به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  موضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اطلاعات دارویی (جامع)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #11
RE : اطلاعات دارویی

توليد داروي گياهي درمان زخم پاي ديابتي توسط محققان ايراني

داروي گياهي درمان پاي ديابتي توسط محققان دانشگاه علوم پزشكي تهران توليد شده است و روز يكشنبه 14 بهمن ماه جاري در بيمارستان امام خميني (ره) رونمايي مي شود.

به گزارش سلامت نيوز به نقل ازمهر، دكتر كامران باقري لنكراني نخستين بار در پايان جلسه هيئت دولت در هفتم آذرماه از توليد اين داروي جديد سخن گفت و يادآور شده بود: مهمترين علت قطع عضو در سالمندان مبتلا به ديابت، قطع پا است كه با تهيه اين دارو در داخل كشور از مشكلات آنان كاسته خواهد شد.

باقري لنكراني با اشاره به اينكه در بيماري پاي ديابتي، خون رساني به پا دچار اختلال مي شود، گفت: مطالعات تهيه اين دارو در فاز يك و دو با موفقيت به پايان رسيده و فاز سوم مطالعه نيز در مرحله انجام است و انتظار مي رود كه براي توليد و مصرف آن در داخل كشور، زمان زيادي منتظر نمانيم.

اين دارو از سوي محققان ايراني دانشگاه علوم پزشكي تهران تهيه شده است و دكتر باقر لاريجاني رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران و رئيس مركز تحقيقات غدد و متابوليسم اين دانشگاه در خرداد ماه سال جاري در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار مهر از تحقيقات محققان ايراني براي توليد داروي گياهي درمان ديابت خبر داده بود.

دكتر باقر لاريجاني خاطرنشان كرد: محققان ايراني مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران تحقيقات جديدي را براي توليد يك دارو با منشاء گياهي كه در درمان ديابت نقش دارد، آغاز كرده اند و در صورت موفقيت كمك قابل توجهي به افزايش كيفيت زندگي اين بيماران خواهد كرد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: محققان مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در حال بررسي اين نوع درمان هستند كه براي بيماراني كه انسولين با دوز بالا استفاده مي كنند، مورد استفاده قرار مي گيرد.

دكتر لاريجاني با اشاره به طي شدن مراحل مطالعات مدل حيواني در داروي كنترل پاي ديابتي با منشاء گياهي گفت: اين دارو در مرحله آزمون حيواني، عوارض حاد، عوارض روي DNA و مسمويت ژنتيكي نداشته است.

وي افزود: اين دارو در مراحل انساني مطالعه شده است و اشكال موضعي، خوراكي و تزريقي آن مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به مطالعات انجام شده استاندارد زخم ديابتي با مصرف اين دارو بهبودي واضحي نسبت به گروه شاهد داشته است.

رئيس مركز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشكي تهران همچنين با اشاره به آمار شيوع بيماري ديابت در جهان و ايران گفت: آمار شيوع بيماري ديابت روبه افزايش است به طوري كه پنجمين يا ششمين بار بيماري‌ها در ايران مربوط به ديابت مي‌شود و حدود سيصد هزار سال از عمر مفيد جامعه ايران را كاهش مي ‌دهد، بنابراين لازم است كه به اين بيماري توجه بيشتري شود.

لاريجاني نوروپاتي، عوارض كليوي، قلبي و عروقي همچنين پاي ديابتي را از جمله عوارض بيماري ديابت برشمرد و افزود: شايع ترين عوارض ديابت پاي ديابتي است كه اگر به موقع درمان نشود منجر به قطع عضو مي‌شود.

ديابت 300 هزار سال عمر مفيد را در ايران از مردم مي گيرد و ششمين بيماري مهم كشور محسوب مي شود. 6 درصد ايراني ها به ديابت مبتلا هستند و در حاليكه 3 ميليون جمعيت ديابتي در كشور وجود دارند كه حدود 50 درصد اين افراد از بيماري خود به طور كامل اطلاع ندارند.

ديابت 4 نوع دارد كه از آن جمله مي توان از ديابت نوع يك، نوع دو، ديابت بارداري و ديابت ناشي از ساير بيماري ها نام برد. 80 درصد ديابتي ها به نوع دو مبتلا هستند كه در ايران به طور فزاينده اي در حال گسترش است.

