به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 3 رأی - میانگین امیتازات : 2.67
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

معرفی شهر بجنورد

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #1
معرفی شهر بجنورد
بُجنورد مرکز استان خراسان شمالی می‌باشد. این شهر در ناحیهٔ شمال‌شرقی ایران واقع شده‌است. جمعیت شهر بجنورد برپایهٔ آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۱۷۶٬۷۲۶ نفر است( چهل و دومین شهر پرجمعیت ایران).همچنین در استان پیشین خراسان پس از مشهد، سبزوار و نیشابور چهارمین شهر بزرگ و پرجمعیت به شمار می رفت.
نام

در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت نام این شهر، «بیژن‌گِرد» آورده شده‌است و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساختهٔ
بیژن
» و «آبادشده به دست بیژن» است.شهر بیژن‌گرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامهٔ فردوسی، مکانی بوده که بیژن، منیژه را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کرده‌است. از نامهای دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه کند و نیز چرمغان می توان اشاره کرد که به محوطه ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم زاده اطلاق می گردد.


مردم

اقوامی که در بجنورد زندگی می‌کنند عبارتند از:
 • مردم فارس‌زبان از جمله بومیان فارسی که در محل به نام تات نامیده می‌شوند.
  ترک‌زبان‌ها

  کردزبان‌ها

  ترکمن‌زبان‌ها

فارس‌های بومی (تات‌ها) مردمان بومی بجنورد و خراسان شمالی هستندفارس‌های بومی (تات‌ها) در بافت میانی شهر بجنورد و محلات جنوب شهر بجنورد (خیابان شهید چمران، حسین معصوم، ۱۷ شهریور و به‌ویژه بولوار مدرس و برخی کوچه‌های خیابان شهید بهشتی) حضور پررنگی دارند.

گویش تاتی زبان فارسی در خراسان شمالی امروزه تأثیر بسیاری از فارسی معیار گرفته و در حال فراموشی است و جای خود را به فارسی معیار می‌دهد.


مشاهیر بجنورد
 • اسماعیل گرامی مقدم
 • عبدالحسین تیمورتاش
 • ایران تیمورتاش
 • دولت‌محمد آزادی
 • اردوان روزبه
 • یحیی علوی فرد
 • علی آبچوری
 • مهدی شهریاری
 • سید محمدکاظم موسوی بجنوردی

تاریخچه

شهر کنونی بجنورد در حدود سال ۱۱۰۰ق‌/۱۶۸۹م به وسیله تولی‌خان دوم، یکی از امیران کرد شادلو بنا شد و پس از آن‌که در فتنه
حسن‌خان سالار
(۱۲۶۳ق‌/۱۸۴۷م‌) به شدت آسیب دید، بار دیگر به دست فرزندان تولی‌خان مرمت شد


پیش از شهر کنونی و حتی پیش از ظهور و سقوط بجنورد، مرکز ناحیه جایی می‌بوده‌است به نام جرمگان که در جریان حمله مغول ویران گردید. تپه باستانی‌ِ چرمغان در کناره شهر کنونی بجنورد، بازمانده ویرانه‌های آن شهر است

ظاهراً جرمگان، شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده و بجنورد کنونی در جوار آن به‌وجود آمده‌است. امروزه حدود و گسترهٔ این شهرک در حاشیهٔ شهر بجنورد، نشانگر پیشینهٔ کهن و رونق آن در سده‌های آغازین اسلامی است.
به استناد متون تاریخی در سده‌های پنجم تا هشتم هجری، بخش وسیعی از ناحیهٔ بجنورد، مسکونی و آباد بوده‌است. در آغاز دوران مغول و
تیموری
، منطقهٔ بجنورد نیز مورد آسیب‌ها و خسارات فراوانی واقع شد.


