به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  موضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اطلاعات دارویی (جامع)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #21
RE : اطلاعات دارویی
داروي جديد مقابله با ايدز ساخته شد
دانشمندان ايتاليايي داروي جديدي را براي درمان بيماري ايدز ساختند که بر پايه توقف آنزيم کليدي تکثير ويروس HIV عمل مي کند.محققان موسس تحقيقات بيولوژي مولکولي ايتاليا داروي جديدي را با عنوان «ايزنترس» ساختند که برپايه مولکولي است که نقش بازدارندگي در توليد آنزيم کليدي دارد که در تکثير ويروس «اچ آي وي مثبت» شرکت مي کند.

اين دارو به سرعت بار ويروسي ارگانيسم را به زير سطح 50 مول بر ميليمتر مي رساند و تا حد چشميگري تعداد لنفوسيتهاي سيستم ايمني را بدون عوارض جانبي که در درمانهاي ضد ويروسي طبيعي است، افزايش مي دهد.

اين داروي جديد براي اولين بار مي تواند آنزيم «انتگراز» را که همراه با پروتئاز به صورت وارونه رونويسي مي شود مسدود مي کند. «انتگراز» يکي از سه آنزيم لازم براي توليد مثل و انتشار ويروس به داخل سلولهاي انسان است.

نتايج آزمايش فاز سوم اين مولکول که روي يک بيمار مبتلا به ايدز انجام شد نشان داد که اين بيمار نسبت به بيماران گروه تحت درمان با «پلاسيبو» (داروي بي اثر) همراه با داروهاي ديگر ضد «اچ آي وي» ، فعاليتهاي ضد ويروسي طولاني تري را بروز مي دهد.

«اچ آي وي» و ايدز تاکنون جان بيش از 25 ميليون نفر را در سراسر دنيا گرفته است و تا به امروز در حدود 35 ميليون نفر از ساکنان زمين با اين ويروس زندگي مي کنند. تنها در سال 2007 در حدود 5/2 ميليون مورد جديد آلودگي به مبتلايان به ايدز افزوده شد.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #22
RE : اطلاعات دارویی