از چاقي در حال افزايش، عدم فعاليت مناسب فيزيكي، كنترل نشدن دائم قند خون و استفاده از چربي هاي اشباع شده به عنوان عوامل افزايش بيماري ديابت در جامعه نام برده مي شود. طبق آمار سازمان جهاني بهداشت 170 ميليون ديابتي دنيا در حال حاضر در سال 2025 به 300 ميليون نفر افزايش مي يابند كه كشورهايي همچون ايران، پاكستان و چين در معرض افزايش تعداد مبتلايان به اين بيماري هستند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #12
RE : اطلاعات دارویی
آنتي‌بيوتيك، نقل و نبات نيست
شما هم جزو آن دسته از افرادي هستيد كه با كمي سرفه كردن به سراغ جعبه داروهاي خانگي خود مي‌روند و به راحتي و طبق عادت انواعي از داروها را براي خود تجويز مي‌كنند؟ به نظر شما اگر دارويي را نابجا مصرف كنيد چه مخاطراتي در انتظار شماست؟ اين روزها جامعه پزشكي شاهد به وجود آمدن بيماري‌هاي عفوني است كه به داروها و آنتي‌بيوتيك‌هاي امروزي مقاومت نشان مي‌دهند و ديگر قابل درمان نيستند به نظر شما چه كسي مسوول اين نتايج نگران كننده است؟ همان‌طور كه مي‌دانيد، آنتي‌بيوتيك‌ها 50 تا 60 سال پيش با كشف پني‌سيلين به مردم معرفي شدند و راه نجاتي براي درمان بسياري از بيماران به حساب آمدند اما اين آنتي‌بيوتيك‌ خيلي زود در برابر عوامل بيماري‌زا ضعيف شناخته شد و ديگر نمي‌توانست آثار اوليه درماني خود را بر جاي بگذارد. مي‌پرسيد چرا؟ براي اينكه بسياري از ميكروب‌هاي بيماري‌زا كه به اين نوع از آنتي‌بيوتيك‌ها حساس بودند توانستند آنزيم‌هايي را براي مهار اين نوع آنتي‌بيوتيك‌ها توليد كنند و به اين ترتيب، داروها ديگر نمي‌توانستند نقش درمانگر را داشته باشند. يكي از اين ميكروب‌هاي مزاحم در خانواده استافيلوكوك‌ها قرار داشتند.

بحث مقاومت به آنتي‌بيوتيك‌ها به همين دليل در ميان جوامع پزشكي و توليد كنندگان دارو و شركت‌هاي دارويي به بحثي كاملا جدي تبديل شده است كه از مهم‌ترين‌هاي اين بحث، مي‌توان به نوعي سل كه به درمان و داروهاي شناخته شده‌اش مقاومت نشان مي‌دهد، پرداخت. همان‌طور كه مي‌دانيد، در قديم اين بيماري داروي موثري نداشت و كسي كه به اين بيماري مبتلا مي‌شد بايد منتظر مرگ مي‌ماند تا اينكه چند آنتي‌بيوتيك‌ موثر براي درمان آن تهيه شد و در اختيار پزشكان قرار گرفت به طوري كه اين روزها به بيمار مبتلا به سل چهار نوع مختلف از آنتي‌بيوتيك آن هم براي شش ماه داده مي‌شود. اما پس از مدتي ديده شد كه ميكروب‌ سل نيز از قاعده مقاومت به دارو مستثنا نبوده و شمار بيماراني كه به اين آنتي‌بيوتيك‌ها مقاومت نشان مي‌دهند رو به افزايش است. تعجب نكنيد اين موضوع نه تنها در كشورهايي نظير آفريقا به شدت ديده مي‌شود بلكه در كشور خودمان نيز رو به افزايش است به طوري كه خيلي سريع بايد تمهيداتي براي مقابله با اين معضل انديشيد. حتما مي‌پرسيد كه در چه صورت اين مقاومت در بيماران مبتلا به سل افزايش پيدا مي‌كند؟ بايد بگوييم از آنجا كه درمان اين بيماري طولاني بوده و بيمار بايد داروهاي زيادي را صبح ناشتا ميل كند، موجب مي‌شود كه بيمار صبر و تحمل خود را از دست داده و در ميانه راه خسته شود و داروهايش را قطع كند. به اين ترتيب دوباره بيماري بازگشته و اين دارو خوردن‌ها و نخوردن‌ها مي‌تواند زمينه مساعدي را براي اين بيماري فراهم آورد. به علاوه، چون اين بيماري در ميان فقرا شايع‌تر است و اين قشر كمتر مي‌توانند درآمدي را براي شركت‌هاي داروسازي فراهم كنند، تقريبا هيچ شركت دارويي اين روزها حاضر نيست تا وقت و سرمايه خود را براي توليد داروهاي موثر بر درمان اين بيماري صرف كند. اين موارد دست به دست هم مي‌دهند و زمينه را براي افزايش آمار بيماري سل بسيار مقاوم فراهم مي‌آورند كه بايد آن را به قول سازمان جهاني بهداشت به عنوان يك اورژانس در نظر گرفت.

