به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / دهان و دندان v / بهداشت دهان و دندان (جامع)

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  موضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

بهداشت دهان و دندان (جامع)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #41
RE: بهداشت دهان و دندان
سلامت دهان و دندان در سالمندی
سلامت:دكترفرين ميزانيان
ورود به دوره سالمندي، كوله‌باري از تجربه به همراه دارد. اما گاهي مشكلات جسمي سالمندان،‌توان آنها را براي به دوش كشيدن اين كوله‌بار كم مي‌كند. سالمندان ما با آغاز دوره سالمندي،‌مغزهاي پر از انديشه و فكر، قلب‌هاي پر از عشق و شكيبايي و در كنار آن و به اقتضاي جبر زمانه،‌ناتواني‌هايي را در جسم خود تجربه مي‌كنند. اين فرسودگي و مشكلات جسمي نظير مشكلات شنوايي،‌بينايي و حركتي،‌قابل كنترل هستند و با شناخت تاثير اين مشكلات بر سيستم‌هاي گوناگون بدن،‌آثار و عوارض آنها قابل پيشگيري‌اند.
يكي از اين آثار بر سيستم‌ دهان و دندان سالمندان واقع مي‌شود. مشكلات بينايي نظير آب‌مروايد،‌آب‌سياه،‌مشك لات بينايي ناشي از ديابت و كاهش قدرت ديد در اثر افزايش سن از اين گروه مشكلات‌اند، سالمنداني كه به هر دليل، قادر به خوب ديدن نيستند،‌نمي‌توانند به‌خوبي وضعيت بهداشت دهان خود را بررسي كنند، دندان‌هاي خود را در آينه ببينند و مسواك بزنند و بهداشت دهان و دندان خود را رعايت كنند. اگر شما از اين گروه هستيد بايد سعي كنيد مشكلات ديد خود را به كمك روش‌هاي درماني به حداقل برسانيد،‌از طرفي با مراجعه مرتب به دندان‌پزشك از او براي باخبر شدن از وضعيت دهان و دندان خود كمك بخواهيد.
مشكلات مفصلي و آرتروز از ديگر بيماري‌هاي شايع دوره سالمندي است كه مفصل گيجگاهي فكي در ناحيه كنار گوش كه محل اتصال فك‌هاي بالا و پايين به هم است، نيز درگير اين بيماري خواهد شد. آرتروز اين مفصل مي‌تواند منجر به ايجاد درد در هنگام جويدن و تكلم شود و به دنبال مشكلات اين مفصل، رژيم غذايي افراد سالمند محدود شده و سلامت عمومي آنها به خطر مي‌افتد. براي درمان و كنترل درد اين مفصل، مشورت با پزشكان متخصص ارتوپدي ضروري است.
اختلال و درد در مفاصل ناحيه دست‌ها و انگشتان نيز مي‌تواند در بهداشت دهان و دندان به صورت غيرمستقيم تاثير بگذارد. بدين ترتيب كه افرادي كه در ناحيه دست‌ها و انگشتان خود احساس درد و عدم كنترل دارند و يا افرادي كه به‌علت بيماري‌هايي نظير پاركينسون قادر نيستند حركات دست خود را كنترل كنند، نمي‌توانند به‌خوبي مسواك بزنند،‌نخ‌دندان بكشند و از دهان‌ودندان خود مراقبت كنند. براي اينگونه افراد استفاده از مسواك‌هاي مخصوص با دسته‌هاي بزرگ و يا حلقه‌دار،‌مسواك‌هاي برقي،‌نخ دندان‌هاي مخصوص و دهانشويه‌ها توصيه مي‌شود و دندان‌پزشك در اين زمينه بيشتر راهنمايي خواهد كرد. مشكلات بلع و خشكي دهان از عوارض ديگر دوران سالمندي است. خشكي دهان مي‌تواند علاوه بر اختلال در حس چشايي، دهان را براي ايجاد عفونت‌هاي قارچي مستعد كند. همچنين خشكي‌دهان و كاهش بزاق به پوسيدگي دندان‌ها كمك خواهد كرد.
اگر به خشكي دهان دچار شده‌ايد،‌آب فراوان بنوشيد و همواره يك بطري كوچك آب به همراه داشته باشيد تا به هنگام احساس خشكي دهان،‌اندكي دهان‌تان را تر كنيد. از مواد غذايي ترش و تحريك‌كننده بزاق مثل‌ آلو و آلوچه استفاده كنيد. خشكي دهان به‌عنوان عوارض جانبي بعضي از داروها مطرح شده است. اگر شما دارويي مصرف مي‌كنيد، از پزشك خود در مورد عوارض جانبي آن سوِال كنيد و در صورت امكان آن‌را با داروي ديگري جايگزين كنيد. فرآورده‌هايي به‌نام بزاق مصنوعي در بازار وجود دارد كه گاهي به مقابله با خشكي دهان كمك خواهد كرد