نتایج بررسی و پهنه‌بندی محوطه‌های باستانی نشان داده‌است، نقاط باستانی شناسایی شده، متعلق به دوران میان‌سنگی هزارهٔ چهارم تا هزارهٔ اول پیش از میلاد، نقش مهمی را در شکل‌گیری زیست‌گاه‌های اولیه در حاشیهٔ رودخانه اترک ایفا نموده‌اند. این منطقه، در دوران ماد و هخامنشی، بخشی از ساتراپی پارت قلمداد می‌شده و از دورهٔ اشکانی، در این ناحیه ۸ زیستگاه، در بخش راز و جرگلان، ۳ مورد در بخش مرکزی و نیز ۵ زیستگاه در شهرستان مانه و سملقان شناسایی شده‌اند. وجود بنای سنگی موسوم به اسپاخو، از آثار تاریخی دورهٔ ساسانی نیز، نقش و اهمیت خراسان شمالی را در این دوران روشن می‌نماید. علاوه بر آن، منطقهٔ بجنورد در صدر اسلام، در ارتباط فرهنگی - اجتماعی جدی با دیگر نقاط ایران قرار داشته و از آن نواحی تأثیر گرفته‌است. در آن دوران قسمت‌های عمده‌ای از منطقهٔ آباد و مسکونی بوده‌است. مؤلف تاریخ سیستان، ناحیهٔ امروزی بجنورد را به عنوان بخشی از سرزمین نساء معرفی نموده‌است و در سال‌های آغازین قرن دوم هجری، این منطقه جزئی از قلمرو بزرگ حکومت طاهریان به‌شمار می‌آمده‌است.
ابن‌ابواصیبه نیز در ذکر مناطق بجنورد آورده‌است که: «ابن سینا، دربار علی‌ابن‌مأمون را در خوارزم ترک گفت و به
طوس، شوقان، طبر و سملقان جاجرم و بالاخره به جرجان رفت». مؤلف نامعلوم حدودالعالم، از نخستین کسانی‌است که از چرمغان نام می‌برد و مقدس نیز آن را جزئی از ناحیهٔ نساء برشمرده‌است.


بناها و یادمان‌های تاریخی


1. آرامگاه باباتوکل


آرامگاه بابا توکل، مدفن یکی از شاعران قرن چهارم هجری‌است و در ناحیهٔ شمال‌شرقی شهرستان بجنورد قرار گرفته‌است.

جاذبه‌های طبیعی


1. چشمه باباامان

چشمهٔ باباامان در کیلومتر ۱۱ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شده‌است. آب این چشمه، جزء دستهٔ آب‌های سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است. گردشگاه باباامان مکانی برای استراحت مسافرانی که قصد سفر به شهرهای شمالی را دارند می‌باشد.


گردشگاه باباامان


چشمه بش‌قارداش
چشمهٔ بش قارداش (پنج برادر) در ۸ کیلومتری جنوب بجنورد و در شرق جادهٔ بجنورد به اسفراین، در فاصلهٔ تقریبی یک کیلومتری جاده واقع شده‌است. آب این چشمه، در ردیف آب‌های بی‌کربناته کلسیک و سولفاته کلرورهٔ سرد به همراه سیلیس و آهن می‌باشد و در درمان اختلالات دستگاه گوارش، یاری رساندن به سوخت‌وساز بدن مؤثر و ارزش غذایی بالایی دارد.اماکن زیارتی و مذهبی


امامزاده سلطان سیدعباس

این آرامگاه در جنوب شهر بجنورد واقع است. این امامزاده را برادر امام رضا(ع) می‌دانند و در محل به نام «معصوم‌زاده» معروف است. این بنا، در سال ۱۳۴۵ خورشیدی، به طور کامل بازسازی شده‌است.

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #2
RE : معرفی شهر بجنورد
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد یکی از استان‌های کشور ایران است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران و جمعیت آن ۸۱۱۵۷۲ نفر می‌باشد.امار جمعیتیبراساس آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران،
نرخ باسوادی
در این استان برابر ۷۹٫۱۳ درصد،
نرخ شهرنشینی
برابر با ۴۸٫۳۶ درصد،
نرخ بیکاری
۵٫۹ و
نرخ مشارکت اقتصادی
۴۰٫۷ درصد بوده‌است


موقعیت جغرافیایی


این استان از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال با کشور ترکمنستان (با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک)، از شرق و جنوب با استان
خراسان رضوی
، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم مرز است.