مصرف مدوام آسپرين منجر به بروز کهير مي‌شود

يک متخصص پوست گفت: مصرف آسپرين حتي با دوز كم در بيماراني که به طور مداوم براي پيشگيري از بيماري قلبي عروقي مصرف مي‌کنند، منجر به ايجاد كهير مزمن مي‌کند.دكتر پريچهر کفايي اظهار كرد: كهير پوستي به صورت ضايعات قرمز رنگ، متورم و گذرا معمولا به علت حساسيت‌هاي پوستي و به دنبال مصرف بعضي مواد ايجاد مي‌شود.وي گفت: كهير پوستي علاوه بر پوست، مخاط دهان و حنجره را هم درگير مي‌کند كه احتمال خفگي براي بيمار وجود دارد و در صورت مشاهده تنگي نفس و تورم در نواحي حلق و حنجره بيمار سريعا بايد به اورژانس مراجعه نمايد.وي افزود: ضايعات كهيري هميشه کمتر از 24 ساعت باقي ‌مانده و هيچ علامتي روي پوست بر جاي نمي گذارند به جزء در موارد بسيار خاص که به آن سکوليت‌هاي كهيري ‌گويند.دكتر كفايي با بيان اينكه ضايعات معمولا با خارش همراه هستند، ادامه داد: كهير مي‌تواند به صورت حاد يا مزمن بروز کند. به طوري كه اگر مجموع پروسه‌اي که ضايعات ايجاد شده و از بين مي‌روند کمتر از 6 هفته طول بکشد، اين نوع را كهير مزمن حاد گويند.اين متخصص پوست، شايع‌ترين علت ايجاد كهير حاد را مصرف برخي داروها و مواد غذايي عنوان كرد و گفت: معمولا تاريخچه باليني بيمار كمک مي‌کند تا علت بروز ضايعات كهيري مشخص شود ولي در مورد كهيرهاي مزمن، پيدا کردن علت ايجاد ضايعات ساده نيست. به طوريکه در حدود 50 تا 70 درصد موارد حتي با تمام بررسي چه کلينيکي و چه پاراکلينيکي (آزمايشگاهي) علت كهير مزمن شناخته نمي‌شود که به آن كهير ناشناخته يا آيودي پاديك گويند.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد تصريح كرد: در كهيرهاي مزمن بايد بررسي‌هاي داخلي در مورد بيمار انجام شود. به عنوان مثال از نظر آنمي بيماري‌هاي تيروئيد، کبدي و کليوي و عفونتهاي مخفي مانند عفونتهاي پنهان روده‌اي يا ادراري و حتي يک عفونت دنداني که ناشناخته مانده و گاه سينوس‌هاي مزمن امکان دارد سبب بروز كهير مزمن شود.وي گفت: براي پيشگيري از كهير‌ها با آگاه کردن به اينکه بيمار به چه غذا و داروي حساسيت دارد اين مسئله امکان پذير است ولي در مورد كهيرهاي مزمن چون در اکثر موارد علت مشخص نيست پيشگيري نقشي ندارد.کفايي با اشاره به اين كه مصرف برخي داروها منجر به ايجاد كهير مزمن مي‌شوند، خاطرنشان كرد: آسپرين شايعترين اين داروهاست. به اين معنا، بيماراني که به طور مداوم براي پيشگيري از بيماري قلبي عروقي، حتي در دوز کم آسپرين مصرف مي‌کنند باعث ايجاد كهير مزمن در آنها مي‌شود.اين متخصص پوست و مو در پايان با بيان اين كه كهير‌هاي پوستي حتما بايد تحت نظر پزشک درمان شوند، يادآور شد:اولين روش درمان، استفاده از آنتي هيستامين‌ها هستند اما تشخيص اين که چه نوع آنتي هستاميني استفاده شود به سن و جنس بيمار و نوع ضايعات بستگي دارد که با تشخيص پزشک و بعد از معاينات کلينيکي و در صورت لزوم آزمايشگاهي انجام مي‌شود.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #23
RE : اطلاعات دارویی
مصرف زياد استامينوفن موجب مسموميت مي شود
توجه به اينكه استامينوفن يكي از داروهاي كم ضرر شناخته شده اما مصرف زياد آن موجب بروز مسموميت و صدمات كبدي مي شود.


هلت نيوز اعلام كرد با وجود اينكه قرص استامينوفن در بسياري موارد بدون نسخه پزشك قابل تهيه است، بسياري افراد در مصرف آن زياده روي كرده و با هر علامتي آن را مصرف مي كنند.

كارشناسان هشدار داده اند كه حداكثر ميزان مصرف روزانه بيماران نبايد از 4 گرم فراتر رود. در غير اين صورت پس از مدتي با مشكلات و عوارض شديد كبدي همراه خواهند شد.

محققان افرادي راكه از استامينوفن استفاده مي كنند به مدت 6 سال مورد بررسي قرار دادند و نتيجه اينكه چنانچه مصرف اين دارو از حد مجاز بيشتر شود خاصيت سمي پيدا كرده و عوارض بسياري ايجاد خواهد كرد.

هم چنين به والدين نيز توصيه مي شود كه بدون نظر پزشك و بدون اينكه كودكانشان مبتلا به تب باشند با مشاهده هر گونه علائم سرما خوردگي و نا خوشي، از دادن استامينوفن چه در غالب قرص و چه در غالب شربت خودداري نمايند.
-----------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #24
RE : اطلاعات دارویی
كمبود روي‌
zinc deficiency

