به انجمن های تخصصی دانلود رایگان خوش آمدید

تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان / اطلاع رسانی / مناسبت های سالانه v / روز پزشک گرامی باد

نام کاربری یا ایمیل:  
پسورد:     
ثبت نام | بازیابی پسورد
ثبت نام راهنما لیست اعضا مشاهده ارسال های جدید مشاهده ارسال های امروز
X اطلاعات تالار نشان میدهد که شما عضو نیستید. لطفا از این لینک در کمتر از 1 دقیقه ثبت نام کنیدارسال موضوع  ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

روز پزشک گرامی باد

نویسنده پیام
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #1
روز پزشک گرامی باد
یكم شهریور ماه سالروز ولادت بزرگ دانشمند و طبیب برجسته نامدار ایرانی جهان اسلام، شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشك بر تمامی طبیبان فرزانه و جامعه پزشكی تلاشگر ایران اسلامی خجسته باد.
در پیشینه تاریخی و فرهنگ عمومی و باور اجتماعی مردم سرزمین كهن ایران اسلامی، همواره طبابت و طبیب از قداست و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.
طبیب را مظهر اسم مُحیی و احیاء گری نامیده و او را عیسوی مسلك می دانستند كه با دم مسیحیائی خویش درد و رنج را از جسم و روان دردمندان زدوده و شوق امید را در كالبد جسم و روح زندگی آنان می دمیده است و با چنین نگاه و انتظاری، طبابت نیز با حكمت و اخلاق درآمیخته و طبیب خود را نیازمند عنایت شافی مطلق و حقیقت محض می پنداشته است.
در فرهنگ اسلامی، ارزش دانش گرانقدر پزشكی و فعالیت حرفه ای طبیب تا بدان اندازه والا و عظیم است كه طبیب مظهر اسم شریف محیی و احیاء گری معرفی شده است و همچنین در متن فرهنگ و حیات اجتماعی مردمان این مرز و بوم نیز طبیب و طبابت از جایگاه ویژه و اهمیت والایی برخوردار بوده است، تا بدان اندازه كه بیماران و دردمندان نه فقط برای جستجوی تسكین و درمان دردهای جسمانی خویش، بلكه در مقام مشاوره و هدایت جویی در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی خود به حكیم و طبیب متوسل می گردیده اند، چرا كه حكیم و طبیب در افق نگاه و قضاوت آنان شخصیتی مبـّرز و برخوردار از دانش فقهی و پزشكی و آراسته به فضائل والای اخلاقی بوده است و نماد برجسته و الگوی بارز چنین اندیشوران دلسوز وعالمان فرزانه در تاریخ پر فروغ این سرزمین، طبیب نامور و نابغه بزرگ ایرانی، شیخ الرئیس ابوعلی سینا بود كه بدلیل ارتباطش با خدا و مكتب وحی، نور حكمت الهی در دل او درخشید و به حكیم الهی تبدیل شد.
همان دانشمند بزرگی كه با نبوغ والا و مجاهدات بی شائبه در عرصه كشف و تبیین واقعیت ها و مفاهیم علمی، خدمات بزرگی به جهان علم و بشریت نموده و تألیفات ارزشمند وی سالیان مدیدی عامل تعمیق و پویایی آموزش و تحقیق در معتبرترین مراكز علمی و آكادمیك دنیا بوده است.
این فرهنگ و باور در سایه تعالیم توحیدی، بزرگ مردانی را تربیت كرده است كه فروغ علم و اندیشه شان در سپهر دانش بشری، راهگشا بوده است و همگان را به همراهی فراخوانده است. ابن سینا، جرجانی، رازی و ... دانشمندان شهیر و طبیبان فرهیخته ای هستند كه پرچم دار همراهی دانش و اخلاق بوده و در سایه سار ارزش های دینی و آموزه های توحیدی، علم را در خدمت انسانیت و رشد فضلیت های اخلاقی قرار داده اند.
جامعه پزشكی ایران اسلامی، علاوه بر برخورداری از چنین پیشینه ارزشمند و افتخار انتساب روز پزشك به زادروز طبیب و فیلسوف نامدار ایران اسلامی شیخ الرئیس ابن سینا، مفتخر است كه در همه اعصار، فضای معنوی آن معطر به عطر وجود بزرگ مردان گمنام و نیك اندیشان موحدی بوده است كه وسوسه های فریبناك مادی و تفاخرات دنیوی در مقابل روح بلند آنان سر تعظیم و ستایش سائیده است و افتخار خدمت به محرومین و دردمندان را با هیچ موقعیتی برابری نداده اند.
در بازخوانی این پیشینه افتخارآمیز، حضور سبز و حماسی پزشكان ایران اسلامی در سال های دفاع مقدس فصل درخشانی است كه به علت قرابت و همراهی با عظمت معنوی ارزش های شهادت و ایثار، جاودانگی یافته و با تقدیم شهیدان والا مقامی چون دكتر رهنمون، دكتر طباطبایی، دكتر كرباسی و سایر شاهدان، فضای فرهنگی جامعه پزشكی كشور را عزت و آبرو بخشیده است.
بی تردید یاد آنان همواره هم آوائی پزشكان و پیراپزشكان را در زمزمه سرود بلند ایستادگی، آرمانخواهی و سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی همگام با امت صبور ایران اسلامی استمرار خواهد بخشید.
روز پزشك فرصت مغتنمی است تا سیاستگذاران و مدیران عرصه آموزش پزشكی و بهداشت و درمان كشور با همفكری، همراهی و مساعدت همه مجامع و نیروهای دلسوز جامعه پزشكی سیاست ها و راهكارهای ترویج و اشاعه ارزش های معنوی و اخلاق پزشكی و ارتقاء جایگاه و منزلت شاغلین حرفه های پزشكی را مورد بازخوانی و توجه قرار داده و با برنامه ریزی و بهره مندی از توانمندی های ملی در عرصه تقنینی و اجرائی، مسئولیت ملی خویش را در جهت حل و رفع معضلات و مشكلات جامعه پزشكی كشور، به ویژه پزشكان جوان اداء نمایند.
تغذیه و سلامت
سه شنبه ۱ شهر ۱۳۹۰ ۱۷:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2 کاربر به دلیل این ارسال از صحرا سپاسگزاری کرده اند. mah 1357, fariborz
*
ارسال ها: 16,155
اعتبار: 226
سپاس کرده: 3,004
سپاس شده: 9,457 در 5,513 موضوع

