به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  موضوع بسته شده است 
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اطلاعات دارویی (جامع)

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #31
RE : اطلاعات دارویی
داروها ۱۳ سال به میانگین عمر بیماران مبتلا به HIV می‌افزایند
پژوهشگران می‌گویند مخلوطی از داروهای ضد ویروس ایدز به بیماران کمک می‌کند تا به طور میانگین ۱۳ سال بیشتر زندگی کنند- البته اگر آنقدر خوش‌اقبال باشند که این داروها را به دست آورند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران در گزارشی که در نشریه پزشکی Lancet می‌نویسند انتظار بر این است که شخصی که در ۲۰ سالگی استفاده از این داروها را شروع می‌کند،به طور میانگین ۴۳ سال دیگر زندگی کند.

این پژوهشگران بخ چندبن بررسی در مورد بیمارانی که در آمریکا، کانادا و چندین کشور اروپایی زندگی می‌کنند و ترکیب چندین داروی ضد HIV یا درمان ضدویروسی بسیار فعال (HAART) را دریافت می‌کنند، مورد توجه قرار دادند.

رابرت هاگ از مرکز تخصصی HIV/ایدز بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا و همکارانش تحقیقات بر روی ۴۳۰۰۰ بیمار مورد بررس قرارگرفته در ۱۴ کشور را مورد بازبینی قرار دادند.

آنها می‌نویسند: " بین‌ سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ و سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ افزایشی در میزان امید به زندگی برای افراد ۲۰ ساله مبتلا به HIV به اندازه حدود ۱۳ سال رخ داده است؛ افزایش مشابهی در میزان امید به زندگی برای مبتلایان ۳۵ ساله دیده می‌شد."

آنها می‌گویند شخصی که درمان ترکیبی را آغاز می‌کند،می‌تواند در ۲۰ سالگی انتظار داشته باشد که حدود ۴۳ سال دیگر زندگی کند، یعنی حدود دو سوم میانگین طول عمر افراد معمول در این کشورها. متوسط طول عمر یا امید به زندگی در این کشورها برای یک فرد بدون ویروس ایدز ۸۰ سال است.

بیمارانی که بعدها در طول عفونت‌شان درمان شده بودند و آنهایی که از طریق استفاده تزریقی از مواد مخدر آلوده شده بودند، به اندازه افرادی که به طور زودرس درمان شده بودند، طول عمر نداشتند.

ویروس ایدز حدود ۳۳ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا می‌کند و از هنگامی که همه‌گیری آن در دهه ۱۹۸۰ آغاز شد، حدود ۲۵ میلیون نفر را کشته است.

همشهری آنلاین


امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #32
RE : اطلاعات دارویی
رنسانس‌ تاريخي ‌داروسازي‌
جام جم آنلاين: روز ملي داروسازي را در حالي پشت سر گذاشتيم كه طي سال‌هاي اخير و به لطف جهش خيره كننده دانش بومي كشور در دستيابي به مؤثرترين فرمولاسيون‌هاي شيميايي و حتي گياهي، طيف گسترده‌اي از داروها از جمله داروهاي نوتركيب در آزمايشگاه‌هاي كشور توليد و برخي از آنها نيز به مرحله توليد گسترده و تجاري رسيده‌اند.همپاي اين تحولات اميدبخش، دانش روز جهان نيز با استفاده از مظاهر نويني از فناوري‌هاي نو از جمله فناوري نانو نويد توليد انبوهي از داروهاي جديدي را مي‌دهد كه با استفاده از آنها عمده بيماري‌هاي لاعلاج و هزينه بر از بعد درماني از جمله آلزايمر و هپاتيت با شيوه‌هايي غيرتهاجمي رخت از جامعه جهاني برخواهند چيد.

در گزارشي كه در پيش‌رو داريد نگاهي اجمالي به طيفي از تازه‌ترين و در عين حال مؤثرترين داروهايي خواهيم داشت كه در ساير كشورهاي جهان و همپاي كشورمان با هدف مقابله و ريشه‌كن سازي بيماري‌هاي مختلف‌ ارائه شده‌اند.

اين گزارش بر مبناي اطلا‌عات ارسالي و آزمايشگاه‌هاي معتبر داروسازي جهان در پاسخ به جام‌جم تنظيم شده است.
هم اكنون آلزايمر به عنوان يكي از مهم‌ترين بيمارهاي مخرب مغز و در نهايت انسان به حساب مي‌آيد كه به جهت گستردگي كه در بيشتر جوامع از جمله ممالك صنعتي داشته است دانشمندان علوم پزشكي و داروسازي را بر آن داشته تا سمت و سوي اصلي تحقيقات خود را متوجه آن و يافتن داروهاي مؤثر عليه آن كنند.

به تازگي داروي Dimebon به عنوان تازه ترين تلاش دانشمندان براي كمك به مبتلايان به اين بيماري ارائه شده است كه در نخستين مراحل آزمايشات انساني نتايج موفقيت آميز و اميدوار كننده‌اي را به همراه داشته است.

اين دارو محصول تلاش‌هاي چندين ساله محققان شركت داروسازي Medivation در سانفرانسيسكوي آمريكاست كه به بيماران مبتلا به فرم‌هاي ملايم و ميانه آلزايمر كمك مي‌كند تا بالغ بر 18 ماه از پايداري نسبي برخوردار شوند.

نتايج بررسي‌ها نشان داده است بيماراني كه ابتدا در دوره درمان 12 ماهه و سپس 6 ماهه استفاده از اين دارو شركت كردند، از عملكرد مغزي برابر با عملكرد مغزي ابتداي دوره درمان برخوردار بودند كه اين خود گوياي تأثيرگذاري ساختار دارو بر جلوگيري از پيشرفت و توسعه بيماري مي‌باشد.

اين دارو كه در جريان برگزاري كنفرانس بين‌المللي آلزايمر در شيكاگو ارائه شد به عنوان يكي از اميدواركننده‌ترين تلاش‌هاي چند ساله اخير دانشمندان براي درمان نسبي يا قطعي اين بيماري عنوان مي‌شود.

دانشمندان و محققان شركت كننده در اين كنفرانس اعلام كردند كه تاكنون هيچ دارويي در جهان توليد نشده است كه همچون Dimebon پايداري عملكرد مغزي را به بيماران مبتلا به آلزايمر بازگرداند. در جريان بررسي‌هايي كه بر روي اين دارو صورت گرفت، محققان 183 بيمار مبتلا به اشكال ملايم و نه چندان پيشرفته آلزايمر را كه از Dimebon و يا داروهاي مشابه ديگر استفاده مي‌كنند زير نظر گرفتند.

نكته جالب توجه اين بود كه بيماراني كه از دارويي به جز Dimebon استفاده مي‌كردند پس از شش ماه به استفاده از آن روي آوردند. پس از گذشت 18 ماه بيماران از بهبود نسبي در وضعيت كلي خود از جمله حافظه، قدرت تفكر، فعاليت‌هاي روزمره و رفتارهاي عادي خبر دادند.

بررسي‌هاي آزمايشگاهي نشان داده اند كه اين دارو مي‌تواند عملكرد ميتوكندري را در مغز بيماران مبتلا به آلزايمر نه چندان پيشرفته ارتقا بخشد. ميتوكندري‌ها همچون تأسيسات برق در دل سلول‌هاي مغزي عمل مي‌كنند كه با حيات خود عملكرد رفتاري فرد را تنظيم مي‌كنند.

اين دارو در حالي ارائه شده است كه هم اكنون بالغ بر 35 ميليون تن در سراسر جهان به آلزايمر مبتلا هستند و نكته نگران‌كننده‌تر اين است كه شمار اين بيماران به سرعت در حال افزايش است.

11-‌FT دارويي نويدبخش‌ براي ديابتي‌ها

در استراليا نيز همپاي بسياري از كشورهاي اروپايي و دانشگاه‌ها و شركت‌هاي داروسازي در آمريكا تلاش‌هاي جدي در 2 دهه اخير براي درمان بيماري‌هاي به اصطلاح سخت آغاز شده است. به تازگي گروهي از محققان اين كشور از توليد دارويي خبر داده‌اند كه به طرز اميدواركننده و بالقوه‌اي مي‌تواند حالات خطرناك ناشي از ديابت، بيمارهاي قلبي و ساير بيمارهاي مشابه را از بين ببرد.

دانشمندان دانشگاه ملبورن با همكاري محققان بيمارستان سنت ويسنته اين داروي جديد را كه 11 - FT نام دارد توليد كرده‌اند. اين محققان پس از رونمايي از اين داروي جديد گفتند: دارويي كه به تازگي و با هدف كمك به بيماران ديابتي توليد شده است در آزمايش‌هاي اوليه كه بر روي حيوانات آزمايشگاهي صورت گرفته است نتايج اميدواركننده‌اي را ارائه كرده است. اين دارو از قدرت بالايي در كمك به اندام و بافت‌هاي مختلف بيماران از جمله بافتهاي قلبي در جلوگيري از فساد و انحطاط بافت‌ها برخوردار است.

در حال حاضر هيچگونه درمان خاص و داروي مؤثري براي كمك به بيماران ديابتي و قلبي كه به عوارضي همچون انحطاط و فساد بافتهاي بدن مبتلا هستند وجود ندارد و از اين رو مي‌توان به داروي11- FT به عنوان دستاوردي مؤثر در دنياي تازه‌‌هاي پزشكي و دارويي نگاه كرد.

پروفسور دارن كلي از دانشگاه ملبورن و محقق اصلي اين پروژه مي‌گويد: اگر11 - FT بتواند بر روي نمونه‌‌هاي انساني نيز مؤثر واقع شود و در درمان بيماري همچون فشار خون موثر عمل كند آنگاه بايد شاهد وقوع رنسانسي در درمان‌هاي قلبي و ديابتي باشيم. محققان اين پروژه دارويي بازار خوبي را نيز براي آن متصور هستند.

