به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / دهان و دندان v / بهداشت دهان و دندان (جامع)

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  موضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

بهداشت دهان و دندان (جامع)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #1
بهداشت دهان و دندان (جامع)
بیایید با هم نکات بهداشتی دهان و دندان رو یاد بگیریم

راهنماي آموزش و مراقبت


اولين قدم براي سلامت، پيشگيري از بروز بيماري و درمان آن در مراحل اوليه مي‌باشد. هر فردي در طول زندگي خود دو سري دندان دارد: دندانهاي شيري و دائمي دندانهاي شيري از سن 6 ماهگي تا 3 سالگي در دهان رويش مي‌يابند. از سن 6 تا 12 سالگي به مرور اين دندانها مي‌افتند و بجاي آنها دندانهاي دائمي رويش مي‌يابند و تا پايان عمر در دهان باقي مي‌مانند.

از وظايف مهم و اختصاصي دندانهاي شيري موارد زير را مي‌توان نام برد:
 • نقش اساسي در جويدن، تغذيه و سلامت عمومي
 • حفظ زيبايي، تلفظ صحيح كلمات و كمك به سلامت روحي و رواني كودك
 • حفظ فضاي لازم جهت رويش دندانهاي دائمي و در نهايت جلوگيري از به هم‌ريختگي دندانها و كاهش نياز به درمانهاي ارتدونسي (يكي از دلايل مهم كج بودن دندانهاي دائمي، از دست رفتن زود هنگام دندانهاي شيري است)
 • نهايتاً‌ پوسيدگي دندانهاي شيري موجب آسيب به جوانه دندانهاي دائمي مي‌گردد.
دندان 6 سالگي


اولين دندان دائمي، نخستين آسياي بزرگ (دندان شماره 6) است كه در سن 6 سالگي، روي قوس فكي، پشت دندانهاي شيري رويش مي‌يابد. (قبل از رويش اين دندان هيچ دندان شيري نمي‌افتد و به همين دليل والدين تصور مي‌كنند كه اين دندان شيري است.)

عوامل پوسيدگي زا
 1. عدم رعايت بهداشت دهان و دندان (عدم استفاده از مسواك و نخ دندان) در زمان مناسب منجر به تشكيل لايه ميكروبي مي‌شود. 2 الي 5 دقيقه بعد از استفاده از مواد قندي و غذا، اسيدهاي مخرب ناشي از فعاليت ميكروبهاي موجود در لايه ميكروبي توليد شده و به مدت 20 دقيقه الي 1 ساعت در دهان باقي مي‌مانند اسيد توليد شده ميناي دندان را تخريب و منجر به شروع پوسيدگي مي‌شود.
 2. مصرف نامناسب مواد قندي
 • استفاده از مواد قندي چسبنده‌ (مانند شكلاتها، تافي‌ها، آدامس‌ها و) اين مواد به علت خاصيت چسبندگي به دندانها مدت زيادي در دهان مي‌مانند.
 • بالا بودن ميزان مصرف مواد قندي
 • بالا بودن تعداد دفعات مصرف مواد قندي (بويژه در بين وعده‌هاي اصلي غذا)
اين نكته بسيار حائز اهميت است و بايد بسيار بر آن تاكيد كرد كه مواد قندي در طول روز در يك وعده مصرف شوند و از تدريجي خوردن آن در طول روز خودداري گردد.

تغذيه صحيح
 • استفاده از مواد قندي موردنياز بدن همراه وعده‌هاي اصلي غذايي
 • مصرف شير لبنيات و مواد غذايي حاوي فلورايد مانند ماهي و چاي
 • استفاده از ميوه و سبزيجات تازه در بين وعده‌هاي غذايي مانند هويج و كاهو
براي پيشگيري از ايجاد پوسيدگي در دندانهاي كودكان، در كنار استفاده از مسواك، نخ دندان و تغذيه صحيح، به كارگيري روشهاي زير حائز اهميت است:
استفاده از فلورايد
فلورايد باعث استحكام دندانها شده و آنها را در برابر پوسيدگي مقاوم مي‌كند.محصولات مختلف فلورايد عبارتند از:

 • دهانشويه سديم فلورايد: كه در حال حاضر به عنوان يكي از برنامه‌هاي كشوري جهت پيشگيري از پوسيدگي دندان دانش‌آموزان ابتدايي در دست اجرا مي‌باشد.
 • كاربرد ژل فلورايد:اين ژل حاوي غلظت بيشتري از فلورايد است، به همين دليل بايد در مطب توسط دندانپزشك استفاده گردد.
 • استفاده از خميردندانهاي حاوي فلورايد
فيشورسيلانت (مسدود كردن شيارهاي دندان)
سطح جونده دندانهاي آسياي بزرگ در ابتداي رويش داراي شيارهاي خيلي عميق هستند. جهت جلوگيري از تجمع مواد غذايي و شروع پوسيدگي در اين نقاط، دندانپزشك با استفاده از مواد مخصوص اين شيارها را پر و كم عمق مي‌نمايد تا موهاي مسواك به راحتي بتوانند اين شيارها را تميز كنند.


مراجعه به دندانپزشك حداقل هر 6 ماه يكبار ضروري است،‌ هرچند هيچ نشانه‌اي از مشكلات دنداني و لثه‌اي وجود نداشته باشد. تشخيص زودهنگام پوسيدگي با استفاده از نور كافي و راديوگرافي در مطب دندانپزشكي و درمان به موقع پوسيدگيها خود عامل پيشگيري مؤثري است و مانع از مشكلات شديد بعدي خواهد گرديد.
روش صحيح مسواك زدن
1- مسواك خوب بايد موهاي صاف و يكنواخت داشته باشد. چنانچه موهاي مسواك از حالت اوليه خارج شدند بايد آن را عوض كرد.
2-براي هر مرتبه شستشو به اندازه يك نخود از خمير دندان حاوي فلورايد را در موهاي مسواك فرو ببريد.
3-براي اينكه تمام دندانها مسواك شوند بهتر است هميشه به يك ترتيب مسواك بزنيد مثلاً‌ اول فك بالا از راست به چپ و بعد فك پايين از چپ به راست.
4-دندانهاي فك بالا را با حركت مسواك از مجاور لثه به سمت پايين تميز كنيد.


5-با عمودي گرفتن مسواك و حركت آن از بالا به پايين سطوح داخلي دندانهاي جلو را مسواك كنيد.


6-سطوح جونده دندانهاي بالا را با عقب و جلو بردن مسواك تميز كنيد.


7-دندانهاي فك پايين را با حركت مسواك از مجاور لثه به سمت بالا بشوئيد.


8-پشت دندانهاي جلو را با عمودي گرفتن مسواك و حركت آن از پايين به بالا تميز كنيد.


9-سطوح جونده دندانهاي پايين مثل فك بالا را با عقب جلو بردن مسواك، تميز كنيد.