تقسیمات کشوری

این استان از ۷ شهرستان، ۱۶ شهر و ۱۶ بخش، ۴۰ دهستان و ۸۶۲ روستای دارای سکنه تشکیل شده‌است
شهرستان‌ها:
 • شهرستان بجنورد ۳۳۴ هزار نفر
 • شهرستان شیروان ۱۶۴ هزار نفر
 • شهرستان اسفراین ۱۲۳ هزار نفر
 • شهرستان مانه و سملقان ۹۲ هزار نفر
 • شهرستان فاروج ۴۵ هزار نفر
 • شهرستان جاجرم
 • شهرستان گرمه [sup][۲][/sup]


شهرها:

 • بجنورد ۱۷۶ هزار نفر
 • شیروان ۸۲ هزار نفر
 • اسفراین ۵۱ هزار نفر
 • آشخانه ۱۸ هزار نفر
 • فاروج ۱۰ هزار نفر
 • جاجرم
 • گرمه
اقوام و زبان ها
اقوام ساکن در استان خراسان شمالی شامل
فارس‏ها
(بومی تات و غیره)، کرمانجها،
ترکها
،
ترکمنها
می‌باشند. زبان‌های رایج نیز فارسی، کرمانجی و ترکی می‌باشد.


فارس‌ها (در محل تات نامیده می‌شوند) بومیان این استان هستند.گویش محلی فارسی ساکنان بومی خراسان شمالی تاتی نامیده می‌شود که در مناطق زیر هنوز رواج دارد: مردم روستاهای روئین، ارکان، کسرق، بیدواز، نیش‌کیش، گنجدان، کوران و قلعه‌نو در شهرستان اسفراین، ۱۴ درصد مردم شهر اسفراین، مردم شهر راز و روستاهای گیفان، طبر، محمدآباد در شهرستان بجنورد، و روستاهای مهرآباد، برزل‌آباد، حصار سه‌یک‌آب، فیض‌آباد، اسلام‌آباد، امان‌آباد، کارخانه قند، منصوران، امامزاده مشهد طرقی بالا و پایین، و گلیان و ورک در شهرستان شیروان در دوران‌های بعد مردم ترک‌زبان گرایلی نیز به این مناطق کوچیدند و بعداً در زمان شاه‌اسماعیل و شاه‌عباس صفوی گروهی از مردم کرمانج (شاخه‌ای از کردها) از غرب ایران و برخی از ترک‌زبان‌های ایران نیز به خراسان شمالی کوچانده شدند.
صنعت و معدن
مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان وکارخانه‌های پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاداسفراین، کارخانه آلومینای جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند وکارخانه الیاف شیروان، کارخانه‌های متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی، کشاورزی، ساختمانی و... از صنایع برجسته این استان به شمار می‌روند.

براساس نتایج سرشماری کارگاه‌های صنعتی ۱۳۸۱ کشور، خراسان شمالی دارای ۳۶۰۰ کارگاه صنعتی با ۱۲۵۴۵ شاغل است که دارای ۸۷۳۶۱۰ میلیون ریال ارزش افزوده می‌باشد. تعداد۱۰۷ واحد صنعتی با ۱۰نفر کارکن وبیشتر درسطح استان فعال است. درحال حاضر ۳۰ معدن فعال ازجمله معادن اکسیدآلومینیوم، کلسیت، بنتونیت،
باریت
، ماسه سیلیسی، سنگهای تزئینی و.... درسطح استان بهره برداری می‌شود و به عبارتی۸۹/۰معادن فعال کشور دراین استان واقع می‌باشد.

آموزش و پرورش
در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ تعداد کل دانش آموزا ن مقاطع مختلف تحصیلی درسطح استان ۱۷۴۳۳۳ نفر بوده‌است.که از این تعداد ۴۶٫۸ درصد در مقطع ابتدایی و ۲۷درصد در مقطع راهنمایی و ۱۵٫۹درصد در مقطع متوسطه و ۶٫۷ درصد در مقطع متوسه رشته‌های فنی و حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند.