برخي از آنان بر اين عقيده‌اند كه به جهت اطمينان بالايي كه به محصول جديد خود دارند مي‌توان بازار 2 ميليارد دلاري براي آن متصور شد. با اين حال محققان به بيماران ديابتي توصيه مي‌كنند كه در صورت استفاده از اين دارو نبايد انتظار بهبودي قطعي را داشت چون11 - FT بيماري ديابت را درمان نمي‌كند بلكه از بروز عواقب سوء و دردآور آن همچون دردهاي شديد كليه يا حتي نارسايي‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند.

با استفاده از اين داروي جديد بيماران مي‌توانند اميدوار به اين باشند كه دردهاي قلبي و كليوي ناشي از گسترش ديابت تا حد بسيار زيادي كاهش يابد. قرار است اين دارو در 12 ماه آينده روي نمونه‌هاي انساني نيز مورد بررسي و آزمايش دقيق قرار گيرد.

دانشمندان همچنين اميدوارند تا با استفاده از اين داروي جديد انحطاط و فساد بافت شش‌ها نيز تا حد زيادي در بيماران ديابتي بهبود يابد.

اين دارو در حالي توليد شده است كه به گفته دانشمندان علوم پزشكي و داروسازي جهان بالغ بر 45 درصد از بيماري‌هاي موجود در جهان با انحطاط و فساد بافتهاي مختلف بدن همراه خواهند بود.

Viread دارويي براي كمك به بيماران هپاتيت B مزمن‌

هپاتيت B از آن دسته بيماري‌هاي مخربي است كه هم اكنون در اكثر جوامع صنعتي و در حال توسعه به عنوان بيماري مخرب و از پاي درآورنده معرفي شده است.چندي پيش شركتي موسوم بهInc. و Gilead Sciences از توليد دارويي اميدواركننده موسوم بهViread خبر داد كه گفته مي‌شود تأثير بسزايي بر فرآيند گسترش بيماري هپاتيت B مزمن در بزرگسالان دارد.

اين دارو به تازگي از سوي سازمان غذا و داروي آمريكا موسوم به FDA نيز تأييديه توليد گرفته است و به نظر مي‌رسد بزودي در قالب توليد انبوه و تجاري راهي كشورهاي مختلف جهان شود.

اين بيماري كه به شدت بر عملكرد كليه‌ها تأثير منفي مي‌گذارد به وسيله ويروس هپاتيت B ايجاد مي‌شود. اين بيماري هم اكنون به عنوان يكي از شايعترين عوامل ابتلا به سرطان كليه در سراسر دنيا شناخته شده است و تنها در آمريكا 2 ميليون تن به آن مبتلا هستند.

داروي جديدViread در قالب قرص‌هاي كوچكي توليد شده است كه بيماران روزانه آن را مصرف خواهند كرد. عملكرد اين دارو نيز به اين گونه است كه مانع از فعاليت آنزيمي موسوم به پولمراس دي.ان.اي HB V مي‌شود. اين آنزيم نقش حياتي در تكرار ويروس در سلول‌هاي كليه دارد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #33
RE : اطلاعات دارویی
« اسید فولیک »
همانطور که می دانید ، کم خونی یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر بسیاری از زنان ایرانی می باشد .

در خون انسان سلولهایی به نام گلبولهای قرمز موجود است که حامل اکسیژن مورد نیاز اندامهاست . در صورتیکه تولید گلبولهای قرمز در بدن کاهش یابد ، فرد مبتلا به کم خونی می شود که علائم آن ضعف ، رنگ پریدگی و خستگی زود رس است . طی تحقیقاتی که در سال 1945 برروی کم خونی انجام شد دریافتند ، کمبود اسید فولیک*(B9) یکی از عوامل ایجاد کننده نوع خاصی از کم خونی است که کم خونی ماکروستیک** نام دارد . کمبود اسید فولیک موجب کاهش تولید گلبولهای قرمز شده و گلبولهای تولید شده بزرگتر و کم رنگ تر از حد طبیعی می شوند. نوع دیگر کم خونی ناشی از کمبود دریافت عنصر آهن است که در مبحث مربوط به خود شرح داده خواهد شد . در صورتیکه فرد مبتلا به کم خونی با تشخیص پزشک از نوع آن اطلاع یابد می تواند با مصرف مواد غذایی غنی ، به درمان کم خونی خود کمک کند .


اسید فولیک در ساخته شدن گلبولهای قرمز و سفید مؤثر است ، از اینرو دریافت میزان کافی آن در درمان کم خونی و افزایش ایمنی بدن بسیار مؤثر است .

این ویتامین در مواد غذایی مختلف یافت می شود و به صورت آزمایشگاهی نیز می توانند آنرا تولید کنند . پس از خوردن، از قسمت ابتدای روده جذب می شود و توسط جریان خون به کبد رفته ، در آنجا ذخیره می گردد . میزان اسید فولیک موجود در کبد تأمین کننده نیاز 4 تا 5 ماه بدن ما است . عملکرد اسید فولیک چیست و چرا کمبود آن موجب کم خونی می شود ؟عمل اسید فولیک شرکت در تولید پروتئین در بدن است . نقش دیگر آن در ساخته شدن اسیدهای نوکلئیک***است.
اسیدهای نوکلئیک در هسته سلول قرار دارند و انتقال دهنده صفات ارثی می باشند . اسید فولیک با قابلیت جابجایی واحدهای تک کربنه در همانند سازی ژنها نقش دارد . در بخشهایی از بدن که تکثیر سلولی سریع دارند مانند گلبولهای قرمز و سفید، سلولهای دیواره دستگاه گوارش و ادراری ، اسید فولیک بیشتر مورد نیاز است . کمبود اسید فولیکعوارض کمبود طولانی مدت آن در یک فرد بالغ ،کم خونی،متورم وقرمز شدن زبان، اختلالات گوارشی مانند اسهال واختلالات روحی چون افسردگی است و تأثیر کمبود آن در کودکان نیز کاهش رشددر آنهاست ، تقریباً 10 درصد افراد جامعه مبتلا به درجاتی از کمبود اسید فولیک هستند البته در حدی که علائم بالینی آن بروز نکرده باشد .سالمندان و نوجوانان کم خوراک در معرض کمبود اسید فولیک هستند .

مصرف اسید فولیک درخانمهایی که قصد باردارشدن دارند و یا مادران باردار در ماههای اول و دوم بارداری بسیار ضروری است . کمبود اسید فولیک موجب ایجاد نقصهای مادرزادی در دستگاه عصبی کودک می شود . خانمهایی که قصد بارداری دارند بهتر است از مکمل اسیدفولیک با تجویز پزشک و مواد غذایی غنی از اسید فولیک مصرف کنند .


میزان مورد نیاز یک فرد بزرگسال400 میکروگرم اسید فولیک در روز است . در سالهای اخیر به دلیل تحقیقاتی که انجام شده استاندارد نیاز روزانه افراد را افزایش داده اند که نشان از اهمیت دریافت این ویتامین دارد . نیاز به اسید فولیک در بارداری و شیر دهی دو برابر می شود .

افرادی که سوخت و ساز بدن آنها بالاست و یا مبتلا به بیماری خاصی چون سلولهای خونی داسی شکل یا سرطان خون هستند ، نیازمند اسید فولیک بیشتری می باشند .


اسید فولیک در اثر نگهداری مواد غذایی در دمای اتاق و پختن به میزان زیادی از بین می رود .
مواد غذایی غنی از اسید فولیک- درجگر ، قلوه وگوشت بدون چربی بیشترین میزان آن موجود است .

- در حبوباتی چونلوبیا قرمز ،لوبیا سفید وسویا و درسبوس گندم موجود است .

- درسبزیجاتی چون اسفناج، کلم، کاهو، مارچوبه و آرتیشو و درمیوه هایی مثل آب پرتقال تازه و موز موجود است .

- میزان کمی در زرده تخم مرغ و شیر موجود است .

در صورتیکه شما یک غذای حاوی حبوبات به همراه نان سبوس دار مصرف کنید مثل خوردن یک کاسه آبگوشت پر حبوبات با نان سنگک را به همراه ماست و اسفناجی که حداقل 1 فنجان اسفناج پخته دارد میل نمایید و در بین روز ماءالشعیر بنوشید ، میزان مورد نیازاسید فولیک بدن شما تأمین خواهد شد .
کارشناس تغذیه

منبع:تبیان

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۵ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #34
RE : اطلاعات دارویی
نکته درباره واکسن آنفلوآنزا
تلقيح سالانه واکسن آنفلوانزا م ی تواند به شما کمک کند تا از خودتان در برابر
تاثيرات آزار دهنده ويروس آنفلوآنزا محافظت کنيد
.

اين نکات را در مورد واکسيناسيون آنفلوآنزا را به ياد داشته باشيد
:

١
- واکسن تزر يقی آنفلوآنزا حاو ی و يروس کشته شده است . استفاده از ا ي ن واکسن پس از شش ماهگ ی مورد
تاييد قرار گرفته است
.

٢
- واکسن استنشاق ی آنفلوآنزا به صورت اسپر ی ب ينی از و ي روس ضع يف شده ساخته شده است و برا ی افراد
بين ٢ تا ٤٩ سال مورد تاييد قرار گرفته است
.

٣
- اين واکسن برای زنان باردار توصيه نمی شود.

٤
- تقر يبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن هايی توليد م ی کند که برای محافظت در برابر آن گون ه ی
خاص ويروس آنفلوآنزا مورد نياز هستند
.

٥
- فصل ش يوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا ارد يبهشت به طول م ی انجامد . بهتر ين ما ه ها برا ی واکس يناسيون
آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از اين زمان هم می توان واکسن زد
.

٦
- شما با زدن واکسن تزر يقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گيري د، اما عوارض ی جزئ ی مانند تورم، تب خف ي ف و درد
بدن ممکن است رخ دهد
.

٧
- هم ين مسئله در مورد واکسن استنشاق ی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانب ی جزئ ی به صورت
آبريزش بينی، سردرد و گلودرد خفيف بروز کند
.

٨
- طبق توص يه پزشكان، ني ازی ن ي ست كه همه افراد از اي ن واكس ن استفاده
كنند، بلكه افراد با بيماری های خاص يا سالمندان بيش از سايرين به استفاده از
اين واكس ن نياز دارند
.