10-هر نوبت مسواك زدن بايد حداقل 4 دقيقه به طول بيانجامد.
11-هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از صبحانه، بايد دندانها را مسواك زد.
دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان فارس

حوزه معاونت بهداشتي - واحد بهداشت دهان و

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #2
RE: بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان
خمير دندان
در رعايت بهداشت دهان و دندان، نوع خمير دندان حداقل نقش را دارد. واقعيت اين است كه همه خميردندان‌ها شامل اين مواد هستند: مواد شوينده، مواد ساينده، مواد كف‌كننده، مواد خوشبوكننده، مواد حاوي فلورايد و يك ماده‌پايه‌اي كه ماده اصلي خمير دندان را تشكيل مي‌دهد .
همه خمير دندان‌ها اين مواد را دارند و فرقي كه با هم دارند جزئي بوده و بسته به نوع مواد خوشبوكننده و يا نوع بسته بندي خمير دندان‌ها مي‌باشد كه اين اختلاف هم نقش چنداني در بهداشت دهان و دندان بازي نمي كند .
نوع مسواك
نوع مسواك بر خلاف خمير دندان، از اهميت فوق‌العاد‌ه‌اي برخوردار است. چرا؟ چون نقش اساسي در بهداشت دهان و دندان را دارد. شما بدون خمير دندان مي‌توانيد به‌خوبي دندان‌ها را تميز كنيد اما اگر مسواك خوبي نداشته باشيد، اين امر غيرممكن است. براي همين سعي مي‌كنيم شرايط يك مسواك خوب را برايتان بگوييم .
يك مسواك خوب آن است كه بعد از اينكه مدتي استفاده شد، پرزهاي آن پخش و پلا نشود. مسواك اگر خوب باشد به جاي اينكه در طي دو هفته حالت خود را ازدست بدهد، سه تا چهار ماه بدون اينكه پرزهايش مشكلي پيدا كند، كار مي‌كند. چرا بايد به پرزهاي مسواك اهميت بدهيم؟ زيرا تميز كردن دندان‌ها وقتي ميسر است كه پرز‌هاي مسواك حالت ارتجاعي خود را از دست نداده باشد. خاصيت ارتجاعي پرز‌هاي مسواك به اين حالت گفته مي‌شود كه وقتي پرز مسواك راخم كرديد، به حالت اوليه خود برگردد. اين حالت باعث مي‌شود كه پرزها مواد غذايي را به خوبي تميز كنند. اگر اين حالت نباشد، پرزهاي مسواك موقعي كه بر روي دندان مي‌كشيم به جاي اينكه مواد غذايي را تميز كنند. از روي آن سر مي‌خورند و رد مي‌شوند .
انتخاب نوع مسواك
۱) مسواك بايد رشته‌هاي نايلوني داشته باشد .
۲) رشته‌هاي مسواك بايد نرم يا متوسط باشد .
۳) اندازه سر مسواك بايد متناسب با دهان فرد باشد و همچنين لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد .
مسواك برقي
مسواك‌ها با طرح ‌هاي گوناگون در دسترس هستند. استفاده از مسواك‌هاي برقي به جاي مسواك دستي امروزه موردتوجه قرار گرفته است. طرح‌هاي جديد مسواك‌هاي برقي امكان برداشت آسان تر پلاك را داده است. اگر چه به طور كلي مسواك‌هاي برقي نسبت به مسواك‌هاي دستي برتري ندارند، ولي در برخي افراد مانند بيماران ناتوان و بيماران بستري در بيمارستان، افرادي كه از وسايل ارتودنسي ثابت استفاده مي‌نمايند و براي ترغيب كردن بچه‌ها به مسواك زدن مفيد مي‌باشند .
نخ دندان
نخ دندان مي‌تواند موم دار يا بدون موم باشد. در حال حاضر استفاده از نخ دندان بدون موم رايج‌تر است زيرا گفته مي‌شود الياف اين نوع نخ دندان در حين كار از هم باز شده و باعث برداشت پلاك و مواد زائد بيشتري مي‌شود. بدين ترتيب فضا‌هاي بين دنداني را تميزتر مي‌نمايد .
عوامل موثر در آسيب‌پذيري دندان
الف) شكل ظاهري دندان: دندان‌هايي كه داراي شيار‌ها و فرو رفتگي‌هايي در سطح جونده مي‌باشد كه محل مناسبي براي جذب و نگهداري ميكروب‌ها و مواد غذايي است، حتي با مسواك زدن نيز به‌طور كامل تميز نمي‌شوند و مستعد پوسيدگي هستند .
ب) زمان آهكي شدن: در زمان آهكي و ساخته شدن دندان‌ها عوامل مختلفي مي‌تواند باعث ايجاد نقص ساختماني هم در مينا و هم در عاج دندان شود كه اين بافت‌ها تا حدي مقاومت كمي نسبت به عوامل پوسيدگي زا دارند .
ج) زمان رويش و نوع رويش: دندان‌هاي دائمي در پنج و نيم تا هفت سالگي رويش مي‌يابد و اكثر والدين آنها را شيري به حساب آورده و مراقبت كمتري از آن به عمل مي‌آورند، يك تا يك و نيم سال نيز طول مي‌كشد تا در تماس با دندان مقابل قرار گيرد. در اين مدت به علت فقدان فعاليت عمل جويدن توسط اين دندان و عدم وجود مهارت لازم در كودك براي تميز كردن آن، درشرايط مستعدكنند‌ه‌اي براي پوسيدگي ايجاد مي‌شود .
د) تكامل پس از رويش: از آنجايي كه در يك دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه اين دندان‌ها در محيط دهان به بلوغ و تكامل مي‌رسند، احتمال پوسيدگي دندان در اين مدت بسيار است .
هـ) عدم رعايت بهداشت دهان و دندان توسط والدين :
روش‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان :
۱) كنترل پلاك با رعايت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحيح از مسواك و نخ دندان
۲) دريافت فلورايد كافي
۳) سيلانت‌تراپي (شيار پوش )
۴) تغذيه مناسب
۵) كاهش ميزان مصرف مواد قندي
۶) كاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندي
۷) استفاده از مواد قندي به همراه وعده ‌هاي اصلي غذا
مصرف شير، لبنيات و مواد غذايي حاوي فلورايد (چاي -ماهي )
۹) استفاده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه مثل سيب، هويج و كاهو
نقش فلورايد در پيشگيري از پوسيدگي :
۱) اضافه نمودن فلورايد به آب آشاميدني .
۲) زماني كه دسترسي به آب‌هاي آشاميدني حاوي فلورايد نباشد مي‌توان از قرص ‌هاي حاوي فلورايد استفاده نمود .
۳) استفاده از فلورايد به صورت موضعي .
۴) فلورايد تراپي به صورت موضعي بايد از دو و نيم تا سه سالگي با دندانهاي شيري شروع شود .
۵) دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد: گزارش‌هاي فراواني در مورد تاثير دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد وجود دارد؛ گزارش نموده‌اند كه بر اثر استفاده از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد ميزان ميكروب‌هاي موجود روي مينا به‌طور چشمگيري كاهش مي‌يابد .
۶) فلورايد در شير: استفاده از شير‌هاي حاوي فلورايد نيز نتايج مطلوبي در كاهش پوسيدگي به دنبال دارد .
فيشور سيلانت ( مواد مسدود كننده شيار‌ها )
گزارش‌هايي درباره استفاده از مواد مسدودكننده شيارها منتشر شده كه موجب گرديده است، علاقه زيادي به استفاده از اين مواد به وجود آيد. بعضي شواهد نشان مي‌دهد كه اگر مواد مربوطه به طور صحيح و شيار‌ها دقيقا و بدون هيچ‌گونه نشت مسدود گردند، ميزان پوسيدگي شيار‌ها تا يكي دو سال بعد كاهش مي‌يابد .
ترومای دندان چيست ؟
ضربه به دندان‌ها براثر افتادن بچه در موقع بازي، كتك كاري و تصادف با وسايل نقليه كه باعث آسيب به دندان‌ها مي‌شود را ترومای دندانی مي‌گويند .
دندان‌هاي شيري به علت سن كم كودك آمادگي زيادي براي پذيرش ضربه دارند. مطالعات نشان مي‌دهد كه ۳۰ درصد كودكان زير هفت سال داراي سابقه ضربه به دندان‌هاي شيري مي‌باشند .
در سن ۶ تا ۲ ۱ سالگي كه دوره‌اي پرجنب و جوش براي كودك به شمار مي‌رود، ميزان صدمات افزايش مي‌يابد به طوري كه اكثر صدمات وارده به دندان‌هاي قدامي مخصوصا دندان‌هاي قدامي مياني فك بالا مي‌باشد. امروزه به علت افزايش تحرك و فعاليت ورزشي، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات قرار دارند .
اقدامات لازم درهنگام بيرون افتادن دندان :
* ‌ ابتدا دندان را پيدا كنيد .
‌* براي برداشتن دندان آن را از ناحيه تاج بگيريد و به ريشه دندان دست نزنيد .
‌* با فشار ملايم آب ولرم آن را بشوييد، درموقع شستن روي ريشه نبايد دست يا پارچه كشيد زيرا الياف نگهدارنده آسيب مي‌بينند .
‌* در صورت امكان دندان را در حفره خود قرار دهيد (در صورتي كه محل دندان آسيب زيادي نديده باشد )
‌* در صورتي كه قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمي‌باشيد، آن را در يك ليوان شير يا آب جوشيده سرد قرار دهيد. در صورت در دسترسي نبودن، از آب معمولي يا دستمال تميز مرطوب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد هيچ وقت دندان را در محيط خشك نگهداري نكنيد .
راه‌هاي پيشگيري از ضربه (تروما )
پيشگيري هميشه مقدم بر درمان است. روش هايي كه مي‌توانند شيوع صدمات را كاهش دهند، عبارتند از :
۱) آموزش مخصوصا آگاه نمودن معلمان، والدين و دانش آموزان نسبت به نحوه پيشگيري از صدمات تروماتيك و تعليم روش‌هايي كه عوارض ناشي از اين صدمات را كاهش مي‌دهد .
۲) مراقبت از دانش‌آموزان از جمله در برابر افتادن و مشاجره كودكانه
۳) استفاده از كمربند‌هاي محافظت كننده و تهيه صندلي‌هاي مطمئن براي اتومبيل .
۴) استفاده از محافظ‌هاي دهاني .
دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان فارس

