به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

هیپنوتیزم و ناظر پنهان

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #1
هیپنوتیزم و ناظر پنهان
هیپنوتیزم و ناظر پنهان در این لحظه که این متن را می خوانید خوابید یا بیدارید؟
در این لحظه که این متن را می خوانید خوابید یا بیدارید؟

پرسشی واضح است همه ی ما تفاوت بین خواب و بیداری را می دانیم تفاوت میان هشیاری و نا هوشیاری.

البته از ناهشیار آگاهی زیادی نداریم و ناهشیار همچنان در طی قرون متمادی در سایه و ابهام قرار گرفته است البته خود هشیار نیز جنبه ی خصوصی دارد چرا که لحظه ای توجه خود را به مطلبی معطوف می کنیم و لحظه ای دیگر غرق اوهام و خیال می شویم در کل هشیاری طیف گسترده ای است از یک حواسپرتی ساده تا گم گشتگی و تحریفات ادراکی ناشی از مصرف دارو می تواند باشد .

هیچیک از حالتهای دگرگون هشیاری به اندازه ای هیپنوتیزم بحث انگیز نبوده است ، هیپنوتیزم که زمانی سحر و جادو به حساب می آمد امروزه موضوع بررسی های دقیق علمی قرار گرفته است و همانند سایر حوزه های روانشناختی دارای مجهولات بسیاری است .

در هیپنوتیژم ، کسی که علاقه و آمادگی همکاری دارد (و تنها چنین اشخاصی در اکثر موقعیتها قابل هیپنوتیزم شدن می باشند )بخشی از کنترلی را که بر رفتار خود دارند به هیپنوتیزم کننده واگذار می کنند و تحریفاتی را در واقعیت می پذیرند .

برای ایجاد چنین حالتی هیپنوتیزم کننده از روشهای مختلفی می تواند استفاده کند می توان از روشهای آرامش دهی استفاده کرد یا حتی در حالت فعالیت شخص را به خواب هیپنوتیزمی برد البته توجه بفرمایید خواب در اینجا جنبه ی استعاره ای ست چون شخص واقعا به خواب نمی رود و همچنان به صدای هیپنوتیزم کننده گوش می دهد به عنوان مثال در تحقیقی از هیپنوتیزم شدگان خواسته شد با دوچرخه های ثابت آزمایشگاهی رکاب بزنند و در همان حال افزایش نیرو به آنان تلقین شد این آزمودنیها به اندازه ی کسانی که به شیوه ی آرمیدگی هیپنوتیزم شده بودند پاسخدهی مثبت داشتند .

تغییرات زیر از مشخصات حالت هیپنوتیزم است :

برنامه ریزی متوقف می شود و شخص مایل نیست خودش کاری انجام دهد و منتظر تلقینات هیپنوتیزم کننده می شود

توجه گزینشی تر از معمول می شود شخصی که به او گفته می شود فقط به صدای هیپنوتیزم کننده گوش دهد تمام صداهای دیگر را ناشنیده می گیرد

تخیلات غنی به آسانی بر انگیخته می شود ممکن است شخص فکر کند در زمانی و مکانی دیگر در حال تجربه های دیگری است

واقعیت آزمایی کاهش می یابد و تحریف واقعیت پذیرفته می شود شخص هیپنوتیزم شده ممکن است بی چون و چرا تجربه های موهومی را بپذیرد

تلقبن پذیری افزایش می یابد ، اصولا هیپنوتیزم شدن شخص منوط به این است که شخص تلقین پذیر باشد اما اینکه تلقین پذیری افزایش می یابد خود موضوع بحث بر انگیزی است البته مختصری افزایش هست اما نه چنان که دیگران تصور می کنند

در اغلب موارد فراموشی پس هیپنوتیزمی دیده می شود کسی که بسیار هیپنوتیزم پذیر باشد با دریافت دستور همه یا قسمتی از وقایع جلسه را فراموش می کند و با صدور علامتی که قبلا تعیین شده همه ی خاطرات جلسه را به یاد می آورد

با هیپنوتیم می توان در افراد پاسخ های حرکتی ایجاد کرد مثلا به شخص تلقین شود که دستش خشک شده و شخص عملا نخواهد توانست دست خود را حرکت دهد یا اگر حرکت دهد بسیار سخت این کار را انجام خواهد داد .