٩
- بر پا يه تحق يقات انجام شده اين واكسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگ يری م ی كند،
اما تاث ير چندان ی بر مرگ و م ير ناش ی از اي ن بيمار ی ندارد
. اي ن در حال ی است
كه در گ
ذشته تصور می شد واكسن سرماخوردگی تا ٥٠ درصد مرگ ناشی از بيماری آنفلوانزا را كاهش می دهد.

١
٠ - توص يه م ی شود كه در مورد تزر يق ا ين واكسن، حتما با پزشك متخصص مشورت شود؛ برا ی مثال افرادی كه
به ت
خم مرغ حساسيت دارند، حتما بايد برای تزريق اين واكسن تحت آزمايش و بررسی قرار گيرند.

همشهری


امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #35
RE : اطلاعات دارویی
کشف تاثیر گیاه دارویی بر درمان ایدز


استفاده از این نوع درمان می تواند در آینده جایگزین درمانهایی از قبیل HAART که تحمل آن توسط بیمار بسیار سخت بوده و از هزینه بالایی برخوردار است، شود.
محققان موسسه تحقیقاتی UCLA ایدز با انجام تحقیقاتی جدید دریافتند که نوعی ریشه گیاه که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد می تواند در درمان بسیاری از بیماریهای مرتبط با سیستم دفاعی از جمله ایدز موثر واقع شود.
تحقیقات جدید نشان می دهد گیاهی که در طب چینی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد می تواند در عین درمان بسیاری از نقصانهای سیستم دفاعی بدن انسان و بیماریهایی مرتبط با کهولت سن در درمان بیماری ایدز نیز موثر واقع شود.
ریشه گیاه استراگالوس که در طب چینی استفاده فراوانی دارد می تواند سرعت پیشرفت فرایند کوتاه شدن تلومرها را کاهش دهد که این فرایند را می توان به عنوان سلاحی علیه بیماری ایدز مورد استفاده قرار داد.
سلولهای بدن انسان از قبیل سلولهای سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان و افزایش سن توانایی تقسیم را از دست می دهند. این پدیده به دلیل کوتاه شدن قسمتی از کروموزوم به نام تلومر در حین تقسیمات سلولی رخ می دهد و این تغییرات می تواند توانایی مبارزه سلولها را با انواع بیماریها به خطر بیاندازد.
به گفته محققان توانایی تسهیل فعالیتهای تلومری و عملکردهای ضد ویروسی توسط این گیاه نشان می دهد این نوع خاص از درمان می تواند در درمان بیماری ایدز و دیگر بیماری های مرتبط با سیستم دفاعی بدن و همچنین دیگر بیماری های ویرووسی موثر باشد.
محققان بر این باورند استفاده از این نوع درمان می تواند در آینده جایگزین درمانهایی از قبیل HAART که تحمل آن توسط بیمار بسیار سخت بوده و از هزینه بالایی برخوردار است، شود.

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #36
RE : اطلاعات دارویی
ويتامين P
يا روتين.


اين ويتامين به ويتامين C2 (اسكولوزيد) و ويتامين K (مناديون) بسيار نزديك است، زيرا هر سة اين ويتامينها ضد خونريزي بوده و شكنندگي مويرگها را درمان مي‌كنند.
در عين حال، لازم به تذكر است كه ويتامين K بيشتر ضد خونريزي و ويتامينهاي C2 و P بيشتر داروي مويرگهاي خوني هستند (شكنندگي، قابليت نفوذ بيش از حد و خونمردگي بيش از حد يا ايجاد شده بر اثر علل جزئي).

تعريف:
اين عنصر در پاپريكا و آب ليمو تشخيص داده شده است.
ويتامين P (كه هنوز هم گاهي به آن سيترين يا هسپردين گفته مي‌شود)، يك فلاو محلول در آب است. اين عنصر قابليت نفوذ مويرگهاي خوني را كاهش داده و در برخي حالتهاي خونريزي، بعضي از پورپورها و در آب آوردن شكم نقش دارد. كبود آن در انسان شناخته نشده است.

منابع:
مشتقات اصلي آن عبارتند از:
روتين (روتوزين) كه از توتون و گندم سياه استخراج مي‌شود و آن را به شكل مصنوعي نيز مي‌سازند. روتين همچنين در برگهاي بنفشه، كاهو، سداب و غيره نيز يافت مي‌شود.
هسپردين در پرتقال و ليمو.
اپي كاتشين در اقاقيا، زردآلو، بادام، پوست درخت بلوط و گرودو كولا.
فلوريدئوزين (فلوريديزين) در ريشه‌هاي درخت گيلاس، گلابي و سيب موجود است.
لوكوسيانيدول در پوستة دانه‌هاي بادام زميني يافت مي‌شود.
برخي از متخصصين اسكوليوزيد را نيز كه از پوست بلوط هندي استخراج مي‌شود و گروهي ديگر آن را به عنوان ويتامين C2 مي‌شناسند، به اين ويتامين مربوط مي‌دانند.

مقدار مصرف:
مقدار مصرف روازنة روتين 80 تا 100 سانتي گرم و مقدار اسكولوزيد 2 تا 5 سانتي گرم مي‌باشد.
در موارد اورژانس و حاد، مي‌توان بين 50 ميليگرم تا 1 گرم را به صورت تزريق درون وريدي مورد استفاده قرار داد.
در موارد مزمن يا به عنوان پيشگيري (خانواده‌هايي كه آمادگي ابتلاء دارند)، قرصهاي 20 ميليگرمي روتين كه غالباً با ديگر ويتامينهاي نظير روتين و مشتقات آن، سولوروتين، روتانكسول، روتوونسين، سيتروفلاونوئيدها، روتوزيد، اسبريون، ونكاروتين، همولول، 1000 Cpk و غيره همراه است، تجويز مي‌شود.
قرصهاي روتيلمون در مقادير 50 ميلي گرمي عرضه مي‌شوند.
هيپرويتاميني P وجود ندارد.

كاربردهای درمانی:
عناصر ويتامين P در مواردي مطرح شده‌اند كه به نظر مي‌رسد همراه با كاهش مقاومت مويرگها و قابليت نفوذ بيش از حد در ديوارة آنها و خطر پارگي عروق باشد نظير فشار خون بالا همراه با خونريزي پوست و لكه‌هاي قرمز، اشكالات ايجاد شده در عروق مغزي، بيماري شبكيه‌اي ديابتيك، پورپورا همراه با كاهش مقاومت عروق، التهاب مويرگها، خونريزي شبكيه و زير بافت ملتحمه و...
همچنين، مي‌توان آنها را در رابطه با پيشگيري هنگامي كه نسبت به حالت خونريزي بر اثر شكنندگي يا قابليت نفوذ بيش از حد مويرگها ترديد وجود دارد مصرف كرد.
سواي آن، ويتامين P در اودمهاي تغذيه‌اي نظير فلبيتها، واريسها، سلوليت و غيره نيز توصيه شده است.
دكتر پوميه اطلاعات دقيقتري را ارائه مي‌كند:
آرتريت، آب آوردن شكم بر اثر سيروز، شوكهاي حاصله از عمل جراحي، ناراحتيهاي پوستي دستگاه تناسلي زنانه، خونمردگي، اگزما، خون دماغ، اريتم گره‌اي، اريتودرمي، عبور سرم به داخل بافتها، آب سياه، هموفيلي، سرفه همراه با خون، تمام خونريزيها، ترشح مايع سرمي، در حفرة مفصلي، فشار خون بالا (پيشگيري از اتفاقات عروقي)، نارسايي كبدي، التهاب عنبيه، بيماري بازدو، يائسگي، ميگزدم، عمل جراحي (قبل از آن براي ايجا انعقاد)، ورم پردة شكمي، ذات‌الريه، پولي آرتريتهاي مزمن، پزوريازيس خارش، پورپوراي همراه با خونريزي، ورم شبكيه، روماتيسم تورمی، اسكوربوت، زخمهای واريسی.


فقدان ویتامین p سبب اتساع عروق سطحى بدن شده و توليد بيماريهاى جلدى از قبيل جوش غرور، سودا و سرماخوردگى دست و پا و بيمارى بلاگر كه نوعى برص قرمز است مى شود در مرض پلاگر ابتدا پوست قرمز مى شود و بعد تاول زده و زخم مى گردد. اين بيمارى كه با خوردن ويتامين پ پ معالجه مى شود در نزد كسانى كه فقط با ذرت تغذيه نموده ميوه و سبزى ديگرى نمى خورند پيدا مى شود و علت آن نبودن اين ويتامين در ذرت و زيادى ويتامين هاى ب در اين خوراكى است ، زيرا تزريق مقدار زياد ويتامين ب 1 و ويتامين C نيز اين بيمارى را ايجاد مى نمايند، عضلات بدن شما روزانه پنجاه ميلى گرم از اين ويتامين احتياج دارند و جنين نيز براى نمو خود به اين ويتامين احتياج دارد. ویتامین p در گوشت و جگر و ساير غذاهاى گوشتى فراوان بوده و در مخمر آبجو نيز وجود داردامضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۶ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #37
RE : اطلاعات دارویی
داروهای بدون نسخه
معنی OTC چيست ؟
مهمترين داروهاي بدون نسخه شامل مسكن ها - آنتي هيستامين ها
- داروهاي ضد احتقان - داروهاي ضد سرفه
OTC به چه معنی است ؟
كلمه OTC مخفف over –the- counter است يعني فروش دارو بدون نسخه كه شما حتي بدون تجويزو نسخه پزشك هم ميتوانيد از داروخانه ها تهيه نماييد. اين داروها عموما تسكين درد و يا بر طرف كردن علائم سرما خوردگي- انفولانزا- وحساسيت بكار ميرود. در اين قسمت ما شايعترين داروهاي OTC را همراه با نحوه كاربرد آنها برايتان توضيح ميدهيم.
آنتی هيستامين - ضد حساسيت ها Antihistamines
دکونژستانها - ضد احتقانها Decongestants
داروهای ضد سرفه Cough medicines
مسکن ها
اين دسته از داروها برا ی برطرف کردن سردرد و تب ي ا دردها ی عضلان ی و استخوان ی بکار م ی روند . البته
هرکدام از ا ين داروها و نحوه کاربرد آنها ی متفاوت است - گروهی از داروها که تحت عنوان داروهای ضد التهاب غير استروئيدی(NSAIDs ) نام گذاری شده اند شامل آسپ يرين - ايبوبروفن - ناپروکسن - باکلوفن می باشند و گروه ديگر ترکيبات استامينوفن هستند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود دارند .