اطلاعات‌ اوليه‌

توضيح‌ كلي‌
كمبود روي‌ عبارت‌ است‌ از ناكافي‌ بودن‌ مقدارت‌ روي‌ در سلول‌هاي‌ بدن‌. اين‌ امر بركاركرد بيضه‌ها، كبد و عضلات‌ و ساختار استخوان‌ها، دندان‌ها، مو و پوست‌ تأثير مي‌گذارد. روي‌ جزئي‌ حياتي‌ از بسياري‌ از آنزيم‌ هايي‌ است‌ كه‌ واكنش‌هاي‌ شيميايي‌ لازم‌ براي‌ كاركرد طبيعي‌ بدن‌ از جمله‌ كاركرد ايمني‌ و ترميم‌ پوست‌ را تسهيل‌ مي‌كند. تمامي‌ سنين‌ رامبتلا مي‌كند ولي‌ در كودكان‌ در دوران‌ رشد سريع‌ (18-10 سالگي‌) شايع‌تر است‌.
علايم‌ شايع‌
دو يا چند مورد از موارد زير:
اشتهاي‌ كم‌
رشد كم‌
احساس‌ مزه‌ يا بوي‌ نامطبوع‌ و كاهش‌ حس‌ چشايي‌ و بويايي‌
كاهش‌ ميل‌ جنسي‌
تيره‌ شدن‌ پوست‌ سراسر بدن‌
تُنُك‌ شدن‌ مو
تغيير شكل‌ ناخن‌ها
علل‌
مصرف‌ بيش‌ از حد موادي‌ كه‌ به‌ روي‌ متصل‌ مي‌شوند و مانع‌ جذب‌ آن‌ از لوله‌ گوارش‌ مي‌گردند. اين‌ مواد عبارتند از كلسيم‌، ويتامين‌ د، رژيم‌ غذاي‌ پرفيبر و آنزيم‌ فيتات‌ (درنان‌ سبوس‌دار يافت‌ مي‌شود).
برداشتن‌ هريك‌ از بخش‌هاي‌ لوله‌ گوارش‌ به‌ ويژه‌ معده‌ با جراحي‌
آلوده‌ شدن‌ لوله‌ گوارش‌ با انگل‌
مصرف‌ بيش‌ از حد شير در دوران‌ قبل‌ از مدرسه‌ عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر الكليسم‌. الكل‌ دفع‌ روي‌ را افزايش‌ مي‌دهد. استفاده‌ از داروهاي‌ كورتيزوني‌ كه‌ دفع‌ روي‌ را افزايش‌ مي‌بخشند. بارداري‌ ديابت‌ شيرين‌، بيماري‌ كليوي‌ يا سيروز سوختگي‌ يا تروماي‌ بزرگ‌
عوامل افزايش دهنده خطر
الكليسم .الكل دفع روي را افزايش مي دهد.
استفاده از داروهاي كورتيزوني كه دفع روي را افزايش مي بخشند.
بارداري
ديابت شيرين، بيماري كليوي يا سيروز
سوختگي يا تروماي بزرگ
پيشگيري‌
بزرگسالان‌ نبايد بيش‌ از مقادير توصيه‌ شده‌، شير، ساير لبنيات‌ يا نان‌ سبوس‌دار مصرف‌ كنند. بيش‌ از 1500 ميلي‌گرم‌ كلسيم‌ در روز مصرف‌ نكنيد.
از دوزهاي‌ زياد مكمل‌ ويتامين‌ د استفاده‌ نكنيد.
در صورتي‌ كه‌ تحت‌ جراحي‌ گوارشي‌ قرار گرفته‌ باشيد، از مكمل‌هاي‌ روي‌ استفاده‌ كنيد.
براي‌ آلودگي‌هاي‌ انگل‌ تحت‌ درمان‌ طبي‌ قرار بگيريد.
مصرف‌ الكل‌ را قطع‌ كنيد.
عواقب‌ مورد انتظار
با مكمل‌هاي‌ روي‌ و رفع‌ يا درمان‌ علل‌ زمينه‌اي‌ معمولاً ظرف‌ 2 ماه‌ علاج‌ مي‌شود.
عوارض‌ احتمالي‌
كم‌خوني‌ كمبود آهن‌. روي‌ براي‌ جذب‌ آهن‌ لازم‌ است‌.
ترميم‌ نامناسب‌ زخم‌
بزرگي‌ كبد و طحال‌
جايگزيني‌ بيش‌ از حد روي‌ يا دوز بيش‌ از حد آن‌ ممكن‌ است‌ مانع‌ ساخت‌ آنزيم‌هاي‌ ضروري‌ بدن‌ گردد.
درمان‌