در هیپنوتیزم می توان از توهمات مثبت و منفی استفاده نمود توهمات مثبت یعنی صدای یا چیزی که وجود ندارد را شخص ببیند و توهمات منفی یعنی چیزی که وجود دارد و قابل درک است را شخص درک نکند از توهمات منفی می توان برای مهار درد استفاده نمود مثل سوختگی یا شکستگی نه آنکه درد به کلی متوقف شود بلکه آن را می توان کاهش داد .

بسیاری از تغییرات رفتاری مورد نطر را می توان از طریق تلقینات پس هیپنوتیزمی ایجاد نمود و حتی بسیاری از توهمات را نیز می توان ایجاد نمود بطور مثال به آزمودنی گفته شده بعد از بیدار شدن از حالت هیپنوتیزم خواهد دید که خرگوشی در دست دارد و آن را نوازش می کند و خرگوش می پرسد:

« ساعت چند است ؟ »

دیدن و نوازش خرگوش برای بسیاری از آزمودنی ها امری عادی است اما زمانی که متوجه می شوند وقت را دارند اعلام می نمایند شگفت زده می شوند و سعی می کنند رفتار خود را توجیه کنند :

« راستی ببینم کی از من ساعت را پرسید؟ شاید بی معنا باشد اما مثل اینکه خرگوش از من پرسید اما خرگوش که حرف نمی زند !!!!!!!»

و اما مفهومی که در محافل روانشناسی امروزه بحث برانگیز می باشد و برای خود من بسیار فابل تامل و تعمق می باشد مفهوم ناظر پنهان می باشد دکتر هیلگارد متوجه شد:

در بسیاری از افرادی که هیپنوتیزم می شوند بخشی از ذهن که خارج از حیطه ی آگاهی است ظاهراٌ نوعی نظارت کلی بر تجارب او دارد یافته به شرح زیز است :

« دکتر هیلگارد در شرایطی شگفت انگیز موفق به کشف دو فرایند هیپنوتیزم شد در کلاس برای نمایش عملی هیپنوتیزم ، آزمودنی مجرب و تصادفاٌ نابینایی را ،انتخاب کرده بود .

هیلگارددر آزمودنی ، ناشنوایی ایجاد کرد و به او گفت زمانی قادر به شنیدن خواهی شد که دستی بر شانه ات گذاشته شود .

آزمودنی که تماس خود را با جهان خارج از دست داده بود ، حوصله اش سر رفت و شروع کرد به فکر کردن درباره ی چیزهای دیگر .

هیلگارد به شاگردانش نشان داد که این آزمودنی از پاسخدهی در برابر صدا و صحبت به کلی ناتوان است ، اما بعد این سوال پیش آمد که آیا آزمودنی واقعا تا این اندازه که فکر می کنیم فاقد پاسخدهی است ؟

هیلگارد با صدای آرامی از آزمودنی پرسید :

« با اینکه در حالت ناشنوایی هیپنوتیزمی هستی ، ممکن است چیزی در وجود تو هنوز قادر به شنیدن باشد ؟اگر چنین است ، لطفا انگشت سبابه ات را بلند کن »

و در برابر حیرت حاضران و حتی خود آزمودنی هیپنوتیزم شده انگشت وی بلند شد .

در این موقع آزمودنی اظهار داشت می خواهد بداند قضیه چیست ؟ هیلگارد دستی بر روی شانه ی آزمودنی گذاشت تا بتواند بشنود و به وی قول داد که بعداٌ ماجرا را توضیح خواهد داد، در عین حال از آزمودنی پرسید که آیا چیزی به خاطر می آورد یا نه .

آزمودنی توضیح داد تنها چیزی که به خاطر دارد این است که همه جا سکوت بود بعد حوصله اش سر رفت و شروع کرد به فکر کردن درباره مسئله آمار ، و آنگاه احساس کرد انگشت سبابه اش بلند شد و بنابراین ، خواست علت را بداند .