داروهای ضد التهاب غير استروئيدی ( آسپيرين - ايبوبروفن - ديکلوفناک - ناپروکسن )
اين گروه از داروها بدليل جلوگيری از توليد پروستاگلاند ين ها سبب کاهش درد می شوند . پروستاگلاند ين ها
موادی هستند که بطور طبيعی در بدن وجود دارند و سبب تحريک انتها ی اعصاب و بوجود آمدن احساس درد درانسان می شوند .
استامينوفن Acetaminophen
اين دارو سبب کاهش درد و تب می شود . ما بطور کامل مکان يسم تاثير ضد درد استامينوفن را نمی دانيم اما ا ين مطلب مشخص است که بر عکس داروهای ضد التهاب غير استروئيدی که در سطح پوست و عضلات و مفاصل و استخوانها تاثير می گذارند - استامينوفن با مهار حس درد در مغز و نخاع سبب کاهش درد می شود .
آنتی هيستامين ها Antihistamines
آنتی هيستامين ها داروها يی هستند که با مها ر گيرنده ها ی مربوط به خارش - تحرکات بينی - ترشح خلط و عطسه سبب کنترل آنها می شوند - اين داروها عموما بعنوان ضد حساسيت در بين مردم شناخته می شوند با توجه به شيوع آلرژ ی در بين مردم - هر سال آنتی هيستامين ها ی جديدی ساخته و وارد بازار دارويی کشور ها می شوند که از مهمترين آنها می توان از داروهای زير نام برد :
ديفن هيدرامين - کلرفنيرامين - کلماستين هيدروکسی زين - پرومتازين - لوراتاد ين - زادتين - سيتيريزين - کتوتيفن - پيريلامين مالئات و ...
دکونژستانها ( ضد احتقانها ) Decongestants
دکونژستانها داروها يی هستند که باعث تنگي رگهای مخاط بينی شده و سبب فروکش کردن التهاب و ورم و احتقان
در ا ين ناحيه میشوند از داروهای ضد احتقان بدون نسخه می توان ازپزودو افدرين و فنيل افر ين نام برد . که
فنيل افرين در بازار دارويی ايران درترکيب قرص آنتی هيستامين دکونژستان وجود دارد .
داروهای سرفه Cough Medicines
و ديگر ی Antitussives داروهايی که برا ی سرفه تجو يز می شود دو دسته هستند : يکی داروها ی ضد سرفه
اکسپکتورانت ها - داروهای ضد سرفه سبب مهار رفلکس سرفه می شوند که از جمله آنها می توان از دکسترومتورفان و کلوبوتينول نام برد . گروه د يگر ا ين داروها اکسپکتورانت ها هستند که سبب رقيق شدن خلط شده و بد ين وسيله باعث می شوند که با هر بار سرفه مجار ی تنفسی از خلط و ترشح پاک شود . که در ا ين گروه گايافنزين قرار دارد که هم بصورت مجزا و هم درتركيب اكسپكتورانت ساده و كدئين وجود دارد
جدول زماني علائم سرماخوردگي و راههاي كنترل آن با داروهاي OTC
هنوز درمان قطعي براي درمان سرماخوردگي وجود ندارد و داروها فقط سبب كنترل علائم و بهبودي حال عمومي
بيمار مي گردند تا زماني كه مقاومت خود بدن سبب از رفتن ويروس گردد . اما داروها هيچگاه نمي توانند حتي
سبب بهبودي كامل علائم سرماخوردگي و آنفلوآنزا گردند . در ا ينجا ما بطور خلاصه روشهايي را برايتان بازگو مي
كنيم تا شما بتوانيد از داروهاي ضد سرماخوردگي فوايد بهتر و بيشتري را ببريد .
در منزل بمانيد و استراحت كنيد - بخصوص اگر تب داريد
سيگار نكشيد و در معرض دود سيگار ديگران قرار نگيريد
مايعات فراوان مانند آب - آب ميوه - و سوپ رقيق ميل نماييد
تا زمان بر طرف شدن التهاب گلو آب نمك ولرم غرغره كنيد مي توانيد از آب نبات ها يا قرصهاي مكيدني مربوط
به التهاب گلو استفاده نماييد كه مي تواند سبب تخفيف درد گلو گردد .
اگربيني شما درد ناك و متورم شده است مي توانيد از قطره هاي كلرور سديم براي رقيق شدن ترشحات بيني
استفاده نماييد كه سبب كاهش حساسيت بيني مي گردد .
داروها ي OTC بسيار زيادي براي كنترل سرماخوردگي وجود دارد اگر مي خواهيد براي درمان علائم سرما خوردگي خود از داروهاOTCاستفاده نماييد از جدول زير استفاده ببريد :