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #42
RE: بهداشت دهان و دندان
آب نمك بهترين ضد عفوني كننده دهان ودندان است
ایسنا-از آنجا كه استفاده از دهان‌شويه در برخي از افراد ايجاد آلرژي مي‌كند بنابراين آب نمك و جوش‌شيرين بهترين ضد عفوني كننده دهان و دندان تلقي ‌مي‌شود.
دكتر«محمد نوروزمنش» جراح و متخصص دندانپزشكي درخصوص اصول آسبتيك (ضد عفوني)دهان ودندان گفت: محيط دهان ودندان هر فرد نيز به دليل وجود آلودگي‌هاي بسيار همچون سايرمحيط‌هاي زندگي و وسايل مختلف نياز به ضدعفوني دارد و رعايت اصول بهداشتي ضدعفوني اين محيط باعث تضمين سلامت هر شخص خواهد بود.


دكتر« نوروزمنش» با اشاره به اين مطلب كه محيط دهان همواره با انبوهي از ميكرو‌ب‌ها وآلودگي‌ها به صورت طبيعي همراه است؛ افزود: اين آلودگي ها به دليل مقاومت طبيعي بدن عامل بيماري‌زايي ندارد و به صورت انگل در دهان باقي‌ مي‌ماند اما جهت پيشگيري از فعاليت اين انگل‌ها وبه حداقل رساندن ميزان آلودگي محيط دهان، ضد عفوني دهان همه افراد الزامي است.
وي درخصوص استفاده ازدهان‌شويه‌ها براي ضدعفوني‌كردن ‌دهان گفت: وجود اسانس‌هاي خوشبوكننده موجود دراين مواد ورنگدانه‌هايي كه به‌جهت رنگي‌شدن آن براي جلوگيري از اشتباه‌گرفتن دهان‌شويه با آب آشاميدني استفاده مي‌شود؛ امكان بروز حساسيت يا آلرژي را در افراد افزايش ميدهد به اين ترتيب در برخي باعث ايجاد آفت در دهان مي‌گردد.
دكتر« نوروزمنش» بهترين ماده‌ضدعفوني‌كننده براي‌دهان را آب‌نمك يا كربنات‌سديم(جوش شيرين)عنوان كرد وادامه داد: آب‌نمك وجوش‌شيرين باعث قليايي‌شدن‌محيط دهان‌شده واز فعاليت ميكروب‌هاي اين محيط جلوگيري مي‌كند.
وي دراين خصوص تاكيد كرد: آب نمك مورد استفاده نبايد شورباشد همچنين استفاده صحيح آن به شكل سرمي، 5 گرم در 100 سي‌سي آب قابل تهيه است

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #43
RE: بهداشت دهان و دندان
مراقبت از دندان‌ها در سالمندان
هنگامی سن شما بالا می‌رود، ممکن است مراقبت از دندان‌های‌تان به خصوص اگر دچار التهاب مفاصل یا آرتریت باشید، مشکل‌تر شود.برای پیشگیری از پوسیدگی‌ دندان‌ها با افزایش سن به این توصیه‌ها عمل کنید:

* اگر در گرفتن مسواک دچار اشکال هستید، دسته را با نوارپیچی‌کردن آن ضخیم‌تر کنید.

* برای اینکه دسته مسواک‌تان را درازتر کنید، یک قطعه را با نوارپیچی به انتهای آن وصل کنید. برای این کار می‌توانید از چوب بستنی يا خط کش استفاده کنید.