سپس هیلگارد به آزمودنی گفت :

« می خواهم از آن قسمت از وجودت که به من گوش داد و موجب شد انگشت سبابه ات حرکت کند گزارشی بشنوم »

و اضافه کرد که خود آزمودنی قادر به شنیدن گفته های خودش نخواهد بود ، معلوم شد که این بخش دوم از آگاهی آزمودنی تمام آنچه را که اتفاق افتاده بود شنیده و می تواند آن را گزارش دهد .

هیلگارد برای توصیف این شاهد مستقل ، استعاره مناسبی یافت « ناظر پنهان » (هب ، ۱۹۸۲،صفحه ی ۵۳ )»

ملاحظه میکنیم که استعاره ی ناظر پنهان به یک ساختار ذهنی اشاره دارد که بر تمام رویدادها نظارت دارد از جمله رویدادهایی که شخص هیپنوتیزم شده هشیارانه از آن آگاه نیست وجود ناظر پنهان در بسیاری از آزمایشها تایید شده هیلگارد و همکارانش این پدیده را با تجارب روزمره ی زندگی مقایسه می کنند که شخص دقت خود را میان دو تکلیف تقسیم می کند مانند رانندگی و صحبت کردن بطور همزمان ، یا ایراد سخنرانی و همزمان با آن ارزیابی کیفیت سخنرانی خود .

کیست این پنهان مرا در جان و تن

کز زبان من همی گوید سخن؟

این که گوید از لب من راز کیست

بنگرید این صاحب آواز کیست

در من اینسان خودنمایی می کند

ادعای آشنایی می کند

کیست این گویا و شنوا در تنم؟
فریبا بدیع نیا

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۴۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #2
RE : هیپنوتیزم و ناظر پنهان
هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم هیپنوتیزم به یونانی به معنای خواب می شود و واژه صحیح برگردان کلمه فارسی هیپنوتیزم، خوابواره است که زیاد استفاده نمی شود.
هیپنوتیزم به یونانی به معنای خواب می شود و واژه صحیح برگردان کلمه فارسی هیپنوتیزم، خوابواره است که زیاد استفاده نمی شود. سالیان دور انسان از تکنیک های هیپنوتیزم استفاده می نمودند. آنها در مراسم مذهبی از روشهای خلسه ای خود هیپنوتیزم و گاهاً تکنیک های پیشرفته هیپنوتیزم استفاده می کردند. در حال تلقین پذیری و ترانس قرار می گیرند. اجداد ما با استفاده از تکنیک های خلسه هیپنوتیزم در مراسم مذهبی یا جشن های دروه ای شرکت می کردند و کارهای خارق العاده ای را انجام می دادند. مثلاً ممکن بود با استفاده از تکنیک های خود هیپنوتیزم سوزنی را در بدنشان فرو کنند بدون اینکه دردی داشته باشد. قبلاً تصور می شد این وضعیت بدلیل مراسم های خاص یا فرهنگ های خاص می باشد. زمانیکه تکنیک های هیپنوتیزم کالبد شکافی شد و ما کارکرد هیپنوتیزم را در بدن دیدیم متوجه شدیم که این افراد اکثراً وارد حالت خلسه یا هیپنوتیزم و به نوعی یک تکنیک هیپنوتیزم پیشرفته را بر روی خود اعمال می کردند.

تکنیک های جدید ارائه شده هیپنوتیزم با استفاده از روشهای پیشرفته خود هیپنوتیزم و انجام سریع آن به ما کمک می کند تا در زمینه های مختلف از هیپنوتیزم یا خود هیپنوتیزم استفاده کنیم. تحقیقات زیادی در زمینه تاثیرات سلامتی و هیپنوتیزم انجام گرفته است. آنها نشانگر این مسئله است که روشهای هیپنوتیزم خود هیپنوتیزم می تواند در تمام زمینه ها به ما کمک کند. مثلاً ما می ـوانیم از روشهای هیپنوتیزم در پزشکی در مامایی و زایمان بدون درد را انجام دهیم یا اینکه از روشهای هیپنوتیزم در دندانپزشکی استفاده کنیم. برای کسانی که نسبت به دارو حساسیت دارند یا وحشت زیادی از دندانپزشکی یا تزریق دارو دارند.