داروي OTC علائم روز
استامينوفن و ايبوبروفن سرگيجه و التهاب و درد مختصر در گلو ١
آنتي هيستامين هايي مانند ديفن هيدرامين يا كلرفنيرامين آبريزش بيني ٢
داروهاي ضد احتقان مانند پزودوافدرين يا آنتي هيستامين دكونژستان گرفتگي بيني ٣
ضد سرفه مانند دكسترومتورفان سرفه هاي خشك ٤
اكسپكتورانت ها مانند گايافنزين يا خود شربت اكسپكتورانت سرفه هاي خلط دار ٥ و ٦
به داروهاي بيشتري نياز نيست استراحت و خوردن مايعات كمك به شما خواهد كرد گرفتگي صدا يا كلفتي صدا ٧
چگونگي استفاده كردن از مطالب برشور داروها ي بدون نسخه OTC
هرچند براي تهيه و خريد داروهاي بدون نسخه نيازي به تجويز پزشك نيست اما اين داروها نيز همانند داروهاي
تجويزي توسط پزشكان مي تواند سبب بروز عوارض جانبي ناخواسته و گاهي بسيار جدي در استفاده كنندگان گردد در طي سطور آينده شما را با چگونگي استفاده از بروشورهاي داروهايOTC ويا مطالبي كه شما از داروسازان محترم يا پزشك خانوادگي خود بايد پيرامون اين داروها سوال كنيد آشنا خواهيم كرد
١ - تركيبات دارويي : شامل ماده موثر موجود در دارو است كه سبب كاهش علائم در شما مي گردد - معمولا ممكن است يك دارو از چند جزء موثر تشكيل شده باشد كه در ابتداي بروشورهاي دارويي اين مطالب درج شده است و بوضوح اين تركيبات توضيح داده شده است .
٢ - انديكاسيونها يا موارد مصرف دارو كه مصرف آن سبب بهبودي آنها در بيمار مي گردد
٣- هشدارها كه شما هنگامي كه اين دارو را استفاده مي كنيد بايد بدانيد شرايط استفاده از غذاهاي همراه - دارو
ها و يا رانندگي همراه با استفاده از آنها چيست ؟
٤ - چگونگي مصرف كه در چه زماني مصرف آنها بهتر است .
٥ - ساير اطلاعات مهمي كه ممكن است لازم باشد بدانيد ( همانند روش نگهداري و ...)
٦ - مواد نگهدارنده و رنگهاي خوراكي و ساير مواد شيميايي كه همراه دارو وجود دارد - دانستن اين نكات
بخصوص براي افرادي مهم است كه به ماده يا رنگ خاصي حساسيت دارند .
٧ - آدرس يا تلفن سازندگان آن كه اگر نياز به اطلاعات بيشتري داشتيد باآنها تماس بگيريد .
چگونه ازدرمان با اين داروها بهترين نتيجه را بگيريم ؟
همانطور كه داروهاي بدون نسخه ممكن است در بسياري از موارد مفيد باشد در مواردي نيز ممكن است مضراتي
داشته باشد براي استفاده صحيح از اين دارها به اين راهنمايي ها توجه كنيد:
با پزشك خانوادگي خود مشورت كنيد
در زماني كه روش استفاده يا تاثير يك دارو را بدرستي نمي دانيد از پزشك خانوادگي يا داروساز داروخانه اي كه دارو را از آنجا تهيه مي كنيد همه اين اطلاعات را سوال كنيد - اگر بيش از يك دارو مصرف مي كنيد از نامبردگان بخواهيد كه تاثيرات متقابل آنها را بر همديگر به روشني براي شما توضيح دهند تا شما هم از واكنشهاي متقابل داروهايي كه مصرف مي كنيد آگاهي يابيد.
در زير ليستي از سوالاتي كه در اين موارد بايد از پزشك يا داروسازتان سوال كنيد را برايتان مي آوريم :
اين دارو چه كاري انجام مي دهد؟
اين دارو را چه موقع بايد مصرف كنيد ؟
اثرات جانبي و واكنشهاي ناخواسته اين دارو در بدن چه چيزهايي مي تواند باشد ؟
اين دارو با چه غذاها يا نوشيدني هايي تداخل دارد؟
در زمان مصرف دارو چه نوع فعاليتهايي بايد كم شود يا با احتياط انجام شود؟
چگونه مي توانيم بفهميم كه دارو اثر كرده است ؟
آنچه بايد راجع به داروهايي كه تهيه مي كنيم . بدانيم ؟
نام ژنريك و تجارتي دارو دليل تهيه اين دارو چه زماني و به چه مقداري بايد از اين دارو تهيه كنيم ؟
عوارض جانبي دارو و طريقه مقابله با بروز عوارض احتمالي تا چه مدت بايد اين دارو را مصرف كنيم
زمان مصرف آن ( موقع خواب - قبل يا بعد از غذا و...)
در زمان مصرف دارو چه چيزهايي ممنوع است ؟
بعضي از داروها يا شرايط خاص تداخل با مصرف دارو دارند - مصرف بعضي از غذاها يا نوشابه ها الكلي و غير
الكلي مي تواند سبب بروز واكنشهاي شديدي در بيمار گردد - لذا دانستن آنها و ممانعت از مصرف انها بسيار
ضروري است - همچنين مصرف برخي از داروها سبب حساسيت به نورآفتاب مي گردد كه در زمان مصرف آنها
بايد از در معرض نور خورشيد قرار گرفتن پرهيز نمود .
قبل از مصرف دارو ببنيد آيا موارد زير را انجام داده ايد ؟
آيا برشور آن را بدقت خوانده ايد ؟
آيا دقيقا همان دارويي كه پزشك شما راهنمايي كرده است تهيه نموده ايد؟
آيا اگر پزشك شما چند قلم دارو توصيه نموده - همه آنها را تهيه نموده ايد؟
آيا قبل از آنكه داروهاي بدون نسخه را با داروهايي كه پزشكتان تحويز كرده باهم مصرف كنيد پزشكتان اجازه دا ده
است ؟
آيا از سالم بودن بسته بندي داروها و سالم بودن خود داروها مطمئن شده ايد ؟
آيا تاريخ انقضاي داروها را قبل از استفاده چك كرده ايد؟
آيا داروهاي مصرفي تغير رنگ يا طعم يا بو نداده است ؟
نام ژنريك و تجارتي چيست و شما چه وظيفه اي در قبال آن داريد؟
نام ژ نريك دارو همان نام ماده موثره موجود در دارو است - ولي نام تجارتي نامي است كه ممكن است هر كارخانه سازنده اي براي يك دارو يك نام خاص استفاده نمايد كه البته در بازار دارويي ايران اين نامها حذف شده ولي از ابتداي سال ١٣٨٠ مجددا اين نامها بتدريج در حال وارد شدن به بازار دارويي ايران است - اگر نام دارو همان نام ژنريك دارو است كه مي توانيد بدون دغدغه آن را مصرف كنيد ولي اگر دارويي با نام تجارتي تهيه نموده ايد قبل از مصرف بايد حتما مطمئن شويد كه اين دقيقا همان داروئي است كه مورد نظر شماست .
در مصرف داروهاي بد ون نسخه دقت كنيد حتما و حتما داروي اضافه بر نياز خود مصرف نكنيد - مثلا اگر شما »
درجريان سرماخوردگي تنها آبريزش بيني داريد فقط براي آن دارو مصرف كنيد و ديگر نيازي به مصرف دارو
« . براي سردرد يا سرفه نيست
در هنگام سرماخوردگي و مصرف داروهاي بدون نسخه چه زمان بايد به پزشك مراجعه نمود؟
١ - هنگامي كه از مصرف داروهاي سرماخوردگي سودي نبرديد و تاثيري در حال شما نداشت .
٢ - هنگامي كه احساس مي كنيد شدت بيماري در شما زياد است و شما را خيلي ناراحت كرده است .
٣ - هنگامي كه پس از گذشت دوره درمان هنوز هم احساس ناراحتي داريد .
٤ - زماني كه بدليل مصرف داروهاي بدون نسخه دچار عوارض جانبي آن شديد .
مهمترين عوارض جانبي داروهاي بدون نسخه
آسپيرين و ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي
عارضه جانبي اصلي اين داروها مشكلات گوارشي است . كه اين مشكلات مي تواند از يك ناراحتي ساده معده تا
خونريزي ها ي گوارشي باشد كه مورد اخير بيشتر در سنين بالاتر اتفاق مي افتد . هرچه مقدار مصرف اين داروها
و طول دوره درمان با اين داروها بيشتر باشد احتمال بروز خو نريزي هاي گوارشي بيشتر است ٠ اما از ياد نبايد
برد كه حتي با مصرف يك عدد قرص آسپيري ن يا ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي نيز ممكن است
خونريزي گوارشي اتفاق بيافتد .
از عوارض جانبي ديگر اين داروها آسيبهاي كليوي است كه از يك التهاب قابل برگشت ساده
كليه تا آسيب هاي پايدار جدي مي تواند متغير باشد.
از جمله عوارض ديگر آسپيرين و ساير مس كن هاي ضد التهاب غير استروئيدي بالا رفتن فشار خون بخصوص در
كساني است كه از داروي فشار خون استفاده مي كنند و اين بدليل تاثر آنها بر داروهاي ضد فشار خون است .
دوز بالاي اين داروها در كسانيكه بيماري كبدي دارند و يا مبتلا به آرتريت جوانان و يا تب روماتسمي ( روماتيسم
قلبي ) هستند مي تواند ريسك آسيبهاي كبدي را بالا ببرد .
استامينوفن
هر چند اين دارو در بسياري از افراد داروي بي خطري است اما در هنگام مصرف طولاني مدت اين دارو بخصوص در انواعي كه حاوي كافئين يا كدئين است مي تواند مخاطراتي را براي كبد و كليه بوجود آورد
وجود دارد اين موارد اكثرا ( A.C.A - كافئين در قرصهاي آكسار ( آ سي آ . ( analgesic nephropathy )
پس از سالها مصرف مداوم و يا در مسموميت هاي دارويي ممكن است اتفاق بيافتد .
آنتي هيستامين ها
آنتي هيستامين ها بدليل حالت خواب آلودگي و ر خوتي كه در انسان ايجاد مي كنند ممكن است در هنگام رانندگي
يا كاركردن با ماشين آلاتي كه نياز به هوشياري دارند مخاطراتي را براي بيمار بوجو آورند .
از عوارض ديگر آنها خشكي دهان و چشم است كه گذرا است و با قطع دارو برطرف مي شود.
ضد احتقان ها Decongestants
از عوارض اين داروها و بخصوص پزودو افدرين بي خوابي - حالتهاي عصبي و بي خوابي و افزايش فشارخون
يا افزايش قند خون است كه البته همه اينها گذرا و موقتي است و با قطع دارو به حالت اوليه برمي گردد .
داروهاي ضد سرفه
كدئين كه در داروهاي ضد سرفه بكار مير ود ممكن است بطور موقت سبب خواب آلودگي - يبوست - و يا حالت
تهوع گردد دكسترومتورفان اثر خواب آلودگي كمتري نسبت به ساير داروها دارد و به ميزان كمتري نيز ممكن
است سبب مشكلات گوارشي گردد . هر چند ممكن است علائم عصبي و بي قراري و تحريك پذيري در فرد ايجاد
نمايد.
الكل و داروهاي بدون نسخه
مسكن ها
از آنجائيكه مصرف الكل همراه با داروهاي ضد التهاب غير استروئيد باعث تشديد احتمال بروز خونريزي هاي
گوارشي مي شود - مصرف همزمان الكل با اينگونه داروها حتما بايد با نظر پزشك باشد
هرچند استامينوفن همراه با مشكلات گوار شي كمتري است اما بدليل عوارض مختصري كه ممكن است بر روي كبد
داشته باشد بايد همراه با مشروبات الكلي مصرف نشود و همچنين بايد دقت شود در روز بيش از ٤ گرم
استامينوفن در يك انسان بالغ مصرف نشود
داروهاي آنتي هيستامين و ضد احتقان و ضد سرفه + الكل
از آنجائيك ه مصرف همزمان الكل با داروهاي فوق اثرات خواب آوري آنها را تشديد مي كند و بخصوص در مورد
دكسترومتورفان سبب كاهش كارآيي فرد و كاهش سرعت واكنشهاي خودكار و ارادي مي گردد توصيه مي شود در
مدت مصرف اين داروها چه با و چه بدون الكل رانندگي و كار با ماشين آلات خطرناك صورت نگيريد
گروههاي خاص(كودكان-سالخوردگان-زنان حامله و شيرده-افرادوبيماران آسيب پذير)
كودكان
از آنجاييكه متابوليسم داروها در كودكان با زرگسالان متفاوت است لذا بايد دارو در
كودكان بدرستي مصرف شود تا كمترين عارضه را براي آنان داشته باشد . به همي ن دليل
بايد قبل از مصرف دارو بدرستي بدانيد چه دارويي را مجاز هستيد بدون توصيه پزشك و
در چه زماني و در چه مدتي مصرف كنيد . لذا به اين نكات توجه داشته باشيد :
استامينوفن عموما دارويي است كه بعنوان مسكن در كودكان مصرف مي گردد
كودكاني كه با مصرف آسپيرين دچا ر حساسيت مي شوند و بعنوان مثال باعث تشديد آسم در آنها مي شود
ممكن است با مصرف ساير داروها ي مشابه مانند ايبوبروفن نيز ممكن است دچار همان علائم گردند
Reye's syndrome از آنجائيكه مصرف آسپيرين در سنين زير ١٨ سال ممكن است باعث بروز سندرم ري
كه نوعي آسيب مغزي است شود در اين سنين اسپيرين بدون نسخه پزشك مصرف نشود .
بدون تجويز پزشك از مصرف داروهاي كدئين دار در كودكان استفاده نكنيد .
چگونه دارو را در كودكان درست و به اندازه مصرف كنيم
وقتي پزشك دستور مصرف يك دارو را هر ٦ ساعت تعيين مي كند يعني شما ٤ بار در شبانه روز بايد به كودك
دارو بدهيد ( صبح - ظهر -ابتداي غروب و موقع خواب ) و اين بدان معني نيست كه نصف شب كودك را براي
دارو خوراندن از خواب بيدار نماييد.
در دادن ميزان دارو به كودك دقت كافي مبذول داريد - در مورد اندازه هاي مصرف مايعات دارويي ( شربت ها )
از پزشك يا داروسازتان سوال كنيد - و يا با سرنگ ميزان گنجايش قاشقهاي مرباخوري و چايخوري و غذاخوري را
يك بار اندازه بگيريد تا در هنگام دادن دارو بدانيد ب ه چه ميزان به كودك خود دارو مي دهيد - چون اندازه
قاشقها ي مختلف متفاوت است اما بطور كلي يك ق اشق چايخوري يك سي سي - يك قاشق مرباخوري ٢,٥
سي سي و يك قاشق غذاخوري استيل حدود ٥ سي سي گنجايش دارد .
اگر دادن ميزان حداقل دارو سبب بهبودي كودكتان مي شود مقدار بيشتري به او ندهيد
اگر شربتها يا ساير مايعات دارويي را با سرنگ اندازه گرفته و به كودك خو د مي دهيد هنگام دادن دارو پيستون
داخل سرنگ را خارج نماييد و بگذاريد كودكتان با مكيدن دارو را بخورد
اگر با دادن دارو كودكتان دچار واكنشهاي ناخواسته گرديد و برايش مشكلي پيش آمد شما بايد بيماري كودك -
دارو و دوز داروي مصرفي و عوارض بوجود آمده را يادداشت كنيد و با پزشك كودكتان تماس بگيريد
سعي كنيد براي كودكتان شناسنامه بهداشتي داشته باشيد و در آن بيماريهاي مهم و حساسيت به داروها و غذاها و
واكسيناسيونهاي انجام شده براي كودك را در آن ثبت نماييد .
سنين بالا و سالخوردگان
از آنجاييكه اكثر سالخوردگان تحت درمان دارويي با تجويز پزشك مي باشند لذا بدليل احتراز از واكنشهاي
دارويي لازم است دادن داروهاي بدون نسخه نيز با توجه كامل به ساير داروها ي آنها و حتي المقدور با نظر
پزشك باشد .
از آنجاييكه ريسك ابتلا به خونريزي هاي گوارشي و بيماريهاي كليوي در سالخورد گان بيشتر از ساير افراد
است مصرف داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مانند آسپيرين با يد حتما با تجويز پزشك باشد
داروها ي ضداحتقان مانند پزودو افدرين و آنتي هيستامين دكونژستان ميتواند سبب افزايش فشار خون و
حتي افزايش فشار داخل چشم و بروز گلوكوم ( آب سياه ) گردد . در افراد سالخورده اين داروها ميتواند
باعث احتباس ادرار گردد - همچنين بدليل تداخل با داروهايي مانند پروپرانولول - انسولين و ساير داروهاي
پايين آورنده قند خون و داروها ي ضد افسردگي بايد همراه با آنها مصرف نشود.
بدليل تداخل دارويي پزودو افدرين با داروهاي ضدافسردگي وانواع آرامبخش ها و همچنين داروهاي ضد
تشنج و صرع نبايد همراه با اين داروها مصرف شود
داروي ضد سرفه دكسترومتورفان نيز با داروهاي ضد افسردگي تداخل دارد و بخصوص در سالخوردگان نبايد
با هم مصرف شود
خانمهاي باردار و خانمهاي شيرده
از انجاييكه هر دارويي در خانماي باردار يا شير ده ممكن در كودكشان تاثير داشته باشد
/ بايد قبل از مصرف حتما با پزشك مشورت كنند اما بطور كلي موارد عمومي مصرف
داروهاي بدون نسخه را در اين گروه از بيماران ذكر مي كنيم :
حاملگي
در طول حاملگي براي تسكين درد بي ضررترين دارو استامينوفن ساده است
از آنجاييكه مصرف آسپيرين در خانهاي حامله ممكن است سبب بروز ناهنجاري در جنين و يا مشكلاتي در زمان
زايمان گردد مصرف آن در زمان حاملگي نبايد صورت گيرد.
مصرف ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي نيز بدليل احتمال بروز
ناهنجاري بخصوص در سه ماهه سوم ممنوع است .
دوران شيردهي
مصرف استامينوفن و داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مانند ايبوبروفن در طي دوران شيردهي بعنوان
مسكن مجاز است و مشكلي ايجاد نمي كند .
از آنجاييكه آسپيرين در شير مادر ترشح مي شود و ممكن است سبب خونريزي و بثورات ج لدي گردد بايد در
دوران شيردهي بخصوص در شيردهي زير يك سال مصرف نشود .
آنتي هيستامين ها نيز در شير مادر ترشح مي شود و مصرف طولاني مدت آنها ممكن است سبب خواب
آلودگي ويا اختلال خواب - بي قراري و يا گريه در نوزاد گردد.
توصيه هاي كلي
توجه به نكات زير سبب به حداقل رسيدن عوارض جانبي در خانم هاي باردار يا شيرده مي شود
در مورد مصرف داروهاي مجاز با پزشك خود مشورت كنيد
تحت هيچ عنوان در سه ماهه اول حاملگي دارو بدون مصرف پزشك مصرف نكنيد
در دوران شيردهي دارو هاي خوراكي را پس از شيردادن به نوزاد يا قبل از خواب طولاني نوزاد مصرف
كنيد
در اين مدت داروهاي طولاني اثر يا قوي را مصرف نكنيد
داروهاي تركيبي خوراكي را مصرف نكنيد
تغييرات پوستي يا جسماني نوزاد خود را كه ممكن است بدليل اثرات جانبي داروها بوجود آمده و قبل از
مصرف دارو نبوده است مد نظر داشته باشيد
ساير گروهها ي آسيب پذير
در زمان ابتلا به بيماريهايي مانند ديابت - نقرس - بيماريهاي عروقي - فشارخون بالا - بيماريهاي كليوي يا كبدي
- بيماريهاي قلبي و آسم بايد داروها با احتياط مصرف شود چون احتمال بروز عوارض جانبي در اين موارد بيشتر
است