منبع : هفته نامه سلامت


امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #13
RE : اطلاعات دارویی
مصرف خودسرانه مولتي ويتامين خطرناك است
مصرف خودسرانه قرص هاي مولتي ويتامين به خصوص در شرايط ابتلا به بيماري زمينه اي و اختلال قلبي - عروقي خطرناك است.
تا زماني كه از لحاظ وضعيت فيزيكي، منعي براي مصرف ميوه و سبزيجات تازه وجود ندارد، استفاده از مكمل هاي غذايي ضروري نيست.
عملكرد بهينه سلول هاي بدن نيازمند تأمين مناسب ويتامين ها، مواد معدني اسيدهاي آمينه و چربي ها ضروري است و اگر رژيم غذايي شامل مقدار مناسبي از همه اين مواد باشد استفاده از مكمل هاي غذايي لازم نيست.
مصرف روزانه 2 تا 4 واحد ميوه و 3 تا 5 واحد سبزيجات براي تأمين مواد ضروري بدن كافي است و نيازي به استفاده از انواع قرص هاي مولتي ويتامين نيست.
مصرف خودسرانه مولتي ويتامين ها خطرناك بوده و در بررسي هاي انجام شده روي قرص هايي كه هيچ اندازه گيري دقيقي از لحاظ مقدار ويتامين روي آن اعمال نشده است به خصوص در مورد ويتامين E و مصرف مقادير زيادي از آن مي تواند منجر به بروز سكته قلبي در افراد مستعد شود.

منبع : وبلاگ دكتر رزم پا


امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #14
RE : اطلاعات دارویی
عوارض جبران ناپذير مصرف ناآگاهانه داروهاي تقويتي

محققان دانشگاه كپنهاك در دانمارك اعلام كردند، مصرف ناآگاهانه داروهاي تقويتي و مكمل، عوارض جانبي جبران ناپذيري در پي‌خواهد داشت، مثلا مصرف بيش از حد "ويتامين آ" و "ويتامين اي" مي‌تواند منجر كاهش طول عمر شود.

به گزارش پايگاه اينترنتي دويچه‌وله (راديو آلمان)، در تمامي اين تحقيقات تنها "ويتامين سي" است كه عوارض جانبي نشان نداده است، البته مصرف بيش از حد اين ويتامين اثر مثبتي هم نداشته است.

مصرف ناآگاهانه املاح اثرات جانبي متفاوتي نشان مي‌دهد. براي مثال، مصرف سلنيوم حتي مي‌تواند منجر به مرگ شود و تحقيقات نشان مي‌دهد، با مصرف بيش از حد سلنيوم خطر مرگ تا ۱۶ درصد افزايش پيدا مي‌كند.

نتيجه منتشر شده اين تحقيق به روشني نشان مي‌دهد بر خلاف تصور عمومي، مصرف ويتامين و املاح نه تنها مفيد نيست، بلكه مضر است.

دراروپا و آمريكاي شمالي ۱۰ تا ۲۰ درصد از بزرگسالان قرص‌هاي ويتامين مصرف مي‌كنند.