اصول‌ كلي‌
آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ بررسي‌ آزمايشگاهي‌ خون‌ براي‌ تعيين‌ غلظت‌ روي‌ و ساير آزمون‌ها براي‌ تعيين‌ هرگونه‌ اختلال‌ زمينه‌اي‌ باشند.
درمان‌ معمولاً شامل‌ تصحيح‌ علت‌ و تجويز مكمل‌هاي‌ روي‌ است‌.
داروها
مكمل‌هاي‌ روي‌ را با شير يا غذا بخوريد تا از ناراحتي‌ معده‌ جلوگيري‌ كنيد.
فعاليت‌
محدوديتي‌ وجود ندارد.
رژيم‌ غذايي‌
غذاهاي‌ غني‌ از روي‌ مثل‌ گوشت‌ قرمز ميل‌ كنيد. از مصرف‌ بيش‌ از حد نان‌ سبوس‌دار پرهيز كنيد

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #25
RE : اطلاعات دارویی
آیا مصرف بیش از اندازه قرص ویتامین C برای انسان مضر هست؟


مسلما زیادی هر ویتامینی هم عوارض داره
ویتامین ث:کمبود این ویتامین در بدن سبب خونریزی های زیر جلدی،لثه ای،استخوان ها و خونریزی های مفصلی و عضلانی می شود.ویتامین ث در سوخت وساز غدد تناسلی و بالای کلیوی هم موثر است.درانسان مرض اسکوربوت را با این ویتامین می توان بهبود بخشید.فقدان ویتامین ث سبب کم خونی مخصوصی نیز می شود.ویتامین ث در لیموترش ،سبزیجات تازه،کاهوو گوجه فرنگی زیادتر از سایر مواد غذایی است در بیماری های عفونی وسمی مقدار ان در بدن کم می شود یعنی احتیاج بیشتری باین ماده پیدا میشود.برای دفاع از بدن نیز مفید است
عوارض جانبی ان:1-مقادیر زیاد باعث اسهال و رسوب سنگ های کلیوی اگسالات و اورات می شود
2-درد در محل تزریق عضلانی و زیر جلدی
3-تزریق وریدی سریع موجب ضعف یا گیجی می شود
4-تهوع،استفراغ،ترش کردن،دل پیچه،خستگی،برافروختگی،سرد رد،بیخوابیو خواب الودگی گزارش داده شده است
در ضمن اگر می خوان اطلاعات بیشتری کسب کنین نام قرصی رو که می خورین بگین
-----------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #26
RE : اطلاعات دارویی


داروي خوراكي، درمان جديد ام اس


يافته هاي دانشمندان نشان مي دهد داروي خوراكي لكوينيمود در درمان بيماري ام اس تاثير چشمگيري دارد.


به گزارش سلامت نيوزبه نقل از پايگاه اينترنتي پرس تي وي، داروي خوراكي لكوينيمود نشانه هاي فعاليت مجدد اين بيماري را در بيماران ام اس كاهش مي دهد.


يافته هاي اين دانشمندان حاكي است مصرف ميزان بيشتر اين دارو باعث كاهش چهل درصدي صدمه مغزي مي شود ؛ به علاوه مصرف اين دارو آثار جانبي كمتري دارد.