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #38
RE : اطلاعات دارویی

آتنولول
آتنولول‌ به‌ علل‌ گوناگونی‌ مثل‌ افزایش فشار خون ، تسکین‌ درد قلبی ، پیشگیری‌ از سردردهای‌ میگرنی، و درمان‌ بی‌نظمی‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز می‌شود. همچنین‌ برای‌ جلوگیری‌ از دومین‌ حمله‌ قلبی‌ در افرادی‌ که‌ یک‌ بار دچار حمله‌ قلبی‌ شده‌اند، کاربرد دارد. ممکن‌ است‌ در شرایط‌ دیگری‌ نیز پزشکتان‌ این‌ دارو را برایتان‌ تجویز کند. آتنولول‌ با مسدود کردن‌ برخی‌ تکانه‌های‌ عصبی‌ به‌ بخش‌های‌ خاصی‌ از بدن‌ عمل‌ می‌کند؛ به‌ همین‌ علت‌ آن‌ را یک‌ مسدودکننده‌ بتا می‌شناسند. با مسدود کردن‌ این‌ تکانه‌ها، آتنولول‌ به‌ قلب‌ کمک‌ می‌کند تا منظم‌تر و مؤثرتر بزند و در نتیجه‌ بار کاری‌ قلب‌ کاهش‌ یابد.چگونگی‌ مصرف‌آتنولول‌ معمولاً روزی‌ یک‌ بار مصرف‌ می‌شود. مهم‌ است‌ که‌ دارو را هر روز سر ساعت‌ معینی‌ بخورید. معمولاً بهتر است‌ دارو را صبح‌ پیش‌ از صبحانه‌ مصرف‌ کنید تا فراموشش‌ نکنید. آتنولول‌ را می‌توان‌ با یا بدون‌ غذا مصرف‌ کرد. هر روز پیش‌ از خوردن‌ آتنولول‌ نبضتان‌ را بشمارید. اگر زیر 50 در دقیقه‌ بود پیش‌ از خوردن‌ داروی‌ آن‌ روز، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. هیچگاه‌ بیشتر از مقدار تجویز شده‌ مصرف‌ نکنید. از دستورات‌ پزشکتان‌ به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید.
اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید، به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. البته‌ اگر کمتر از 8 ساعت‌ تا نوبت‌ بعدی‌ مصرف‌ دارو رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی‌تان‌ بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید و دارو را بدون‌ هماهنگی‌ با پزشکتان‌ قطع‌ نکنید. با قطع‌ مصرف‌ آتنولول‌ ممکن‌ است‌ در معرض‌ خطر یک‌ حمله‌ قلبی‌ باشید. در اکثر مواردی‌ که‌ آتنولول‌ تجویز می‌شود، بیماری‌ مهار می شود ولی درمان نمی شود. و این‌ بدین‌ معناست‌ که‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد چندین‌ سال‌ یا تا پایان‌ زندگی‌ آن‌ را مصرف‌ کنید.

هشدارها و عوارض‌ جانبیدر صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ نادر ولی‌ جدی‌ زیر، مصرف‌ آتنولول‌ را قطع‌ کرده‌، با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید:

* اشکال‌ در تنفس‌ تنگی‌ نفس‌ ، یا خس‌خس‌ سینه
* سرد شدن‌ کف‌ دست‌ و پا
* ضربان‌ قلب‌ زیر 50 در دقیقه
* سرگیجه‌ یا سیاهی‌ رفتن‌ چشم‌ در هنگام‌ بلند شدن‌ از حالت‌ خوابیده‌ یا نشسته‌
* تورم‌ دست‌ها و پاها یا افزایش‌ وزن‌ ناگهانی‌ (5/1 کیلو در 48-24 ساعت‌)
* افسردگی‌ ، گیجی‌، یا توهم‌ (شنیدن‌، دیدن‌، یا احساس‌ چیزهایی‌ که‌ وجود ندارند)
* درد قفسه‌ سینه ‌، مفاصل‌ یا کمر
* تب ، گلودرد
* بثورات‌ جلدی
* هرگونه‌ کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌


نشانه‌های‌ زیر تا هنگام‌ عادت‌ کردن‌ بدنتان‌ با دارو ممکن‌ است‌ مشاهده‌ شوند:

خواب‌آلودگی‌، خستگی‌، مشکل‌ در خوابیدن‌ ، اضطراب ‌، یبوست‌ یا اسهال ‌، کابوس‌، یا کاهش‌ توانایی‌ جنسی‌، اگر این‌ علایم‌ ادامه‌ یافتند یا مشکل‌ساز شدند، وضعیت‌ را با پزشکتان‌ در میان‌ بگذارید.

