: منشور کوروش قرار است در مراسمی در ۲۵ فروردین به موزه بریتانیا بازگردانده شود.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۴۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #2
RE : منشور کوروش تا ۲۳ فروردین در ایران
منشور كوروش از ایران مسافر نیویورك می شود منشور كوروش كه ۱۹ شهریورماه سال گذشته از موزه بریتانیا به ایران منتقل شد پس از گذشت ۷ ماه، پایان فروردین امسال از تهران برای نمایش در سازمان ملل به نیویورك می رود.
منشور كوروش كه ۱۹ شهریورماه سال گذشته از موزه بریتانیا به ایران منتقل شد پس از گذشت ۷ ماه، پایان فروردین امسال از تهران برای نمایش در سازمان ملل به نیویورك می رود.به گزارش خبرنگار جامعه فارس، استوانه گلی منشور كوروش بعنوان كهن ترین سند حقوق بشر در سال ۱۸۷۹ میلادی توسط هیئت باستان شناسی بریتانیایی در بابل كشف و نخستین بار طی مدت زمان جشن های ۲۵۰۰ ساله پهلوی به مدت ۱۰ روز به كشور بازگشت.پس از گذشت ۴۰ سال از نخستین نمایش منشور در ایران، مسئولان میراث فرهنگی توانستند این كتیبه را از موزه بریتانیا به امانت بگیرند. ۱۹ شهریور ماه سال ۱۳۸۹ منشور كوروش وارد ایران شد و ۲۰ شهریورماه در ویترین مخصوص خود در موزه ملی ایران جای گرفت.ابتدا قرار بود این منشور تنها ۴ ماه در ایران به معرض نمایش عمومی قرار گیرد اما پس از انجام رایزنی ها با موزه بریتانیا این زمان تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۰ تمدید شد.

۲۷ فرودین؛ مراسم وداع ایران با منشور كوروش

آزاده اردكانی؛ مدیر كل موزه ملی ایران درباره پایان زمان نمایش منشور كروروش در ایران به خبرنگار فارس گفت: ۲۳ فروردین ماه امسال آخرین مهلت بازدید از منشور كوروش در موزه ملی است. این زمان دیگر به هیچ وجه قابل تمدید نیست.البته این موضوع در یكی از بندهای قرارداد بین موزه برتانیا و موزه ملی ایران نیز تأكید شده است كه "پس از پایان زمان تعیین شده برای نمایش منشور كوروش در ایران این زمان تحت هیچ شرایطی تمدید نخواهد شد. "به گفته مدیر كل موزه ملی ایران ۲۷ فروردین ماه مراسم اختتامیه حضور منشور كوروش در ایران برگزار می شود و تا ۲ روز پس از آن این منشور از كشور خارج خواهد شد.اردكانی معتقد است كه "حضور منشور كوروش در ایران ركورد بازدید از موزه های كشور را شكست ". این آمار تا دی ماه سال گذشته ۲۰۴ هزار نفر به طور رسمی اعلام شد و آمار جدید بازدیدكنندگان نیز تا پایان زمان نمایش منشور اعلام می شود.