شاخص تراکم دانش آموز درکلاس دردو مقطع ابتدائی و راهنمایی وضعیت مطلوبتری را از متوسط کشور نشان می‌دهد اما در مقطع متوسطه درمقابل متوسط ۵/۲۵ نفر در کلاس وضعیت دراستان ۲۷ نفر می‌باشد.


آموزش عالی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای غیرانتفاعی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه پیام نور و مرکز تربیت معلم در بجنورد، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور در شهر شیروان و همینطور دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور
در شهر اسفراین فعال می‌باشد. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی بجنوردبیش از ۱۳۰۰۰ دانشجو دارد.


دانشگاه دولتی بجنورد در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و در حال حاضر در ۱۲ رشته در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. همچنین مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی این دانشگاه که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است در حال حاضر از مراکز مهم خدمات روانشناختی این استان می باشد. دانشکده کشاورزی شیروان اولين واحددانشگاه دولتی در استات خراسان شمالی از سال 1362 زير نظر دانشگاه فردوسی مشهد مشغول فعاليت آموزشی وپژوهشی ميباشد برای اطلاعات بيشتر به آدرس http://www.um.ac.ir مراجعه فرمائيد

تفرج گاه ها

باباامان -بش قارداش- پی قو - کمپ گلستان - آبشار حمید - اسفیدان، غار درق، آبشار بیار. درهٔ جاج سست.، درهٔ بازخانه، درهٔ چناران- کفترخانه- درکش روستاهای زوارم
و گلیان شیروان-کوهستان پارک شیرکوه شیروان

آثار باستانی و تاریخی:
قلعه جلال الدین جاجرم- آیینه خانه مفخم-چهارطاقی تیموری-تپه ارگ باستانی شیروان- عمارت مفخم- کلیسای اسپاخو
- خواجه مهزیار جاجرم - مسجد جامع جاجرم - کوه بابای جاجرم - تنگهٔ جاجرم- قلعه جلال الدین جاجرم

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #3
RE : معرفی شهر بجنورد
فهرست روستاهای خراسان شمالی

فهرست الفبایی روستاهای استان
خراسان شمالی
ایران:

 • الگو:ارکان
 • اردغان
 • ارک
 • اسپاخو
 • اسدلی
 • اسفجیر
 • اسفید
 • اشرف‌دره
 • الست علیا
 • آلمه
 • اوغاز تازه
 • ایرج
 • اینچه بالا
 • ایور
 • باباامان
 • باغچق
 • باغلق
 • بدرانلو
 • بلقان
 • بهار
 • بیرک
 • پرکانلو
 • پیربز
 • تازه‌قلعه
 • تنگه ترکمن

 • تنگه‌راز

 • توکور
 • تیتکانلو
 • جوزک
 • چری
 • چمن‌بید
 • چهاربرج
 • چهارچوبه
 • حاجی تقی
 • حصارچه
 • حصاری
 • حمزه چاه
 • خراشا
 • خرتوت
 • خرق
 • خوش‌منظر
 • دربند
 • درق
 • دشتک
 • دهنه شیرین
 • رئین

دهکده توریستی رویین
 • رباط قره‌بیل
 • رختیان
 • زوارم
 • سرانی
 • سولگرد
 • طبر
 • فیروزه
 • قتلیش
 • قره‌میدان
 • قزل‌قان
 • قلعه چشمه خان
 • قلعه کور
 • قلعه‌چه
 • کاریز
 • کاستان
 • کلاته نیش‌کش
 • کوسه
 • گراتی
 • گلمن‌دره
 • گلیان
 • گندو
 • گیفان بالا
 • مایوان
 • مرغزار
 • منگلی
 • نامانلو
 • هشت‌مرخ
 • هنامه
 • یام
 • یان‌چشمه
 • ینگی‌قلعه بالا
 • یوسف‌آباد
 • یکه‌سعود پائین
 • جوشقان

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #4
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای اسفنجیراسفجیر، روستایی است از توابع بخش خبوشان شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی ایران.جمعیت
این روستا در دهستان حصار قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۸۹۶نفر (۲۳۹خانوار) بوده‌استموقعیت