حوزه معاونت بهداشتي - واحد بهداشت دهان و

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #3
RE: بهداشت دهان و دندان
چگونه دندان های سفید داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دندان ها به مرور زمان و با افزایش سن، رنگ می گیرند، همچنین بعضی از غذاها، نوشیدنی ها، دهانشویه ها و داروها نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. در ادامه به راه هایی ساده برای داشتن دندان ها و لبخندی سفید اشاره می شود:
سفید کننده های خانگی
شما می توانید تغییر رنگ های سطحی را خودتان بردارید. تعدادی از محصولات سفید کننده شامل “کیت های سفید کننده دندان”، “نوارهای سفید کننده” و “خمیردندان های سفید کننده” توانایی از بین بردن رنگ های سطحی روی دندان را دارند. اما برای از بین بردن تغییر رنگ های عمقی تر که به ساختمان دندان نفوذ کرده اند باید به دندانپزشک مراجعه کنید.
“کیت های سفید کننده” برای درمان تغییر رنگ های جزئی، مانند تغییر رنگ ناشی از قهوه و چای موثرند.
“نوارهای سفید کننده” نیز نوارهایی بسیار نازک اند که با چشم به سختی دیده می شوند و برای تاثیرگذاری باید به مدت یک هفته و روزی ۵ دقیقه استفاده شوند. استفاده از آن ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود.
“خمیردندان های سفید کننده” نیز حاوی مواد شیمیایی و ذرات ساینده هستند که استفاده از آن ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود.
درمان های سنتی برای سفید کردن دندان ها
بعضی از افراد هنوز هم از درمان های خانگی قدیمی برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. استفاده از مخلوطی از جوش شیرین و خمیر دندان و مسواک زدن دندان ها با استفاده از این ترکیب می تواند موثر باشد.
مواد غذایی که دندان ها را سفید تر می کنند
بعضی از مواد غذایی مانند کرفس، سیب، هویج و گلابی در سفید کردن دندان ها موثرند. جویدن آدامس های بدون شکر هم بسیار مفید است. این مواد غذایی باعث تحریک ترشح مقادیر زیادی بزاق می شوند، این بزاق اضافی مانع از ایجاد پوسیدگی دندانی و تغییر رنگ ناشی از پوسیدگی دندان ها می شود.
مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند
بعضی از مواد غذایی باعث بد رنگ شدن دندان ها می شوند. یک راه ساده برای اینکه بفهمیم کدام غذا دندان ها را رنگ می کند وجود دارد: “هر غذایی که یک پارچه کتانی سفید را رنگ می کند باعث تغییر رنگ دندان ها هم می شود.”
چای، قهوه، شربت های میوه، شاتوت، ذخال اخته، چغندر، شراب قرمز و نوشابه های انرژی زا نمونه هایی از موادی هستند که به مرور زمان و با استفاده طولانی مدت، باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.
پیشنهاد می شود پس از مصرف این مواد دندان ها یتان را مسواک بزنید و یا حداقل دندان هایتان را با آب بشویید.
سیگار و دخانیات
نیکوتین موجود در دخانیات باعث ایجاد تغییر رنگ های قهوه ای بر روی دندان ها می شود که با مسواک زدن به سختی برداشته می شوند. سیگار کشیدن همچنین باعث بوی بد دهان، التهاب لثه و همچنین سرطان دهان می شود.
داروها
بعضی داروها مانند آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، دهانشویه های کلرهگزیدین و ستیل پریدینیوم و همچنین آهن و فلوراید اضافی نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. آنتی بیوتیک تتراسایکلین چنانچه در دوران حاملگی توسط مادر مصرف شود یا در سال های اولیه پس از تولد به کودک داده شود نیز باعث تغییر رنگ دائمی دندان می شود.
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
یک استراتژی ساده برای داشتن دندان هایی سفید و لبخندی درخشان این است که روزانه حداقل یک بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. به این ترتیب از تجمع رنگ ها و ایحاد لکه بر بروی دندان های تان جلوگیری می کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید بعد از هر وعده غذا و بعد از خوردن غذاهای دارای رنگدانه، مسواک بزنید.
پزشکان بدون مرز

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #4
RE: بهداشت دهان و دندان
خمير دندان داراي مواد شوينده، پاك كننده، براق كننده، خوشبو و خوش طمع كننده مي باشد، همچنين برخي از خمير دندانها داراي تركيبات فلورايد هستند كه مقاومت دندان را در برابر پوسيدگي افزايش مي دهد. خمير دندان حاوي فلورايد ميزان پوسيدگي دندانها را به مقدار 15 تا 30 درصد كاهش مي دهد.