موارد احتیاط‌در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آتنولول‌ پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:

* حساسیت‌ به‌ آتنولول‌ یا دیگر داروهای‌ مسدودکننده‌ بتا
* بارداری‌ یا شیردهی‌.
* در حال‌ مصرف‌ داروهای‌ دیگر، به‌ ویژه‌ تزریقات‌ حساسیت‌زدایی‌، کافئین‌، داروهای‌ آسم‌ ( آمینوفیلین‌ ، دیفیلین ‌، اکستریفیلین‌ ، تئوفیلین ‌)، داروهای‌ دیابت‌ ( انسولین ‌، داروهای‌ خوراکی‌ پایین‌آورنده‌ قند )، دیگر داروهای‌ کاهنده‌ فشار خون‌ (مسدودکننده‌های‌ کانال‌های‌ کلسیمی‌، کلونیدین ‌، گوانابنز )، کوکائین ‌، یا مهارکننده‌های‌ مونوآمین‌اکسیداز .
* سابقه‌ یا ابتلا به‌ حساسیت‌، آسم‌، یا آمفی‌زم، مشکلات‌ احتقانی‌ قلب، بیماری‌ قند، پرکاری‌ تیرویید ، افسردگی، یا بیماری‌های‌ کلیوی‌ یا کبدی‌. اگر بیماری‌ قند دارید، آتنولول‌ ممکن‌ است‌ قند خون‌ شما را افزایش‌ دهد و نیز ممکن‌ است‌ علایم‌ افت‌ قند خون‌ را مخفی‌ کند. اگر دچار حساسیت‌ باشید با مصرف‌ آتنولول‌ واکنش‌های‌ حساسیتی‌تان‌ ممکن‌ است‌ تشدید شود.


توصیه هنگام‌ مصرف‌ ‌* به‌طور منظم‌ به‌ پزشکتان‌ مراجعه‌ کنید تا بهبودی‌تان‌ را زیر نظر داشته‌ باشد.
* در مورد میزان‌ فعالیت‌ قابل‌ قبول‌ بر اساس‌ وضعیت‌ بدنی‌تان‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. * آتنولول‌ ممکن‌ است‌ درد قفسه‌ سینه‌ را کاهش‌ دهد یا از آن‌ جلوگیری‌ کند و در نتیجه‌ باعث‌ شود تا از آن‌ حد که‌ برایتان‌ بی‌خطر است‌ فعال‌تر باشید. که‌ این‌ خود موجب‌ درد قفسه‌ سینه‌ و علایم‌ جدی‌ دیگر می‌شود.
* وزن‌تان‌ را نسبت‌ به‌ قد و استخوانبندی‌تان‌ در یک‌ محدوده‌ مناسب‌ نگاه‌ دارید. در صورت‌ نیاز برای‌ کاهش‌ وزن‌ از پزشکتان‌ کمک‌ بگیرید.
* اگر برای‌ کاهش‌ فشار خون‌ آتنولول‌ مصرف‌ می‌کنید، مصرف‌ سدیم‌ (نمک‌) خود را محدود کنید. از پزشکتان‌ درخواست‌ کنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یک‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ کند.
* اگر سیگاری‌ هستید، سیگار را ترک‌ کنید، از پزشکتان‌ بخواهید شما را به‌ یک‌ مشاور یا گروه‌ ترک‌ سیگار معرفی‌ کنید.
* الکل‌ ننوشید.
* از وضعیت‌ خوابیده‌ به‌ نشسته‌ یا ایستاده‌ و یا از حالت‌ نشسته‌ به‌ ایستاده‌ آرام‌ تغییر وضعیت‌ دهید تا دچار سرگیجه ‌، سیاهی‌ رفتن‌ چشم‌ یا غش‌ نشوید.
* در هوای‌ سرد لباس‌ گرم‌تر بپوشید، چرا که‌ آتنولول‌ ممکن‌ است‌ شما را به‌ سرما حساس‌تر کند.
* برای‌ روزهای‌ تعطیل‌ مقدار کافی‌ دارو در دسترس‌ داشته‌ باشید.
* یک‌ برگه‌ شناسایی‌ پزشکی‌ که‌ نشان‌ دهد آتنولول‌ مصرف‌ می‌کنید به‌ همراه‌ داشته‌ باشید.
* پزشکان‌ دیگر را از اینکه‌ آتنولول‌ مصرف‌ می‌کنید مطلع‌ سازید؛ زیرا آتنولول‌ ممکن‌ است‌ بر روی‌ برخی‌ آزمون‌های‌ آزمایشگاهی‌ اثر بگذارد.
* آتنولول‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما ، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آتنولول‌ فاسد می‌شود).
* آتنولول‌ تاریخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ در توالت‌ دور بریزید.


نبایدها* نباید تا مشخص‌ شدن‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ دارو رانندگی‌ کنید یا با وسایل‌ خطرناک‌ کار کنید. اگر خواب‌آلودگی‌ یا سرگیجه‌ مشکل‌ساز شد، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
* نباید بدون‌ مشورت‌ با پزشکتان‌ دارویی‌ مصرف‌ کنید؛ به‌ ویژه‌ داروهای‌ محرک‌ و داروهای‌ سرفه‌ یا سرماخوردگی‌ که‌ بدون‌ تجویز پزشک‌ قابل‌ تهیه هستند .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #39
RE : اطلاعات دارویی

آزیترومایسین AZITHROMYCIN


آزیترومایسین‌ یک‌ آنتی‌بیوتیک‌ است‌ که‌ برای‌ گلودرد استرپتوکوکی‌، برونشیت‌، برخی‌ انواع‌ سینه‌پهلو (پنومونی‌)، و عفونت‌های‌ کلامیدیایی‌ تجویز می‌شود.

چگونگی‌ مصرف

آزیترومایسین‌ باید با شکم‌ خالی‌ خورده‌ شود، حداقل‌ 1 ساعت‌ قبل‌ یا 2ساعت‌ بعد از غذا. این‌ دارو برای‌ بعضی‌ از عفونت‌ها به‌ صورت‌ تک‌نوبتی‌ تجویز می‌شود یا در سایر موارد به‌ شکل‌ روزی‌ یک‌ نوبت‌ برای‌ 5 روز. مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌طور کامل‌ مصرف‌ شود، حتی‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودی‌. چنانچه‌ پیش‌ از مصرف‌ تمام‌ دارو آن‌ را قطع‌ کنید. علایمتان‌ ممکن‌ است‌ برگشت‌ کنند. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید، به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. البته‌ اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، این‌ نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی‌تان‌ بازگردید.

هشدارها و عوارض‌ جانبی

در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ زیر، مصرف‌ آزیترومایسین‌ را قطع‌ کرده‌، با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: اسهال‌، دردهای‌ شکمی‌، تهوع‌ و استفراغ‌، زخم‌های‌ دهانی‌ یا زبان‌، خارش‌ یا ترشح‌ واژن‌، پلاک‌های‌ سفید در دهان‌ یا روی‌ زبان‌، تب ‌، درد مفصلی‌ یا بثورات‌ جلدی‌. یک‌ پاسخ‌ حساسیتی‌ نادر به‌ آنتی‌بیوتیک‌ها آنافیلاکس‌ است‌ که‌ نیازمند توجه‌ و مراقبت‌ فوری‌ پزشکی‌ می‌باشد. از آنجایی‌ که‌ آنافیلاکس‌ به‌ سرعت‌ پیشرفت‌ می‌کند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و دور چشم‌، کهیر یا تورم‌های‌ پوستی‌، غش‌ ناگهانی‌، ضربان‌ قلب‌ تند یا خس‌خس‌ سینه‌ یا مشکل‌ در تنفس‌، مصرف‌ دارو را قطع‌ کرده‌ بلافاصله‌ با یک‌ مرکز خدمات‌ اضطراری‌ پزشکی‌ تماس‌ بگیرید.

موارد احتیاط‌

در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آزیترومایسین‌، پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:

* حساسیت‌ به‌ آزیترومایسین‌، اریترومایسین ‌، یا آنتی‌بیوتیک‌های‌ دیگر.
* بارداری‌ یا شیردهی‌.
* مصرف‌ داروهای‌ دیگر، به‌ ویژه‌ کاربامازپین ‌، سیکلوسپورین‌، ضدانعقادها (رقیق‌ کننده‌های‌ خون‌ مثل‌ وارفارین‌ )، تئوفیلین ‌، و آنتی‌اسیدهای‌ حاوی‌ آلومینیم‌/ منیزیم‌.
* سابقه‌ یا ابتلا به‌ بیماری‌ کبدی‌.


توصیه هنگام‌ مصرف‌

* حتی‌ در صورت‌ احساس‌ بهبود دوره‌ کامل‌ دارویتان‌ را مصرف‌ کنید تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود.


* اگر ظرف‌ 3 روز از آغاز درمان‌ با آزیترومایسین‌ احساس‌ بهبودی نکردید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.


* آزیترومایسین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، دور از گرما، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آزیترومایسین‌ فاسد می‌شود).


نبایدها

* نباید از داروهای‌ تاریخ‌ مصرف‌ گذشته‌ استفاده‌ کنید.
* نباید پیش‌ از اتمام‌ دارویتان‌ آن‌ را قطع‌ کنید، مگر به‌ دستور پزشکتان‌.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
*
ارسال ها: 15,594
اعتبار: 252
سپاس کرده: 7,731
سپاس شده: 12,330 در 5,159 موضوع

امتياز: 1,161,043.79

ارسال: #40
RE : اطلاعات دارویی

آسیکلوویر ACYCLOVIR یا زوویراکس (نام تجاری دارو)

موارد مصرف

آسیکلوویر یک‌ داروی‌ ضد ویروسی‌ رایج‌ است‌. از این‌ دارو برای‌ جلوگیری‌ و درمان‌ عفونت‌های‌ ویروسی نظیر هرپس‌ سیمپلکس‌ و هرپس‌ ژنیتالیا (تناسلی) و درمان‌ آبله مرغان‌ و همچنین درمان انواع عفونت‌های زگیل استفاده‌ می‌شود. اگر برای‌ جلوگیری‌ از تبخال‌ راجعه‌ استفاده‌ شود، آسیکلوویر باید به‌ مجردی‌ که‌ احساس‌ گزگز یا سوزش‌ (که‌ اولین‌ علامت‌ عود مجدد است‌) آغاز شد مورد استفاده‌ قرار گیرد. در مورد آبله‌مرغان‌ اگر درمان‌ ظرف‌ 24 ساعت‌ اول‌ از شروع‌ پیدایش‌ بثورات‌ جلدی‌ آغاز شود بیشترین‌ تأثیر را خواهد داشت‌.

