به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نگارگری ایرانی

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 6,283
اعتبار: 194
سپاس کرده: 9,674
سپاس شده: 11,239 در 5,795 موضوع

امتياز: 5,932.31

ارسال: #1
نگارگری ایرانی


نگارگری ایرانی که پیشینه‌‌ی آن به نقاشی مانویان در دوره‌‌ی ساسانیان در ایران می‌‌رسد، نقشی سازنده و جایگاهی ویژه در هنرهای اسلامی و هم‌‌چنین نگارگری شرق دور ایفا می‌‌کند. نگارگری ایرانی صحنه‌‌ی تجلی موضوعاتی گوناگون و متنوع است که هنرمند ایرانی تحت‌‌تأثیر نگاه خاص و منحصر‌‌به‌‌فرد خویش آن را رقم زده است.
مضامین و موضوعات ادبی که برگرفته از دواوین و نگاشته‌‌های شاعران بزرگ ایرانی است، قسمت اعظم این نگاره‌‌ها را تشکیل می‌‌دهد. نگاره‌‌های حماسی، عرفانی، اخلاقی، عاشقانه و مذهبی که با روش و فنون ویژه هنرمندان ایران، مصور شده است. تمامی این مضامین از تفکر و اندیشه‌‌ی عرفانی نگارگران سرچشمه گرفته تا جهانی ماورای دنیای خاکی و با مشخصات عالم مثال را به تصویر درآورند، تا جائیکه توانسته‌‌اند تعاریف جدیدی از مفاهیمی همچون مکان و زمان ارائه دهند.
تمامی این دست‌‌آوردها بی‌‌شک به هنر کشورهای اسلامی و از آنجا به دیگر نقاط رسیده است. هم‌‌چنانکه بسیاری از کارشناسان غربی آثار هنری ایرانی را الهام‌‌بخش هنرمندان جنبش آرت‌‌نوو در اروپا دانسته‌‌اند. هم‌‌چنین رعایت تمام اصولی که امروز در هنر ارتباط تصویری (گرافیک) وجود دارد در هنرهای تزئینی ایران دیده می‌‌شود.
نگارگری ایرانی، هنری است نشات گرفته از اندیشه و تفکر نگارگر ایرانی که تمدن ایران باستان و عرفان اسلامی را با یکدیگر می‌‌آمیزد و جهانی ماورای مادیات خلق می‌‌کند. دنیای نگارگری ایرانی، دنیای مثال و همه‌‌ی عناصر آن تابع قوانین خاص این اندیشه و هنر است.
اصلی‌‌ترین و برترین ویژگیهای تصویرگری، در نگارگری ایرانی یافت می‌‌شود، بی‌‌شک «موضوع» و بیان مضامین مشخص اولین مشخصه‌‌ی تصویرگری است.
نگارگران ایرانی مضامین گوناگونی را مصور می‌‌کند که قسمت اعظم آن را از کتب ادبی ایران برگرفته‌‌اند. مضامین ادبی که موضوعاتی حماسی، همچون شاهنامه‌‌ی فردوسی، مضامین عاشقانه مانند خمسه‌‌ی نظامی، موضوعات عرفانی همچون دیوان حافظ و اشعار جامی، را تشکیل می‌‌دهد. در این میان موضوعات مذهبی جایگاهی ویژه دارد که گاه از کتب ادبی برگرفته شده است و گاه از کتابهایی چون قصص‌‌الانبیاء دیگر ویژگی‌‌ تصویرگری بیان زمان و مکان در رابطه با مضمون مشخص آن است. اگرچه زمان و مکان در نگارگری ایرانی مفهوم و تعریف نوینی دارد و در پی نمایش عالم مثال است. اما بی‌‌تردید زمان و مکان مادی نیز که مشخصه‌‌ی زمین خاکی است. نگاره‌‌های زیبای ایرانی را آذین می‌‌دهد.

کافه دیزاین
جمعه ۲۸ مرد ۱۳۹۰ ۰۰:۳۱ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.