البته تحقیقات فقط به اینجا ختم نمی شود. هیپنوتیزم کاربرد خیلی زیادی را می تواند داشته باشد زمانیکه از تکنیک هٔای دیگری همزمان استفاده می شود متوجه می شویم که قدرت تلقین پذیری انسان می تواند او را در همه زمینه ارتقا دهد. مثلاً می توانیم از تکنیک تجسم خلاق و تکنیک پیشرفته خود هیپنوتیزم استفاده کنیم و با روشهای تصورات هدایت شونده یا تکنیک تجسم خلاق بر روی بیماریهای جسمی یا ذهنی تاثیر گذاریم. کسی که در این زمینه تلاش زیادی کرد میلتون اریکسون بود. میلتون اریکسون با استفاده از روشهای خود هیپنوتیزم پیشرفته می توانست در افراد القای متفاوتی را ایجاد کند. تلقین ها و تکنیک های حساسیت زدایی و مقاومت زدایی که میلتون اریکسون در روشهای هیپنوتیزم ارائه می دهد واقعاً قابل تحسین می باشد.

قسمتی از هیپنوتیزم به نمایش بر می گردد و مقوله هیپنوتیزم نمایشی مطرح می شود. در هیپنوتیزم نمایشی که گاهاً خود هیپنوتیزم نمایش می باشد، هیپنوتیزور (کسی که هیپنوتیزم می کند) کارهای خارق العاده برروی سوژه انجام می دهد.

بیشترین چیزی که در هیپنوتیزم نمایشی استفاده می شود، بی حسی و عبور سوزن از بدن می باشد. در حالت هیپنوتیزم با استفاده از تلقین بی حسی ایجاد می گردد که این حالت هیپنوتیزم به ما کمک می کند تا بتوانیم سوزن از بدن عبور دهیم. البته در تکنیک خود هیپنوتیزم پیشرفته ما قادریم به گذشته برگردیم. برگشت به سالهای قبل موضوع کاملاً جذابی می باشد که گاهی افراد را به سالیان قبل از تولد هم بر می گرداند. در هیپنوتیزم بدلیل قدرت تلقین پذیر و قدرت تمرکزیم توانیم هر چیزی را در ذهن القا کنیم می تواند به فردی در حالت هیپنوتیزم القا کنیم که سرد است و او شروع به لرزیدن کند یا اینکه می توانیم در حالت هیپنوتیزم به فردی تلقین گرما کنیم و او از گرما و حرارت شروع به لرزیدن کند. کارهایی که می توانیم در حالت هیپنوتیزم انجام دهیم معمولاً در حالت عادی غیر قابل انجام می باشد. به همین دلیل هیپنوتیزم همیشه مورد توجه قرار گرفته است.

در مورد هیپنوتیزم هر چقدر صحبت کنیم باز هم کم گفته شده است زیرا از روشهای هیپنوتیزم در طول تاریخ به کرات استفاده شده است. بعضی از دولت مردان در طول تاریخ با استفاده های هیپنوتیزم مردم را در راستای اهداف خود قرار می دادند. گاهاً به صورت غیر رسمی گزارش داده می شود که از هیپنوتیزم در موارد قضایی و پلیسی نیز استفاده می شود که نوع و تکنیک های ارائه شده هیپنوتیزم در اینگونه موارد کاملاً با شرایط و موارد عمومی متفاوت می باشد. در بسیاری از مراسم های مذهبی یا تبلیغی در هر موردی افراد از هیپنوتیزم های گروهی استفاده می کنند.

استاد آرام تکنیک های هیپنوتیزمی را از حدود۲۰ سال قبل شروع به انجام دادن کردند ایشان ابتدا بصورت گروهی برروی آموزش خود هیپنوتیزمی برنامه خود را شروع کردند و بدلیل کثرت مواردی که انجام دادند تسلط زیادی بر روی آموزش خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم پیدا نمودند. کتاب هیپنوتیزم کاربردی از آثار ایشان می باشد که همراه با ۳ CD آموزشی خود هیپنوتیزم ارائه می گردد. استاد آرام در کتاب هیپنوتیزم کاربردی سعی کرده است تکنیک های هیپنوتیزم قابل انجام دادن را به صورت کاملاً تکنیکی ارائه دهد. کتاب یادگیری خلاق و آلفای ذهنی از دیگر برنامه های آموزشی خود هیپنوتیزم استاد آرام می باشد که با تاثیر های علمی و مجوزهای وزارت ارشاد همراه است. ایشان برای اولین بار موفق شدند تکنیک آلفای ذهنی را بصورت گروهی و از طریق صوتی بر روی افراد انجام دهند. بیشترین گروه مخاطب تکنیک های یادگیری خلاق و آلفای ذهنی که تکنیک خود هیپنوتیزم در آن اجرا می گردد. عزیزان کنکوری یا کسانی که برای مطالعه تلاش می کنند، هستند.