اسفجیر روستای است خوش آب و هوا و با داشتن رودخانه‌ای، از جاذبه گردشگری زیبایی برخوردار است. درخت چنار قدیمی ان که در حیاط مسجد آن قرار دارد یکی از کهنسالترین درختان چنار ایران است

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #5
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای باغچق

روستای باغچق در ۸ کیلومتری شمال غرب بجنورد قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی سرسبز همراه با چشمه‌های فراوان است. از جاذبه‌های این روستا می‌توان به برجهای بلند قدیمی - مسجد قدیمی - - طبیعت سرسبز اطراف منطقه اوج دوش با سرچشمه همجوار و طبیعت بسیار زیبای زیبای مناطق «تندوره -چشمه خان -چشمه سیدقاسم-مناطق ئیلاقی و قشلاقی سرسبز - چشمه کور - و همچنین انواع و اقسام گیاهان طبی و خوراکی نام برد که این منطقه را به بهشت خراسان شمالی تبدیل کرده‌است. در مناطق ییلاقی آن نیز می‌توان به کاسنی - گون - زیره کوهی - کاکوتی - ساری گل - زردآلوی کوهی - سیب کوهی و... اشاره کرد.اهالی این روستا به زبان شیرین کردی( کرمانجی) تکلم می‌کنند. باغچق بر روی دامنه ارتفاعات «خشکه زو»قراردارد.درمرکزروستاودرمیان خانه‌ها، دوبرج چهارگوش جلب نظرمی کنند.این برجهاازخشت وگل ساخته شده واندازه هرضلع آنها۵/۵متروارتفاع آن بیش از۶متروضخامت دیوارها۸۰ سانتیمرمی‌باشد.برجهاسه طبقه بوده ودربدنه آنهاروزنه‌هایی سه گوش ومستطیل شکل برای تیراندازی ودفاع ساخته شده‌است .این روزنه هابه شکل مایل تعبیه گردیده بطوری که مدافعان داخل برجهاازتیرهایمهاجمان مصون بمانند.ازروزنه‌های دیدبالای برج می‌توان به مهاجمانیکه خودرابه پای برج رسانده شلیک کرد.دردوره قاجارباغچق دارای سه برج بوده که اکنون دوبرج آن باقی مانده‌است . شغل اصلی مردم روستا در گذشته بر مبنای دامپروری و کشاورزی استوار بوده و در حال حاضر تعدادی کثیری از جوانان روستا به جهت اشتغال به تهران مراجعت می‌نمایند .این روستا در رونق کشتی با چوخه جوانان بسیاری تربیت نموده ویکی از مهدهای کشتی با چوخه استان محسوب می‌گردد. همچنین یکی از مهدهای موسیقی محلی خراسان شمالی محسوب می‌شود .