امتياز: 6,430.12

ارسال: #2
RE: روز پزشک گرامی باد
به بهانه روز پزشک

نويسنده : دکتر عبدالحميد حسين نيا

جامعه پزشکي ايران هر ساله زاد روز پزشک نامدار ايراني شيخ الرئيس ابوعلي سينا را که مصادف با روز نخست شهريور ماه است پاس مي دارد و به عنوان روز پزشک جشن مي گيرد. در وصف پزشک، شاعران و نويسندگان در ادوار تاريخ کهن اين مرزوبوم شعرها سروده اند و سخن ها گفته اند. شاه بيت معروف لسان الغيب حافظ شيرازي هنوز آويزه گوش هاي ماست که چه نيکو مي سرايد:
گرطبيانه بيائي به سر بالينم
به دو عالم ندهم لذت بيماري را
و سعدي در اين راستا مي گويد:
چو به گشتي طبيب از خود ميازار
چراغ از بهر تاريکي نگه دار
و اين در شرايطي است که مولا نا، هم از درد سروده است و هم از درمان:
من درد تو را ز دست آسان ندهم
دل بر نکنم ز دوست تا جان ندهم
از دوست به يادگار دردي دارم
زان درد به صدهزار درمان ندهم
يا
مرد را دردي اگر باشد خوش است
درد بيدردي جوابش آتش است
و لسان الغيب سرانجام خروش بر ميآورد که:
اي خواجه دردهست و ليکن طبيب نيست
و از جفاي پزشکان مدعي ناله و شکوائيه سرمي دهد:
دردم نهفته به زطيبان مدعي
باشد که از خزانه غيبم دوا کنند
که همه اينها دلا لت بر اهميت اخلا ق در طب دارد و حاکي از آن است که يک پزشک متعهد و دلسوز بايد در درجه نخست از تهذيب و تزکيه نفس برخوردار باشد.
به هر تقدير دردهست، درمان هم هست و طبيب حائل اين دو که براي درد درماني تدبير کند.
و اما پيرامون ابن سينا، دستهاي نهان و پيدا در سالهاي اخير از آستين اجانب درآمده که مفاخر تاريخي ايران را از ماجدا کنند به همان سان که نام خليج فارس را از ما گرفته اند و به خليج عربي واژگونه جلوه داده اند.
همين تلا ش مذبوحانه در جهت ترکي قلمدادکردن مولا نا هم بدين دستاويز که آرامگاه او در قونيه است صورت پذيرفته است و البته دست هاي ناتوان صنعت گردشگري را نيز که آرامگاه شمس تبريزي را در خوي مخروبه کرده اند در برابر آئين هاي باشکوهي که در مزار مولا نا در قونيه کشور همسايه ما، ترکيه برپا مي کنند دستاويزي بر اين ادعا فراهم آورده اند.
آنچه که سبب شد ابن سينا را عرب قلمداد کنند بدين انگيزه بود که آثار او به زبان عربي نگارش يافته است و اين بهانه اي بيش نيست. زيرا که امروز، هم پزشکان پژوهشگر کشور ما کتاب ها و مقاله هاي خود را براي توسعه بيشتر در دنيا، به زبان انگليسي مي نويسند. همين استدلا ل نسبت به زبان عربي يعني قرآن در ادوار تاريخ پس از اسلا م جاري بود که دانشمنداني چون ابن سينا خواسته اند آثارشان فراتر از مرز و بوم اسلا م به تمام ممالک و بلا د اسلا مي نشر پيدا کند و جاودانه بماند و از جاودانگي اين آثار هم در همين است. در قرن شانزدهم ميلا دي مترجمين مغرب زمين که به زبان عربي تسلط داشتند قانون ابن سينا را به زبان لا تين برگرداندند به طوري که به عنوان کتاب مرجع درسنامه معتبر در دانشکده هاي پزشکي اروپا تدريس مي شد. ابن سينا افتخار تاريخي و ملي همه ميهن دوستاني است که به «ايران» مي انديشند. به قول علا مه اقبال لا هوري: محرم رازيم با ما رازگوي
آنچه مي داني ز«ايران» بازگوي
ما خجسته زاد روز ابن سينا را گرامي ميداريم و روز پزشک را به پزشکان که شب و روز خود را وقف خدمت به مردم دردمند اين زاد وبوم کرده اند شاد باش مي گوئيم.
سه شنبه ۱ شهر ۱۳۹۰ ۱۷:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از صحرا سپاسگزاری کرده است. mah 1357
*
ارسال ها: 2,648
اعتبار: 49
سپاس کرده: 3,463
سپاس شده: 3,019 در 1,588 موضوع