کتاب هیپنوتیزم پیشرفته از دیگر آثار استاد می باشد که این اثر بصورت اجمالی به بحث هیپنوتیزم پرداخته است و روشها و تلقینات لازم برای بیماریهای مختلف در آن آورده است. کتاب هیپنوتیزم پیشرفته کاملاً کاربردی می باشد.

کتاب خود هیپنوتیزم استاد آرام روشهای مختلف خود هیپنوتیزم همراه با CD های کاملاً کاربردی و خودآموزی می باشد که شما می توانید بدون شرکت در دوره هیپنوتیزم از آن استفاده کنید.
لیلا سجادی

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #3
RE : هیپنوتیزم و ناظر پنهان
خوابهایت را انتخاب کن ساختمانی که در اثر زلزله شدید در حال فرو ریختن است ، امواج سهمناک دریا که ما درحال غرق شدن در آن هستیم و فرار کردن از سگهای وحشی که درتعقیب ما هستند . شما چه تصاویر وحشتناکی را ممکن است درخواب ببینید ؟
● من خواب و رویا را هدایت می کنم !

ساختمانی که در اثر زلزله شدید در حال فرو ریختن است ، امواج سهمناک دریا که ما درحال غرق شدن در آن هستیم و فرار کردن از سگهای وحشی که درتعقیب ما هستند . شما چه تصاویر وحشتناکی را ممکن است درخواب ببینید ؟

وقتی درخواب و رویاء هستیم و این تصاویر را می بینیم عرق می کنیم قلبمان به شماره میافتد گویی پاهایمان نمی خواهند حرکت کنند وبدنمان سرد ومرطوب می شود .

تصاویر وحشتناک رویا هایمان شکل های مختلفی دارند : یک حیوان درنده که ما را تعقیب می کند ، افتادن از ارتفاع بلند مثل ساختمان و یا صخره ای بلند ، ظاهر شدن هیولایی عجیب و... تنوع چنین تصاویری بسیار زیاد وموضوعات آنها معمولا محدود است . آقای امینی ، متاهل و حدودآ ۴۰ سال دارد می گوید مدتی طولانی است که کابوس می بینم ونکته جالب اینکه موضوع کابوس همیشه برایش تکراری است .

وقتی می خوابم در عالم رویا میبینم که من را در لوله Uشکل قطوری قرار داده اند و شیر آب رااز دوطرف لوله در حال پر کردن آب گذاشته اند وبه محض خفه شدن از خواب بیدار می شوم و برخی مواقع سگهای وحشی وخیابانی من را دنبال می کنند.

این را بدانید شما قادرید دشمنان رویاهایتان را به دوستان صمیمی بدل کنید واز موقعیت های ترسناک خواب لحظات شادی را برای خود خلق کنید .هر چه کابوس شما شدید تر با شد توسط ارتبا ط صحیح با رویاهایتان لحظات شیرین تری برای خود خواهید ساخت .

در رویا ما تصاویر وحشتنا ک رامی بینیم ومی ترسیم آنها به ما حمله می کنند وما فرار می کنیم . تصاویر کما کان ما راتعقیب می کنند وما شروع به دویدن می کنیم .درآخر وقتی ما در مرحله پایانی قرار گرفتیم به دام می افتیم .ما به دنیای بیرون وبیداری می گریزیم .در این زمان آن تصاویر منتظرند تا شما را شبی دیگر تعقیب کنند .

اگربه جای فرار کردن ، با تصاویر و رویاهایمان روبرو شویم و به شیوه صحیح درخواب و دنیای بیداری با آنها ارتباط برقرار کنیم می توانیم برآنها غلبه کرده و برآنها پیروز شویم .