بافت قومیتی
بافت قومیتی این روستا از سه طایفه کرانلو، زاخورانلو و شاق تشکیل شده‌است.
 • در واقع طایفه کرانلو از منطقه کرکوک کردستان عراق هستند.
 • کردهای زاخوری از شهر زاخو (زاخو به کردی کرمانجی: Zaxo) یکی از شهرهای کردستان عراق واقع در استان دهوک است.شهر زاخو در نزدیکی مرز ترکیه قرار گرفته و از قدیم به عنوان ایستگاه بازرسی مرزی عمل می‌کرده‌است. جمعیت آن حدود ۳۵٬۰۰۰ نفر است و رودخانه خابور از میان آن می‌گذرد. دیدنی‌ترین اثر تاریخی زاخو پلی سنگی به نام پل دلال است که از تخته‌سنگ‌های بزرگ ساخته شده‌است می‌باشند
 • طایفه شاق نیز همان کردهای شکاک می‌باشند.
آداب و رسوم ازدواج در باغچق
 • خواستگاری: پس از اینکه داماد و خانواده اش جواب مثبت را از عروس گرفتند، یک روسری سفید، چادر سفید، کفش،شیرینی، عطر، جوراب و تکه ای طلا (گوشواره) به همراه کله قند به خانه عروس میبرند. چند شب بعد مادر عروس نیز برای داماد تازه اش پیراهن، شلوار، دستمال جیبی، و عطر هدیه میبرد.
 • در طول نامزدی در اعیاد و مناسبتهای مختلف مادر داماد هدایایی از قبیل میوه، شیرینی، قند، لباس و ... را در سینی‌های بزرگ چیده و بر سر زنان فامیل گذاشته، با ساز و دهل و قشمه و دایره راهی خانه عروس میشوند. عروس نیز باید تا وقتی نامزد است و حتی مدتی پس از ازدواج، چادر سفید بر سر کند و با آن صورتش را کاملا از خانواده داماد بپوشاند. و حتی بعد از مدتی که چادر را کنار زد، نباید با آنها حرف بزند. خانواده داماد صدای عروس خود را در صورتی می شنوند که به او انعام خوبی دهند
 • شب حنابندان: عروس و داماد را کنار هم رو به قبله مینشانند و دستهای عروس و داماد را حنا میگذارند و میهمانها به آنها انعام می دهند.
پس از انجام مراسم، عروس را سوار بر اسب یا کالسکه میکنند و به منزل داماد میبرند. پس از آن داماد انار و سیب و قند را از روی سر عروس رد میکند، و یکی از زنهای فامیل بشقابی پر از کشمش بر سر عروس میریزد و بچه‌ها کشمش‌ها را جمع میکنند. در ادامه، تشتی مسی را که زرد رنگ است، چند بار بین راه عروس تا حجله میگذارند و عروس باید هر بار با پا محکم به آن لگد بزند تا مادر شوهر حساب کار خود را بکند.

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #6
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای دَرَق

دَرَق از شهرهای استان استان خراسان شمالی است.این شهر در سال 1384به عنوان شهر مطرح شد.در ‪ ۱۷۰‬کیلومتری جنوب غربی بجنورد مرکز خراسان شمالی و در بخش مرکزی شهرستان گرمه قرار گرفته است.که فاصله آن با شهرگرمه 8کیلومتر می‌باشد. میان این دو شهر یک شهر بنام شهر ایور قرار دارد.از مکان‌های دیدنی درق میتوان از مسجد جامع، نارنج قلعه، غار درق، قلعه خداوردی نام برد .و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۴٫۵۹۴ نفر جمعیت داشته است

با توجه به تفکیک شدن شهرستان گرمه جاجرم به دو شهرستان گرمه و جاجرم به صورت مجزادر سال 1388، درق جزء بخش مرکزی شهرستان گرمه قلمداد می شود. این شهر در دوران جنگ ایران و عراق ۵۸ شهید و ده ها آزاده و جانباز داشته است این شهر پس از گرمه مرکز شهرستان پر جمعیت ترین شهر در شهرستان گرمه میباشد

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #7
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای طبر


طبر، روستایی است از توابع بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی ایران.

جمعیت
این روستا در
دهستان طبر
قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱۰۲۵نفر (۲۹۸ خانوار) بوده‌است

موقعیت
طبر در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد است. آثار تاریخی زیادی دراین روستا وجود دارد که نشان از قدمت طولانی بوجود آمدن این روستا دارد.

اقتصاد
در این روستا بیشتر مردم به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشند و عمده محصول کشاورزی آنها گندم، جو و انگور است. در این روستا چند چشمه و قنات وجود دارد که آب کشاورزی روستا را تامین می‌کند. باغهای روستای طبر به چند قسمت تقسیم شده‌اند که هر قسمت نام مخصوص به خود را دارد. یک قسمت از این باغ‌ها که در جنوب روستا و در دامنهٔ رشته
کوه سالوک
قرار گرفته‌است «لق لق» نامیده می‌شود. باغهای لق لق از یک چشمه که در بلندترین نقطهٔ باغها قرار گرفته‌است سیراب می‌شوند. بخش دیگری از باغها که «ترنقی» نامیده می‌شوند در قسمت شمالی روستا قرار گرفته‌است. زبان مردم روستای طبر فارسی است.