پماد از شدت تبخال‌ها و زگیل‌ها می‌کاهد. در موارد عود و شدت زگیل‌های تناسلی می‌توان آنرا به صورت تزریقی یا خوراکی نیز مصرف کرد. زونای تبخالی (شنگل) را با قرصهای آسیکلویر مداوا می‌کنند. این دارو را برای اشخاصی که دچار کمبود ایمنی هستند بطور منظم تجویز می‌نمایند. بعلاوه آسیکلوویر را به صورت پماد برای عفونتهای زگیل چشم استعمال می‌کنند.

آسیکلوویر موضعی در شروع بیماری هرپس تناسلی و در موارد محدودی در هرپس موکوسی عفونتهای هرپس سیمپلکس در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده استفاده می‌گردد. آسیکلوویر موضعی در درمان هرپس تناسلی راجعه موثر نمی‌باشد اگرچه ممکن است باعث کاهش انتشار ویروس گردد. همچنین شواهدی مبنی بر موثر بودن این دارو در پیشگیری از انتقال عفونت هرپسی وجود ندارد.

مکانیسم اثر دارو

آسیکلوویر به صورت داخل سلولی توسط آنزیم تیمیدین کیناز ویروسی به شکل منوفسفات تبدیل شده و بدنبال آن بوسیله آنزیمهای سلولی به اشکال دی‌فسفات و تری‌فسفات فعال تبدیل می‌گردد. آسیکلوویر تری‌فسفات فعال با ورود به زنجیره DNA و نیز مهار آنزیم DNA پلیمراز هرپس ویروس، موجب مهار سنتز و همانندسازی DNA ویروس می‌گردد.

چگونگی مصرف دارو

* اشکال دارو: قرص، مایع، تزریق، کرم، پماد چشمی. کرم موضعی آسیکلوویر 5% در تیوبهای 10 گرمی به بازار عرضه می‌گردد.* مقدار و زمان مصرف: 2 تا 5 بار در روز. مقدار مصرف برای بزرگسالان: قرص، مایع روزانه 1-4 گرم و 800 میلیگرم در روز و گاهی 1/6 گرم در روز برای پیشگیری. کرم و پماد چشمی طبق دستور پزشک. به صورت موضعی میزان کافی از کرم هر سه ساعت ( 6 بار در روز ) به محل مورد نظر مالیده می شود .


* شروع تأثیر دارو ظرف 24 ساعت و ادامه اثر دارو: تا 8 ساعت می‌باشد.


* فراموش کردن نوبت دارو: برای پماد مساله‌ای نیست. در مورد قرص و مایعات به محض یادآوری، مصرف کنید. البته‌ اگر تقریباً زمان‌ مصرف‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ قبلی‌ را رها کرده‌ به‌ برنامه‌ دارویی‌ خود برگردید، مقدار دارو را دو برابر نکنید.


* متوقف کردن دارو: دوره درمان را تا به آخر ادامه دهید. آسیکلوویر را معمولاً بصورت دوره‌های درمانی کوتاه مدت تجویز می‌کنند.کپسول ‌، قرص‌ ، و سوسپانسیون‌ خوراکی‌ آسیکلوویر را می‌توان‌ با غذا مصرف‌ کرد. دارو در هر نوبت‌ باید با یک‌ لیوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ شود. بهتر است‌ برای‌ حفظ‌ یک‌ سطح‌ ثابت‌ دارو در خون‌، آسیکلوویر در فواصل‌ یکسان‌ در طی‌ 24 ساعت‌ مصرف‌ شود. آسیکلوویر معمولاً 5 بار در روز تجویز می‌شود. برنامه‌ زمانی‌ مصرف‌ دارو می‌تواند 6 صبح‌، 10 صبح‌، 2 بعدازظهر و 6 عصر و 10 شب‌ باشد. بسیار مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌ مقدار تجویز شده‌ کامل‌ مصرف‌ شود، حتی‌ اگر احساس‌ می‌کنید حالتان‌ بهتر شده‌ است‌. اگر پیش‌ از مصرف‌ کامل‌ دارویتان‌ آن‌ را قطع‌ کنید، علایمتان‌ ممکن‌ است‌ مجدداً ظهور کنند. پیش‌ از مصرف‌ سوسپانسیون‌ خوراکی‌، شیشه‌ را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید و از وسیله‌ای‌ اندازه‌گیری‌ همراه‌ دارو برای‌ تعیین‌ مقدار مصرفی‌ در هر نوبت‌ استفاده‌ کنید.

هشدارها و عوارض‌ جانبی‌

عوارض نامطلوب ندرتاً بروز می‌کنند. پماد معمولاً در محل استعمال تولید ناراحتی می‌کند. در شکل تزریق دارو اغتشاش شعور و توهم ممکن است در موارد نادر نمایان شوند. در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌: اسهال‌ ، دردهای‌ شکمی‌، تهوع‌ و استفراغ ‌، سردرد ، یا سیاهی‌ رفتن‌ چشم و سرگیجه ‌با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید. ناراحتی کلیه و اغتشاش شعور و توهم (شیوع بندرت) از شرائط ترک دارو هستند. موارد بسیار نادری از خارش، احساس سوزش و گزش، سوختگی و راش پوستی و جوش با شکل موضعی این دارو وجود دارد. خطر مصرف اضافی کم است و اگر بطور غیرعمد مقدار اضافی مصرف شود جای نگرانی نیست. اما اگر متوجه نشانه‌های غیرطبیعی شدید و یا مقدار بیشتری مصرف نمودید پزشک را در جریان بگذارید. و میزان وابستگی به دارو خیلی کم است.

موارد احتیاط

‌در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آسیکلوویر پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:

* حساسیت‌ نسبت‌ به‌ آسیکلوویر یا گان‌سیکلوویر vitrasert ،cytovene.
* داشتن ناراحتی کلیه. شکل تزریقی و خوراکی دارو برای مبتلایان به ضعف کلیه با احتیاط تجویز می‌شود. زیرا خطر تجمع آسیکلوویر در بدن بوجود می‌آید.


* بارداری‌ یا شیردهی‌. برای خانم‌های باردار، استعمال موضعی در این دوران مشکلی پیش نمی‌آورد. به علت نامعلوم بودن اثرات این دارو بر جنین آنرا به صورت خوراکی یا تزریق تجویز نمی‌کنند. در حاملگی جزو داروهای Category B می‌باشد. برای خانم‌های شیرده، استعمال موضعی اشکالی ندارد. اما اگر بصورت تزریقی مصرف شود می‌تواند به درون شیر مادر راه یابد. نظر پزشک را جویا شوید. در شیردهی اگر زخم هرپس نزدیک نوک سینه باشد نباید استفاده گردد.


* در حال‌ مصرف‌ دیگر داروها، به‌ ویژه‌ آنهایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ برای‌ کلیه‌هایتان‌ مضر باشند، مثل‌ مقادیر بالای‌ استامینوفن‌ تیلنول‌، داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌ (NSAID) مثل‌ ایبوپروفن، سیکلوسپورین‌، فوسکارنت‌، لیتیم، ریفامپین‌، سولفونامیدها و تتراسایکلین‌ها.


* مقدار مصرف را در صورت لزوم برای اطفال و کودکان وبرای سنین بالای 60 کاهش دهید. در کودکان سلامت و تاثیر آن ثابت نشده است.


* در مورد تداخل دارویی، هر دارویی که بر کلیه اثر بگذارد و با آسیکلوویر مصرف شود، خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. مثل داروی پروبنسید که مقدار آسیکلوویر را در خون افزایش می‌دهد.
* از تماس دارو با چشم جدا خودداری گردد.


توصیه در هنگام‌ مصرف‌

* دوره‌ درمان‌ با آسیکلوویر را به‌طور کامل‌ طی‌ کنید تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود؛ حتی‌ اگر احساس‌ بهبودی می‌کنید.


* اگر خانمی‌ هستید که‌ به‌ علت‌ هرپس‌ ژینتالیس‌ (تبخال‌ در ناحیه‌ تناسلی‌) آسیکلوویر مصرف‌ می‌کنید، هر ساله‌ یک‌ آزمون‌ پاپ اسمیر انجام‌ دهید؛ زیرا این‌ عفونت‌ با افزایش‌ احتمال‌ ابتلا به‌ سرطان‌ گردن‌ رحم‌ همراه‌ است‌.


* منطقه‌ مبتلا را تا آنجا که‌ می‌توانید تمیز و خشک‌ نگاه‌ دارید. لباس‌ زیر گشادتری‌ بپوشید تا ضایعات‌ آزرده‌ نشوند.


* آسیکلوویر را دور از دسترس‌ کودکان‌ و دور از حرارت‌، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آسیکلوویر فاسد می‌شود).


* اگر آسیکلوویر مصرف‌ می‌کنید و در عرض‌ چند روز بهتر نشده‌اید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.


*مصرف‌ دارو تا وقتی‌ که‌ دارو تمام‌ نشده‌ است‌ را قطع‌ نکنید، مگر اینکه‌ پزشکتان‌ چنین‌ دستور دهد.

* دارو را در محیط بسته، خنک و خشک و بدور از دسترس اطفال و نور نگهداری کنید.
------------------------------------------------------------------------------------------

امضا كاربر
آنکه دنبال حیات ابدی می گردید

کاش یک تا دو قدم

به سوی ظلمت چشم تو قدم بر می داشت

و به یک جرعه ی آن

ابدی می گردید.
يك شنبه ۲ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۱۹ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
ارسال موضوع  موضوع بسته شده است 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.