امتياز: 2,454.43

ارسال: #3
RE: روز پزشک گرامی باد

سوگند نامه

پزشکي:
" اكنون كه با عنايات و الطاف بيكران الهي در شرف پذيرفتن مسئوليت خطير پزشكي قرار گرفته ام ... من در برابر قرآن كريم به خداوند قادر متعال ، خدايي كه بر همه امور آگاه است و تمامي موجودات در قبضه قدرت اوست سوگند ياد مي كنم كه به احكام مقدس اسلام و حدود الهي با ديده احترام بنگرم ، از خيانت و تضييع حقوق بيماران به طور جدي پرهيز كنم . نسبت به حفظ اسرار آنان جز در مواقع ايجاب ضرورت شرعي پايبندي كامل داشته باشم و خدا را در همه حال حاضر و ناظر شئون خود بدانم ."
روز اول شهريورماه ، به پاس بزرگداشت ابوعلي سينا ستاره پرفروغ عرصه طب در ايران ، روز پزشک ناميده شده است.
" ابوعلي حسين بن عبدالله " معروف به ابن سينا ، پدرش از مردم بلخ و مادرش ستاره از اهل افشنه نزديك بخارا بود . او در سال 370 هجري قمري در افشنه يا خورمشين متولد شد و در بخارا به كسب علم پرداخت . ادبيات ، قرآن ، فقه و حساب را نزد پدر آموخت و سپس نزد ابوعبدالله ناتلي منطق ، هندسه و نجوم را فرا گرفت ، از آن پس به تعقيب علوم طبيعي ، مابعدالطبيعه و طب پرداخت .
ابن سينا پس از معالجه نوح بن منصور پادشاه ساماني به دربار نوح راه يافت و در سن بيست و يك سالگي شروع به تاليف كتب مختلف نمود و پس از چندي در سراسر ايران شهرت بسزائي يافت .

و
ي سالهاي آخر عمر خود را در اصفهان در حمايت علاءالدوله كاكويه گذرانيد و در سفري كه همراه او به همدان مي رفت بيمار شد و به سال 428 درگذشت آرامگاه وي هم اکنون در شهر همدان قرار دارد.
او را به واقع بايد از نوابغ روزگار دانست . ابن سينا عمر خود را در راه كسب علم و دانش و تاليف كتب مختلف صرف كرد و آني از كار علمي فراغت نيافت .

تعداد
تاليفات او تا يكصد و بيست کتاب گفته شده كه اغلب آنها به زبان عربي است و از آن جمله كتاب شفا در فلسفه و حکمت، قانون در طب و اشارات شهرت جهاني دارد . معروفترين اثر وي به زبان فارسي ، دانشنامه علائي است و بسياري از نوشته هاي ابن سينا به زبانهاي ديگر ترجمه شده است .
به واقع پزشکان ضامن سلامت جامعه ، امنيـت روحي بيماران و فرشتگان نجاتي هستند که درد جسم را با روح بلندشان در سايه لطف الهي التيام مي بخشند.
اين روز بر جامعه پزشکي و تمامي پزشکان متعهد کشور، مبارک باد.
سه شنبه ۱ شهر ۱۳۹۰ ۱۷:۳۸ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
1 کاربر به دلیل این ارسال از mah 1357 سپاسگزاری کرده است. fariborz
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


تالار گفتمان اف دی ال - انجمن تخصصی دانلود رایگان - تالار گفتگوی ایرانیان © 1397.