پژوهشگران معتقدند تبليغات وسيع كارخانه‌هاي توليدكننده داروهاي مكمل يا تقويتي اساس علمي ندارند و توليدكنندگان تنها به سود بيشتر فكر مي‌كنند.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #15
RE : اطلاعات دارویی
جويدن يا خرد كردن قرص‌ها عوارض خطرناكي داردپژوهشگران هشدار دادند؛ با وجود اين که خرد کردن يا جويدن قرص‌ها در بسياري موارد ساده‌تر به نظر مي‌رسد اما اين کار مي‌تواند عوارض خطرناکي در پي داشته باشد.پژوهشگران معتقدند که خرد کردن يا جويدن قرصها موجب افزايش سرعت جذب آنها در بدن مي‌شود.مطالعات نشان داده است كه در برخي مواردي انتشار و جذب سريع دارو براي بدن به منزله شوک بوده و مي‌تواند دردسر ايجاد كند.پژوهشگران در توضيح اين مطلب خاطرنشان كردند كه استفاده از قرص‌ها به همراه نوشيدن آب و قورت دادن باعث مي‌شود كه قرصها به تدريج حل شده و به تدريج وارد جريان خون شده و بر بدن تاثير مي گذارد.کارشناسان به خصوص در مورد داروهاي مسکن هشدار مي دهند که از خرد شدن يا جويدن آنها خودداري شود؛ زيرا ممکن است تغييرات ناگهاني در سيستم عصبي بدن ايجاد کرده و در مواردي منجر به خطرات شديد شود.اين متخصصان هشدار دادند كه در مورد بيماران قلبي نيز اين کار مي‌تواند منجر به باز شدن ناگهاني رگها شده و در مواردي منجر به سردرد يا حتي سکته شود. به همين دليل قبل از مصرف هر گونه دارويي، نحوه مصرف آنرا با پزشک خود در ميان بگذاريد تا با يک اشتباه دچار مشکلات بعدي نشويد.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #16
RE : اطلاعات دارویی
استفاده از زالو براي درمان بيماران
سه بيمارستان در كشمير تحت كنترل هند از زالو براي درمان بيماران خود استفاده مي‌كنند.

به گزارش بي‌بي‌سي، پزشكان اين سه بيمارستان از زالو براي درمان ناراحتي‌هاي قلبي، آرتروز، نقرس، سينوزيت و سردردهاي مزمن استفاده مي‌كنند.

پزشك سرپرست برنامه زالو درماني مي‌گويد: «نتايج حيرت‌آوري» از اين كار گرفته است.تا پايان قرن نوزدهم براساس پزشكي يوناني از زالو به حد گسترده‌اي در پزشكي استفاده مي‌شد.

عبدالرزاق مير، بيماري در بيمارستان يوناني شهر سوپوره در كشمير مي‌گويد بيش از دو دهه است كه از سرماخوردگي و سردرد مزمن رنج مي‌برد و اخيرا چشم‌هاي او نيز دچار ناراحتي شده است. او مي‌گويد داروهاي امروزي نتوانسته‌اند او را درمان كنند و اميدوار است با زالو درمان شود.

دكتر ناصر احمد حكيم رياست سه بيمارستان فوق را به عهده دارد. او مي‌گويد در يك سال گذشته حداقل 200 بيمار را با زالو مداوا كرده است و معتقد است كه زالو يك «پزشك شگفت‌آور» و يك «كارخانه داروسازي است كه آنزيم‌هاي مختلفي مي‌سازد.»

به گفته حكيم در بزاق زالو بيش از صد عنصر زيستي فعال وجود دارد كه هنگام مكيدن خون بيمار به داخل بدن او مي‌رود.

هر زالو پس از مكيدن خون بيمار كشته مي‌شود تا از انتقال بيماري جلوگيري شود. پزشكان به شدت از دكتر حكيم انتقاد مي‌كنند اما او ادعا مي‌كند بعضي از همين پزشكان بيمار خود او هستند چون با تحقيق به مفيد بودن زالو درماني پي برده‌اند.

او به نمونه استفاده پزشكان از لارو حشرات و كرم‌ها براي درمان زخم پاي بيماران ديابتي اشاره مي‌كند و مي‌گويد لاروها بافت فاسد شده پاي اين بيماران را مي‌خورند اما كاري به بافت سالم آن ندارند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #17
RE : اطلاعات دارویی
درمان عفونت با خون تمساح
انواعي از پروتئينهاي موجود در خون تمساح خواصي مانند آنتي بيوتيکها دارند و مي توان از آنها براي درمان بعضي از انواع عفونتها استفاده کرد.


