به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / تالار عمومی / انجمن پزشکی ,آرایشی . بهداشتی / تالار پزشكي و بهداشتي / اخبار پزشکی v / سگ‌ها سرطان ریه را بو می‌کشند

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سگ‌ها سرطان ریه را بو می‌کشند

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 1,038
اعتبار: 0
سپاس کرده: 5
سپاس شده: 141 در 123 موضوع

امتياز: 557.90

ارسال: #1
سگ‌ها سرطان ریه را بو می‌کشند
[b]آفتاب: بر پايه يک پژ‌وهش تازه که در «European Respiratory»، يک نشريه ويژه بيماری‌‌های تنفسی، منتشر شده است سگ‌های تربيت شده با شامه نيرومند قادر به تشخيص سرطان ريه در نخستين مراحل آن‌ هستند.

پژوهشگران بيمارستان شيلرهوهه در آلمان برای نخستين‌بار کشف کردند که اين نوع سگ‌ها می‌توانند سرطان ريه را در حد قابل اطمينانی تشخيص دهند.

سرطان ريه که دومين گونه از سرطان غالب در زنان و مردان در اروپا است با رقمی نزديک به ۳۴۰ هزار نفر در سال بيشترين شمار مرگ و مير ناشی از سرطان را در جهان به خود اختصاص داده است.

اين‌گونه سرطان در نخستين مراحل رشد نشانه‌هايی از خود بروز نمی‌دهد و رديابی آن در اين مرحله غالبا تصادفی است.

از آنجا که روش‌های موجود روش‌های غير‌قابل اطمينان است، دانشمندان به بررسی نمونه‌های بازدم بيماران برای آزمايش‌های آينده پراختند. در اين روش، ترکيب‌های آلی فرار «volatile organic compounds» که با سرطان در پيوند است شناسايی می‌شود.

گرچه چندين برنامه متفاوتی با فناوری های تازه مورد پژوهش و تکوين قرار گرفته است، ولی به کارگيری اين روش در محيط‌های کلينيکی هنوز آسان نيست زيرا بيماران پيش از انجام آزمايش نبايد چيزی بخورند و يا سيگار بکشند.

از اين گذشته آزمايش نمونه‌های جمع‌آوری شده می‌تواند روندی کند و با ريسک بالای اشتباه و تداخل باشد.

از همين‌رو است که تاکنون هيچ مشخصه‌ای برای اين روش تدوين نشده است.

در پژوهشی که به تازگی انجام شد برای تشخيص ترکيب‌های آلی فرار در بازدم بيماران دانشمندان از سگ استفاده کردند.

با به‌کارگيری اين سگ‌های تربيت شده پژوهشگران مطالعه‌ای را بر روی ۲۲۰ شرکت‌کننده داوطلب انجام دادند که ترکيبی از بيماران مبتلا به سرطان ريه و مبتلايان بيماری‌های مزمن ريوی و افراد سالم بود.

پژوهشگران یکسری آزمايش‌هايی را برای ارزيابی اينکه آيا اين گونه سگ‌ها می‌توانند به گونه‌ای اطمينان‌بخش و حتی با وجود استفاده از سيگار، افراد بيمار را از افراد سالم تميز دهند، انجام دادند.

در جريان اين آزمايش سگ‌ها توانستند ۷۱ مورد از ۱۰۰ مورد مبتلايان به سرطان ريه و ۳۷۲ مورد از افراد سالم در ميان ۴۰۰ فرد سالم را درست تشخيص دهند.

سگ‌ها توانستند بيماران مبتلا به بيماری‌های مزمن ريوی را از بيماران مبتلا به سرطان و افرادی را که پيش از آزمايش سيگار کشيده بودند از هم تميز دهند.

اين پژوهش نشان داد که سگ‌ها می‌توانند ميان بوی سيگار و يا دارو و خوراکی و بيماران مزمن ريوی و بيماران سرطانی تفاوت قائل شوند.

تورستن والز، نويسنده گزارش اين پژوهش در بيمارستان شيلرهوهه می‌گوید: «در نفس بيماران مبتلا به سرطان ريه موادی هست که با مواد موجود در نفس افراد سالم فرق دارد و شامه نيرومند اين سگ‌ها می‌تواند اين بيماری را در مرحله ابتدايی تشخيص دهد. نتايج به دست آمده تاييد می‌کند که در بيماران مبتلا به سرطان ريه يک شاخص معينی وجود دارد و اين گام بزرگی در آسيب شناسی بيماری سرطان ريه است. اما ضرورت دارد که ما ترکيب‌های موجود در بازدم بيماران را دقيقا شناسايی کنيم. بدبختانه سگ‌ها نمی‌توانند بيوشيمی بوی سرطان را برای ما توضيح دهند!»[/b]


دو شنبه ۳۱ مرد ۱۳۹۰ ۲۰:۰۰ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  قرص‌های‌پیشگیری‌از بارداری‌برای‌آقایان! pilvar 0 215 دو شنبه ۱۰ مرد ۱۳۹۰ ۱۶:۱۴ عصر
آخرین ارسال: pilvar

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.