به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار آرایش و زیبائی / پوست v / کاربرد سلول های بنیادی در درمان سوختگی

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کاربرد سلول های بنیادی در درمان سوختگی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #1
کاربرد سلول های بنیادی در درمان سوختگی
کاربرد سلول های بنیادی در درمان سوختگی
سوختگی متاسفانه چه در اثر سوانحی چون آتش سوزی و تصادفات باشد و چه در سایر موارد، نه تنها به سلامت جسمی افراد بلکه به سلامت روان آنها نیز آسیب می رساند. بنابراین همواره تحقیقاتی روی این موضوع صورت گرفته است.
پیشرفت های انجام شده در مراقبت های احیا و تغذیه بیماران باعث بقای بیماران مبتلا به سوختگی های وسیع شده است. با این حال سوختگی های وسیع هنوز هم مشکلات زیادی را هم برای بیماران و هم برای پزشکان ایجاد می کند و سبب مرگ و میر تعداد زیادی از این بیماران می شود. روش های مراقبت از زخم در بیماران سوختگی در چند دهه اخیر دارای تغییرات زیادی شده که سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران شده است. یکی از این روش ها، استفاده از تکنیکی است که در آن از قسمتی از پوست سالم بیمار برای پوشاندن ناحیه سوخته شده استفاده می کنند.
متاسفانه این تکنیک در مواردی که سوختگی وسیع باشد و پوست سالم قابل پیوند به میزان کافی در دسترس نباشد، کارایی ندارد. با این حال این درمان هنوز درمان استاندارد و اصلی برای پوشاندن سوختگی های کوچک تر است. از طرف دیگر این محدودیت ها سبب شروع تحقیقات گسترده ای برای پوشاندن زخم های وسیع ناشی از سوختگی شده است. سلول درمانی یک استراتژی درمانی جدید و در حال تکامل است که هدف از آن جایگزینی بافت های به شدت آسیب دیده با سلول های کشت داده شده در خارج از محیط بدن است. در مورد پوست انسان، اپیدرم محل اصلی بازسازی پوست است. در این محل جایگزینی دائم سلول های از دست رفته به وسیله تکثیر سلول های لایه های عمقی پوست صورت می گیرد. در حقیقت تجدید و نوسازی بافت اپیدرم در نتیجه فعالیت سلول های بنیادی است. استفاده از سلول های بنیادی پوست موضوع اصلی بسیاری از تحقیقات ترمیمی در پزشکی، مهندسی بافت و پیوند پوست است.
در یکی از تکنیک ها اغلب یک نمونه ۲ تا ۴ سانتی متر مربع از پوست غیرسوخته بیمار در ناحیه زیربغل یا کشاله ران در همان زمان از پوست بیمار برداشته می شود و سپس این سلول ها در آزمایشگاه کشت داده و با استفاده از یک حامل مناسب پس از دو تا چهار هفته روی پوست سوخته بیمار پوشانده می شود. در نهایت این سلول های کشت داده شده که از جمله آنها سلول های کراتینوسیت زنده هستند، یک اپیدرم نرمال ایجاد می کنند که این مساله بیانگر این حقیقت است که سلول های بنیادی به صورت دائمی در محل قرار گرفته اند. در سایر کشورهای جهان طی دو دهه اخیر نشان داده شده است که از صفحات این سلول های کراتینوسیت می توان به منظور درمان موفق سوختگی های درجه سه استفاده کرد و این پیوند می تواند نجات دهنده جان بیماران باشد. کاربرد وسیع این روش در حال حاضر نیازمند تحقیقات وسیع و کاربردی است.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده
متخصص پوست و مو
رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
سه شنبه ۱۶ فرو ۱۳۹۰ ۰۴:۵۸ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.