به گزارش واحد مرکزي خبر ، محققان دانشگاه لوئيزيانا آمريکا در پژوهشهاي خود دريافتند شماري از انواع پروتئينهاي موجود در خون تمساح هم خاصيت ضد باکتريايي دارند هم ضد قارچ هستند.

توضيح آنکه دست کم يک سوم مرگ و ميرهاي جهان به علت بروزعفونت رخ مي دهند و باکتريهاي بيماري زا هر روز بيشتر از روز پيش در برابر آنتي بيوتيکهاي موجود در جهان پزشکي مقاوم مي شوند.

علاوه براين، تلاش براي توليد نسل جديدي از آنتي بيوتيکها هم به کندي پيش مي رود.

دکتر مارک مرچانت يکي از محققان دانشگاه لوئيزيانا درباره خواص درماني پروتئينهاي خون تمساح گفت:شايد بزودي شاهد نقش جديد اين خزندگان در زندگي انسان باشيم.


امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #18
RE : اطلاعات دارویی
دارويي جديد براي درمان فشار خون بالاداروي جديد لوترول در درمان افزايش فشار خون تاثير بسزايي دارد .

به گزارش سلامت نيوز به نقل از شبكه خبر، بررسي هاي جديد پژوهشگران درباره بيش از ده هزار بيمار مبتلا به پرفشاري خون در شيكاگو نشان مي دهد ، كساني كه از قرص تركيبي لوترول استفاده مي كنند ، به ميزان بيست درصد كمتر به حملا ت قلبي و سكته مغزي دچار مي شوند .

به گفته كارشناسان : لو-تِرول به صورت تركيبي از يك داروي مهاركننده آنزيم آنژيوتانسين و يك داروي مهاركننده كانال كلسيم توليد مي شود.

به گفته پژوهشگران : داروي لوترول به خوبي در بيماران مبتلا به افزايش فشار خون پاسخ داده است و
از آن مي توان براي درمان اين بيماري بهره جست .

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #19
RE : اطلاعات دارویی

10دستور براي مصرف داروهر ساله شركت‌هاي دارويي، داروهاي جديدي را به پزشكان معرفي مي‌كنند. اين داروها به‌طور مجزا مي‌توانند باعث بهبود بيماري‌ها شوند يا دردهاي مختلف را تسكين دهند، اما استفاده همزمان از همين داروهاي مفيد مي‌تواند مضر و حتي مرگبار باشد. بنابراين اگر مي‌خواهيد از داروهاي بدون نسخه استفاده كنيد بد نيست به موارد زير نگاهي داشته باشيد:

1- به پزشك خود بگوييد چه داروهايي مصرف مي‌كنيد.

اين مسئله به پزشك شما كمك مي‌كند تا ديدگاه بهتري نسبت به تاريخچه پزشكي شما پيدا كند. فايده اين قضيه پرهيز پزشك از تجويز داروهايي است كه ممكن است با داروهاي ديگر تداخل اثر داشته باشند، بخصوص اگر شما همزمان توسط چند پزشك مختلف تحت درمان باشيد.

در اين موارد هم براي شما و هم براي پزشكتان لازم است كه درباره داروهاي تجويز و مصرف شده اطلاعات مورد نياز را رد و بدل كنيد.

2- ‌برنامه مصرف داروها را بنويسيد.

در يك برگه، تعداد و مقدار داروهاي مصرفي خود در شبانه روز را بنويسيد. سعي كنيد همه چيز دقيقا مشخص باشد.

در اين برگه، عوارض جانبي شايع و روش نگهداري هر دارو را نيز از روي بروشور مشخصات دارو يادداشت كنيد. البته اغلب داروها را بايد در محيط خشك و خنك و به دور از يخ زدگي نگهداري كنيد.

جالب اينكه بر خلاف تصور رايج، حمام و آشپزخانه براي نگهداري داروها محيط مناسبي نيستند چرا كه حرارت و رطوبت مي‌تواند باعث فساد داروها و كاهش تأثير آنها شود.