گفتني است داروهاي قبلي تزريقي بود و همين مسئله باعث مي شد برخي بيماران از مصرف آن اجتناب كنند؛ در حالي كه مزيت داروي جديد خوراكي بودن آن است كه مصرف آن را تسهيل مي كند.امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #27
RE : اطلاعات دارویی
پدربزرگ مسكن‌ها
آسپرین از حدود ۳۵۰۰ سال پیش در مصر باستان استفاده می‌شد. البته در آن زمان از شیره پوست درخت بید استفاده می‌كردند كه حاوی همین ماده است. ثبت رسمی كشف آسپرین در سال ۱۸۸۹ صورت گرفت.
آ.اس.آ یا همان آسپرین جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است. این دارو در موارد درد متوسط تا خفیف، تب، قرمزی و تورم به كار می‌رود. به عنوان یك داروی ضددرد و ضدالتهاب، آسپرین در موارد پزشكی متعددی همچون سردرد، كمردرد، درد قاعدگی، عفونت‌ها و التهاب مفصل استفاده می‌شود.
كاربرد دیگر این دارو در جلوگیری از لخته شدن خون و كاهش بروز سكته قلبی یا مغزی مكرر است. تحقیقات زیادی اثر پیشگیری‌كننده آسپیرین را در برابر بیماری‌های قلبی ثابت كرده و این اثر تقریبا برای عموم مردم یك اثر شناخته شده است. میزان‌های بالای آسپرین در نقرس و تب روماتیسمی به كار می‌رود.
● عوارض‌
آسپرین می‌تواند باعث عوارض گوارشی خفیفی همچون درد معده و استفراغ شود. مدفوع سیاه، كبودشدگی یا خونریزی غیرطبیعی، وزوزگوش، كاهش شنوایی، خس‌خس سینه یا تنگی نفس، خواب‌آلودگی، گیجی، تشنج، بثورات پوستی و تورم دست یا پا از دیگر عوارض جدی آسپرین است.
آسپرین در صورت مصرف همزمان با سایر داروهای رقیق‌كننده خون مثل وارفارین خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. آسپرین ممكن است با عمل برخی داروها از جمله كاپتوپریل، انالاپریل، پروپرانولول، پروبنسید و داروهای مدر تداخل نماید.
● نكات آسپرینی‌
▪ جهت جلوگیری از ناراحتی معده حتما پس از خوردن آسپرین یك لیوان پر آب، شیر یا آب میوه بنوشید.
▪ آسپرین را درست پس از غذا مصرف كنید.
▪ اگر مبتلا به دیابت هستید، مصرف مكرر آسپرین می‌تواند باعث اختلال در نتایج قند ادرار گردد.
▪ برای جلوگیری از كاهش آب بدن هنگام مصرف آسپرین لازم است روزانه حداقل ۶ لیوان آب یا مایع دیگر بنوشید.
▪ بسیاری از پزشكان ترجیح می‌دهند یك هفته قبل از عمل جراحی آسپرین را قطع كنند.
▪ اگر داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین، كورتیكواستروئیدها همچون دگزامتازون، هیدروكورتیزون یا پردنیزون، داروهای دیابت، نقرس یا فشارخون استفاده می‌كنید حتما به پزشك خود اطلاع دهید.
خواب‌آلودگی، گیجی، صدای زنگ در گوش‌ها، هیجان و تنفس‌های تند و عمیق علائم مسمومیت با آسپرین است. در صورت مصرف بیش از حد دارو به نزدیك‌ترین مركز پزشكی خود مراجعه كنید.
▪ در صورتی كه آسپرین توسط پزشك معالج شما تجویز شده است، دستورات وی را به دقت رعایت و از تغییر میزان دارو پرهیز كنید.
▪ آسپرین را در كودكان كوچكتر از ۱۲ سال تنها با تجویز پزشك مصرف كنید.
▪ در صورتی كه آسپرین را طبق یك برنامه زمانی مشخص مصرف می‌كنید، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل كنید.

یادداشت : روزنامه جام‌جم

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #28
RE : اطلاعات دارویی
مصرف ویتامین آ مرگ نوزادان را کاهش می دهد
مطالعات اخیر نشان می دهد، مصرف مقادیر بسیار کم ویتامین آ در دوران نوزادی حدود ۱۵ درصد از بروز مرگ ناگهانی در آنان می کاهد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه جان هاپگینز، محققان به تازگی دریافتند، دادن مقادیر بسیار کم از ویتامین آ به نوزادان به طور روزانه از بروز مرگ ناگهانی در آنان به طرز بسیار چشمگیری خواهد کاست.

تحقیقات قبلی نشان داده بود، مصرف ویتامین آ به عنوان یک مکمل غذایی برای مدت زمانی طولانی و مستمر می تواند از بروز مرگ در نوزادان بالای ۶ ماه جلوگیری کند.

