به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

واریس سطحی پوست

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.79

ارسال: #1
واریس سطحی پوست
واریس سطحی پوست
یکی از مراجعات مکرر بیماران به درمانگاه های پوست بروز و پیدایش رگ های خونی سطحی کوچک و بزرگ به رنگ قرمز و آبی تیره در پاها و اندام تحتانی است. این تغییرات عروقی گاهی بسیار سطحی به اندازه یک تار موی در هم پیچیده مانند مویرگ های سطحی هستند و گاهی برجسته، عمیق تر و وسیع تر همانند ساقه و شاخه درخت می شوند. بنابراین ۲ تغییر عمده ذکر شده ناشی از ۲ عامل مجزاست؛ اول برجستگی و گشاد شدن سیاهرگ های اندام تحتانی با عنوان رگ های واریسی که به دلیل اختلال عملکرد دریچه موجود در داخل رگ هاست که در رفت و برگشت خون به طور کامل باز و بسته نمی شود و دوم اضافه شدن مویرگ های قرمز با منظره عنکبوتی در سطحی ترین قسمت پوست که شرایط ناخوشایندی را برای فرد فراهم می کند.
اما عواملی همانند سوابق مثبت خانوادگی، جنسیت مونث (قرص های ضد بارداری، حاملگی، تغییرات هورمونی)، افزایش وزن و سن، سابقه جراحی در اندام تحتانی، ایستادن های طولانی و بعضی بیماری های داخلی و عروقی و حتی نور خورشید در بروز و تشدید این بیماری موثر است.
اکنون این سوال مطرح است آیا با رعایت و پرهیز از عوامل ذکر شده می توان از بروز آن جلوگیری کرد؟ در پاسخ باید گفت نمی توان به طور کامل از آن جلوگیری کرد اما پوشیدن جوراب های واریس، حفظ وزن نرمال، ورزش منظم و مناسب با رژیم غذایی فیبردار و حاوی ویتامین ث و پرهیز از پوشیدن کفش های پاشنه بلند از روش های دیگر در محدود کردن این رگ های ناخواسته است.
موثرترین روش درمانی برای این بیماری اسکلروتراپی یا درمان با ماده خشک کننده رگ های برجسته و اضافی است. در این روش درمانی که از سال ۱۹۳۰ به کار گرفته شده انواع محلول های اسکلروزان یا خشک کننده با نام ها و انواع مختلف ازجمله ترومبووار بعد از رقیق شدن، با سوزن بسیار ظریف مستقیما به داخل رگ خونی تزریق می شود تا دیواره رگ های متورم را تخریب و بعد از مدتی به یکدیگر بچسبند و تبدیل به اسکار کوچکی شده که دیگر جریان خون قادر به عبور از آن نخواهد بود و در نتیجه این رگ تخریب شده بعد از مدتی محو خواهد شد. نکته مهم این که با توجه به اندازه، میزان تورم و محل رگ های خونی ممکن است لازم باشد بیش از یکبار، حتی به دفعات و به فواصل چند هفته تا یک ماه این تزریق انجام شود.
از دیگر روش های درمانی نادر برای رگ های بسیار سطحی که کاملا قرمز هستند، استفاده از دستگاه های الکتروکوتر و انواع لیزرهاست. عقیده بر این است که طی عمل لیزر همانند اسکلروتراپی، هموگلوبین یا گلبول های سرخ داخل رگ ها که هدف لیزر هستند، می سوزند که این سوخته شدن، منجر به تخریب، سوختن و از بین رفتن مویرگ ها نیز می شود، بنابراین مکانیسم سوزاندن در اسکلروتراپی با محلول است که مستقیما به داخل رگ های بزرگ تا متوسط انجام می شود تا دیواره رگ ها تخریب شوند، اما در لیزر سوزاندن به طور غیر مستقیم به واسطه تاباندن لیزر به مویرگ های کوچک و سطحی است تا سلول های سرخ داخل رگ تخریب شوند.
نکته آخر آن که ورم پاها و اندام تحتانی و همچنین واریس های عمقی که ممکن است به دلیل اختلال خونی یا نقص شریان ها یا وریدهای عمقی و نقص عملکرد قلب یا کلیه ها باشد، کاملا متفاوت از بیماری رگ های سطحی ذکرشده (واریس سطحی) است که روش تشخیصی و درمانی آن کاملا متفاوت است.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
سه شنبه ۱۶ فرو ۱۳۹۰ ۰۵:۰۵ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.