3- پرهيز آگاهانه

مي دانيد چطور ممكن است آب گريپ فروت با آن ‌همه خاصيت، برايتان مضر باشد؟ آب گريپ فروت با اثر برخي داروها تداخل مي کند و به همين دليل مصرف همزمان آنها با هم، مي تواند مضر باشد، مثلا مصرف هم زمان داروهاي ضد کلسترول از خانواده‌ي استاتين‌ها (مثل لواستاتين و آتروواستاتين)، با آب گريپ‌فروت تداخل ايجاد مي‌کند.

مصرف الكل و كافئين، بلند کردن بارهاي سنگين و مصرف داروهاي مسكن از قبيل استامينوفن و ايبوپروفن درصورت همزماني با مصرف برخي داروها مي‌توانند خطرناك باشد.

حتما با پزشك خود رو راست باشيد و دستورات او را براي پرهيز از برخي غذاها، داروها و فعاليت هاي مضر رعايت كنيد.

4- داروهايتان را با كسي شريك نشويد.

در مدرسه به ما آموزش داده‌اند كه اموالتان را با ديگران تقسيم كنيد، چون باعث دوستي و محبت مي‌شود. اما وقتي پاي دارو به ميان مي‌آيد بهتر است به آموزش هاي دوران مدرسه بي‌توجه باشيم!

دو بيمار مي‌توانند دقيقا مقدار مساوي از يك دارو را مصرف كنند، ولي يك نفر از آنها كمي خواب آلود مي‌شود و دومي به كُما مي‌رود.

نحوه عملكرد دارو در بدن، از فردي به فرد ديگر متفاوت است. دارو براي هر فرد به‌طور اختصاصي تجويز مي‌شود، بنابراين هرگز داروي خود را با كسي شريك نشويد و از داروي افراد ديگر استفاده نكنيد، چون ممكن است عوارض مرگباري داشته باشد. اگر هم عوارضي بروز نكند، مطمئنا تأثير درماني دارو به طرز چشمگيري كم خواهد شد.

5- ‌صبور باشيد.

داروهاي مختلف از راه هاي متفاوتي در بدن تأثير خود را اعمال مي‌كنند. برخي از داروها بلافاصله بعد از مصرف جذب شده و خيلي سريع تأثير خود را نشان مي‌دهند؛ اما تعداد ديگري از داروها ديرتر تأثير مي‌كنند و بيمار ديرتر متوجه تأثير دارو و بهبود بيماري خود مي‌شود.

شايد خيلي از بيماران فكر كنند كه به جاي صبر كردن، بايد دوز(مقدار) دارو را بيشتر كنند تا دارو سريع تر اثر كند. بيمار بايد بداند كه برخي از داروها ديرتر اثر مي‌كنند و بايد حتما براي دريافت بهترين نتيجه ي درماني، كمي صبور باشد.

6- داروهاي تاريخ مصرف گذشته را دور بريزيد.

هرگز داروهاي تاريخ مصرف گذشته را در جعبه ي داروها نگه نداريد و به‌محض انقضاي تاريخ مصرف دارو، بدون ترديد آن‌را دور بريزيد.

برخي از داروها بعد از گذشت تاريخ مصرف، به دليل واكنش‌هاي شيميايي مي‌توانند باعث مسموميت بيمار شوند.

7- داروها را در تاريكي مصرف نكنيد.

اگر نور محيط آنقدر كم است كه نمي‌توانيد برچسب روي دارو را بخوانيد، دارو را مصرف نكنيد، به خصوص اگر همه داروها را در يك محل نگهداري مي‌كنيد. در چنين شرايطي احتمال اشتباه داروها با هم بسيار زياد است، مثلا ممكن است به جاي 2 عدد استامينوفن، 2عدد از داروي ديگري مصرف شود كه عوارض خطرناكي را به دنبال خواهد داشت. پس هر زمان كه خواستيد دارويي را مصرف كنيد، دقيقا مطمئن شويد كه همان دارو را به دهان مي‌بريد.

8- قرص را نجويد، نشكنيد و خرد نكنيد.

بزرگ بودن برخي از قرص ها بيمار را به فكر شكستن يا خرد كردن قرص مي‌اندازد تا مصرف آن راحت‌تر باشد، اما همين كار باعث مي‌شود تا بخشي از دارو سريع تر از بخش‌هاي ديگر جذب شود و طبعا تأثير دارو دچار اختلال خواهد شد. حتي احتمال دارد وضعيتي شبيه دوز بيش از حد دارو ايجاد شود.