این در حالی است که تحقیقات اخیر به اثبات رساند، مکمل های این نوع ویتامین خاص چنانچه از بدو تولد نیز مصرف شوند، کاهش بسیار چشمگیری در مرگ نوزادان در بدو تولد برجای خواهند گذاشت.

این نتایج حاصل پژوهش های صورت گرفته توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز بر روی بیش از ۱۵ هزار نوزاد در کشور بنگلادش بوده است.

این دسته از دانشمندان به این دلیل تحقیقات خود را در کشور آسیایی بنگلادش به انجام رساندند که در این کشور بیش از ۹۰ درصد نوزادن در منازل و به دور از خدمات پزشکی و درمانی به دنیا می آیند.

خبر گزاری ایسکانیوز

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #29
RE : اطلاعات دارویی
هشدار نسبت به مصرف كلسيم اضافي در سالمندان

در سال‌هاي اخير تلويزيون، روزنامه‌ها و همه رسانه‌هاي عمومي سعي در جا انداختن مصرف كلسيم و ويتامين D در برنامه غذايي سالمندان داشته‌اند، تا حدي كه همه جا براي نشان دادن يک خانم يا آقاي سالمند سالم، يك ليوان شير در دستش مي ‌گذارند.

اما تحقيقي جديد نشان مي ‌دهد سالمنداني كه مقدار زيادي كلسيم و ويتامين D مصرف مي ‌كنند، در معرض آسيب‌هاي مغزي وسيع‌تري قرار دارند. كلسيم و ويتامين D اضافي قادر به ايجاد اختلالات رفتاري افسردگي و حتي سكته در سالمندان خواهند بود.

مارتا اي پاين(سرپرست تحقيق و يكي از استادان دانشگاه روانپزشكي و رفتارشناسي دانشگاه دوك در كاروليناي شمالي) مي ‌گويد: " وجود آسيب‌هاي مغزي در سالمندان چندان غيرمعمول نيست، اما چيزي كه حائز اهميت است گستردگي اين آسيب‌هاست كه ما در تحقيقات همه‌جانبه خود بر روي عملکرد مغز دريافته‌ايم كه مصرف زياد كلسيم و ويتامين D باعث افزايش آسيب‌هاي مغزي در سالمندان خواهد شد."

وي با اشاره به اينكه آزمايش‌هاي اخير اولين مطالعاتي است كه به بررسي رابطه بين مغز با تغذيه مي ‌پردازد، مي ‌گويد:" در ابتداي تحقيقات به درستي نمي‌ دانستيم که كدام يك از عوامل غذايي، قادر به آسيب مغزي خواهد بود، اما نهايتاً به اين نتيجه رسيديم كه ازدياد مصرف ويتامين D و كلسيم ، ايجاد اختلال را افزايش مي دهند."

با اين وجود، متخصصان تغذيه معتقدند فعلا نبايد مردم را از مصرف كلسيم و ويتامين D اضافي منع کرد، چرا كه مصرف اين دو ماده مغذي براي حفظ سلامت استخوان ها به خصوص در سالمندان بسيار حياتي است.

تحقيقات گسترده در سال‌هاي اخير همگي نشانگر آن است كه بيماري پوكي استخوان ، مشكلي جهاني است، تا جايي كه تمام سازمان‌ها و متوليان بهداشتي در سرتاسر جهان مصرف 1200ميلي‌گرم كلسيم در روز و 800 تا 1000 واحد بين‌المللي ويتامين D را براي بزرگسالان بالاي 50 سال توصيه مي ‌كنند، البته بايد متذکر شد که مصرف مکمل ها به خصوص در سنين بالا ، بايد تحت نظز پزشک باشد، نه خودسرانه.