* وسائل کمکی مختلفی در دراگ استورها وجود دارد که نخ دندان‌کشیدن را برای شما ساده‌تر می‌کند. از دندانپزشک‌تان در مورد گزینه‌های موجود سوال کنید.

* هر روز پیش از گذاشتن دندان مصنوعی به طور کامل لثه‌ها، زبان و سقف دهان را با خمیردندان مسواک بزنید.

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #44
RE: بهداشت دهان و دندان
يك دندان‌پزشك:
مصرف غذاهاي آماده ميزان پوسيدگي دندان را افزايش داده است
غذاهاي خانگي و ميوه و سبزي، پوسيدگي دندان را كاهش مي‌دهند
يك دندانپزشك گفت: تغيير عادات‌ غذايي و افزايش تمايل شهروندان به خوردن فست فود و غذاهاي آماده، ميزان موارد پوسيدگي دندان را افزايش داده است.
دكتر حسن مرادي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه خوزستان، اظهار داشت: با صنعتي شدن جوامع و افزايش گرايش شهروندان به مصرف غذاهاي آماده، نوع بيماري‌هاي دهان و دندان نيز تغيير مي‌كند.
وي با بيان اين كه مصرف بيش از حد فست فود و غذاهاي آماده مانند سوسيس و كالباس موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود، افزود: پوسيدگي دندان نسبت به گذشته بسيار افزايش يافته كه مهمترين علت آن نيز تغييرعادت غذايي شهروندان است. اين در حالي است كه غذاهاي خانگي و مصرف ميوه و سبزي پوسيدگي دندان را كاهش مي‌دهند

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #45
RE: بهداشت دهان و دندان
مراقبت از دندان ها و رعايت بهداشت دهان، اهميت بسيار زيادي دارد؛ زيرا :
* مهمترين كار دندان ها، جويدن است. اگر بتوانيم غذا را به خوبي بجويم، ‌از خوردن غذا بيشتر لذت خواهيم برد. اگر غذا خوب جويده شود، هضم غذا راحت تر انجام مي شود و مشكلات گوارشي كمتري خواهيم داشت .
* همه دوست دارنــد كه دنـــدان هاي سـالم و دهان خوشبو داشته باشند. بوي بد دهان، علاوه براينكه موجب دوري اطرافيان مي شود، براي خود ما نيز آزار دهنده است. هر چند بسياري از بيماري ها، مثل گلودرد، سينوزيت و بيماري هاي داخلي مي توانند موجب بوي بد دهان شوند، اما يكي از دلايل بوي بد دهان، باقي ماندن
ذرات غذا در بين دندان ها و رشد ميكروب ها روي آن است. اولين اقدام براي برطرف كردن بوي بدن دهان، پيشگيري از خرابي دندان ها و عفونت هاي لثه است.

* با رعايت بهداشت دهــان و دندان ها، دچار عفونت هاي لثه و دندان ها نمي شويم. اين نوع عفونت ها را نبايد كم اهميت دانست؛ زيرا عفونت هاي لثه و دندان به
دهان محدود نمي شوند و ممكن است از طريق خون، به ساير قسمت هاي بدن مثل قلب برسند و باعث آسيب آنها شوند.
براي داشتن دندان هاي سالم، مراقبت از دندان ها بايد از ابتداي زندگي آغاز شود. هريك از ما برحسب اينكه چقدر بهداشت دهان و دندان هايمان را رعايت كرده باشيم.
ممكن است تعدادي دندان سالم ، پركرده ، روكش شده و دندان مصنوعي داشته باشيم .در هر سني با داشتن دندان طبيعي يا مصنوعي وحتي بدون دندان ، بايدبهداشت دهان را رعايت كنيم .
پس ببينيم كه چگونه بايد از دندان ها مراقبت كرد؟
1-مراقبت از دندان هاي طبيعي
براي مراقبت از دندان هاي طبيعي انجام كارهاي زير ضروري است:
·در صورت پوسيدگي دندان ، هرچه سريعتر براي درمان آن به دندانپزشك مراجعه كنيد.
·حتي اگر فكر مي كنيد هيچ مشكلي نداريد ، سالي يك بار براي معاينه به دندانپزشك مراجعه كنيد.
·روزي يك بار با استفاده از نخ دندان ، سطح بين دندان ها را تميز كنيد.نخ دندان را قبل از مسواك زدن استفاده كنيد. در اين صورت لاي دندان ها طي مسواك زدن بهتر شسته مي شود.