تا به حال به این فکر کرده اید که با استفاده صحیح از رویاها می توانیم درعالم بیداری از بسیاری از ضررها جلوگیری کنیم .در این زمینه میتوان برای مثال به داستان عزیز مصر در قران اشاره نمود که درخواب دید هفت گاو لاغر هفت گاو نر را خوردند و با توجه به پیش بینی حضرت یوسف (ع) ، در آن سرزمین هفت سا ل نعمت و فراوانی بود و بعد از آن هفت سال قحطی به دنبال داشت . با روبروشدن با رویاها میتوانیم بر آنها غلبه کرده و پیروز شویم . با این کار می توانیم با مشکلات خود به صورت ریشه ای برخورد کرده و با کمک نیروی فکر و اندیشه خلاق ، ریشه مشکلات را بخشکانیم .

بعضی افراد می گویند ما سراسر شب خواب می بینیم وبرخی دیگر ادعا می کنند که اصلآ خواب نمی بینند . امکان اینکه ما خواب ورویا نبینیم نزدیک به صفر است .ما احتیاج به رویا و خواب داریم .

اکثر افراد بیش از ۲۰ درصد خوابشان را درحال رویاء بینی هستند . نوزادان درحدود ۴۵ ۶۵ درصد زمان خوابشان درحال رویاء بینی هستند . جوانان ومیانسالان بین ۱۵ ۳۰ درصد و افراد مسن بین ۱۸ ۱۳ درصد ازخوابشان را درحال رویاء بینی می باشند . واین مدت می تواند حدود ۴ سال از زندگی یک انسان ۷۰ ساله باشد . پس ما می توانیم با بکار بردن شیوه های صحیح ارتباطی ۴سال مداوم را درآرامش وآنگونه که آرزوداریم سپری کنیم و از تاثیرات بسیار خوب آن درزندگی بهره بگیریم .

مثلا اگرشما قادرباشید کنترل رویا هایتان را دردست بگیرید وبه هرجا دوست داشته باشید سفرکنید وهرکه را که می خواهید ، درخواب ملاقات کنید . یا آنکه قدرت پروازکردن داشته باشید و برروی دریاها پرواز کنید . بعد ازبیدار شدن چه روحیه وانگیزه ای خواهید داشت . با مطالعه زندگی مردان بزرگ تاریخ ودانشمندان مشهور دنیا به اهمیت تاثیر خواب ورویا می توان پی برد . مثلا دکتر حسابی برای حل برخی از مسایل ریاضی در بیداری زمانی به فکر کردن درمورد راه حل اختصاص نمی دادند بلکه تنها با مطالعه سطحی مسئله ، جواب مسئله را دررویاء و خواب می یافتند .

ما می توانیم دردنیای روئیاها تصاویر دوستانه ای بسازیم که نه تنها دررویا بلکه دربیداری نیز کمک حالمان باشند .دوستان روئیایی ما می توانند راه حل های مناسبی برای مشکلاتمان ارائه دهند . آنها می توانند درکلیه مسائل ریز و درشت زندگی نظرات مفیدی ارائه کنند . برای ارتباط با رویاها .....

خواب ورویا راهی است برای تجربه کردن زندگی هایی که به موازات زندگی مان درجریان است .برای کنترل وهدایت خواب وروءیا ابتدابه اختصارعوامل موثربرخواب وروءیارابیان می کنیم.

خوابهای مابه دودسته تقسیم می شوندونکته جالب توجه این است که دسته بندی خوابهاوجه مشترکی با همدیگر دارند. روءیاهایی که مادراوایل زمان خوابیدن می بینیم وروءیاهایی که درانتهای مدت خواب مشاهده می کنیم .خوابهای دسته اول ،معمولا"به مرورتفکرات وذهنیات مادرطول روزبرمی گردد. ولی روءیاهایی که مادراواخرمدت خوابمان می بینیم، روءیاهای صادقانه می تواندباشد، که ازآینده نیزخبر می دهد.