در همين راستا، بيشتر كارشناسان مصرف منابع طبيعي كلسيم را به جاي مصرف مكمل پيشنهاد مي ‌كنند. از بهترين منابع کلسيم: لبنيات مثل شير، ماست، پنير ، کشک و قره قوروت و نيز غذاهاي دريايي به ويژه ماهي تن، کيلکا و ساردين است. نياز افراد بالغ به کلسيم حداقل 1000 تا 1200 ميلي گرم کلسيم در روز است. البته در زنان باردار ، شيرده ، يائسه و افراد مسن و بچه ها بيشتر بوده و 1500 تا 2000 ميلي گرم در روز است. ساير منابع کلسيم شامل: سبزيجات برگ سبز مثل کلم پيچ ، اسفناج ، کرفس، جعفري و نيز شلغم ، هويج ، زيتون ، پرتقال ، انگور ، توت فرنگي ، خرمالو ، کشمش ، بادام ، پسته ، بادام زميني ، گردو و حبوبات است.

ويتامين D كه فاكتوري مناسب براي جذب بيشتر كلسيم در بدن به شمار مي ‌آيد، به واسطه تابش آفتاب به سطح پوست، ساخته مي ‌شود كه با افزايش سن اين ساخت و ساز كاهش مي ‌يابد. متخصصان ،مصرف منابع طبيعي آن را كه عبارتند از: جگر، ماهي‌هاي آب شور، محصولات لبني(کره و خامه) و زرده تخم مرغ را توصيه مي ‌كنند. روغن کبد ماهي غني ترين منبع آن است.

دانشمندان دانشگاه كارولينا در تحقيقات اخير خود به اين نتيجه رسيده‌اند كه بين ضايعات مغزي گسترده و دريافت بالاي محصولات لبني پرچرب هم رابطه‌اي وجود دارد و اين موضوع، آنها را در نتيجه‌گيري تأثير كلسيم و ويتامين‌ها مصمم‌تر كرده است.

اين گروه تحقيق با بررسي MRI مغزي 232 مرد و زن، در سنين 60 تا 86 سال دريافتند كه همه آنها داراي آسيب‌هاي مغزي با گستردگي‌هاي متفاوتي بودند و با بررسي ساير عوامل پزشكي و فشار خون اين افراد به اين نتيجه رسيدند كه افزايش مصرف كلسيم و جذب بيشتر آن از طريق ديواره رگ ها و ته‌نشين شدن آن(با حالتي مشابه آنچه در استخوان‌ها اتفاق مي‌ افتد) باعث تنگ شدن ديواره عروق مي شود و قدرت ارتجاعي آنها را كم مي‌ كند و افزودن ويتامين D به اين آزمايش اين فرآيند را بدتر مي‌ كند. در واقع ضايعات عروقي، چنانچه در مغز اتفاق بيفتد، قادر به گسترش آسيب‌هاي مغزي خواهد بود.

قرارگيري اين تحقيقات در كنار بررسي‌هايي كه همگي مصرف كلسيم و ويتامين D را براي سالمندان مفيد معرفي مي ‌كنند، باعث كشمكش بين محققان اين بررسي و متخصصان طرفدار مصرف مکمل كلسيم و ويتامين D در سالمندان شده است.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,044.29

ارسال: #30
RE : اطلاعات دارویی
هشدار در مورد سیپرو و آنتی‌بیوتیک‌‌های مشابه
سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) هشداری اضطراری در مورد سیپرو و آنتی‌بیوتیک‌های مشابه را اعلام کرده است.

FDA به این خطر اشاره کرده است که این داروها می‌توانند باعث پارگی تاندون‌ها، یک آسیب وخیم شوند که برخی بیماران را دچار ناتوانی می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس سازمان غذا و داروی آمریکا سه‌شنیه ۸ جولای (۱۸ تیر) دستور داد که سازندگان داروهای فلوروکینولون - یک گروه از آنتی‌بیوتیک‌های قوی - یک هشدار "باکس سیاه" روی محصولات‌شان که شامل سیپرو، لاواکین،فلوکسین و داروهای دیگر می‌شود، اضافه کنند.

بیماران در صورتی که دچار درد، تورم یا التهاب تاندون شدند، باید فورا این داروها را قطع کنند.

همشهری آنلاین

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال موضوع  موضوع بسته شده است 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.