استفاده از نمك خشك، جوش شيرين، و ساير پودرها براي مسواك كردن صحيح نيست و باعث ساييدگي مينا و خراشيدن لثه مي شود . استفاده از آب نمك رقيق (نصف قاشق چايخوري در يك ليوان آب جوشيده سرد شده ) مفيد مي باشد، ولي نمي تواند جايگزين مسواك و خميردندان شود.
آيا از خمير دندانها، به اندازه اي كه تمام موهاي مسواك را بپوشاند بايد استفاده نمود؟
خير، لازم نيست به مقداري كه در فيلم ها و آگهي هاي تبليغاتي ديده مي شود،از خمير دندان استفاده كرد. استفاده از مقدار كمي خمير دندان كافي است چون در عمل تميز نمودن دندانها، نقش مؤثر و مهم را خود مسواك بر عهده دارد.
تركيب خمير دندانها چيست؟
اكثر خمير دندانها از مواد زير تشكيل شده اند:
- دترژانها به عنوان شوينده و كف كننده
- مواد خوشبو كننده و طعم دهنده
- مقدار كمي مواد ساينده
- مواد مرطوب كننده(غالباً گليسيرين)
- فلورايد بعضي از خمير دندانها با اهداف درماني ساخته شده و ممكن است حاوي مواد داروئي خاصي باشند.
از چه خمير دنداني بهتر است استفاده شود؟
اكثريت بيماران دندانپزشكي و مردم بر اين تصورند كه خمير دندانهاي خارجي بهترند، كه به چند دليل جاي ترديد دارد: اكثر اين خمير دندانها به طرق قاچاق وارد شده و از منشاء ساخت، تركيب و تاريخ توليد، شرايط نگهداري و حمل و نقل آنها اطلاع دقيقي در دسترس نيست همچنين قيمت آنها بسيار گرانتر بوده و بسياري از آنها نيز ممكن است تقلبي باشند. علاوه بر اين همانطوري كه قبلاً گفته شد، عمل مسواك زدن از خمير دندان مهمتر است. توصيه مي گردد از خمير دندانهاي استاندارد ساخت داخل استفاده شود. آيا خمير دندان را بايد مرتب عوض كرد؟
جواب اين سؤال به سليقه و ذائقه افراد بستگي دارد. معمولاً استفاده از يك نوع صابون، عطر، غذا، خمير دندان و ... انسان را خسته و بي ميل مي كند. تنوع در استفاده از خمير دندان انگيزه اي براي تداوم عمل مسواك زدن مي شود.
پزشکان بدون مرز

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #5
RE: بهداشت دهان و دندان
معیارهای انتخاب مسواک
1. مسواك باید رشته های نایلونی داشته باشد.

2.
رشته های مسواك باید نرم و متوسط باشد.مسواك های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.


3. اندازه سر مسواك باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد.مسواك به طول دو سانتیمتر برای كودكان مناسب است.


4. مدتی كه باید از یك مسواك استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محكمی و فرم رشته های مسواك دارد.تا وقتی كه رشته های مسواك تمیز،محكم و صاف است.می توان از آن استفاده كرد.اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواك كند،معمولاً عمر مسواك او چهار تا شش ماه است.اگر مسواك پس از یك هفته فرسوده شود نشانه این است كه فرد نادرست مسواك می زند.

ویژگیهای یك مسواك خوب چیست؟
مسواك بایستی نرم و از نظر اندازه كوچك باشد.مسواك های نرم نایلونی كه انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند.الیاف مسواك باید در عرض در 4-3 ردیف و در طول در 12-10 ردیف قرار گرفته باشند.


چرا مسواك نرم توصیه می شود؟
عامل ایجاد كننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است كه شامل میكروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده كه به سطح دندان می چسبد و پلاك میكروبی نامیده می شود.پلاك با كشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.
هدف از مسواك زدن،تمیز كردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاك میكروبی بوده كه با استفاده از مسواك نرم به این هدف می توان نائل گردید.

چرا نباید از مسواك زبر استفاده كرد؟
علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواك زدن برطرف نمی گردد و نیاز به كمك دندانپزشك و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.استفاده از مسواك های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه
شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاك میكروبی و همچنین ریسك ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

آیا مسواك برقی بر مسواك دستی ارجحیت دارد؟
خیر،هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز كردن دندان با این دو روش وجود ندارد.كما اینكه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.


زمان تعویض مسواك چه موقع است؟
به محض اینكه موهای مسواك شروع به سائیده شدن نمود،مسواك باید تعویض شود كه این مدت معمولاً سه ماه است.اما این زمان بستگی تام به شدت و نحوه مسواك زدن فرد دارد.

منبع:Seemorgh . com

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #6
RE: بهداشت دهان و دندان
[b]يک دندانپزشک:
دهان شويه‌ها به هيچ وجه جايگزين مسواک نمي‌شوند
[/b]

يك داندانپزشك با بيان اين که دهان شويه ها به هيچ عنوان جايگزين مسواک و نخ دندان نمي شوند بر مصرف محلول دهان شويه بعد از مسواک و نخ تاکيد کرد.
دکتر مجيد رحماني، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا – منطقه علوم پزشکي تهران، با بيان اينکه دهان شويه‌ها به سه دسته خوش‌بويي – بهداشتي، درماني و خانگي تقسيم مي شوند، با بيان اينكه نوع اول دهان شويه ها بدون تجويز پزشک نيز قابل مصرف است و ضرري به همراه ندارد گفت: اين نوع دهان شويه ها براي خوش بو کردن دهان استفاده مي شوند؛ هرچند که به دليل رفع بوي بد دهان و ايجاد حس تازگي و شادابي و کاهش موردي تعداد باکتري‌هاي دهان، تا حدودي نيز اثرات درماني دارد.
وي در توضيح دهان شويه هاي درماني آنان را به دو دسته دهان شويه هاي آنتي باکتريال و فلورايدلار تقسيم کرد و با تاکيد بر اينکه اين نوع دهان شويه‌هاي درماني براساس نوع بيماري فرد و توسط پزشک معالج تجويز مي شود، گفت: اين نوع دهانشويه پس از جراحي هاي لثه و يا به صورت دارويي براي پيشگيري مشکلات دهان و لثه در افراد مستعد تجويز مي شود.
معاون آموزشي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي تهران با تاکيد دوباره درمورد استفاده از دهان‌شويه هاي درماني با تجويز پزشک معالج، گفت: اين نوع دهان‌شويه ها اگر بيش از 2 هفته مورد استفاده قرار گيرند رنگدانه هاي تيره رنگي بر روي سطح دندان پديدار مي شود و دندان تيره مي شود، ولي اگر در زمان مناسب و زير نظر پزشک معالج استفاده شود به دليل کاهش ميکروب ها در دهان اثرات مطلوب درماني بر روي بيماري هاي لثه ايجاد مي کند.
وي دهان شويه هاي حاوي فلورايد را نوع دوم دهان شويه هاي درماني دانست و با بيان اين که اين نوع دهان شويه ها معمولاً در کودکان تجويز مي شود گفت: فلورايد ماده معدني است که با نفوذ به ساختمان دندان موجب استحکام دندان مي شود.
دکتر رحماني با بيان اين که پزشکان مصرف منظم دهان شويه حاوي فلورايد را به کودکاني که دندان شيري دارند و يا به تازگي دندان هاي دائمي درآوردند توصيه مي کنند افزود: مصرف دهان شويه هاي حاوي فلورايد در برنامه هاي وزارت بهداشت و آموزش پزشکي نيز قرار دارد.
وي ادامه داد: مصرف اين نوع دهان شويه ها موجب استحکام فک و دندان کودک مي شود.
دکتر رحماني با تاکيد بر اين مطلب که دهان شويه هاي حاوي فلورايد را نبايد بيش از 30 تا 45 ثانيه در دهان نگه داشت گفت: اين دهان شويه ها درصورت بلعيده شدن توسط کودک يا افراد مي تواند اثرات سمي در بدن فرد داشته باشد.
عضو هيأت علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران دسته سوم دهان شويه ها را خانگي و دست ساز معرفي کرد گفت: در بسياري از خانواده ها به جاي دهان شويه هاي شيميائي موجود در داروخانه ها از محلول آب نمک، جوش شيرين يا رزماري و نعنا استفاده مي کنند که اثرات مثبت درماني آن ثابت شده است.
وي در پايان با اشاره به اين مطلب که دهان شويه ها به هيچ وجه جايگزين مسواک و نخ دندان نمي شوند گفت: هريک از اين 3 عملکرد کارکرد خاص خود را دارند و مناسب است که دهان شويه بعد از مسواک و نخ دندان استفاده شود تا به تمام سطوح دهان و دندان برسد
منبع: سايت قطره