اطلاعاتی که مادرطی روزازطریق حواس پنجگانه (بینایی ،شنوایی ،لامسه ،بویایی ،چشایی )دریافت می کنیم درذهن ناخودآگاه ماثبت می شود.برای مثال همینکه شماالان درحال دریافت اطلاعات ازاین مطلب هستید، می توانددرهدایت روءیاهایتان تاثیربه سزایی داشته باشد.مهمترین قدم برای برنامه ریزی کردن ذهن جهت هدایت روءیاهاتسلط وتوجه به حواس ظاهری ودریافتهای ماازمحیط است. عامل بعدی تحلیل تصاویرواتفاقات درذهن مامی باشد. به عبارت ساده ترتخیلات مادرطول زمان بیداری می تواندتاثیربسزایی درروءیاهای مادرخواب داشته باشد. باتوجه به مطالب فوق درذیل کوتاهترین راه جهت هدایت روءیا به صورت کاربردی آورده شده است .

۱) برای خودتجارب متنوع و گوناگونی اندوخته سازید:سفر،مطالعه ،تماشای آثارهنری ،شنیدن موسیقی، خواندن، کارکردن، تجارب بیرونی، احساسات درونی و...تمام این تجارب درذهنتان ثبت خواهدشد.

۲) چندروزی (حداقل دوتاسه روز)باعلاقه واشتیاق، توجه وتمرکزخاصی برموضوع موردعلاقه تان داشته باشیدوتاهنگام خواب به آن فکرکنیدبادرگیرشدن باموضوع ،گویی دیدن آن رادرروءیامحقق می سازید.حتی می توانیدخود،موضوع خاصی رابرای دیدن درروءیاانتخاب کنید.

۳) به فعالیتهایی بپردازیدکه باروءیاهای موردعلاقه تان تناسب وهماهنگی بیشتری دارند.این مسئله به خصوص قبل ازخواب بسیارمهم است .

۴) درموضوع موردعلاقه تان غرق شویدودرموردآن به کتاب ،فیلم ،سخنرانی ومشاهده مستقیم رجوع کنید.موضوعی راانتخاب کنیدکه برایتان اهمیت دارد.آنچه نیازداریدرافراهم کنید.علاقه شدیدنسبت به یک موضوع ودرگیری عمیق احساسی باآن ،به شماکمک می کندتادرآن موضوع بهترغرق شوید.

۵) به روءیاهایتان به عنوان مسئله ای مهم وضروری درزندگی نگاه کنید.به آنهااحترام بگذاریدتاروءیاهایی ارزشمندراتجربه کرده وبه خاطرآورید.

۶) مکانی بیابیدکه درآن مکان احساس آرامش وتمرکزداشته باشید

۷) دروضعیتی آرام ووانهاده قرارگیرید.می توانید از تمرینات ریکس استفاده کنید .

۸) روءیای موردعلاقه تان راکاملا"روشن وواضح پیش چشم خودمجسم کنید.

۹) به گونه ای روءیای موردعلاقه تان راتجسم کنیدکه گویی هم اکنون درحال وقوع است .بعدازآن تصاویری راازخودتان درحالی که گویی روءیای موردعلاقه تان به پایان رسیده است درذهن مجسم کنید.

۱۰) اعتقادداشته باشیدکه ضمیرناخودآگاه شماروءیای موردعلاقه تان رامی سازد.

۱۱) روءیاهاوتجارب آنهارابااشخاصی که به روءیابینی خلاق علاقه مندهستنددرمیان بگذارید.

۱۲) تاثیرگذاری برروءیاهایک مهارت آموختنی است وبه زمان وتمرین نیازدارد.درصورتی که خیلی سریع دراین کارموفق نشدید،دست ازتلاش برنداشته وبه کارخودادامه دهید.

برای تمرین، اگر مایلید شخص بخصوصی را درخواب ببیند بعداز سپری کردن مراحل بالا قبل از خواب ۳مرتبه تصویر آن شخص را با تمام جزییات که می توانید در ذهنتان مجسم کنید وبعد از هر با تجسم چشمانتان را ببندید وبه فرد مورد نظرفرمان دهیدکه به رویایتان بیاید .
سحر میرشاهی

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
پنج شنبه ۱۱ فرو ۱۳۹۰ ۱۷:۵۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.