به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنید

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دودکش و شومینه :

نویسنده پیام
*
اعتبار: 194
سپاس کرده: 9,674
سپاس شده: 11,239 در 5,795 موضوع

امتياز: 5,932.31

ارسال: #1
دودکش و شومینه :
200
هدف از ساخت دودکش ها ایجاد منافذ مناسب جهت خروج دود وضایعات حاصل از اشتعال منابع سوختی می باشد دودکش ممکن است دارای سطح مقطعی چون دایره ،مربع ،مستطیل و... باشد.دود ار برخورد با سطح مقطع دایره چون همگن است یکسان عمل میکند و هماهنگ بالا می رود ولی در برخورد با سطح مقطع های دیگر سرعت حرکت در بخش های مختلف آن متفاوت است

قطر دودکش با توجه به سوخت مصرفی و عملکرد منبع سوخت متغیر است.در مورد دودکش های خانگی حداقل قطر 20-18 سانتی متر بطور معمول در نظرگرفته میشود مناسب ترین محل برای جانمایی دودکش درون دیوار های داخلی بنا ست ارتفاع دودکش از لبه بام بایستی 80-70 سانتی متر فاصله داشته باشد تا تهویه مناسب بخوبی صورت گیرد و اگر دودکش در مجاورت خرپشته قرار داشته باشد بایستی 1.5-1 متر از لبه خرپشته فاصله داشته باشد حداقل ارتفاع معمول دودکش 3 متر می باشد
انواع دودکش
دودکش های [b]داخلی
کانال هایی هستند که در داخل ساختمانو دودکش های خارجی کانال هایی می باشند که روی ساختمان نصب می شوند وباید دود و گازهای حاصله از سوخت در شومینه را به خارج از ساختمان و روی سقف هدایت نمایند.این شومینه ها باید به دودکش داخلی متصل باشند دودکش های داخلی باید سطح مقطع داخلی گرد یا مستطیلی داشته باشند
حداقل عرض آجرهای بکار برده در سطح داخلی دودکش های داخلی بزرگ تر یا برابر 135 میلی متر و طول آن باید حداکثر 1.5 برابر عرض باشند.کوتاه ترین ارتفاع مفید دودکش های داخلی 4 متر یا بیشتر بوده و این شامل سوخت های فسیلی نیز می باشد
در مواردی که دودکش خارجی روی سقفی است که در همه جهات جان پناه ندارد نوک دودکش باید حداقل 1 متر
بالاتر از جان پناه باشد

مصالح قابل استفاده در ساخت دودکش های داخلی یک جداره ساختمان

بلوک های بتن سبک وزن
آجرهای سفالی
آجرهای ماسه آهکی
آجرهای توپر و آجرهای ریخته گری شده

سطح بیرونی دودکش های خارج از ساختمان که درداخل فضای سقف قرار دارند باید سطح تمام شدهای از جنس مواد ریخته گری شده به ضخامت 10-5 میلی متر داشته باشد.
دیوارهای دودکش های داخلی ساختمان نباید جزو دیوارهای حمال باشند ورق های فلزی مسی یا روی را می توان با میخ های فلزی روی دودکش های خارجی

دودکش حرارتی: Thermal Chimney
دودکش حرارتی جهت خروج جریانات بخار
وهوا از ساختمان بکار می رود
با قرار دادن یک دریچه خروجی در نواحی
گرم و داغ، هوا جهت تهویه ساختمان به
درون آن کشیده می شود.اتاقهای آفتابیبه این
دلیل طراحی می شوند که گرمای طاقت فرسا
که در طی تابستان در اتاقهایجنوبی پدید
می آید را توسط دریچه های بالایی تهویه کنند
دریچه های پایین تر منزل با پنجره های سمت
شمالی باز میشوند و هوا درون فضای منزل از
دریچه[font=+mn-cs]‎
های بالایی اتاق آفتابی خارج می شود
دیوار جرمی برای استفاده غیر مستقیم ساخته می شود

شومینه ها
از جمله عناصر معماری داخلی بنا محسوب میشود که علاوه بر عملکرد منبع حرارتی که در فضای داخلی دارند،به لحاظ تزئینی یکی از اجزای زیبا سازی فظای داخلی نیز محسوب میشود
هر شومینه باید دارای دودکشی مجزا بوده و اگر دو شومینه در کنار هم باشند باید دودکش های آن درست در کنار هم باشند
سطح مقطع هر دودکش باید متناسب با اندازه شومینه باز باشد

ارتفاع موثر از سطح هود تا نوک دودکش باید بزرگ تر یا مساوی 4.5 متر در نظر گرفته شود
زاویه اتصال دودکش فرعی ،از شومینه به به دودکش اصلی باید 45 درجه باشد

قسمت باز شومینه باید حداقل 800میلی متر از جلو و اطراف با مواد قابل اشتعال فاصله داشته باشند.شومینه ها باید از مصالح نسوز ساخته شده و از نظر سازه ای نیز مستحکم باشندکف ،دیوار و هود شومینه باید از آجرهای نسوز ،بتن ضد حریق و یا چدن ساخته شده باشند
[/b]
[/font]
جمعه ۲۸ مرد ۱۳۹۰ ۰۱:۲۰ صبح
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
اعتبار: 0
سپاس کرده: 0
سپاس شده: 0 در 0 موضوع

امتياز: 100.00

ارسال: #2
RE: دودکش و شومینه :
        سلام
متن مفیدیه قبلا تشکر میکنم_سالهاست در زمینه معماری کار میکنم و در مورد شومینه تجربه زیادی دارم-همه میدونیم که نود درصد استانداردها رعایت نمیشه_شخصا در این زمینه تحقیق کردم ونتیجه اینکه استاندارد خاصی برای خودم تعریف و اجرا کردم ممنون میشم اگه مراجع بییشتری معرفی کنید_من هم در خدمت هستم
ممنونم
monty
سه شنبه ۸ شهر ۱۳۹۰ ۲۲:۵۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.