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #46
RE: بهداشت دهان و دندان
دهان و دندان ها نقش مهمي در خوردن غذا ، هضم غذا و صحبت كردن دارند. بنابر اين مراقبت از آنها ضروري است.
هريك از ما برحسب مراقبتي كه تاكنون از دندان هايمان كرده ايم ممكن است دندان طبيعي ، ترميم شده يامصنوعي داشته باشيم كه همة آنها باز هم نيازمند مراقبت هستند .
خشكي دهان يكي از مشكلات دورة سالمندي است كه با مصرف كافي مايعات مخصوصاً آب ساده وكنار گذاشتن سيگار و ساير دخانيات مي توان آن را كمتر كرد.با مراقبت صحيح دندان ها از دوران كودكي بسياري از مشكلات شايع دهان ودندان ها در دورة سالمندي وجود نخواهد داشت .پس مراقبت از دندان ها را به كودكان بياموزيم و خود ما نيز براي حفظ سلامت دندان ها تلاش كنيم.در فصل بعد باراه هاي مقابله با مشكل «يبوست» و«بي اختياري ادرار» آشنا مي شويم . مي خواهيم بدانيم براي كاهش اين مشكلات چه بايد كرد؟

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #47
RE: بهداشت دهان و دندان
اولين قدم براي سلامت، پيشگيري از بروز بيماري و درمان آن در مراحل اوليه مي‌باشد. هر فردي در طول زندگي خود دو سري دندان دارد: دندانهاي شيري و دائمي دندانهاي شيري از سن 6 ماهگي تا 3 سالگي در دهان رويش مي‌يابند. از سن 6 تا 12 سالگي به مرور اين دندانها مي‌افتند و بجاي آنها دندانهاي دائمي رويش مي‌يابند و تا پايان عمر در دهان باقي مي‌مانند.

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #48
RE: بهداشت دهان و دندان
* <LI dir=rtl>نقش اساسي در جويدن، تغذيه و سلامت عمومي
<LI dir=rtl>حفظ زيبايي، تلفظ صحيح كلمات و كمك به سلامت روحي و رواني كودك
<LI dir=rtl>حفظ فضاي لازم جهت رويش دندانهاي دائمي و در نهايت جلوگيري از به هم‌ريختگي دندانها و كاهش نياز به درمانهاي ارتدونسي (يكي از دلايل مهم كج بودن دندانهاي دائمي، از دست رفتن زود هنگام دندانهاي شيري است)
* نهايتاً‌ پوسيدگي دندانهاي شيري موجب آسيب به جوانه دندانهاي دائمي مي‌گردد.

دندان 6 سالگي

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #49
RE: بهداشت دهان و دندان
عدم رعايت بهداشت دهان و دندان (عدم استفاده از مسواك و نخ دندان) در زمان مناسب منجر به تشكيل لايه ميكروبي مي‌شود. 2 الي 5 دقيقه بعد از استفاده از مواد قندي و غذا، اسيدهاي مخرب ناشي از فعاليت ميكروبهاي موجود در لايه ميكروبي توليد شده و به مدت 20 دقيقه الي 1 ساعت در دهان باقي مي‌مانند اسيد توليد شده ميناي دندان را تخريب و منجر به شروع پوسيدگي مي‌شود.

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #50
RE: بهداشت دهان و دندان
* <LI dir=rtl>استفاده از مواد قندي چسبنده‌ (مانند شكلاتها، تافي‌ها، آدامس‌ها و…) اين مواد به علت خاصيت چسبندگي به دندانها مدت زيادي در دهان مي‌مانند.
<LI dir=rtl>بالا بودن ميزان مصرف مواد قندي
* بالا بودن تعداد دفعات مصرف مواد قندي (بويژه در بين وعده‌هاي اصلي غذا)

اين نكته بسيار حائز اهميت است و بايد بسيار بر آن تاكيد كرد كه مواد قندي در طول روز در يك وعده مصرف شوند و از تدريجي خوردن آن در طول روز خودداري گردد.

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۳۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال موضوع  موضوع بسته شده است 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.