منشور كوروش نوروز ۹۰ به جای نیویورك، نوروز تهران را تجربه كرد

منشور كوروش كه طی ۲ سال اخیر برای انتقال به ایران با كش و قوس های فراوانی از سوی مسئولان موزه بریتانیا و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشورمان مواجه بود، پس از انتقال به ایران، یك بار دیگر هم تمدید قرارداد شد تا بیشتر در موطن خود بماند.مسئولان موزه بریتانیا كه ابتدا برای انتقال منشور به ایران ناامنی در كشورمان را بهانه قرار داده بودند ماه های پایانی سال گذشته حاضر به تمدید قرارداد نمایش منشور كوروش در ایران تا پایان فروردین ماه شدند.این در حالی است كه اردكانی؛ مدیر كل موزه ملی ایران، منشور كوروش به خبرنگار فارس گفت: "پیش از این قرار بود منشور كوروش پس از پایان ۴ ماه نمایش در ایران، برای نوروز ۱۳۹۰ در سازمان ملل در نیویورك به بهانه نوروز باستانی ایران به نمایش دربیاید كه خوشبختانه موفق شدیم مسئولان موزه بریتانیا را متقاعد كنیم كه منشور كوروش در نوروز ۱۳۹۰ در موطن خود باشد تا تمام هم میهنان ایرانی در تعطیلات نوروزی بتوانند از این منشور تاریخی بازدید كنند. "به گفته اردكانی، منشور كوروش پس از پایان زمان نمایش در ایران، در سازمان ملل به نمایش درمی آید.حمید بقایی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز اهمیت منشور كوروش را از این منظر عنوان می كند كه "منشور كوروش از این لحاظ برای ما اهمیت دارد كه در مقطعی از تاریخ زمانی كه حكمرانان منطقه ای را فتح می كردند ملت مغلوب را یا می كشتند یا زنان و فرزندان آن ها را به اسارت می بردند زمین ها و كشتزارهایشان را نابود می كردند اما برای اولین بار در تاریخ بشر وقتی سربازان ارتش ایران بابل را فتح كردند به جای دستور كشتار، فرمان رعایت حقوق مردم را دریافت كردند. منشور كوروش برای این اهمیت دارد كه نشان می دهد فرهنگ ایران، ظلم ستیز و طرفدار حق است و ایرانیان در مقطعی از تاریخ، اسلام ، آن هم اسلام علوی را پذیرفتند. "

جان كرتیس: با ارسال منشور كوروش، سخاوتمندی ایرانی ها را پاسخ دادیم

به اعتقاد جان كرتیس؛ مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا، انتقال منشور كوروش به ایران پاسخ به سخاوتمندی ایرانی ها است.وی می گوید: ایران امانت های بسیاری به موزه بریتانیا سپرده است كه از جمله آن نمایش اشیای تاریخی ایران در نمایشگاه شاه عباس صفوی است. در واقع ما با امانت منشور كوروش به ایران، پاسخی به سخاوتمندی ایرانی ها داده ایم.به گزارش فارس، منشور كوروش؛ استوانه ای با ۲۳ سانتی متر طول و ۱۱ سانتی متر عرض است كه دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان آكادی و به خط میخی بابلی نوشته شده است.گمان نخستین باستان شناسان این بوده كه این لوح توسط یكی از پادشاهان بابلی نگاشته شده است. اما پس از بررسی خط شناسان مشخص شد كه این استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به هنگام ورود سپاه ایران به بابل و فتح این شهر به فرمان كوروش، بنیان گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان نوشته شده است. ترجمه و انتشار متن این استوانه گلی نشان داد آن چه از خاك بابل كشف شد، "نخستین منشور جهانی حقوق بشر " است.استوانه كوروش در سال ۱۲۸۵ خورشیدی توسط هرمز رسام، باستان شناس بریتانیایی الاصل آسوری تبار، در معبد بزرگ اِسَـگیلَـه (نیایشگاه مَـردوك) در شهر باستانی بـابـل در بین النهرین كشف شد و بنابر قوانین آن زمان از ایران خارج و تاكنون نیز در بخش ایران باستان موزه بریتانیا نگهداری می شده است.منشور كوروش كه برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی برای نمایش عمومی وارد ایران شده است، تنها یك بار در جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله برای نمایش در ایران از موزه بریتا نیا خارج شد. آن زمان یعنی در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، منشور را ۵ هزار پوند بیمه كردند و این شیء تنها به مدت ۱۰ روز در ایران و در موزه برج آزادی تهران به نمایش درآمد.یك كپی از منشور كوروش به عنوان كهن ترین فرمان شناخته شده تفاهم و همزیستی ملت ها در ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورك نگهداری می شود.در سال ۱۳۴۸ در گردهمایی حقوق دانان سراسر جهان كه در كنار آرامگاه كوروش برگزار شد، كوروش را نخستین بنیانگذار حقوق بشر نامیدند.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۴۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.