به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید
نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تولد دوباره كاغذ در عصر الكترونیك

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 2,296
سپاس کرده: 5,454
سپاس شده: 5,136 در 2,295 موضوع

امتياز: 1,735.10

ارسال: #1
تولد دوباره كاغذ در عصر الكترونیك
جام جم آنلاین: كاغذ بی‌تردید یكی از قدیمی‌ترین فناوری‌های ارزشمندی است كه تاریخ بشر به خود دیده است. جایگاه مهم و تأثیرگذار این ابزار كاربردی در جریان توسعه و پیشرفت تمدن جامعه بشری غیرقابل انكار است.

اما از قرار معلوم این فناوری تاریخی در حال تجربه نوعی دگردیسی در پیله فناوری الكترونیك است تا نهایتا به تولد كاغذ نسل دوم با ظاهر و باطنی متفاوت بیانجامد. با این وصف انتظار می‌رود كاغذ از دولت همنشینی با فناوری پر و پیمانی نظیر الكترونیك تا مرتبه‌ای پیشرفت كند كه خود را در هیأت یك فناوری قرن بیست و یكمی نمایش دهد.
اما ماجرای تولد نسل آینده كاغذها یا همان كاغذ الكترونیكی را می‌توان محصول تلاش‌هایی دانست كه صنعت الكترونیك و محققان این حوزه با هدف دستیابی به شكل‌های متفاوت و كارآمدتر تجهیزات الكترونیكی و ارائه طیف گسترده‌تری از كارایی‌های پیشرفته در ادوات و لوازم الكترونیك مصرفی دنبال می‌كنند. در این میان موضوع تركیب تجهیزات الكترونیك نظیر حسگرها و عملكردها در ساختار كاغذ و مقوا را می‌توان به عنوان نمونه و مقدمه‌ای از شروع این جریان به شمار آورد. چنین كالایی می‌تواند طیف متنوعی از كاركردهای همسو با نیازهای حال و آینده سایر بخش‌های صنعت از ذخیره اطلاعات و صفحات لمسی گرفته تا بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی برای نمایش تازگی و سلامت مصرف را به نمایش بگذارد.
قابلیت‌های نهفته در نسل جدید كاغذها
به اعتقاد كارشناسان موضوع تعبیه و گنجاندن تجهیزات الكترونیك در كاغذ را می‌توان كمترین انتظار محققان در این زمینه به حساب آورد. در واقع فرمول طلایی كه صنعت الكترونیك و محققان پیشگام این حوزه برای دستیابی به آن تلاش می‌كنند در گرو كشف نحوه تركیب و به هم آمیختن كاغذ با ادوات الكترونیكی است. محققان برای دستیابی به كاغذ الكترونیك واقعی باید بدانند 3 ‌ویژگی انعطاف‌پذیری، ارزانی و بازیافت پذیری كاغذ معمولی را چگونه می‌توان با قابلیت دریافت، گذر و آنالیز داده‌ها در قطعات الكترونیكی یكپارچه و تركیب كرد.
مروری بر مقالات منتشر شده در مجله تخصصی مواد پیشرفته نیز از توجه محققان به این موضوع و آمار فراوان پروژه‌های تحقیقاتی در این زمینه حكایت دارد. رویكرد قابل توجه پژوهش‌ها به این بخش از حوزه الكترونیك بی‌سبب هم نمی‌تواند باشد. در حالی كه اكثر كاربردهای الكترونیكی نیازمند ساختارهای رسانایی الگودار هستند، كاغذ رسانا نیز می‌تواند در كاربردهای متنوعی همچون وسایل ذخیره انرژی، حسگرها، گرم‌كننده‌های برقی، منتشركننده‌های میدان الكتریكی، پوشش‌های ضد الكتریسیته ساكن و سپرهای الكترومغناطیسی مورد استفاده قرار گیرد. جالب اینجاست كه به لطف كاغذ الكترونیكی و قابلیت‌های نهفته‌ای كه داراست، می‌توان با گنجاندن برخی كاركردهای تبادلی در مجلات و نشریات نیز پیش رفته و نوعی مبادله فعال اطلاعات بین خواننده و مجله مورد علاقه‌اش را ایجاد كرد. به عنوان مثال مسوول صفحه سرگرمی‌ها می‌تواند با گنجاندن یك بازی ساده حدس زدنی، زمینه انگیزش و ارتباط متقابل خواننده و صفحه را ایجاد نماید. خواننده برای دنبال كردن بازی كافی است حدسی زده و تصویر دكمه مربوطه را فشار دهد تا ببیند چه اتفاقی می‌افتد. در واقع حسگرهای موجود در كاغذ مجله هستند كه خواننده را از درستی یا اشتباه ادامه راهش مطلع می‌كنند.
البته به موازات كاربردهای مطرح شده مذكور برای كاغذ الكترونیكی، كاربردها یا موارد استعمال جدی‌تری پیشنهاد شده‌اند كه بیشتر به ضمیمه كردن كاربردی اضافی بر دوش كاغذ شباهت دارند. كاربردهایی همچون كاغذ امنیتی یا كاغذ ذخیره اطلاعات برای كاغذهای مغناطیسی حاوی مواد آهنربایی از جمله پیشنهادهایی بوده‌اند كه پیشتر مطرح شده بودند. به عنوان نمونه می‌توان به آزمایش محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) اشاره كرد كه در اصل نوعی سوار كردن تجهیزات الكترونیك بر روی كاغذ به حساب می‌آید. محققان یك سلول خورشیدی را در بخشی از تا خوردگی كاغذ یك هواپیمایی كاغذی قرار داده و موفق می‌شوند از چنین وسیله‌ای یك تصویر ارسال كنند. محققان آلمانی نیز برای جلوگیری از اقدامات جاعلان، مبادرت به جاسازی تراشه‌های الكترونیكی در كاغذ اسكناس‌ها كرده‌اند.