دیدنی ها
از سایر مناطق دیدنی طبر می‌توان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در کاریز (کهریز) هم نشان دهنده قدمت روستا می‌باشد.

پیوند به بیرون
از سایر مناطق دیدنی طبر می‌توان به قلعه سنگینه و چنار خونی اشاره کرد. همچنین گورستان قدیمی واقع در سر کاریز (سر قنات پایین)و آثار خانه‌های مسکونی در مکانی موسوم به کوه خانه دار نشان دهنده قدمت روستا می‌باشد

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #8
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای فیروزهروستای فیروزه یکی از روستاهای خراسان شمالی می‌باشد که در ۱۵ کیلومتری شهر بجنورد به سمت شهراسفراین قرار دارد.این روستایکی از روستاهای باصفا و جذاب بجنورد می‌باشد و دارای باغات وسیع گردو می‌باشد.

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #9
RE : معرفی شهر بجنورد
معرفی روستای گیفــــان
گیفان یا گیفان بالا روستایی است مرزی در دهستان گیفان واقع در شهرستان بجنورد استان
خراسان شمالی
ایران.

رشته‌کوه
میسینو
در شمال این روستا مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل داده و رشته‌کوه دیگر منطقه آسیازو نام دارد. مهم‌ترین روستای آنسوی مرز که روبروی گیفان قرار گرفته، روستای
کورکولاب
است.

مردم روستای گیفان از بومیان فارس خراسان هستند و زبان ایشان از گویش‌های ویژه و اصیل
فارسی
است که بسیاری از واژه‌های کهن فارسی را در خود نگه داشته است


آب گرم ایوب
که در فاصله ۷ کیلومتری گیفان واقع شده است از نقاط زیبا و گردشی منطقه بشمار می‌آید.

پیش‌شماره تلفنی گیفان ۰۵۸۵۵۲۵ است.

امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
ارسال ها: 23
اعتبار: 0
سپاس کرده: 578
سپاس شده: 55 در 26 موضوع

امتياز: 100.20

ارسال: #10
RE : معرفی شهر بجنورد
آشخانه

شهر آشخانه مركز شهرستان مانه و سملقان است كه در غرب شهرستان بجنورد واقع شده و در گذشته يكى از بخش‏هاى چهارگانه بجنورد بود. اين منطقه به علت برخوردارى از چشمه‏ ها و رودخانه‏هاى پرآبى كه از كوه‏هاى آلاداغ سرچشمه مي‏گيرند يكى از مناطق عمده دامپرورى و كشاورزى است. وجه تسميه آشخانه عبارت از اين است كه چون اين منطقه در گذشته يكى از مراكز عمده توليد پوست و پشم منطقه بود بعدها به همين نام معروف گرديد. تاريخ اين منطقه با تاريخ بجنورد در هم آميخته و اكثر ساكنين آن را ترك‏ها و كردها تشكيل مي‏دهند. در ناحيه‌ بيرجند آثاري‌ از زرتشتيان‌ نيز به‌ دست‌ آمده‌ است‌. از قرن‌ يازدهم‌ هجري ‌، يعني‌ از دوران‌ صفويه‌ به‌ بعد با رسميت‌ يافتن‌ مذهب‌ شيعه‌ و توجه‌ صفويان‌ به‌ امر تجارت‌ موجبات ‌آباداني‌ آن‌ فراهم‌ شد بطوريكه‌ اين‌ شهر به‌ يك‌ مركز حكومت‌ ناحيه‌اي‌تبديل‌ شد. اين‌ شهر در حال‌ حاضر يكي‌ ازشهرهاي‌ مهم‌ جنوب‌ خراسان‌ و مركز تجاري‌ و اقتصادي‌ آن‌ است‌.
مسیرهای گردشگری عمومی خراسان شمالی


امضا كاربر
کســـــی چــــــه می دانــــــــد شاید شیــــطان ، عاشـــــق ِ حــــــوا شده بـــود که بــــر آدم سجـــــــده نکــــرد!
يك شنبه ۱۵ خرد ۱۳۹۰ ۲۳:۱۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.