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #7
RE: بهداشت دهان و دندان
فوت و فن- در سال‌هاي اخير تنوع و فراواني مسواك‌ها در سطح بازار چنان زياد شده است كه بسياري از افراد براي انتخاب و خريد مسواك مناسب، دچار سردرگمي مي‌شوند.
اين در حالي است كه جدا از مارك‌‌هاي مختلف، هر كارخانه انواع متعددي از مسواك را در شكل‌ها، اندازه‌ها و البته قيمت‌هاي مختلف به بازار معرفي كرده‌ است كه انتخاب را دشوار مي‌كند.
بايد گفت به طور کلی ۳ نوع مسواک وجود دارد: سفت، نرم و معمولی. این درجه بندی بر اساس سختی موهای مسواک است.
بر خلاف تصور عموم، مسواک های سخت، دندان ها را بهتر تمیز نمی کنند، بلکه موجب سایش و ایجاد حساسیت‌های بعدی در دندان ها و همچنین تحلیل لثه‌ها خواهند شد.
مسواک‌های نرم نیز مناسب افرادی است که دارای بیماری لثه هستند یا به تازگی روی آنها جراحی لثه انجام شده است.
همچنین مسواک بچه‌ها بهتر است از نوع نرم باشد. در کل مناسب‌ترین مسواک برای اغلب افراد مسواک های معمولی است.
از سوي ديگر در هنگام خريد مسواك بايد اندازه آن را نيز در نظر گرفت. مسواک با اندازه‌های بسیار بزرگ امکان تمیز کردن دندان‌های انتهایی هر فک را از بین می‌برد و به راحتی در دهان جای نمی گیرد.
این نکته به خصوص در مورد انتخاب مسواک بچه‌ها باید در نظر گرفته شود. همچنين دسته مسواک بهتر است مستقیم و ضخیم باشد تا به راحتی در دست جای گیرد و کنترل بیشتری روی مسواک ایجاد كند. علاوه بر اين بهتر است مسواک هر ۳ ماه یک بار عوض شود.
تغییر شکل و کج و معوج شدن موهای مسواک نشانه خوبی برای فرا رسیدن زمان تعویض آن است.
چنانچه موهای مسواک شما زود از شکل می‌افتند، نشان دهنده این است که شما با نیروی زیادی مسواک می‌زنید، بنابراین باید از این به بعد ملایم تر مسواک بزنید تا از ایجاد سایش دندان ها و تحلیل لثه‌ها جلوگیری شود.
در سالهاي اخير برخي كارخانه‌ها اقدام به توليد مسواك‌هاي برقي كرده‌اند كه در مقايسه با مسواك‌هاي معمولي قيمت بالايي دارند.
كارخانجات توليد كننده مسواك برقي ادعا مي‌كنند كه مسواك‌هاي برقي بهتر از مسواك‌هاي معمولي، دندان‌ها را تميز مي‌كنند.
اما محققان دريافته‌اند كه مسواك‌هاي برقي، اثر بهتري در مقايسه با انواع دستي ندارند. آنچه مهم است، نحوه مسواك‌ زدن است و نه نوع مسواك.


منبع:همشهری آنلاین


امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #8
RE: بهداشت دهان و دندان
نخ دندان
دید کلی

بسیاری از بیماران می‌پرسند با آنکه مسواک‌زدن را از سنین کودکی شروع نموده و تا کنون نیز به انجام آن مشغولند، چرا دندان‌هایشان دارای پوسیدگی است؟ دندانپزشکان علل پوسیدگی دندان‌های این افراد را در چند چیز می‌دانند.


 1. روش مسواک‌کردن غلط بوده است.
 2. دفعات مسواک‌کردن کم بوده است.
 3. زمان مسواک‌کردن مناسب نبوده است.
 4. از نخ‌دندان برای تمیز نمودن دندان‌ها استفاده نشده است.
 5. رژیم غذایی و تغذیه این افراد صحیح نبوده است.
نخ‌دندان و نقش آن در سلامتی دندان‌ها

هنگامیکه به مردم توصیه می‌گردد که حتما از نخ‌دندان برای نظافت دندان‌‌ها استفاده کنند، بسیاری از آنها با تعجب و با نگاهی پر از سوال دلیل این مسئله را می‌پرسند. بطور خلاصه استفاده از نخ‌دندان بدلایل زیر ضرورت دارد:


 1. اصولا هنگام مسواک‌کردن تنها یک‌چهارم سطح جانبی هر دندان تمیز می‌گردد و بقیه این سطح مسواک نخورده باقی می‌ماند.
 2. از سوی دیگر بعلت تماس و اتصال سطوح جانبی دندان‌ها ، پوسیدگی این نواحی تا مدتها از نظر مخفی مانده، دیده نمی‌شود.
 3. همچنین بدلیل کمی فاصله مغز دندان (پالپ) تا سطوح جانبی ، پوسیدگی این نواحی خیلی زودتر به پالپ و عصب دندان سرایت می‌نماید مجموعه این عوامل (تمیز نشدن با مسواک ، مخفی‌ماندن پوسیدگی و نزدیک‌بودن پالپ دندان به سطوح جانبی) سبب پیشرفت پنهانی و سریع پوسیدگی در محل اتصال دندان‌ها و در نهایت آلودگی پالپ و شروع

  [b]