فناوری در انتظار نخستین كاغذ الكترونیكی
با این اوصاف و به‌رغم آن كه به نظر می‌رسد كاغذ زیرساخت و بستر كاری مناسبی برای چاپ مدارات الكترونیكی است، باید به موضوع هزینه چاپ قطعات الكترونیكی روی كاغذ در ابعاد صنعتی نیز فكر شود. واقعیت این است كه بسیاری از تولیدكنندگان آمریكایی و اروپایی كاغذ، سهم بازار خود را در مقابل كاغذ ارزان‌ قیمت چینی از دست داده‌اند و طبیعتا این شركت‌های بزرگ به دنبال تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر می‌گردند. محققان پیشگام توسعه این فناوری و سایر كارشناسان حوزه الكترونیك جذابیت و منافع بالقوه چنین كالای نوینی را برگ برنده و تمایز آن به شمار می‌آورند كه می‌تواند خطوط تولید اروپایی و آمریكایی را مجددا به راه اندازد.
نكته: كاغذ الكترونیكی می‌تواند طیف متنوعی از كاركردهای همسو با نیازهای حال و آینده سایر بخش‌های صنعت از ذخیره اطلاعات و صفحات لمسی گرفته تا بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی برای نمایش تازگی و سلامت مصرف را به نمایش بگذارد
به اعتقاد آنها در چنین اوضاع و احوالی است كه ادوات و وسایل كاغذی تقویت شده توسط دانش الكترونیك می‌توانند خودنمایی كرده و زمینه تمایز فناورانه بسیاری را فراهم آورند.
در این میان محققان نیز با هدف كاستن از مشكلات احتمالی در بخش چاپ قطعات الكترونیك بر روی كاغذ و همچنین تأمین برخی تجهیزات اختصاصی و پیش نیازهای خط تولید، سرگرم توسعه تجهیزاتی ویژه برای ادوات الكترونیكی هستند كه از جمله آن می‌توان به یك نمونه ترانزیستور ولتاژ پایین و یك سامانه چاپگر مخصوص اشاره كرد. البته محققان در حالی در زمینه كاهش مشكلات بخش چاپ الكترونیك تلاش می‌كنند كه مسائل مربوط به خود كاغذ نظیر ناهمواری سطوح بزرگ، نفوذپذیری و ناخالصی‌های شیمیایی را به عنوان موانع مهم و اصلی كارشان به حساب می‌آورند.
با این تفاصیل اما سایر فعالان این حوزه، نظر متفاوتی نسبت به زمان ارائه این فناوری دارند و قضیه آمیختن حسگرهای الكترونیك در كاغذ را هنوز در فاصله دوری از بازار مصرف می‌دانند. به عنوان نمونه، مسوولان یكی از شركت‌های فعال در زمینه توسعه حسگرهای بی‌سیم خورشیدی برای منازل و ادارات، تحقق چنین كاربردی را منتفی دانسته و مشكلات فنی و ساختاری را دلیل اصلی آن عنوان می‌كند.
به اعتقاد آنها برای تحقق فناوری كاغذ الكترونیك بیش از هر چیز به یك سطح رسانای كاغذی‌ نیاز است كه توسعه چنین فناوری‌ ممكن است یك دهه زمان ببرد. صرف این زمان دراز در حالی است كه فعالان صنعتی حوزه الكترونیك معتقد به یافتن راه‌حل‌هایی هستند كه قادر باشد تجاری‌سازی محصولات الكترونیك محور را برای زمان حاضر محقق كند. از همین رو، بهترین زیرساخت برای نشاندن و تعبیه تجهیزات الكترونیك را شیشه، پلاستیك‌ها و حتی فلز معرفی می‌كنند. البته به‌رغم تردیدهای مطرح شده نسبت به زمان تحقق كاغذ الكترونیكی، صاحب‌نظران و فعالان حوزه الكترونیك معتقدند روزی كه نخستین برگ كاغذ رسانا به ثبت برسد روز بزرگی در تاریخ فناوری و صنعت به شمار خواهد رفت.
شاید تاریخ منتظر شما است تا عصر جدیدی در فناوری بشری آغاز شود. آیا ایده‌ای برای توسعه كاغذهای الكتریكی دارید؟ اگر آری، با صفحه دانش روزنامه جام جم با آدرس Science@jamejamonline.ir تماس بگیرید.
منبع: کلوب
جمعه ۲۸ مرد ۱۳۹۰ ۱۷:۱۴ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ساخت باریك ترین صفحه كلید جهان mona joon 0 151 پنج شنبه ۱۴ شهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۱ عصر
آخرین ارسال: mona joon
  كل اینترنت به اندازه یك توت فرنگی وزن دارد! صحرا 0 238 سه شنبه ۱۷ آبا ۱۳۹۰ ۱۲:۳۲ عصر
آخرین ارسال: صحرا

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.