9- ليست داروهاي خود را همراه داشته باشيد

اگر داروهاي زيادي مصرف مي‌كنيد، فهرستي از نام و مقدار مصرف آنها را در جيب خود داشته باشيد تا اگر احيانا بيرون از منزل دچار يك وضعيت اورژانسي شديد، بتوانيد به تيم پزشكي درباره داروهايي كه مصرف مي‌كنيد، توضيح دهيد. چنين فهرستي در ملاقات با پزشك هم مفيد خواهد بود چون بدين ترتيب، ديگر نام و دوز داروهاي مصرفي را فراموش نخواهيد كرد.

10- بيشتر، هميشه بهتر نيست.

بعضي وقت ها كه خيلي بدحال هستيد، شايد استفاده از مقدار بيشتر دارو شما را وسوسه كند، اما به ياد داشته باشيد كه اين كار مفيد نبوده و حتي در برخي موارد خطرناك خواهد بود. به اين نكته مهم توجه داشته باشيد كه بسياري از اوقات، بدحالي و ضعف شما به دليل استرس يا تغذيه نادرست است.

در چنين شرايطي شايد بهبود تغذيه و شرايط روحي و ذهني مفيدتر از مصرف انواع و اقسام قرص و دارو باشد، بنابراين همواره در اولين گزينه به سراغ دارو نرويد.

اگر هم وضعيت بيماري شما به گونه‌اي است كه بايد از داروهاي خاصي استفاده كنيد، بهترين كار مشورت با پزشك است. اما اگر امكان چنين مشورتي وجود ندارد و شما درباره مقدار دارو اطمينان داريد، دوز دارو را بيشتر نكنيد.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #20
RE : اطلاعات دارویی
مرجان علیه سرطان
بر همگان روشن است كه مواد طبیعی گنجینه باارزشی از داروهای طبیعی هستند. برای مثال، از تنه گونه ای از درختان سرخدار ماده ای به دست می آید كه در مبارزه با برخی سرطان ها سودمند است. چنین یافته هایی به صنعت نوینی به نام معدن كاوی زیستی (bioprospecting) انجامیده است و چنین معدن شناسانی در سراسر گیتی در جست وجوی داروهای طبیعی هستند.
به تازگی از مرجان های ساحل اكیناوا ماده ای (هیپوریستانول) به دست آمده است كه پژوهشگران نشان داده اند می تواند از همانندسازی ویروس ها جلوگیری كند و بنابراین امید می رود در درمان برخی سرطان ها سودمند باشد. این مرجان (Isis hippuris) جانداری زردرنگ و شاخه شاخه است كه در آب های گرمسیری غرب اقیانوس آرام پیدا می شود. به گفته پژوهشگران، هیپوریستانول (hippuristanol) با جلوگیری از كار پروتئین eIF۴A، از این فرآیند پیشگیری می كند.
زیرا پروتئین eIF۴A، مانند یك موتور مولكولی كار می كند كه ویروس برای ساختن پروتئین به آن نیاز دارد. «جری پلتیر» می گوید: «شما می توانید به طور گزینشی از ساختن پروتئین از آن دسته از مولكول های mRNA ویروس جلوگیری كنید كه بیش تر از این عامل پروتئینی بهره می گیرند. ماده به دست آمده از نظر چگونگی اثرگذاری بر این پروتئین بسیار پاك و درست كار می كند.
سازوكار آن بسیار گزینشی است و به نظر نمی رسد روی مولكول های دیگری اثر بگذارد.» این آزمایش ها نشان می دهد هیپوریستانول همانندسازی پولیوویروس ها را آهسته می كند، بی آنكه روی ساختن پروتئین در سلول های آلوده نشده اثر بگذارد. بنابراین، به نظر می رسد این ماده راه درمانی جدیدی برای سرطان باز می كند و شاید در آینده بتوان از آن در شیمی درمانی بهره گرفت. البته، باید راهی برای به دست آوردن مقدار زیادی از این ماده پیدا كنیم، بی آن كه مرجان های اقیانوس آرام را نابود كنیم

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال موضوع  موضوع بسته شده است 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.