  [/b]
  می‌شود. همچنین مطالعات دانشمندان نشان داده که شروع بیماری لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت می‌گیرد. لذا کسانی که می‌خواند دچار

  [b]

  [/b]
  نشوند باید کوشش فراوانی در جهت تمیز‌نمودن لای دندان‌ها بنمایند. بهترین وسیله‌ای که امروزه برای تمیزکردن سطوح جانبی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد نخ‌دندان نام دارد. جالب است بدانید اهمیت استفاده از نخ‌دندان از مسواک بیشتر است. نخ‌دندان را از داروخانه می‌توان تهیه نمود.
طرز استفاده از نخ‌دندان

 1. حدود 35 سانتیمتر از نخ‌دندان را جدا کنید.
 2. بیشتر نخ را به دور انگشت وسط دست راست و باقی مانده را به دور انگشت وسط دست چپ بپیچید.
 3. در مرحله بعد سه انگشت آخر بسته می‌شود. آنگاه هر دو دست از هم دور می‌شوند تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشان و شست هر دست آزاد می‌ماند.
 4. سپس قطعه‌ای از همین نخ بطول 2 تا 5/2 سانتیمتر بین انگشت نشان و شست هر دست محکم نگاه می‌داریم هنگامیکه می‌خواهید نخ را بین دندان‌های فک پائین عبور دهید از دو انگشت نشان استفاده کنید. در فک بالا این کار را با دو انگشت شست و یا یک شست نشان انجام دهید. در هرحال توجه داشته باشید که نخ از روی نوک انگشتان عبور کند.
 5. مرحله بعد عبوردادن نخ از بین دندان‌هاست قطعه نخ نامبرده را بر روی ناحیه تماس گذارده، آن را به آرامی و با حرکتی اره مانند از محل اتصال دندان‌ها بطرف لثه حرکت دهید. این کار را بگونه‌ای انجام دهید که صدمه‌ای به لثه وارد نیابد.
 6. بمحض عبور نخ از ناحیه تماس آن را به دور یکی از دندان‌ها حلقه کنید. حلقه‌کردن نخ به دور دندان سبب جلوگیری از برخورد نخ با لثه و آسیب آن می‌شود.
 7. در حالیکه نخ به دور سطح جانبی حلقه شده تا حد امکان آن را به سمت لثه ببرید. هنگامیکه به مقاومت برخورد نمودید نخ را به همان صورت در جهت معکوس حرکت دهید تا به محل اولیه برسید. این حرکات بالا و پایین بردن را در هر قسمت چندین مرتبه تکرار نمائید. با انجام این عمل سطح جانبی یک دندان بخوبی پاک می‌گردد.
 8. پس از نخ‌زدن دندان اول ، بدون آنکه نخ را از لای دندان‌ها خارج کنید، بلافاصله آن را به دور سطح جانبی دندان مجاور حلقه کرده و حرکات ذکر شده را جدا تکرار نمائید.
 9. نخ را از محل اتصال دندان‌ها رد کرده و بیرون آورید.
سایر نکاتی که به هنگام استفاده از نخ‌دندان باید مراعات نمود

 1. سعی کنید تمام دندان‌هایتان با نخ نظافت شود. برای موفقیت در این امر می‌توان ابتدا فک بالا و سپس فک پایین را نخ زد.
 2. در حین نخ‌زدن قسمت آلوده یا ریش ریش شد. نخ را به دور انگشت دست چپ بپیچید و در عوض از نخ انگشت دست راست بار نمود استفاده کنید.
 3. و بالاخره اینکه پشت دندان آخر هر فک را فراموش نکنید.12
چند تذکر مفید

 1. بهتر است با هر نوبت مسواک‌کردن، از نخ دندان نیز استفاده کنید. اگر این کار امکان ندارد حداقل یکبار در شبانه‌روز این عمل را انجام دهید.
 2. استفاده از نخ‌دندان بخصوص در مورد دندان‌های آسیا کمی مشکل است در آغاز بهتر است فقط دندان‌های جدی دهان را نخ بزنید. بعدها وقتی این کار را بخوبی فرا گرفتید، می‌توانید دندان‌های عقب دهان را نیز نظافت کنید. با کمی تمرین می‌توان هر دو فک را در زمانی کوتاهتر از چند دقیقه نخ زد.
 3. برای تمیز نمودن دندان‌ها باید از نخهای مخصوصی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد استفاده نمود. نخهای معمولی از سوئی تمیز و بهداشتی نبوده و از سوی دیگر استحکام ، ضخامت ، ظرافت و خصوصیات ضروری دیگر را ندارند.
 4. در اوائل استفاده از نخ‌دندان ممکن است تعدادی خون از لثه‌ها جاری گردد. اگر لثه‌ها سالم و طبیعی باشند، این خونریزی در روزهای آینده متوقف می‌شود. اما در مواردی که این خونریزی در روزهای بعد نیز ادامه پیدا می‌کند بعلت بیمار بودن لثه‌ها و یا غلط بودن روش نخ‌زدن است که برای رفع آن باید به جرم‌گیری و اصلاح روش نخ‌زدن پرداخت.
سه نکته جالب

 1. افرادی که لثه‌های سالم و طبیعی دارند نباید از خلال ، سوزن ، چوپ کبریت و... جهت نظافت لای دندان‌ها استفاده کنند. این گونه لوازم از طرفی قادر به تمیزکردن کامل بین دندان‌ها نبوده، و از طرف دیگر باعث آسیب لثه می‌شوند.
 2. پاره شدن یا ریش‌ریش شدن نخ هنگام استفاده دلیل بر وجود پوسیدگی ، جرم یا پرکردگی غلط در ناحیه بین دندانی است. جهت برطرف‌کردن این شکل لازم است به دندانپزشک مراجعه نمائید.
 3. بسیاری از مردم فقط هنگامیکه گوشت یا غذائی در لای دندان‌هایشان گیر کند از نخ‌دندان استفاده می‌نمایند. در حالیکه وظیفه اصلی نخ‌دندان خارج‌کردن پلاک دندانی از لابلای دندان‌هاست. پس می‌توان حدس زد که استفاده از نخ‌دندان باید بطور منظم صورت پذیرد چه غذا در لای دندان‌ها گیر کرده و چه نکرده باشد.
سایر روشهای استفاده از نخ‌دندان

روش دیگر استفاده از نخ‌دندان به اینصورت است که ابتدا دو سر آزاد آن را گره کرده، یک حلقه درست می‌نمائیم. آنگاه این حلقه را در دست گرفته، سایر مراحل ذکر شده را تکرار می‌کنیم.
آن دسته از بیمارانی که فاقد مهارت کافی برای بکاربردن نخ بوسیله انگشتان دست هستند، می‌توانند از کمان‌های مخصوصی که جهت اینکار ساخته شده است استفاده نمایند. از این کمانها برای نظافت دندان‌های کودکان و با دندانهای آسیا که دسترسی به آنها مشکل است نیز می‌توان بهره جست. همچنین بیمارانی که بدلیل تهوع و استفراغ قادر به بردن انگشت به داخل دهان نیستند، می‌توانند از این کمانها استفاده نمایند.
فواید نخ دندان

 1. استفاده از نخ‌دندان می‌تواند سبب کاهش بوی دهان گردد.
 2. بسیاری از دندان‌هایی که به مرحله کشیدن می‌رسند، به علت استفاده‌نکردن از نخ دندان است.
 3. حتی هنگامیکه بطور منظم از نخ‌دندان استفاده می‌کند، لازم است هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمائید.
 4. استفاده از نخ‌دندان جهت تامین سلامت لثه‌ها امری ضروری می‌باشد. کسانیکه از نخ‌دندان جهت نظافت بین دندان‌ها استفاده نکنند، ممکن است دیر یا زود دچار بیماری لثه شوند. همچنین کسانی که در حال درمان بیماری لثه خود می‌باشند، لازم است جهت تسریع و بهبودی و جلوگیری از بروز مجدد بیماری همواره از نخ‌دندان استفاده نمایند.
 5. یکی از دلائل عدم توانایی در نخ‌زدن دندان‌های آسیا آن است که نخ را بطور صحیح بر روی ناحیه تماس دندان‌ها قرار نمی‌دهند توجه داشته باشید در صورت عدم رعایت این مطلب قادر به انجام سایر مراحل نخواهد بود. جالب توجه آنکه اغلب کسانی که روی عدم و نخ به لای دندان‌هایشان می‌باشند، در واقع دچار این مشکل می‌باشند (البته به جز مواردی که این امر بدلیل وجود جرم یا پرکردگی غلط بر روی دندان‌هاست).
 6. اگر نخ دندان از لای دندانهای شما رد نمی‌شود، نباید باعث آن گردد که استفاده از نخ را منتفی بدانید جهت بررسی و یافتن علت این مسئله لازم است حتما با دندانپزشک خود مشورت نمائید.
منبع:سایت دندانپزشکی

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #9
RE: بهداشت دهان و دندان
نصيحت‌هاي دنداني به بزرگان :

توصيه‌هايي براي مراقبت از دهان و داندان سالمندان در گفت وگو با يك متخصص.
افزايش چشمگير جمعيت سالمندان طبعاً باعث تمرکز بيش از پيش شاخه‌هاي گوناگون علوم پزشکي بر مباحث مربوط به بهداشت و درمان سالمندان شده است که يکي از اين شاخه‌هاي تخصصي مربوط به علوم دندانپزشکي است.

با علم به توجه روزافزون به بخش دندانپزشکي سالمندان و توصيه‌هاي سازمان بهداشت جهاني در اين زمينه، دکتر پارسا آتش رزم متخصص پروتزهاي دنداني، دانشيار و مدير گروه بخش پروتز متحرک دانشکده دندانپزشکي دانشگاه آزاد پاسخگوي سؤالات ما است.
آقاي دکتر، از تعريف سالمندي شروع كنيم تا برسيم به بهداشت دهان و دندان در اين دوره.
من تعريف سازمان بهداشت جهاني را عرض مي‌کنم. سالمندان طبق تعريف اين سازمان به کليه افرادي گفته مي‌شود که سن آنها بالاي 65 سال باشد. سالمندان بر مبناي ويژگي و توانايي فيزيکي به سه دسته تقسيم مي‌شوند. دسته اول سالمندان مستقل هستند، يعني افرادي که مي‌توانند امور جاري و روزمره خود را بدون کمک کسي اداره کنند و براي رفع و رجوع مسايل شخصي خود نيازي به افراد ديگر ندارند.

به دسته دوم سالمندان نيمه مستقل مي‌گويند که براي انجام برخي کارهاي خود به کمک افراد ديگر نياز دارند. بيشترين مشکلات پزشکي به دسته سوم يا سالمندان وابسته مربوط مي‌شود که معمولاً يا در منزل فرزندان و اقوام يا در خانه سالمندان زندگي مي‌کنند و براي تمام امورات خود وابسته به افراد ديگر هستند.
جمعيت سالمندان در سطح دنيا در حال افزايش است. دليل اصلي اين مسئله هم افزايش اميد به زندگي است.يا خير؟
بله. اگر ما از قرن بيستم به بعد را بررسي کنيم مي‌بينيم که حفاظت از منابع آب در برابر بيماري‌هاي منتقله از آب،کنترل بيماري‌هاي عفوني و استفاده از آنتي بيوتيک‌ها، کنترل نسبي بيماري‌هاي قلبي و بالا بردن سطح آگاهي افراد عوامل مهمي در افزايش طول عمر مردم دنيا بوده است.

اما ظاهراً بحث مراقبت‌هاي بهداشتي سالمندان مثل مراقبت‌هاي کودکان و مادران باردار بايد مقوله پرهزينه‌اي باشد.
به مراتب پرهزينه‌تر است! در کشورهاي توسعه يافته اين هزينه 5 برابر هزينه گروه کودکان و نوزادان است! سالمندان ويزيت‌هاي پزشکي زيادي دارند اما با افزايش سن ويزيت‌هاي دندانپزشکي شان کاهش مي‌يابد.

چرا؟
دليل عمده بي‌دنداني است. درست است که با پيشرفت علوم دندانپزشکي و بالا رفتن سطح فرهنگ بي‌دنداني کاهش پيدا کرده اما متأسفانه در جوامعي مثل جامعه ما رقم بي‌دنداني همچنان بسيار بالاست.

نگرش خود سالمند و اطرافيان او هم اهميت فراواني دارد که به محض بروز مشکل، دندان را مي‌کشند و زماني به فکر جايگزيني آنها مي‌افتند که ديگر دنداني باقي نمانده و استخوان فک هم به‌شدت تحليل رفته است. در چنين شرايطي پروتز خوبي هم نمي‌توان براي بيمار تهيه کرد.
و در اين شرايط رژيم غذايي بيمار هم تحت تأثير قرار مي گيرد...
کاملاً درست است. متأسفانه در سالمندان به‌دليل کاهش تعداد دندان‌ها و اينکه اغلب آنها از دست دندان کامل يا پلاک‌هاي پارسيل استفاده مي‌کنند کارآيي جويدن کمابيش کاهش مي‌يابد. در نتيجه آنها به‌سمت غذاهايي گرايش مي‌يابند که سريع‌تر جويده و هضم شود.

يعني غذاهاي نرم و شيرين که کالري مورد نياز را تأمين کند...
دقيقاً. اين غذاها باعث افزايش پوسيدگي دندان‌هاي باقيمانده مي‌شوند مضاف بر اينکه ارزش غذايي بالايي ندارند. در نتيجه براي حفظ سلامت عمومي بدن بايد سلامت دهان و دندان تأمين شود تا بيمار بتواند تغذيه مناسبي داشته باشد. باز هم تکرار مي‌کنم که يکي از اصلي‌ترين مشکلات ما براي درمان سالمندان نگرش غلط خود بيماران و اطرافيان آنهاست.

آنها فکر مي‌کنند مثلاً کم دنداني و بي دنداني جزيي از مقوله افزايش سن است که بايد اين تفکر غلط تصحيح شود. نکته ديگر گوشه‌گيري و افسردگي افراد سالمند است که باعث مي‌شود به وضعيت بهداشت دهان توجه کمتري شود.
خشکي دهان ناراحتي بسيار شايعي است. چرا اين مشکل اين‌قدر در بين سالمندان رايج است؟
خشکي دهان دلايل زيادي دارد، اما مهمترين دليل آن داروهاي فراواني است که سالمندان مصرف مي‌کنند که به‌دليل مشکلات متعدد سيستميک در آنهاست. جدا از پوسيدگي‌هاي ريشه، خشکي دهان باعث اختلال در حس چشايي مي‌شود.

اين اختلال چشايي و عدم درک مزه‌ها فرد را نسبت به غذاخوردن و رعايت بهداشت دهان بي علاقه مي‌کند. در نتيجه سلامت عمومي بدن به‌دليل تغذيه ناکافي دچار اشکال مي‌شود.
سؤالي که اغلب سالمندان با آن روبرو هستند بحث نگهداري از دندان‌هاي مصنوعي است.
سالمندان مستقل با پروتز کامل بايد حتماً شب‌ها پروتز را از دهان خود خارج کنند. پروتز را بايد حتماً با مسواک‌هاي مخصوص روي دست تميز کنند. قرص‌هاي خاصي براي تميز کردن پروتز وجود دارد که تأکيد مي‌کنم بايد فقط در آب سرد يا ولرم حل شوند نه آب گرم چون استفاده از آب گرم باعث تغيير رنگ پروتز مي‌شود.

استفاده از دهانشويه‌هاي ضد ميکروبي هم در اين بيماران نيز توصيه مي‌شود.در اين افراد به‌دليل آرتريت انگشتان بطور کامل جمع نمي‌شود. بنابراين گرفتن پروتز در يک دست و مسواک زدن با دست ديگر دشوار خواهد بود. مي‌توان از مسواک‌هاي خاصي استفاده کرد که در انتهاي دسته آنها يک برجستگي به اندازه يک توپ کوچک پلاستيکي تعبيه شده که بيمار راحت‌تر مي‌تواند مسواک را در دست گرفته و مسواک بزند.
در مورد سالمندان وابسته و نيمه مستقل بهداشت دهان و دندان از جمله مسائلي است که عمدتاً فراموش مي‌شود چون کسي که براي انجام کارهاي خود دچار مشکل شده بعيد است که به بهداشت دهان خود اهميتي بدهد يا اصلاً توان رعايت آن‌را داشته باشد.
متأسفانه صحيح است. در اين گروه‌ها مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان به اطرافيان برمي‌گردد.متأسفانه تحقيقات از خانه‌هاي سالمندان حتي در کشورهاي پيشرفته از وضعيت ناخوشايند بهداشت دهان و دندان بيماران حکايت دارد.

و چه راهکاري براي بهبود اين وضعيت پيشنهاد مي‌کنيد؟
بالا بردن انگيزه مراقبين اين سالمندان اهميت فراواني دارد.نکته مهم ديگر ويزيت‌هاي منظم دندانپزشکي 2 الي 4 بار در طول سال است.طبعاً سالمندي که خودش توان مراجعه ندارد بايد توسط اطرافيان به نزد دندانپزشک آورده شود يا اينکه در خانه‌هاي سالمندان يک واحد مجهز دندانپزشکي وجود داشته باشد تا دست کم درمان‌هاي جرم‌گيري و ترميمي در دسترس اين افراد باشد.

آيا منع درماني خاصي براي سالمندان وجود دارد؟
در مورد سالمندان مستقل درمان‌ها مشابه افراد غير سالمند طراحي مي شود....

يعني برحسب وضعيت فيزيکي طرح درمان متفاوت مي‌شود؟
دقيقاً چون امکان رعايت بهداشت در گروه وابسته و نيمه مستقل وجود ندارد.مثلاً براي فردي که در يک خانه سالمندان زندگي مي‌کند و دندان درد دارد شما نمي‌توانيد درمان‌هاي پيچيده اندو، جراحي افزايش طول تاج و پست و کور و کراون را براي او انجام دهيد، چون نه تحمل اين همه رفت و آمد و درمان‌هاي سنگين را دارد نه شايد به لحاظ روحي و جسمي قادر به رعايت بهداشت باشد. بنابراين بهتر است اين دندان کشيده شود و به‌جاي آن از پروتزهاي پارسيل ترنزيشنال(انتقالي) استفاده کنيم.

آيا سالمنداني که دچار بي دنداني کامل يا نسبي هستند مي‌توانند کانديداي مناسبي براي ايمپلنت باشند؟
همانطور که مي‌دانيد ايمپلنت راه‌حلي براي جلوگيري از پيامدهاي بي‌دنداني است. پيامدهايي از قبيل درهم ريختگي دندان‌هاي ديگر، تحليل استخوان فک و کاهش توانايي جويدن و..؛ درمان ايمپلنت براي سالمند جايگاه مهمي دارد اما بايد توجه کرد در سالمندان اغلب بيماري‌هاي سيستميک متعددي نظير ديابت، بيماري‌هاي قلبي عروقي، افسردگي، آلزايمر و... به چشم مي‌خورد. اين بيماران اصلاً تحمل چنين درمان سنگيني را ندارند.

و نكته آخر ؟
نکته‌اي مهمتر از تمام بحث‌هايي که مطرح شد بحث ايجاد انگيزه در سالمندان است. با افزايش انگيزه و ارتقاي سلامت دهان بيمار بهتر غذا مي‌خورد. با بهبود تغذيه وضعيت عمومي بدن بهبود مي‌يابد و بيمار شاداب‌تر و سرحال‌تر مي‌شود. در نتيجه گوشه‌گيري و افسردگي کاهش مي‌يابد و سالمند مي‌تواند بيش از پيش در فعاليت‌هاي اجتماعي شرکت کند.

در نتيجه اميد به به زندگي افزايش مي‌يابد و به تبع آن فرد بيشتر به سلامت و بهداشت خود اهميت مي‌دهد. همانطور که مي‌بينيد اين وضعيت يک چرخه است و بايد تقويت شود.


منبع:
www.irshafa.ir


امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۱۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 3,199
اعتبار: 12
سپاس کرده: 1,911
سپاس شده: 2,132 در 931 موضوع

امتياز: 8,448.65

ارسال: #10
RE: بهداشت دهان و دندان
قبلا راجه به نخ دندان توضیح داده شد و اینم یه توضیحه کلی دیگه.......
استفاده از نخ دندان
حدود پنجاه سانتيمتر از نخ دندان را جدا كرده و دو
انتهاي آن را دور انگشتان مياني خود بپيچيد.

نخ را با انگشت شست خود به آرامي و به دقت بين دندانهاي بالايي و زير شيار لثه وارد كنيد.

از تماس ناگهاني نخ دندان با لثه خودداري كنيد
.
نخ را به دو طرف دندان خم كنيد و با حركت بالا و پايين پلاكهاي ميكروبي مضر را برداريد. به خاطر داشته باشيد كه هر دندان را بطور جداگانه و كامل تميز كنيد.

نخ دندان را با انگشت سبابه به آرامي از بين دندانهاي پاييني رد كنيد. دوباره آنرا به دو طرف دندان خم كنيد و همان حركت را انجام دهيد.


منبع:iranhealers

امضا كاربر
Cbx
شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۰ ۱۷:۲۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال موضوع  موضوع بسته شده است 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.